Yerden Isıtma mı Petek mi Daha İyi?

Yerden Isıtma Sistemi mi Daha İyi Petek mi?

Bu sorunun yanıtını almak için dilerseniz hem yerden ısıtma sistemlerinin hem de peteklerin avantajları ile dezavantajlarını inceleyelim. Bu şekilde kafamızda daha net bilgiler oluşur.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları

 • Evimizin veya işyerimizin görüntü estetiği açısından oldukça iyi bir sistemdir. Yer kaplamasının altında kalmasından dolayı mekân da görsel olarak bir kirliliğe yol açmamaktadır.  Ve mekânda yer kaplamaması nedeni ile eşyalar istenilen şekilde dizayn edilebilir.
 • Tesisat boruları gibi kötü görüntüleri olmaz.
 • Isı yerden sağlandığı için ayağınızı bastığınız her yer sıcak olur.
 • Dışarıda değil de zemin altında olduğu için temizleme gibi bir durumlar söz konusu değildir.
 • Enerjiyi verimli kullanır.
 • Odalara ısıyı eşit oranda dağıtır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Dezavantajları

 • Yerde oluşan toz ve benzeri maddeleri havaya kaldırarak insanlar ile buluşmasını sağlamaktadır. Bu toz ve benzeri maddeler alerjisi olanları oldukça çok etkilemektedir.  Sadece alerjisi olanlar değil herkesi de etkileyerek hastalıklara yol açabilmektedir.
 • Yerden ısıtma sistemleri ayaklarda varis oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenler ile sağlık açısından zararları olabilmektedir.
 • Arızalanması ve tesisatta sorun olması durumunda zeminde gezmesi nedeni ile tamiri veya değişimi için tüm yer kaplamasının kaldırılması gerekebilmektedir.
 • Her zaman daha geç ısınır. Zemin döşemesine bağlı bazen 2 bazen de ısınması 4 saati bulabilmektedir.
 • Kapatılıp yeniden açıldığında geç ısındığı için sistemin kış döneminde sürekli açık kalması gerekir. Bu da yakıt tüketimini artırır.
 • Yerde zemin kaplamasının altında gezmesi nedeni ile tesisatta çok çamurlaşma yapmaktadır. Çamurlaşma yüzünden çok sık filtrelerin tıkanmasına, kombiye ve sisteme zarar vermesine yol açmaktadır.

Petek Sisteminin Avantajları

 • Kombi üzerinden talep edilen ısı ayarına getirilebilir. Isı ayarını kullanıcı kendi belirler.
 • Konut içinde projeye uygun görüldüğü taktirde her odada ve ara hollerde monteli durumda olarak evin bütün ısı kontrolünü kombi sayesinde eline alır.
 • Kombiden yapılan ayardan kısa bir süre sonra ayarlanan ısıya ulaşır. Isınmak için uzun süre beklemenize gerek kalmaz.
 • Kullanıcı istediği taktirde kullanmadığı odalarını petek vanalarını kapatarak ısıtmayabilir. Bu tamamen kullanıcı beklentisine bağlı değişir. Yalnız konut içinde en az 3 petek kullanımı önerilmektedir.
 • Termostatik vana takılarak odaların ısısına tamamen kombiden bağımsız ısı ayarlaması yapılabilir. Bu da en çok kullanılan odaların daha sıcak olmasına, en az kullanılan odaların daha ılık olmasına etmen olur. Yani ısı kontrolünü odalara termostatik vana sayesinde kullanıcı kendi yapabilir.
 • Temizliği özel makineler ile giriş çıkış bağlantıları gerçekleştirilerek kolaylıkla yapılabilir. Uygulamada konut kirlenmez.
 • Çoğu tesisat kaçağı gözle görülebilir. Müdahale de bu sayede daha kolay yapılabilir. Sıva altı kaçakları söz konusu olduğunda tesisatçılarda sıva altı kaçak bulma cihazı yer alır. Kısa sürede tespit ve müdahale yapılabilir. Kaçağı bulmak için tüm zeminin kırılmasına gerek yoktur.

Petek Sisteminin Dezavantajları

 • Oda içerisinde yer kapladığı için eşyalarınızı yerleştirmede zorluk çekebilirsiniz ve kötü bir görüntü oluşturabilir.
 • Uzun süre kullanmada ısınan ve soğuyan su sebebi ile çamurlaşabilir, çamurla tıkanabilir ve alınan verimi düşürebilir.
 • Çok iyi verim almak ve uzun süre kullanım sağlamak amacı ile temizliğini 3 yılda veya 4 yılda bir kez mutlaka yaptırmak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Fahri Gürsoy dedi ki:

  Merhabalar,
  75+75 metrekare,altta salon, mutfak,üstte üç yatak odası bulunan evime kalorifer sistemi döşetmek istiyorum.yatak odalarını alttan ısıtma,alt katta bulunan salon ve mutfağa hem alttan ısıtma hemde petek yaptırmak istiyorum.Üst katın pencere altları petek için uygun değil,yan duvarlarda da istemiyoruz.Ama salon ve mutfak petek koymaya müsait.O yüzden alt kat hem petek hemde alttan ısıtma olabilir mi? Ya da alt kat petekli üst kat yerden ısıtma şeklinde yapılabilir mi? Hangisini önerir siniz?Hangisi daha verimli olur?Isıtmada katı yakıt kazanı kullanılacaktır.Teşekkürler ,selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fahri Bey… Bir konut içerisinde aynı anda hem yerden ısıtma sistemi hem kalorifer sistemi döşenemez. Tek bir sistem olması gerekir. Çünkü kombi ayarları ve tesisatı da ona göre döşenir. Üst kat ayrı bir sistem alt kat ayrı bir sistem olur mu bu konuda net bilgi aktarmak çok zor. Ancak işlemi proje ekipleri onaylarsa tesisatçılar yaptığı için uzman bir tesisatçıdan daha net bilgiler alabilirsiniz.

 2. yalcin altindal dedi ki:

  Merhaba ben Yalcin Altindal Almanyadan yaziyorum , efendim ben Düzce´de bir siteden insaat halinde bir daiere satin aldim ve kendilerine alttan isitma sistemi istedigimi belirttim onlarda burada 1500 ila 2000 lira arasinda bir fark olabilecegiini söylediler. Bu sizce normal mi yani alltan isitma sistemi daha mi pahali ? Cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yalçın Bey… Firma olarak sadece arıza onarım, bakım, petek temizliği gibi işlemleri yaptığımız için yani tesisat ve kurulum işlemlerini yapmadığımız için bilgi sahibi değiliz maalesef. Makalemizde sadece sistemlerin avantaj ve dezavantajlarını paylaşarak, seçimde kararsızlık yaşayan müşterilerimize yardımcı olmak istedik. Bu hizmeti sunan firmaları internetten araştırarak bulabilir ve daha net bilgiler alabilirsiniz.

 3. hüseyin temel dedi ki:

  merhaba bende yerden ısıtma dusunuyordum ama dez avantajları biraz ürküttü tesisat üstüne parke degilde mermer veya fayans kaplama yaptırsak aynı dez avantajlar olusurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Yerden ısıtma hizmeti vermediğimiz için bu konuda tam detayı bilemeyiz tabi ama bu alanda hizmet sunan firmalarda daha net bilgiler alabilirsiniz. Direk gözünüzü korkutmuş olmayalım. Her şeyin bi avantajı kadar dezavantajı da mutlaka vardır.

 4. Sevgi Yilmaz dedi ki:

  Merhaba kuzey batı cepheli dükkan üstü bir daireye baktık ve beğendik pazarlik yapıldı.allttan ısıtma oldugu cephesi ve dükkan üstü olmasından dolayı endişeliyim ısınmada sorun yasarmiyim.tesekkur ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım… Dükkan üstü dairelerde kombi, tesisat iyi de olsa hatta ısı yalıtımı çok iyi de olsa verimde düşme durumu her zaman karşılaştığımız bir durumdur. Yani verim her daim ara katlara göre daha düşük olur. Alt kat özellikle boşsa veya boş olmamasına rağmen ısıtıcı cihaz kullanılmıyorsa verim daha da düşük olabilir. Zaten yerden ısıtma sistemlerinde kombiler en fazla 50-55°C ye ayarlanabilir. Bu değerlerde kullanmanıza rağmen iyi sonuç elde edemeyebilirsiniz ve faturanız da yüksek gelir. Ancak dairenin yine de konumunu, kombinin kapasitesi ve izolasyon durumunu bilmeden net bilgi sunmak çok zor. Sunduğumuz bilgiler de tahmini bilgilerdir.

 5. ZAFER ONUR PARLATIR dedi ki:

  EVİMİZE YERDEN ISITMA SİSTEMİ YAPTIRMAK İSTİYORUZ FAKAT AVANTAJLARINDAN DAHA ÇOK DEZAVANTAJLARI GÖZÜMÜZÜ KORKUTTU SİZ NE ÖNERİRSİNİZ ACABA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Bize kalırsa avantajlarından çok dezavantajları var. Mesela en basit örneği; kombiye fazla su bastığınızdan petek olmadığı için konnektör sistemi bulup fazla basıncı düşürmeniz gerekir. Petek sıcaklığını en fazla 50-55°C kadar ayarlayabilirsiniz. Direk ısıtma yerden olacağı için yerdeki toz da havaya kalkacak sağlık problemleri oluşacaktır. Sistemin bu şekilde temizlenmesi hem daha zor hem daha masraflıdır. Bunlar tabi basit sanılabilir örneklerdir. Tabi bu bizim görüşümüz, olumlu tarafları da elbette ki vardır. Karar sizin.

Petek Yıkama