ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümlerislogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Demirdöküm Şofben Arızaları ve Çözümleri

Önemli Bilgi: Makalemizde sunduğumu bilgiler Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben sorunlarının sebepleri ve çözüm bilgileridir.

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

 1. LCD Ekranda Yazı Yok
 • Çözüm Önce dairede elektrik olduğundan emin olun. Elektrik varsa eğer, elektrik besleme girişi ve cihazın fişi kontrol edilmelidir. Daireye gelen voltaj normal değerdeyse ve buna rağmen yine de şofben ekranına elektrik gelmiyorsa elektronik kart arızası olabileceğinden servis çağırmanız gerekir.
 1. Şofben Devreye Girmiyor
 • Çözüm Voltaj sorunu olabilir. Önce voltajı ölçtürerek 195-253 V arasında olduğundan emin olun. Voltaj bu aralık dışında çıkarsa mutlaka regülatör cihazı kullanmanız gerekir. Yine de cihaz devreye girmiyorsa servis yardımı almak gerekir.
 1. Şofben Çalışmıyor
 • Çözüm Şofbene gaz gelmiyor olabilir. Bu durumda önce gaz vanasını kontrol ederek cihaza gaz geldiğinden emin olun. Gaz kesintisi varsa bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını aramanız gerekir. Gaz varsa eğer cihazı kapatın birkaç dakika sonra yeniden açın. Sorun yine de düzelmiyorsa eğer; gaz valfi, elektronik kart ya da elektrotlarda problem olabilir. Arıza tespiti yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. Ateşleme Grubu, Brülörü Yakmıyor
 • Çözüm Gaz valfinde sorun olabilir. Yine de net arıza tespiti yapılması için servis çağırmanız gerekir.
 1. Ateşleme Grubunda Ateşleme Olmuyor, Fan Kısa Süreliğine Çalışarak Duruyor
 • Çözüm Bu durum baca sistemiyle alakalı bir sorun olduğunu belirtir. Kullandığınız hermetik kombi olduğu için fan, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Baca eğimi yetersiz olabilir, baca dışarıdan gelen pislik ile tıkanmış olabilir, cihazın yeri değiştirildi ve ek baca kullanıldıysa baca ebatı uygun olmadığı için bu sorun yaşanıyor olabilir. Bu durumda arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi ve onarılması gerekir. O yüzden servis çağırmanızı öneririz.
 1. Su Aşırı Sıcak Akıyor
 • Çözüm Elektrik ya da su devresinde sorun olabilir. Bu gibi durumlarda önce cihazı resetlemeniz gerekir. Şofben üzerinde yer alan “ON/OFF” düğmesini önce “OFF” konumuna getirmeli birkaç saniye sonra “ON” konumuna getirerek açmalısınız. Sorun düzelmezse eğer bu işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Cihazın su basıncına bakın ve düşükse eğer cihaza ihtiyacı olan suyu basın. İşlem sonrası yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; sıcak su musluğu filtresi tıkanmış olabilir, emniyet termostatı arızalı olabilir. Birçok sebep olabileceği için servis yardımı almanızı öneririz.
 1. Su Yeterince Isınmıyor
 • Çözüm Şofben kullanımında musluktan akan su yeterince sıcak değilse eğer elektrik devresinde sorun olabilir. Ancak arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

  1. Kombimizde sıcak su kullanırken petek ısınıyordu ben de peteğe giden vanayı kapattım yanlış mı yaptım sizce.

   1. Merhaba Ümit Bey… Sıcak su kullanımında kombiye yakın birkaç petek ısınıyorsa eğer sorun yok demektir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa eğer bu bir sorundur. Petek vanalarını kapatarak ısıyı engelleyebilirsiniz ancak bu yanlış bir çözümdür. Kombi sıcak su kullanımında içindeki sudan parçaların etkilenmemesi için tesisata gönderir, tesisatı kapatırsanız eğer suyu tesisata gönderemediği için kendi içinde dolaştırır. Bu da parçaların zarar görmesine neden olur. Zaten bir sorun yaşıyorken farklı sorunlara da sebep olmuş olursunuz. Petek vanaları her zaman açık olmalı ki bu gibi sorunlar yaşanmasın. Eğer tüm petekleriniz ısınıyorsa bu sorunun çözümlenmesi için servis yardımı alın. Bu durumda petek vanalarını kapatmak geçici ya da kalıcı bir çözüm değil aksine farklı sorunların başlangıcıdır.

  2. merhaba sayın ustam yıllardır kullandığım arçelik lpg li şohbenim magnet bobini devreye geçirmiyor ve yanma oluşmaz oldu termal elaman takımı bobine giriş yerini temizledim taktım yine aynı sorun ned olabilir çözümü nedir.saygılar.

   1. Merhaba Akif Bey… Arızanın net tespit edilmesi açısından yerinde görmek gerekir. LPG li şofbenler hermetik doğalgaz şofbenleri ile aynı olmaz. Buradan bilgi vermek de doğru olmaz. Servis yardımı almalısınız.

  3. Merhaba. Benim hermetik şofben açıldıktan 3-5 saniye sonra ışığı sönüyor ve çalışmıyor. Ateşleme su ısıtma olmuyor. Tekrar kapatıp açınca aynı sorun tekrar ediyor?

   1. Merhaba Fatih bey. İlk yapmanız gereken cihaza gaz geliyor mu onu kontrol etmeniz. Gaz geliyor ise aşırı ısı limiti, sensörleri veya kart arızası olabilir.

  4. Merhaba. Sayın yetkili bir yıl önce bir Demirdöküm adonis B24 bacalı bir kombi aldın, daha önce Bosch eurosmile vardı onunla değiştirdim, fakat yeni bir proje gerektiği için servis değilde ben kendim devreye aldım. Bir yıldan beri bir sıkıntım yok, ama bir termostat bağlama gereği duydum. Daha önce Bosch markada kullandığım Emko sıcaklık kontrol cihazını (kuru kontak) Demirdöküme bagladım fakat devreye alamadım, internette araştırdım bunula ilgili bir bilgi bulamadım.Tesadüfen sizin siteyi buldum, çok faydalı bilgiler var. Bu sorunumla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz. Teşekkü ederim. Hayırlı çalışmalar.

   1. Merhaba Hasan Bey… Oda termostatlar her model kombiye uyum sağlamayabiliyor veya bazı cihazlar oda termostatına uygun olmayabiliyor. Muhtemelen bu gibi durumlar sebebiyle cihazınız devreye girmemiş olabilir. Oda termostatı konusunda açıkçası hizmet vermediğimiz için detaylı bilgiye de sahip değiliz. Demirdöküm merkez numarasını arayın, cihazınıza uygun oda termostatları konusunda bilgiler alabilirsiniz. Veya mevcut oda termostatın kombinizle uyum sağlayıp sağlamadığını öğrenebilir, bağlantı konusunda da yardım alabilirsiniz.