ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombide Ateşleme Sorunuslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?

Kombi; gaz girişleri kapalı olduğunda, parçalarda sorun olduğunda veya gaz ile alakalı bir sıkıntı olduğunda ateşleme yapmaz. Ateşleme sorunlarında önemli olan bilinçli olup bilinçli hareket etmektir. Direk servisi aramak da doğru olmaz. Sorun neden yaşanıyor diye bulunması gerekir.

Kombide Ateşleme Sorunu Varsa Kullanıcı Neler Yapabilir?

Kombi ateşleme yapmıyorsa eğer direk servisi aramak veya yardım talebinde bulunmak yerine birkaç işlem yapabilirsiniz. Bu sorunda doğru bir tespit için önemli olan konut içinde başka bir doğalgazlı cihaz olup olmadığıdır. Yapılacak müdahale bu duruma bağlı değişir. Sizlere sırası ile yapılması gerekenleri hemen sunalım…

Dairenizde Doğalgazlı Başka Cihaz Yoksa (Ocak gibi)

 • Bu durumda dairenize gaz gelip gelmediğini daha zor anlarsınız. Ocağınız doğalgazlı değilse bu durumda ancak kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol ederek ve kapı dışında yer alan ana vanayı kontrol edip gaz gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Kombi yanındaki gaz vanası aynı zamanda kapı dışındaki gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Boru ile aynı hizada değilse eğer kapalı demektir. Aynı hizaya getirerek açmalısınız.
 • Kombiyi resetlemelisiniz. Gaz vanalarının açık olduğundan eminseniz eğer yapabileceğiniz diğer işlem resetleme işlemidir. Resetleme işlemi kombilerin marka model ve çeşidine göre değişmektedir. Kombinize göre resetleme işlemi uygulamalı ve bu uygulamayı birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Bu uygulamaları yaptınız fakat kombiniz yine de ateşleme yapmıyorsa eğer bu durumda Kombi Servisi yardımı almalısınız. Çünkü kullanıcı olarak ateşleme sorununda yapabileceğiniz başka bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Uzman müdahalesi gerekeceğini unutmayın ve işi uzmanına bırakın.

Dairenizde Doğalgazlı Cihaz Varsa (Ocak gibi)

 • Önce ocağınızın çalışıp çalışmadığını deneyin, ocağınız çalışmıyorsa gaz ile alakalı sorun yaşıyorsunuz demektir
 • Kapının dışarısında yer alan ana gaz borusu üstündeki vanayı kontrol edin, vana kapalı durumda ise açın, sorun çözümlenecektir
 • Kapının dışındaki doğalgaz vanası üstünde mühür var ise gazınız kesilmiş demektir. Fatura gecikti ise bu sebeple kesilmiştir, faturayı ödeyin ve doğalgaz firmasını arayarak gazınızı açtırın.
 • Kapı dışındaki vana açık ama buna karşın ocak da çalışmıyor kombi de ateşleme arızası veriyor ise bu durumda ya dairenize gelen gaz ile alakalı bir sorun vardır ya da bölgede gaz çalışması olabilir ve bu sebeple gazınız kesilmiş olabilir. Bu konudaki bilgileri de doğalgaz firmasından alabilirsiniz.
 • Kapı dışındaki gaz vanası açık, ocak çalışıyor fakat kombi ateşlemiyor ise bu durumda kombi yanında bulunan gaz vanası kapalı olabilir. Gaz vanasını kontrol etmeniz gerekir. Kapalı şekilde ise açık konuma getirmelisiniz.
 • Ocak çalışıyor, kombi yanındaki gaz vanası açık yani dairenize gaz geliyor ise kullanıcı olarak yapmanız gereken son uygulama ve işlem resetlemedir. Kombinizi resetlemenizi öneririz. Resetleme uygulaması kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişmektedir. Kombinizde reset düğmesi var ise resetleme işlemini yapmalı, yoksa kombiyi kapatıp yeniden açmalısınız. Sorunda düzelme olmazsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.

Kombide Ateşleme Sorunu Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide beyin görevinde olan anakart arızalı olabilir
 • Kombide yanma odasında bulunan ateşlemeye ve alev algılamaya yardımcı olan iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olabilir
 • Kombide şebekeden gazı alarak, bir kısmını brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşmasını sağlayan gaz valfi arızalı olabilir

Markaların Ateşleme Arıza Kodları

 1. Airfel 
 • Modele bağlı olarak ekranda; bC, 10, C1 33, E01, E04/E18 belirebilir, ledli model Airfel kombilerde; kırmızı ışık ya da 40 ve 70 Ledi yanabilir.
 1. Alarko 
 • Modeline bağlı olarak ekranda; E01, F4, 0.1 belirebilir. Alarko ledli model kombilerde; 80 ledi yanıp sönebilir.
 1. Arçelik 
 • Modele bağlı ekranda ya E01 ya da A01 arıza kodu belirir.
 1. Ariston 
 • Modele bağlı olarak ekranda; 501, A01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde; alev üzerine x işareti olan led yanabilir ya da kırmızı led yanabilir.
 1. Baykan 
 • Modele bağlı olarak ekranda E01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde 80 Led ışığı yanar.
 1. Baymak 
 • Modele bağlı olarak ekranda; E01, A01, E133 arıza kodu çıkabilir. Ledli modellerde 30 ledi yanıp sönebilir ya da NEON1 kapalı, NEON2 açık olabilir.
 1. Beko 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirir.
 1. Beretta
 • Genel modellerde ekranda 0.1 arıza kodu belirmektedir.
 1. Bosch 
 • Modele bağlı ekranda EA arıza kodu belirir. Ledli modellerde Reset+60°C ışığı yanar veya 50°C ledi yanar.
 1. Buderus
 • Genel modellerde ekranda; 6A, 3 arıza kodu belirir. Ledi model Buderus kombilerde ise; 2.led yanıp sönüyor 3.led yanmıyorsa cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Demirdöküm 
 • Genel modellere bağlı olarak ekranda; F4, F04, F28, F1, F01 arıza kodları belirebilir. Ledli model Demirdöküm kombilerde ise; 80 ledi veya 90 Ledi yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmaz.
 1. Eca 
 • Modele bağlı olarak ekranda; Er 15, 04, F4, EA, E1 arıza kodlarından biri belirebilir. Ledli kombilerde; 2.led (L4) yanıyor veya 50°C ledi yanıyor ise cihaz ateşleme sorunu yaşatıyor demektir.
 1. Ferroli 
 • Modele bağlı olarak ekranda; A01, F1 arıza kodu belirir. Ledli modellerde ise; kırmızı ışık hızlı yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. İmmergas
 • Modellere göre ekranda ya 01 ya da E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Maktek 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Protherm
 • Modellere göre ekranda; F4, F1, F04 arıza kodlarından biri belirebilir. Cihaz ledli olup 70 Ledi yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmaz.
 1. Süsler ve Etna 
 • Genel modellerde ekranda E2 arıza kodu belirir.
 1. Vaillant 
 • Modellere göre ekranda F28, F29 arıza kodu belirebilir. Cihaz ledli ise kırmızı ışık yanabilir ya da alev üzerine x işareti olan düğme yanabilir.
 1. Vestel 
 • Genel modellerde 1.led yanıp söndükten sonra 2.led yanıyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Viessmann 
 • Genel modellerde ekranda F4 arıza kodu belirmektedir.

 

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. merhabalar kardeşim bir sorum olacaktı. lambert lx 24fi isimli kombimizde a 01 hatası veriyor .
   ateşleme de sorun ar herhalde çıt çıt çıt ediyo ale almıyo gaz . ne gibi bir sorunla karşı karşıyayız ve çözüm yolu ne olabilir yardımınız için şimdikten teşekkür ederiz

   1. Merhaba Fatih Bey… Öncelikle konutunuz içerisinde gaz olduğundan emin olun. Gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Gaz vanaları kapalıysa açın. Gaz vanaları açıksa ve dairenize gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme sonrası da yine düzelme olmuyorsa eğer kombide sorun var demektir. Bu gibi durumlarda; elektronik kart, gaz armatörü veya elektrotlarda (ateşleme ve iyonizasyon elektrotlarında) sorun olabilir. Net arıza teşhisi için tabi sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de mutlaka servis yardımı almalısınız.

  2. Merhaba
   Eca kombim var kombi yaklaşık 3 yıldır kullanılmamış ilk girdiğimde sıcak suyu açmakta zorlandım filtreleri filan temizledim uğraştım ancak yapabildim şimdi ise petekleri yakmak istiyorum ama ilk petekleri açtığımda 1 kez ateşleme yapıyor ve sonra tekrar etmiyor üst komşumda aynı şekilde benim gibi kombisinde problem var servis çağırmadan ne yapmalıyız? Birde kkmbi arıza kofu vermiyor devamlı kendim kombinin başına gidip ateşleme yapmam gerekiyor

   1. Merhaba Gamze Hanım… Kombi kısa süreliğine de olsa kapatılsa kombiye gelen gaz ve elektrik kesiliyor. Doğal olarak parçalar duruyor ve çalışmıyor. Kombi 3 yıldır kullanılmıyorsa arıza yapması gayet normaldir. Cihazın devreden çıkıyor olması birçok sebebe bağlıdır. Hata kodu veriyor olsaydı eğer açıklamasına göre tahmini bilgi verebilirdik ancak öyle bir durum da yok. Cihaza bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Servis çağırıp baktırmanız gerekir.

  3. Merhaba. Etna marka kombim var. problem şu: yaz konumunda su sıcaklığı en sıcak tarafta iken ateşleme var ve su ısınıyor, ancak duş bölümünde çeşmeyi soğuk tarafa döndürdüğümüzde yani suyu ılıştırmak istediğimde kombi sönüyor, çalışmıyor. yani ya kaynar bir şekilde su akıyor yada soğuk ortası yok. bilgi rica edebilir miyim? Teşekkürler.

   1. Merhaba Ferhat Bey… Bu durum her iki muslukta yani mutfak ve banyoda oluyorsa kombi ile alakalı bir sorun vardır. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız. Ancak bu durum sadece duş bataryasında oluyorsa bataryayı yani musluğu değiştirin. Sorun yine de düzelmiyorsa tesisatınızda tıkanma olabilir, uzman bir tesisatçıdan yardım alın.

  4. benim kombi ferolli eski model sıcak su ateşleme yapıyor ama petege gecince arıza cerıyor neden acaba

   1. Merhaba Hakan Bey… Kalorifer vanalarının, kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun, kombi basıncı 1 bar altındaysa basıncı yükseltin. Yine de düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Kalorifer sisteminde çalışan birçok parça vardır. Bu parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görüp tespit yapmak gerekir.

  5. Buderus kombi mevcut.
   Düşük ısıda (30-60) 10sn sonra ateşlemeyi kesiyor (alev işareti sönüyor) fakat 70 derece üstünde ateşleme devam ediyor. Sıcak su derecesi kapalı….
   Oda ayarı 30 üstü…
   Kolay gelsin…

   1. Merhaba Serkan Bey… Cihaz düşük ayarda devreye girmiyor ancak yüksek ayarda ateşleme devam ediyor. Kombinizle birlikte eğer bir oda termostatı kullanıyorsanız zaten kombiden kalorifer ayarını en yüksek dereceye getirmeniz gerekir. (Oda termostatı üzerinden de 20-21°C civarı idealdir. Tabi yine de beklentinize göre yükseltebilirsiniz.) Cihaz oda termostatı kullandığınız için bu yüzden yüksek ayardayken ateşlemeye devam ediyor yani çalışıyor olabilir. Oda termostatı kullanmıyorsanız da cihazınızda bir sorun olabilir. Bu durum için servis yardımı almanız gerekir.

  6. Mrb.
   Yaklaşık 18 senedir AUER TERME modeli kombi kullanmaktayım. Son zamanlarda sıcak su musluğunu açtığımda, çok geç ateşleme yapıyor, veya hiç ateşleme yapmadığından, sıcak suyu kullanamıyorum. Mevcut su tesiatı da demir boru olduğundan, kullanım süresinden dolayı iç kısımları pas ve çürüme nedeniyle, tazyiki az oluyor.Su tazyikinin yetersiz olması ateşlemeye etkenmidir. Yoksa kombinin tamirimi gerekiyor.Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Merhaba Nihat Bey… Kombilerde sıcak su sorununun temel sebeplerinden biridir su tazyiğinin düşük olması. Bu durum elbette ki sıcak su alımını etkiler. Tesisat sebebiyle bu sorun yaşanabilir. Tesisatı değiştirmeden net arıza teşhisi yapmak da güçtür. İmkanınız varsa eğer tesisatı yenileyin, yeniden bir deneme yapın. Olur da sorunda düzelme olmazsa sorun kombide de olabilir. Net teşhis için tabi durumu yerinde incelemekte fayda var.

  7. Vaillant ecotec pro kombimin ekranında sıcaklık derecesi ve 3.0 sürekli yanıp sönmekte sorun mu var varsa ne ve nasıl çözebilirim?

   1. Merhaba Ayşe Hanım… 3.0 dediği kombi tesisat basıncıdır. Basınç yüksek durumda. Normalde 1,5 olması gerekir. Basınç kendiliğinden yükseldiyse eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombiye siz fazla su bastıysanız kombiye en yakın peteğin üst yan kısmında hava alma müşürü vardır. Orayı düz tornavida ile açarak su alın, bu sayede kombi basıncını düşürmüş olursunuz. İşlemi yapamazsanız veya servis talep etmek isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  8. Buderus gbo22 yoguşmalı kombim fan motoru arızası (3L arıza kodu) veriyor .Arıza kodu ekrandayken resetleme işlemi yapınca bazen düzeliyor bazen de üzerindeki pervanesini resetleme işlemi anında elle müdahale edersem çalışmaya başlıyor.Motoru inceledim hehangi bir zorlanma olmuyor.Sizce arızanın sebebi fan motoru kartında mı yoksa anakartında mıdır? Teşekkürler.

   1. Merhaba İrfan Bey… Kombide fan motoru kartı diye bir parça yok. Fan ya da anakart arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Çağrı merkezimize ulaşarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

   1. Merhaba Mahmut Bey… Kombide sıcak su kullanımında devreden çıkma gibi bir durum varsa eğer bu birçok sebebe bağlı olabilir. Cihaz bir arıza kodu da vermediği için kullanıcı olarak cihaza herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servis yardımı almanızı öneririz.