Bosch Kombide C4 Arızası

Bosch kombi kullanıcılarının dikkatine! Bosch kombilerde karşınıza en çok çıkan arıza kodunu sizler için açıklayacağız. Bu makalemizi incelediğinizde karşınıza çıkan C4 arıza kodu hakkındaki bilgileri bulabileceksiniz. Yazımızda sizlere Bosch Kombide C4 Arızası hakkındaki detayları, yapılması gerekenleri, arızalı parçaları sunarak yardımcı olmaya çalışacağız. Bu sebeple de Bosch kombi kullanan her bir tüketicimiz oluşturduğumuz bu makalemizi okumalıdır.

Bosch Kombide C4 Arızası

Bosch Kombide C4 Arızası Nedir?

Bosch kombilerin genelinde hava akış sorunu olarak bilinen atık gaz sistem problemidir.

Önemli Bilgi: Bosch kombide C4 arıza kodu cihazın modeline bağlı da değişebilmektedir.

Bosch kombilerin her modelinde aynı anlama gelmese de genel modellerde hava akış sorunu olarak bilinmektedir. Teknik açıdan net bilgi için sorunun yerinde görülüp arızanın yerinde tespit edilmesi gerekmektedir.

Bosch Kombide C4 Arızasının Sebepleri Nelerdir?

Bosch kombilerin çeşitlerine göre değişik sebepleri olabilen bir arıza durumudur. Bu sorun Bosch Hermetik Kombiler ile Bosch Bacalı Kombilerde farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu nedenle de çeşitlere göre arıza durumu ve çözüm değişmektedir diyebiliriz.

Bosch Hermetik Kombilerde;

  1. Baca yerinden çıkmış olabilir: Bosch hermetik kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda hava akışı sağlanamaz ve bu sorun yaşanır. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur. Bu uygulamada uzman yardımı alınmalıdır.
  2. Baca uzun olabilir: Bosch kombinin yeri değiştiğinde ek bir baca ilavesi yapıldığında baca uzun gelirse eğer bu sebeple de C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun olur ise ya da uygun hale getirilir ise sorun çözümlenir. Uzman yardımı almanızı öneririz.
  3. Fan arızalı olabilir: Hermetik kombilerde temiz havayı brülöre alan, yanma oluşumuna yardımcı olan, yanma sonrasında atık gazı dışarı gönderen en önemli parçadır. Bacalı kombileri hermetik kombilerden ayıran en önemli parçadır da diyebiliriz. Arızalandığı zaman hava akışı sağlanmaz ve bu sebeple de bu sorun yaşanır. Fan arızalı ise tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.
  4. Prosestat arızalı olabilir: Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını elektronik karta bildirir ve cihazın yanmasına yardımcı olur. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri olmaz değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
  5. Elektronik kart arızalı olabilir: Bosch kombilerinin tüm model ve çeşitlerinde beyin görevindedir. Parçalar çalışmak için komut alır ve çalışmasını sağlar. Bu gibi durumlarda yani kartın arızalandığı durumlarda fan veya prosestat çalışmak için komut alamaz. Bu nedenle de atık gaz sistem sorunu yaratabilir. Kart arızasında tamir veya değişim yapılabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bosch Bacalı Kombilerde;

  1. Baca sensörü arızalı olabilir: Bosch bacalı tip kombilerde önemli bir parçadır. Baca sensörü arızasında cihaz hava akış sorunu verebilmektedir. Parça arızalı olarak tespit edilir ise tamir edilemez. Değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.
  2. Baca tıkalı ve çekmiyor olabilir: Bacalı Bosch model kombilerde bacanın tıkanması ya da çekiş gücünün azalması gibi durumlarda hava akış sorunu yaşanabilmektedir. Bosch bacalı kombiler ortamdaki havayı kullanarak çalışır fakat atık gazı sadece bağlı olduğu baca ile dışarı gönderir. Bacanın tıkandığı durumlarda hava akışı sağlanamaz ve cihaz arızaya geçer. Bacanın temizliği adına itfaiyeden ya da bu işlemi yapan bayilerden yardım alabilirsiniz.

Bosch Kombide C4 Arızası hakkında sunulan bilgileri incelediniz. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Teknik olarak sorunun yerinde görülerek tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Bosch Servisi yardımı almalısınız.