Yerden Isıtma mı Petek mi Daha İyi?

Yerden Isıtma Sistemi mi Daha İyi Petek mi?

Bu sorunun yanıtını almak için dilerseniz hem yerden ısıtma sistemlerinin hem de peteklerin avantajları ile dezavantajlarını inceleyelim. Bu şekilde kafamızda daha net bilgiler oluşur.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları

 • Evimizin veya işyerimizin görüntü estetiği açısından oldukça iyi bir sistemdir. Yer kaplamasının altında kalmasından dolayı mekân da görsel olarak bir kirliliğe yol açmamaktadır.  Ve mekânda yer kaplamaması nedeni ile eşyalar istenilen şekilde dizayn edilebilir.
 • Tesisat boruları gibi kötü görüntüleri olmaz.
 • Isı yerden sağlandığı için ayağınızı bastığınız her yer sıcak olur.
 • Dışarıda değil de zemin altında olduğu için temizleme gibi bir durumlar söz konusu değildir.
 • Enerjiyi verimli kullanır.
 • Odalara ısıyı eşit oranda dağıtır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Dezavantajları

 • Yerde oluşan toz ve benzeri maddeleri havaya kaldırarak insanlar ile buluşmasını sağlamaktadır. Bu toz ve benzeri maddeler alerjisi olanları oldukça çok etkilemektedir.  Sadece alerjisi olanlar değil herkesi de etkileyerek hastalıklara yol açabilmektedir.
 • Yerden ısıtma sistemleri ayaklarda varis oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenler ile sağlık açısından zararları olabilmektedir.
 • Arızalanması ve tesisatta sorun olması durumunda zeminde gezmesi nedeni ile tamiri veya değişimi için tüm yer kaplamasının kaldırılması gerekebilmektedir.
 • Her zaman daha geç ısınır. Zemin döşemesine bağlı bazen 2 bazen de ısınması 4 saati bulabilmektedir.
 • Kapatılıp yeniden açıldığında geç ısındığı için sistemin kış döneminde sürekli açık kalması gerekir. Bu da yakıt tüketimini artırır.
 • Yerde zemin kaplamasının altında gezmesi nedeni ile tesisatta çok çamurlaşma yapmaktadır. Çamurlaşma yüzünden çok sık filtrelerin tıkanmasına, kombiye ve sisteme zarar vermesine yol açmaktadır.

Petek Sisteminin Avantajları

 • Kombi üzerinden talep edilen ısı ayarına getirilebilir. Isı ayarını kullanıcı kendi belirler.
 • Konut içinde projeye uygun görüldüğü taktirde her odada ve ara hollerde monteli durumda olarak evin bütün ısı kontrolünü kombi sayesinde eline alır.
 • Kombiden yapılan ayardan kısa bir süre sonra ayarlanan ısıya ulaşır. Isınmak için uzun süre beklemenize gerek kalmaz.
 • Kullanıcı istediği taktirde kullanmadığı odalarını petek vanalarını kapatarak ısıtmayabilir. Bu tamamen kullanıcı beklentisine bağlı değişir. Yalnız konut içinde en az 3 petek kullanımı önerilmektedir.
 • Termostatik vana takılarak odaların ısısına tamamen kombiden bağımsız ısı ayarlaması yapılabilir. Bu da en çok kullanılan odaların daha sıcak olmasına, en az kullanılan odaların daha ılık olmasına etmen olur. Yani ısı kontrolünü odalara termostatik vana sayesinde kullanıcı kendi yapabilir.
 • Temizliği özel makineler ile giriş çıkış bağlantıları gerçekleştirilerek kolaylıkla yapılabilir. Uygulamada konut kirlenmez.
 • Çoğu tesisat kaçağı gözle görülebilir. Müdahale de bu sayede daha kolay yapılabilir. Sıva altı kaçakları söz konusu olduğunda tesisatçılarda sıva altı kaçak bulma cihazı yer alır. Kısa sürede tespit ve müdahale yapılabilir. Kaçağı bulmak için tüm zeminin kırılmasına gerek yoktur.

Petek Sisteminin Dezavantajları

 • Oda içerisinde yer kapladığı için eşyalarınızı yerleştirmede zorluk çekebilirsiniz ve kötü bir görüntü oluşturabilir.
 • Uzun süre kullanmada ısınan ve soğuyan su sebebi ile çamurlaşabilir, çamurla tıkanabilir ve alınan verimi düşürebilir.
 • Çok iyi verim almak ve uzun süre kullanım sağlamak amacı ile temizliğini 3 yılda veya 4 yılda bir kez mutlaka yaptırmak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Sahin Özgan dedi ki:

  Hayırlı akşamlar,
  Ben Avusturya’da yaşıyorum ve 65 m2 evimde petek döşeli ve pelet sobası var, bu sobadaki su sıcaklığı 65 derecenin altına düşmüyor( alt limit 65 derece) düşmüyorsa da şu an o bilgiye ben sahip degilim, bu eve 45 m2 ilave edilecek, bu alanda yerden ısıtma düşünüyoruz, iki ayrı sistwmi tek pelet sobasından nasıl besleme yapabilliriz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şahin Bey… Biz firma olarak sadece kombi-şofben hizmeti veriyoruz. Sobalara bakmadığımız için size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef. Yerden ısıtma döşeme işlemlerini de ilgili firmalar yapıyor, biz yapmıyoruz.

 2. Sinan Kaymak dedi ki:

  Hayırlı akşamlar. Ben kombi ve yerden ısıtma düşünüyorum ama diyelim ki memnun kalmadım, tedbiren petek tesisatı da döşesem tesisata, yerden ısıtmayı iptal edip peteğe dönmem mümkün müdür acaba. Bir de apartman dairesi için ısı pompası sistemi uygulanabilmekte mi acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Belirttiğiniz döşeme işlemlerini doğrudan tesisatçılar veya ilgili firmalar yaptığı için (biz yapmadığımız için) net bilgi sahibi değiliz maalesef. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz.

 3. Ahmet balkan dedi ki:

  Merhaba. Şuan inşaat halinde Yeni yaptırdığım 186 m2 2 katlı bir bina ısı pompası kullanıcam arada kaldım siz olsanız Petek mi alttan ısıtma mı kullanırsınız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Her iki sistemin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak bize kalırsa kış dönemlerinde ısıtılması zor olan sistem, yerden ısıtma sistemidir. Yerden tasarruf etmek, olası kötü görüntüleri kaybetmek için de yerden ısıtma sistemi avantajlıdır. Seçim sizin, biz bu konuda bir öneride bulunamıyoruz maalesef.

 4. Çetin ekinci dedi ki:

  Evime yerden ısıtma sistemi yapmayı düşünüyorum zeminde parke var parkeleri sökmeden üzerine sistemi kurmak mümkünmü

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çetin Bey… Firma olarak biz sadece yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan kombi gibi cihazlara hizmet veriyoruz. Döşemeyi biz yapmadığımız için maalesef ki size bu konuda yardımcı olamıyoruz. Direk yerden ısıtma sistemi döşeyen firmalarla görüşmelisiniz.

 5. mehmet dinç dedi ki:

  Merhaba 90 metre kara kullanım alanına sahip evim var evim en üst katta üstü çatılı teras acaba petekmi yerden ısıtmamı yapsam daha iyi olur mobil tesisat veya benzeri bir şey yok sıfırdan yapılacak bilgilendirebilir misiniz acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… En üst katı ısıtmak her zaman için zordur. Ancak alt katınız boş değilse ısınma konusunda az çok sonuç elde etmenize sebep olabilir. Biz makalemizde her iki sistemin de avantajlarından-dezavantajlarından bahsettik. Seçim ve karar size aittir.

Petek Yıkama