Yerden Isıtma İçin Kombi Seçimi

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Ülkemizde 1980 yılı itibari ile uygulanmaya geçilen bir sistemdir. Zemin beton içindeki borular ile ısı kaynağından almış olduğu enerjiyi zemin altına yayarak dağıtmakta olan, zemini ve bu sebeple ortamı ısıtmakta olan ısıtma sistemidir.

Ülkemizde kombi kullanımı çoğunluktadır. Fakat kombilere bağlı yerden ısıtma sistemleri veya kalorifer sistemleri kullanılmaktadır. Kalorifer sistemleri daha fazla kullanılır. Yerden ısıtma sistemlerinin kullanımı biraz daha düşüktür. Çünkü yerden ısıtma sistemleri kalorifer sistemlerine nazaran daha dezavantajlıdır. Kullanıcılar kullandığı sistemden her şekilde memnun kalır. Fakat sorunların yaşanılmaması amacı ile seçimler önemlidir.

Yerden Isıtma Sistemi İçin Kombi Seçimi

Yerden ısıtma sistemi için ne tür kombi kullanılması gerekir? Bu konudaki bilgileri makalemizde sunalım…

 • Hermetik Kombiler: Yerden ısıtma sistemlerinde hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Marka model konusunda sizlere net bilgi sunamayız. Teknik açıdan yakınlarınızdan bilgiler alarak hermetik kombileri tercih edebilirsiniz. Hermetik kombilerin kapasitesini iyi seçmeniz gerekir. Yerden ısıtma sistemine göre ısıtma ayarı tercih edilir. Sıcak su talebinizi de hermetik kombiler ile karşılayabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı Kombiler: Daireniz büyükse eğer mesela 160 m2 üzerinde ise yoğuşmalı kombi tercihinde bulunabilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler büyük olan dairelerde tercih edilerek kullanılabilir. Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kombilerin ayarı bulunur. Belirli bir ayara getirilir ve ona göre ısıtma sağlanır. Aynı şekilde sıcak su gereksinimi için de konutlarınızda ideal seçim olabilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (317 Yorum)

 1. Irmak Irmak dedi ki:

  155 m2 dubleks daire de yeni yapılmış olan yerden ısıtma sistemi uygulanmış bura da kullanılmak üzere hangi tıp yada direk hangi kombiyi almalıyım. (Dair de 1 cm şap kenar ısı bariyerleri uygun tip parke ve ıslak zemin seramik kullanılmış borular oksijen batiyerli)
  Biraz araştırdım buderus Eca arasında kaldım dizlerin tavsiyesi nedir)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Irmak Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı hesaplama ypabilirsiniz.

 2. Zeynep Hallı dedi ki:

  Merhabalar evim 107 m2 ve yerden ısıtma nasıl kombi tercih etmeliyim ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Zeynep Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/yerden-isitma-kombi-secimi/
   Yukarıda bırakmış olduğumuz linkten detaylı hesaplama yapabilirsiniz ve kombinizi ona göre tercih edebilirsiniz.

 3. Mehmet koclar dedi ki:

  Merhaba
  Evim 145 merte kare yerden isitmali ve ara kat. Acaba ne kadarlik bir kombi onerirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/ bu linkten izolasyon seçimini yapabilirsiniz. İzolasyon yok ise evinizin ısı ihtiyacı 21.75 kw , izolasyon iyi ise 17.4 kw ,evinizin izolasyonu çok iyi derecede ise 11.6 kw öneririz ısı derecesini karşılayan kombi almanızı öneririz.

Petek Yıkama