Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

Makalemizde sunduğumu bilgiler Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben sorunlarının sebepleri ve çözüm bilgileridir.

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

 1. LCD Ekranda Yazı Yok

Çözüm

 • Önce dairede elektrik olduğundan emin olun.
 • Elektrik varsa eğer, elektrik besleme girişi ve cihazın fişi kontrol edilmelidir.
 • Daireye gelen voltaj normal değerdeyse ve buna rağmen yine de şofben ekranına elektrik gelmiyorsa elektronik kart arızası olabileceğinden servis çağırmanız gerekir.
 • Elektronik kartın arızalanma sebeplerini detaylı incelemek için Ana kart arızaları sayfamızı inceleyin.
 1. Şofben Devreye Girmiyor

Çözüm

 • Voltaj sorunu olabilir.
 • Önce voltajı ölçtürerek 195-253 V arasında olduğundan emin olun.
 • Voltaj bu aralık dışında çıkarsa mutlaka regülatör cihazı kullanmanız gerekir.
 • Yine de cihaz devreye girmiyorsa servis yardımı almak gerekir.
 • Regülatörü nasıl kullanacağınıza dair bilgiler edinmek için Regülatör kullanımı sayfamızı ziyaret edin.
 1. Şofben Çalışmıyor

Çözüm

 • Şofbene gaz gelmiyor olabilir.
 • Bu durumda önce Daireye gaz gelip gelmediği nasıl anlaşılır? başlıklı videomuzu inceleyerek cihaza gaz geldiğinden emin olun.
 • Gaz kesintisi varsa bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını aramanız gerekir.
 • Gaz varsa eğer cihazı kapatın birkaç dakika sonra yeniden açın.
 • Sorun yine de düzelmiyorsa eğer; gaz valfi, elektronik kart ya da elektrotlarda problem olabilir.
 • Arıza tespiti yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. Ateşleme Grubu, Brülörü Yakmıyor

Çözüm

 • Gaz valfinde sorun olabilir. Gaz valfinin neden arızalandığına dair bilgi almak için tıklayın.
 • Yine de net arıza tespiti yapılması için servis çağırmanız gerekir.
 1. Ateşleme Grubunda Ateşleme Olmuyor, Fan Kısa Süreliğine Çalışarak Duruyor

Çözüm

 • Bu durum baca sistemiyle alakalı bir sorun olduğunu belirtir.
 • Kullandığınız hermetik kombi olduğu için fan, elektronik kart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir.
 • Baca eğimi yetersiz olabilir, baca dışarıdan gelen pislik ile tıkanmış olabilir, cihazın yeri değiştirildi ve ek baca kullanıldıysa baca ebatı uygun olmadığı için bu sorun yaşanıyor olabilir. Baca ebatı nasıl olmalı sayfamızdan detay öğrenebilirsiniz.
 • Bu durumda arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi ve onarılması gerekir. O yüzden servis çağırmanızı öneririz.
 1. Su Aşırı Sıcak Akıyor

Çözüm

 • Elektrik ya da su devresinde sorun olabilir.
 • Bu gibi durumlarda önce cihazı resetlemeniz gerekir.
 • Şofben üzerinde yer alan “ON/OFF” düğmesini önce “OFF” konumuna getirmeli birkaç saniye sonra “ON” konumuna getirerek açmalısınız. Sorun düzelmezse eğer bu işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayın.
 • İşlem sonrası yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; sıcak su musluğu filtresi tıkanmış olabilir, emniyet termostatı arızalı olabilir. Birçok sebep olabileceği için servis yardımı almanızı öneririz.
 1. Su Yeterince Isınmıyor

Çözüm

 • Şofben kullanımında musluktan akan su yeterince sıcak değilse eğer elektrik devresinde sorun olabilir. Ancak arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (102 Yorum)

 1. Mert Akdeniz dedi ki:

  Demirdöküm hermetik şofbeni 7-8 yıldır sorumsuz kullanıyordum. Soğuk su giriş borusunun oradan şu geliyor. Soğuk su spiral borunun girdiği siyah aletin üst çıkışından su akıtıyor. Söktüm, contasına teflon sardım, birkaç saat kesti ama annem duş alırken yine aktı. Ne önerirsiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Soğuk su giriş borusundan su geliyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız. Teflon sarmak bağlantıları sıkılaştırır ancak yeniden bir su akıntısı olduysa harici bir durum da söz konusu olabilir. Bize kalırsa önce uzman bir tesisatçı çağırarak bu konuda yardım alın. Sorun şofbende deniliyorsa o zaman bizi arayarak bizden bu konuda yardım alabilirsiniz.

 2. Hilal Sahin dedi ki:

  Hermetik sofbenim suyu ısıtmiyor ılık oluyor ve dış yüzeyinde yanık izi oluştu alevî dışa veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım… Şofbeni şalterinden ve gaz vanasından kapatarak acil servis yardımı almanız gerekiyor. Sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden cihaza müdahale etmeden direk servis çağırmalısınız.

 3. Ali kılıç dedi ki:

  Kombimin sıcaklık göstergesi arada bir anormal değişim gösteriyor. Örneğin 26 iken 47 gösteriyor. Her zaman olmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Ani sıcaklık artışı oluyorsa ve bu sıcaklık neredeyse 2 katına çıkıyorsa bu durum sensöre de bağlı olabilir, karta da bağlı olabilir. Tabi harici durumlar da söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 4. AHMET KEKİK dedi ki:

  MERHABA

  DEMİR DÖKÜM ŞOFBEN C-275/F KULLANIYORUM
  SU SICAKLIĞINI 45-50 DERECE ARASINI AYARLIYORUM. FAKAT SU ISINMIYOR 28 DERECEYİ GEÇMİYOR. PROBLEM NEDİR ACABA?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Şofbenlerin amacı zaten sıcak su ihtiyacına yanıt vermektir. Sıcak su vermiyorsa ve özellikle ekranda bir hata kodu da vermiyorsa sorunu yerinde görmeden bilemeyiz ve tahmin de edemeyiz. Bu konuda direk servis yardımı almalısınız.

 5. ALİ İŞCANOĞLU dedi ki:

  İyi günler,
  Demir döküm şofben kullanıyorum. banyoda sıcak suyu kapatıp açtığımda arada soğuk su geliyor.
  Bu sorun giderile bilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Banyodaki veya mutfaktaki fark etmez, suyu kapatıp açtığınızda soğuyabilir. Şofbenler musluğu açar açmaz sıcak su veren cihazlar değildir. Her musluk açıldığında alev oluşur ancak soğuk suyun tesisattan şofbene giriş, eşanjörden geçiş ve borulara ulaşma süreleri olduğu için bir süre kadar beklemek gerekebilir. Bize kalırsa sorun yok gibi.

 6. fahri kemal dedi ki:

  Sohben açıldığında ateşleme oluyor ama su sıcaklık ayarı yapilamiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fahri Bey… Sıcak su ayarı yapılamıyor derken? Şofben suyu mu ısıtmıyor? Şofbenlerin amacı sadece sıcak su olduğu için ekranda bir hata kodu bir uyarı vermediği sürece uzaktan tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz maalesef. Şofbenlerde kullanıcıların cihazı kapatıp açmaktan başka yapabileceği bir işlem de olmadığı için direk servis yardımı almalısınız.

 7. Fikret OĞUZ dedi ki:

  İyi çalışmalar diliyorum .Demirdöküm C 350 F 14 lt hermetik şofbenimin bir ay önce ”hava prosestatı ”değişti. Bu tarihten sonra belli zamanlarda sıcak su bataryasını açınca şofbenden ”tırrrrrrrrrr..” diye ses geliyor,ateşleme olup fan devreye girince ses kesiliyor.Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fikret Bey… Ses yapmasının sebebi fan olabilir. Ancak cihazı yerinde incelemeden ve görmeden net bilgi aktarmak da çok zor. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Oğuz Harman dedi ki:

  Merhaba benm sorunum ekran yok sigortası nı kapatıp açtığımda kısa süre geliyor sonra tekrar kayboluyor şimdiden teşekkür

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuz Bey… Ekran yoksa eğer elektriksel bir sorundur. Kablo bağlantılarını kontrol etmek gerekir. Kısa devre durumu veya kopukluk olabilir. Bir sorun görülmezse kartı kontrol etmek gerekir. Elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 9. Sakir özsoy dedi ki:

  Demirdöküm compaq pilli bacalı şofben kullanmaktayım ama şofben 1 ay içinde 3 defa pil bitirdi. Biraz dinlendikten sonra ateşleme yapıyor bazende sorun nedir ne yapmam lazim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şakir Bey… Firma olarak sadece doğalgazlı cihazlara müdahale ediyoruz. Pilli şofbenlere bakmadığımız için detayları da bilemiyoruz maalesef. Ürünü satın aldığınız yerle veya hizmet veren bir firmayla görüşürseniz daha sağlıklı olur.

 10. Ercan dedi ki:

  DD c275 f kombi suyu açımca geç ısınıyor, suyu çok açınca ısınmıyır, su ısındıktan sonra sıcak soğuk ayarı yapınca sönüyor. Tekrar yanması vakit alıyor ve duş eziyet haline geliyor. Lütfwn yardım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Demirdöküm C275 F cihazlar kombi değil, şofbendir. Yani sadece sıcak su cihazıdır. Sudaki bu dalgalanma durumu sadece banyoda mı oluyor yoksa mutfakta da oluyor mu diye kontrol edin. Sadece banyoda oluyorsa; filtre tıkalı olabilir, musluk-batarya bozuk olabilir ya da tesisatınızda sorun olabilir. Ancak bu durum mutfakta da oluyorsa yani tüm musluklarda aynı sorun varsa şofbeni yerinde görüp kontrol etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor.

 11. Fatma SAKA dedi ki:

  Merhaba.Benim de C275F şofbenim var.Son zamanlarda suyu bazen ısı
  tmıyordu .Şofbenden çalışır gibi ses geliyor ama artık hiç suyu ısıtmıyor.Düğmelerden açtım kapattım, vanaları kontrol ettim.Ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Şofbenler kombiler gibi değildir. Su basma işlemi vs. bulunmaz. O yüzden kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler; cihaza gaz geldiğinden emin olmak, cihaz bir hata kodu veriyorsa cihazı kapatıp açmak… Bu durumlar dışında yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Direk servis yardımı almanız gerekir.

 12. Demet dedi ki:

  Demirdöküm sofben mutfaga sicak su geliyor banyoda musluktan da sicak akiyor ama duş ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Demet Hanım… Şofbende sorun olsa tüm musluklarda aynı şikayetiniz olurdu. Sadece duştaki musluktan sıcak su gelmiyorsa; musluk-bataryada sorun olabilir, tesisat tıkalı olabilir veya filtrede tıkanıklık olabilir.

 13. Mihrican akçay dedi ki:

  Merhaba.yeni taşındığım evde Demirdöküm şofben var.sıcak su yaklaşık şofben 2 saat çalışınca geldi ve yaklaşık 2 dk sonra bitti.neden kaynaklandığını öğrenebilir miyim? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mihrican Akçay… Kullandığınız şofben yerine termosifon olabilir mi acaba? Yani sadece elektrikli bir cihazsa termosifon olma ihtimali var. Termosifonlara bakmadığımız için maalesef ki sizi bilgilendiremiyoruz. Ancak cihaz şofbense teknik bir sorun olabilir. Sebebini uzaktan bilemeyiz tabi (cihazda bir hata kodu olmadığı için) bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 14. Baran gollu dedi ki:

  Merhaba
  C275f Demirdöküm şofben kullanıyorum. Son zamanlarda sıcak su aktığı esnada su soğuyor ve bir süre sonra tekrar isinıyor. Bu sorun yaşanırken evdeki diğer musluklar kapalı konumda. Benim kontrol etmem gereken yapmam gereken ( kullanıcı olarak) başka bişi varımı.
  Teşekkürler. İyi calismalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Baran Bey… Şofbenler kombiler gibi değildir. Parçalar da bellidir genel olarak yapılabilecek işlemler de bellidir. Cihazı sadece arıza durumlarında kapatıp yeniden açabilirsiniz. Ancak düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 15. Alpay Eser dedi ki:

  Merhaba,
  C275f Demirdöküm şofben
  Son zamanlarda ısıtma sorunu yapıyor.Bazen hiç sorun yok,kısa bir süre sonra sıcaklık 29 dereceyi geçmiyor.Ben 55 derece sıcak yikaniyorum,ben densonraki 29 derecede soğuk suda.4 sene önce esanjör delinince servis kaynak yapmıştı, hiç sorun yaşamadık bugüne kadar.Sevis geldi, esanjör tıkalı dedi, değişmesi lazımmış.Kafama yatmayan su tazyigi iyi,bu sorunu her zamanda yapmıyor, tıkalı olsa sorunun her zaman olmasi gerekmezmi.Ne önerirsiniz acaba?Teşekkür ederim….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alpay Bey… Eşanjör düşük ihtimal gibi duruyor. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Daha öncesinde eşanjör bir işlem gördüğü için bir sorun göremedilerse eşanjör arızası var demiş olabilirler. Tıkanıklık durumu olsa verim her zaman için düşük olur veya suyun tazyiği düşük olur. Farklı bi servis yardımı alarak cihazı yeniden kontrol ettirmenizi öneririz.

 16. Zafer alkan dedi ki:

  Şofben kendi kendine ateşliyor acama soğuktanmı yapıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Şofben hermetik bile olsa yani bacası dışarı bile uzanıyor olsa ateşlemeyi kendi kendine yapması dış ortam sıcaklığına bağlı değildir. Kendi kendine devreye girmesi genelde sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir.

 17. kenan yadikar dedi ki:

  şogbenim sürekli ala-bula yani biraz sıcak biraz soğuk su veriyor.suyun yaklaşık yarsına yakını soguk akıyor.çok fazla su zayiatı yaşıyoruz.yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Filtre tıkalı olabilir. Öncelikle filtreyi kontrol ederek temizlemeyi deneyin. Yine aynı durum devam ederse musluk bozuk olabilir, imkanınız varsa eğer musluğu değiştirin. Arıza durumunda yine de bir değişiklik olmuyorsa sorunu yerinde incelememiz gerekir.

 18. Esra Yıldırım dedi ki:

  Şofbenimiz ne yazık ki ben bildim bileli sıkıntılı..yanmıyor ve sürekli dıt dıt dııııııııııt diye beyin tırmalayıcı bir sesle arıza kodu veriyor E5 mi neydi artık ekrana bakmak istemiyorum evcek sürekli duşta kalıyoruz.Bu aralar da buna ek olarak su akmazken kendi kendine çalışıyor birde çalışamayıp arıza kodu veriyor dıt dıt dııııt.Dün gece 3 kere uyandım o gıcık sesle. zaten doğru çalışmıyor vallahi elimde kalacak.Lojman olmasa çoktan paketlemiştim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Kombinin çıkardığı sesi yerinde duymak gerekir. Bu konuda uzaktan bilgi sunmak çok zor. Ancak E5 dediğiniz arıza durumu F5 olabilir. F5 baca sistemine bağlı bir sorundur. Baca sisteminde fan, prosestat, kart gibi parçalar vardır. Ses yapması fan arızasına bağlı olabilir. Ama dediğimiz gibi sorunu yerinde incelememiz lazım.

 19. Muhterem Unal dedi ki:

  Demirdokum hermetik sofben c275 f cihazimdan su damliyor. Bunun icin ne yapmaliyim acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhterem Ünal… Şofben su akıtıyorsa bir eşanjör sorunu olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanızı öneririz.

 20. Ali Zangaloğlu dedi ki:

  Kış ayında ve yaz aylarında şofben sıcaklık derecesi kaç olmalıdır teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Şofbenler sadece sıcak su cihazlarıdır. Yani musluktan akan suyun sıcaklığına kullanıcı olarak siz karar vermelisiniz. Biz buradan bir öneride bulunamayız. Duş sırasında aşırı sıcak seven de var ılık kullanmak zorunda kalan da var. Musluk suyunu şofbenden ılıştırma yapmayacağınız şekilde ayarlarsanız tasarruf edebilirsiniz.

 21. mustafa köroğlu dedi ki:

  Merhaba, Bireysel ısınma ve sıcak su için kullandığım kombinin su basıncı günlük 1,5 bar atına düşmektedir. Su bastığımda düzeliyor ama bir kaç gün içerisinde basınç tekrar düşüyor. Herhangi bir yerde su kaçağı bulunmamaktadır. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi basıncı birçok sebeple düşebilir. Tankın havası eksik olabilir, tank delik veya patlak olabilir, cihaza bakım gerekebilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir, tesisatta gözle görülmeyen sıva altı kaçak durumu olabilir. Yani sorunu yerinde görüp incelemek ve bi tespit yapmak gerekiyor.

 22. süleyman raşit dedi ki:

  Merhaba, Demir Döküm Hermetik Şofbeni 3,5 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bir kaç gündür sıcak su tazyiki azaldı. Normal soğuk su tazyiki eskiden olduğu gibi düzgün. Kullanma kılavuzunu incelediğimde soğuk su girişi ile ilgili bir resim bulunuyor. Conta, filtre ve debi sınırlayıcı bulunuyor su mekanizmasında. Bazı nedenlerden dolayı servis gelemiyor. Tıkanıklık mı vardır filtre gibi bir yerlerde. Su girişini açıp filtre varsa temizlesem sorun çözülür mü? Yada sorun neden kaynaklanıyordur? Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… O kadar zamanda filtre tıkanmaz ancak yine de her ihtimale karşı filtreyi temizlemeyi deneyin. Tazyik düşükse eğer; fitre tıkalı olabilir, tribün arızası olabilir, musluk batarya bozuk olabilir ya da tesisat problemi olabilir.

   1. süleyman raşit dedi ki:

    Önerilerinizle sorun çözüldü. Soğuk su girişi tıkanmış temizledim ve düzeldi. Teşekkürler..

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Süleyman Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 23. Ömer Faruk BALKI dedi ki:

  Teşekkür ederim, su yeterince ısınmıyor bölümüne baktım, çok pratik bir çözüm bulmuşsunuz, servisi çağırmak.
  Bunun yerine şohbenin su girişindeki filtre temizliğini anlatsanız daha güzel olurdu.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz de teşekkür ederiz. Bizim amacımız bu bilgileri sunarken direk işi bağlamak, adrese gitmek, müşteriden ücret almak değil. Bu sitede bu kadar net ve açık bilgiler yer alıyorsa amaç bellidir diye düşünüyoruz. Yani tek bir amacımız var; servis öncesi ve sonrası müşterinin bilinçlenmesi. Evet bahsedilen ufak ve basit bir işlem olabilir. Ancak takdir edersiniz ki işlemleri bilen kadar bilemeyen veya yapamayanlar da var. Bu yüzden buradan yani uzaktan bilgi aktarmak hem çok zor hem de çoğu zaman tehlike arz edebiliyor. Müşterilerimiz bizi aradığında telefondan yapılabilecek bir işlem varsa eğer zaten müşterilerimize yaptırıyoruz. Yapılamayacak durumlarda mecburen kayıt oluşturuyor veya uzman yardımı gerekiyor diye yönlendiriyoruz. Yine de tabi bilgi ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 24. Mahmut sarıçam dedi ki:

  Demirdöküm hermatik şofben arada bir su açılmadan ateşleme yapıp baca motoru çalışıyor 10 saniye kadar sonra sönüyor. Bu arada test ettim 10 sn. Lik bu sürede su ısıtmıyor. Sadece 10 saniye çalışıp susuyor yardımcı olursanız sevinirin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Şofben bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Yani sorunu yerinde görüp incelememiz ve bir tespit yapmamız gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz. Size uzaktan bir işlem yaptıramayız veya tarif edemeyiz maalesef.

  2. Hüseyin akten dedi ki:

   Şofbenin ekranındF2ve anahtar resmi çıkıyor suyu isitmıyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Hüseyin Bey… Kullandığınız şofben Demirdöküm markasına aitse F2 arızası; kullanım suyu sensörü ile alakalı bir sorundur. Sensörde, sensör bağlantılarında veya elektronik sisteminde sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

 25. mustafa dönmez dedi ki:

  Sürekli 2 yıldır normal çalışan demirdöküm cihaz son zamanlarda su açıldıığında bazen suyu ısıtmıyor çalışmıyor yanmıyor servis geldi servis geldiğindede aynı sıkıntı yaşandı servis hemen su seviyesi düşük dedi su seviyesi değiştiği falan yok ama bunu anlatamıyorsun bir günde bir yanar bir yanmaz nasıl olacak bilmiyorum iki yıldır aynı şekilde sorun yoktu ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Öncelikle şofbenler bir hata kodu vermeden uzaktan tahmini de olsa bilgi sunulamaz ve sunulan bilgiler sağlıklı olmaz. Çünkü şofbenlerin zaten çalışma sistemi sadece sıcak su içindir. Sıcak su bazen geliyor bazen gelmiyorsa; ntc sensör, tribün, anakart, fan, prosestat dahil birçok parçada sorun olabilir. Şofben bir hata kodu verdiği için tabi sizi buradan da şu işlemleri yapın ya da yapmalısınız diye yönlendiremiyoruz. Bu yüzden cihaz çalışmadığında servis çağırarak cihazı yerinde kontrol ettirmenizi öneririz.

 26. Mehmet ali dedi ki:

  Dogalgazim yeni acildi sofben suyu isitmiyor ve derecenin yaninda musluk isareti yanip sonuyor.Ayrica ocaga gaz geliyor ama yakmiyor.Sebebi sayac takilmadan once borularin icinin hava dolmasindan olabilir mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Ocağa gaz geliyor ama yakmıyor dediğiniz ocak da yanmıyor o halde. Çıt çıt sesleri çıkarıyorsa o elektronik sistemine bağlıdır. Kapınızın dışında yer alan gaz saatinin orada bulunan gaz vanasını kontrol edin kapalı olabilir. Gaz vanası ile gaz borusu aynı hizada yani paralel olmalıdır. Paralel değilse aynı hizaya getirerek vanayı açın. Vana zaten açıksa ve yine de ocak ve kombi yanmıyorsa bölgenizin doğalgaz firmasını arayarak bu konuda bilgi ve yardımları alın.

 27. İmdat Özdemir dedi ki:

  Soguk su borusu patladı bende degiştirdim ama şimdide şohben ateşleme yapmıyor sıcak suyu actıgım halde yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İmdat Bey… Bağlantıları kontrol edin. Yanlış veya ters bir bağlantı yapmış olabilirsiniz. Bir de vananın açık olduğundan emin olun. Bu kontrollere rağmen yine de sıcak su alamazsanız servis yardımı almalısınız.

 28. Ebru dedi ki:

  Şofben kapalıyken çalışıyor napmam gerek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım… Şofben kapalıyken çalışıyor derken? Musluğu açmamanıza rağmen çalışma sesi mi geliyor tam olarak anlayamadım? Eğer öyleyse cihaz kendi kendine çalışıyor. Bu durum sensöre de bağlı olabilir, karta da bağlı olabilir. Yani direk parça arızası olabileceği için kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem de bulunmuyor maalesef.

   1. Ebru dedi ki:

    Hayır pardon yanlış anlattım açma kapama düğmesi kapalıyken musluktan sıcak su tarafını açtığımda sıcak suyun akmaması gerekiyor ama sıcak su akıyor şofben çalışıyor düğmenin kapalı olduğundan da emınım lütfen yardım edin

 29. Güngör Yelen dedi ki:

  Isı sensörüne nasıl ulaşılır?
  Isı ayarı kapalı olduğu halde, su çok sıcak akıyor.Şohben üzerinde ayarı varmıdır,ya da sensörün başka değerde olanı mı kullanmalı.suyun ayarlanması zor olduğundan.Suyun ısısını ayarlayıp hiç soğuk su kullanmamak niyetindeyim.yardı edin lütfen.
  sağlıklı günler dilerim…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Güngör Bey… Öncelikle şofben ve kombilerde suyun sıcaklığını ayarlayan sadece sensör değildir. Sensör aslında suyun sıcaklığını da ayarlamaz, ayarlanan sıcaklığı ölçer. Suda aşırı ısınma durumu oluyorsa eğer bu durum ya sensöre bağlıdır ya da anakarta. Ancak ayarlanabilir bir durum maalesef ki söz konusu değildir. Cihazda minimum maksimum sıcaklık ayarları direk fabrika ayarlarıdır ve en düşük derece bile düşürülemez. Zaten cihaz en düşük sıcaklıkta bile aşırı ısıtıyorsa bu bir arızadır ve dediğimiz durumlar söz konusudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Direk servis yardımı almanız gerekiyor.

 30. nevzat sevgi dedi ki:

  demirdöküm c 275 f hermetik şofben
  ışıkları yanmıyor yardımcı olabilirmısınız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nevzat Bey… Şofbene elektrik geldiğinden emin olun. Şalterin açık olduğundan emin olun. Yine de ekrana elektrik gelmiyorsa bu bir kart arızasıdır. Servis yardımı almanız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 31. Osman tokat dedi ki:

  Demir dokum hermatik şofbenim çalişmiyor daha doğrusu bazen çalisiyor bazen calismiyor kendi kendine arizalaniyor bir sure sonra tekraren kendi kendine çalişiyor simdi yine bozuldu 1 gundur calismiyor sebebi nedir tesekkur edetim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Şofbenler sadece sıcak su cihazlarıdır. Cihaz ekranda hata kodu vermediği sürece arızanın neden kaynaklandığını yerinde görmeden bilemeyiz. Birçok sebepten arızalanabilir. Yani sıcaklık sensörü, kart arızası, yeterli hava akışı sağlayamıyorsa fan, prosestat arızası da olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 32. Ali özer dedi ki:

  demir döküm bacalı sofbenimin çakmağı çakmıyor yanması için sola dönmesi gerekli ama dönmüyor dönmeyince çakmak ateşleme görevini yerine getirmiyor nedendir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Şofbeniniz eski pilot alevli şofbenlerden sanırım. Çakmak dönmüyorsa cihazda alev oluşmaz ve ateşleme yapmadığı için de çalışmaz. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. İncelemeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bu konuda yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 33. mustafa tokgöz dedi ki:

  ayrıca ocaga gaz geliyor gazda bir sıkıntı yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Şofbeniniz gaz yokluğu arızası veriyor yani F4 arıza kodu açıklaması gaz yokluğu arızasıdır. Bu arıza durumunda ocağınızı kontrol etmişsiniz, ocak yanıyorsa dairede gaz kesintisi yok diyebiliriz. Şofbeni birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Yani bu şekilde resetlemiş olursunuz. Resetleme işleminden sonra da sorunda düzelme olmazsa; gaz valfi, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir. Yardım için bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 34. mustafa tokgöz dedi ki:

  hermetik demir döküm şohben suyu bazen çok kısa süreli ısıtıyor sonra ısıtmıyor çalışıyor ama ateşleme yapmıyor gözüküyor ses geliyor ama su ısınmıyor ateşleme yapıp yandığındada çok kısa süre son ra yine sönüyor tam ısıtmadan sönüyor uzun süreden beri böyle idi bu gün de ekranda f4 hata kodu var yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 35. mustafa turmuş dedi ki:

  slm benim demirdöküm hermatik şofbenim var bunda daha suyu açmadan ona getirdiyimde kendiliyinden devreye giriyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Sıcaklık sensörü ya da kartında sorun olabilir. Yine de tabi net bilgi vermek için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu yüzden size servis yardımı almanızı öneririz.

 36. Ali Polat dedi ki:

  Demirdöküm marka şohben kullanım esnasında su kısa süreli soğuyor 1 dakika aktıktan sonra su tekrar ısınıyor yetkili servisi çağırdık “Şofben Akış Şalteri”nini değiştirdi Bugün banyoda duş alırken tekrar aynı sorunu yaşadık. Muhtemel arıza ne olabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Akış şalteri değişiminden sonra da sorunda düzelme olmadıysa eğer; ntc sensör, anakart, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Cihaz hermetik şofbense eğer prosestat arızası da olabilir. Bir hata kodu olmadığı için sorunu yerinde görüp incelemeden bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden işlem yaptırdığınız firmayla yeniden görüşerek sorunun düzelmediğini belirtmeli ve yeniden yardım almalısınız. Servis ekiplerinden veya aldığınız hizmetten memnun kalmadıysanız farklı bir servis çağırarak da yardım alabilirsiniz.

 37. MUHSİN SEVİL dedi ki:

  İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDER HAYIRLI İŞLER DİLERİM.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Muhsin Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 38. MUHSİN SEVİL dedi ki:

  9 YILLIK DEMİRDÖKÜM HERMETİK C 275 F ŞOFBENİM VAR.İŞANJÖRÜ DELİNMİŞ AŞAĞIYA DOĞRU DOGALGAZ GİRİŞ BORUSU ÜZERİNDEN SU SIZIYOR.BUNUN YENİSİ VAR MIDIR.RANDIMAN VERİR Mİ.BÖYLE KULLANSAK NE TEHLİKESİ OLUR.YENİ ŞOFBEN Mİ ALMALIYIZ.TŞK.LER HAYIRLI İŞLER.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhsin Bey… Parçanın yenisini piyasada araştırmak gerekir. Ancak firmamızda parça satışı yoktur maalesef. Parça değişimi yapılırsa cihaz yine aynı performansında çalışmaya devam eder elbette ki. Ancak eşanjör delikse neden delindiğini de tespit ederek hareket etmek gerekir. Yani yeniden delinme olasılığını göz önünde bulundurarak işlem yapmak gerekir. Arızalı bir ürünü kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bi servis çağırarak net bir teşhis yaptırın veya eşanjörün delik olduğundan eminseniz parça değişim ücreti araştırması yapın, ona göre parça değişimi veya yeni cihaz değişimi konusunda kararınızı verirseniz daha sağlıklı olacaktır.

 39. Murat top dedi ki:

  İyi günler demirdöküm compact hermetik sohbenimi calistirdigimda sicaksuyu açmadan cihaz yanıyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Cihaz kendi kendine çalışıyor devreye giriyorsa; sıcak su sensörü veya karta bağlı bir sorun olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemekte fayda var. Bu sadece tahmini bilgidir. Net teşhis için arızayı yerinde görmemiz lazım.

 40. taner alparslan dedi ki:

  demirdöküm şofben çık sık f1 hatası veriyor.
  kapatıp açınca çok fazla sıcak su veriyor.
  öyleki musluktan çıkan su buharlaşıyor.
  kısa sürede tekrar f1 arızasına geçiyor…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taner Bey… Demirdöküm şofbenlerde F1 arıza kodu aşırı ısınma sorunudur. Şofben sizin ayarladığınız sıcaklığı baz alarak çalışıyor ancak içinde bulunan suyu kaynattığı için cihaz bu uyarı kodunu veriyor. Aşırı ısınma sorunu; şofben içindeki suyun maksimum değeri aştığını belirten bir sorundur. Bu sebepledir ki musluktan aldığınız su buhar çıkaracak kadar kaynar. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Bu yüzden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 41. atileözçelik dedi ki:

  iyi günler çekmeköyde sitede 90 daire var ve bu 90 dairenin sadece 4 dairesi demirdöküm şohbenler F4 hatası veriyor ve sıksık alev yanıp sönüyor regülatör var aynı zamanda 2,40 ohm topraklama degeri var dönem dönem su ıstmıyor bakıyorsun 2 gün sorunsuz çalışıyor servisle birlikte bir türlü çözüm bulamadım öneriniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atila Bey… Demirdöküm şofbenlerde f4 arızası gaz yokluğu sorunudur. Alevin kesildiğini belirtir. 90 daire içinde sadece 4 dairede böyle bir sıkıntı varsa binaya gelen gazla alakalı bir sorun yoktur. Özellikle bu 4 daire aynı cepheye bakıyorsa fan dışarıdan temiz havayı yeterli şekilde alamadığı için alevi kesiyor olabilir. Yani bu durum özellikle de rüzgarlı havalarda yaşanıyorsa F4 arızası bu duruma bağlı olabilir. Yine de tabi cihazı yerinde incelemek lazım.

 42. Ahmet benzincioglu dedi ki:

  Duş alırken su soğuyor 15-20 saniye ,
  sonra 15-20 saniye su sıcak akıyor sonra yine ısınıyor ve bu böyle sürekli devam ediyor bunun sebebi ne olabilir veya bunu nasıl düzeltebilirim bu arada bu sadece benim problemim değil çevremdeki Demirdöküm kullanıcısı olan arkadaşlarımdan birkaçınızda sorunu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Demirdöküm şofbenlerde ve çoğu şofbende genelde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Sensöre ya da anakarta bağlı bir arıza durumu olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden bi servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 43. Bünyamin nazlı dedi ki:

  Demırdokum dogsl gazlı şohbende ekranda E yazıyor yanmıyor ısı ayarından sonra derece ayarından sonra da L6 gibi cıkıyor ne olabılır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey… Kullanım kılavuzunda bahsettiğiniz arıza kodları yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Yani bir sensör ya da anakart arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 44. Başak Çoğal dedi ki:

  Merhaba,Demirdöküm doğalgaz şofbenim 1-2 haftadır arada musluğu açtığımızda aşırı bar buhar veriyor ve simsiyah zift akıyor.Hatta wc rezevrvuardan bile bazen buhar çıkıyor.Halbuki borular yeni değişti tesisatçı kontrol etti yanlış bir bağlantı yok yani.Sorun ne olabilir? Arada verdiğiF1 hatasını on/off ile düzeltiyordum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Başak Hanım… Şofbeninizde aşırı ısınma sorunu var. Yani şofben içindeki suyun sıcaklığı maksimum değeri geçtiği için aşırı buhar oluyor. Derecesi yüksek ise düşürün, derece ideal seviyede aşırı yüksek değilse eğer servis yardımı almalısınız. Sensör, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat yeni değiştirilmiş tesisatta sorun olma olasılığı düşük. Bunun için bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 45. Hasan Akın dedi ki:

  Merhaba. Sayın yetkili bir yıl önce bir Demirdöküm adonis B24 bacalı bir kombi aldın, daha önce Bosch eurosmile vardı onunla değiştirdim, fakat yeni bir proje gerektiği için servis değilde ben kendim devreye aldım. Bir yıldan beri bir sıkıntım yok, ama bir termostat bağlama gereği duydum. Daha önce Bosch markada kullandığım Emko sıcaklık kontrol cihazını (kuru kontak) Demirdöküme bagladım fakat devreye alamadım, internette araştırdım bunula ilgili bir bilgi bulamadım.Tesadüfen sizin siteyi buldum, çok faydalı bilgiler var. Bu sorunumla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz. Teşekkü ederim. Hayırlı çalışmalar.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Oda termostatlar her model kombiye uyum sağlamayabiliyor veya bazı cihazlar oda termostatına uygun olmayabiliyor. Muhtemelen bu gibi durumlar sebebiyle cihazınız devreye girmemiş olabilir. Oda termostatı konusunda açıkçası hizmet vermediğimiz için detaylı bilgiye de sahip değiliz. Demirdöküm merkez numarasını arayın, cihazınıza uygun oda termostatları konusunda bilgiler alabilirsiniz. Veya mevcut oda termostatın kombinizle uyum sağlayıp sağlamadığını öğrenebilir, bağlantı konusunda da yardım alabilirsiniz.

 46. Fatih Saygın dedi ki:

  Merhaba. Benim hermetik şofben açıldıktan 3-5 saniye sonra ışığı sönüyor ve çalışmıyor. Ateşleme su ısıtma olmuyor. Tekrar kapatıp açınca aynı sorun tekrar ediyor?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih bey. İlk yapmanız gereken cihaza gaz geliyor mu onu kontrol etmeniz. Gaz geliyor ise aşırı ısı limiti, sensörleri veya kart arızası olabilir.

 47. akif teke dedi ki:

  merhaba sayın ustam yıllardır kullandığım arçelik lpg li şohbenim magnet bobini devreye geçirmiyor ve yanma oluşmaz oldu termal elaman takımı bobine giriş yerini temizledim taktım yine aynı sorun ned olabilir çözümü nedir.saygılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akif Bey… Arızanın net tespit edilmesi açısından yerinde görmek gerekir. LPG li şofbenler hermetik doğalgaz şofbenleri ile aynı olmaz. Buradan bilgi vermek de doğru olmaz. Servis yardımı almalısınız.

 48. Ümit ÇOLAK dedi ki:

  Kombimizde sıcak su kullanırken petek ısınıyordu ben de peteğe giden vanayı kapattım yanlış mı yaptım sizce.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Sıcak su kullanımında kombiye yakın birkaç petek ısınıyorsa eğer sorun yok demektir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa eğer bu bir sorundur. Petek vanalarını kapatarak ısıyı engelleyebilirsiniz ancak bu yanlış bir çözümdür. Kombi sıcak su kullanımında içindeki sudan parçaların etkilenmemesi için tesisata gönderir, tesisatı kapatırsanız eğer suyu tesisata gönderemediği için kendi içinde dolaştırır. Bu da parçaların zarar görmesine neden olur. Zaten bir sorun yaşıyorken farklı sorunlara da sebep olmuş olursunuz. Petek vanaları her zaman açık olmalı ki bu gibi sorunlar yaşanmasın. Eğer tüm petekleriniz ısınıyorsa bu sorunun çözümlenmesi için servis yardımı alın. Bu durumda petek vanalarını kapatmak geçici ya da kalıcı bir çözüm değil aksine farklı sorunların başlangıcıdır.

   1. Ümit ÇOLAK dedi ki:

    İlginiz için teşekkürler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz değerli yorumunuz için Ümit Bey…

Petek Yıkama