Bosch C1 Arızası

Bosch C1 Hata Kodu Nedir?

Atık gaz sistemi sorunudur.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

Bosch C1 arızası durumunun birçok sebebi vardır. Bosch markalı kombilerin kendi içinde hermetik, bacalı ve yoğuşmalı çeşitleri olduğu için bu arıza durumu da çeşide bağlı değişebilmektedir. Bu yüzden arıza durumu hakkında sizlere sadece tahmini bilgiler aktarabiliriz.

Bosch Hermetik Kombilerde C1 Arızası

 • Fan arızalanmış olabilir,
 • Prosestatta sorun olabilir,
 • Elektronik kart arızalı olabilir,
 • Hava akım borusu (dışarı uzanan baca) uzun olabilir veya yerinden çıkmış olabilir.

Bosch Yoğuşmalı Kombilerde C1 Arızası

 • Fan arızalı olabilir,
 • Elektronik kartta sorun olabilir,
 • Hava akım borusu yerinden çıkmış ya da ebatları büyük (olması gerekenden uzun) olabilir.

Bosch yoğuşmalı kombilerde prosestat bulunmaz. Hava akışı direk fan ile sağlanır. Hava akış sorunu yaşanıyor ise bu durumda muhtemel sebepler yukarıda belirttiğimiz şekildedir.

Bosch Bacalı Kombilerde C1 Arızası

 • Baca çekişi yetersiz olabilir (baca çekmiyor olabilir),
 • Baca tıkanmış olabilir (temizliği yapılmalıdır),
 • Baca sensöründe sorun olabilir.

Bosch bacalı kombiler çok eski model kombilerdir. Kullanımı daha azdır. Bu yüzden genelde hermetik ve yoğuşmalı model kombilerde karşımıza çıkar. Arıza durumu ancak yerinde görüldüğünde bulunabilir ve ona göre müdahale yapılabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Mehmet Ata Baytur dedi ki:

  bosch kombi kullanıyoruz çünkü kaliteli ve kullanışlıdır. Bugün sıcak suyu açtık sıcak su vermiyordu göstergede C1 gösteriyordu arızası ne olabilir ,arızasını nasıl gidere biliriz yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim. birde kombi devamlı ışıkları yanık bırakıyoruz işimizi bitirdikten sonra söndürmek gerekirmi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde C1 arızasının muhtemel sebepleri ve arıza durumunda yapılması gereken işlemler detayları ile yazmaktadır. Kombide ışıkları nasıl yanık bırakıyor veya söndürüyorsunuz anlamadık? Kombiye bir ayar yapıldığı sürece ekran ışığı yanar, ayarlama bitince birkaç saniye içinde ışık söner.

 2. Özgül dedi ki:

  Bosh marka kombim C1 arızası veriyor. Petekler ısınıyor fakat sıcak suyu açınca ateşleme sesi geliyor, alev belirip sönüyor. Sonra arıza kodu yanıyor. Tekrar başlattım, işe yaramadı. Su basıncı normal.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgül Hanım… Makalemizde C1 arızasının tüm detayları yazmaktadır. Bu sorun baca sistemine bağlı olduğu için cihaza yapabileceğiniz bir müdahale söz konusu değildir. Yani kombiyi resetleseniz de cihaz düzelmez. Bu konuda servis yardımı almalısınız. Bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 3. Onur Tırakoğlu dedi ki:

  Mrb Buderus logamax gb062 kombim var ilk başlarda sıcak suyu biraz açıp kapatıyorum sonra yine acıyorum 3C hatası çıkıyor ve kendiliğinden hata kalkiyordu sonra peteklerde çalıştığında suyu açıyorum yine ayni hataya düşüyor 4-5 dk sonra hata kendiliğinden yine düzeliyor bunu neden yapar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Kombiniz hava akış hatası veriyor. Yani baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçiyor. Baca sistemi dahil, kombiniz yoğuşmalı olduğu için fan ve elektronik kartın da kontrol edilmesi gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 4. Hüseyin CAN dedi ki:

  Öncelikle saygı,sevgi ve selamlarımı iletir.hayırlı ve bol kazançlar dilerim. benim sorunuma gelince ben ve 3 daire bosch marka kombi kullanmaktayız,2015 yılında kombimin basınçı yükseldiğinden dolayı yetkili servis çağırdım gelen yetkili servis bana eşanjörün kireçten dolayı bozulduğunu söyleyip garanti kapsamında değiştirdiler aradan geçen 2 yıl sonra aynı sorun tekrarlandığında kendilerini tekrar çağırdım cihazı kontrol ettikten sonra 375 tl karşılığnda değişmesi gerektiğini söylediklerinde bende kendilerine aynı apartmanda 3 dairede bu cihazı kullanmaktayız neden diğer 2 dairede bu sorun yaşanmıyor da hep bende yaşanıyor. bana verdikleri cevaptan tatmin olmadım şöyle ki ; kireçli su,basınç ve çok kullanma nedenlerine gelince ben 4 kattayım.diğer kullanıcılar 1,2 ve 3 katta aynı şebekeden su akmaktayız. onların küçük çocukları olduğundan dolayı benden daha fazla kombiyi ısıtmada kullanmaktadırlar. sizce verdikleri cevap mantıklı mı? bundan dolayı kendilerine kızıp eşanjörü değişmedim. ta ki ;bundan 5 – 6 ay önce basınç göstergesi devamlı yükseliyordu tamirci çağırdım su basma musluğu kaçırıyor deyip değiştirdi ancak 1 aydan fazladır bu sefer basınç devamlı sıfıra inmekte olup banyoya sıcak su biraz geldikten sonra bi soğuyup bi ısınarak akmakta. son gelen elemanın bu işlerden anlamadığı kanısına vardığımdan dolayı tekrar servis çağırdım. yapılan kontrolde bana cihaz rekipilatörünün delik ve emniyet vantilinin su kaçırdığını söylediler. bu arızaların giderilmesi karşılığı da 575 tl istemektedirler. sizlerden ricam beni sorunumla ilgili ve istedikleri ücret ile ilgili konuda aydınlatmanızı rica ediyorum. saygılarımlaa

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Öncelikle cihazınızda önce basınç yükselmesi sonra basınç düşmesi sorunu yaşamışsınız. Basıncın yükselmesi eşanjöre doldurma musluğuna ve genleşme tankına bağlı bir arıza durumudur. Cihazı yerinde görmeden ya da yerinde tespit etmeden yaşanan sorunun kaynağını biz de bilemeyiz maalesef (yani kireçli ya da basınçlı su sebebiyle mi arızalandı yerinde parçayı görmemiz gerekir). Basıncın düşmesi durumu da genel olarak genleşme tankına bağlı bir durumdur. Rekipilatör dedikleri parçayı anlayamadım ama o muhtemelen genleşme tankıdır. Firmamızda genleşme tankı ve emniyet ventili değişimi 450 tl’dir. Cihazınızda ayrıca sıcak su sorunu da var. Bu basıncın düşmesine bağlı olabilir de olmayabilir de… Yani basınç düştüğü için sıcak su sorunu yaşıyor olabilirsiniz veya farklı parçalarda da sorun olabilir. Yaşadığınız birçok arıza durumunun net teşhisini, arızalı parçaların neden arızalandığını bilmemiz için sorunu yerinde görmemiz gerekir. O yüzden bu konuda maalesef tahmini de olsa bilgi veremiyoruz.

Petek Yıkama