Termosifon Nedir

Termosifon Nedir ?

5 litreden başlayarak 120 litreye kadar kapasitesi bulunan, deposuna almış olduğu suyu elektrik enerjisi ile ısıtan ve ısıtma sonrasında suyun sıcak kalmasına yardımcı olan cihazdır.

Termosifonlar özellikle de doğalgazlı ya da katı yakıtlı ısıtıcı olmayan veya kullanılmayan konutlarda tercih edilen üründür. Banyo ya da mutfak gibi sıcak su talebinin olduğu yerlerde kullanılır. İçinde sürekli sıcak su bulunur. Bu sebeple ani ve sürekli olan sıcak su talebine yanıt verir. Termosifon Çeşitleri hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Termosifon Nasıl Çalışır?

Önce kullanıcı tarafından bir ısıtma ayarına getirilir. İstenen sıcaklığa ayarlandıktan sonra bu sıcaklık değerine geldiğinde sıcak su talebine yanıt verir. İstenen sıcaklık değerinin altına düşüldüğünde yani sıcak su talebi olmadığında otomatik olarak devreye girer. Suyu istenen sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtır.

 • Termosifon kullanılmadığında kapatılmamalı, açık bırakılmalıdır. Ancak dairenizde uzun süre bulunmayacaksanız kapatabilirsiniz. Termosifonu kapatmak demek tasarruf sağlamak demek değildir. Çünkü termosifon zaten yapı gereği izolasyonlu bir malzemeden oluşur. İçindeki mevcut suyun ısısını yaklaşık olarak 24 saat boyunca muhafaza edebilme özelliğine sahiptir. Gün içinde sıcak su talebiniz olmasa bile termosifonun devreye girme zamanı maksimum 10 dakika olur. Bu durumun da faturanızı yansıtacağı bedel maksimum 2 tl kadar olur. Termosifon kapatılmadan kullanılır ise ancak konfor ve tasarruf sağlanmış olur.

Termosifon Hangi Parçalardan Oluşur?

 • Kazan (yani gövde)
 • Rezistans (yani ısıtıcı)
 • Termostat
 • Emniyet Ventili
 • Termal Devre Kesici
 • Sinyal Lambalar
 • Anot

Termosifonların içinde bulunan parçaları bu şekilde sıralayabiliriz.

Termosifon Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

 • Avantajları Sürekli belirli bir hacimde sıcak su bulundurur. Ayrıca su istenen sıcaklıkta ayarlanabilir. Kullanıcı talebine bağlı ayar yapılabilir.
 • Dezavantajları En önemli dezavantajı elektrikli olup, faturaların biraz yüksek gelmesine neden olmasıdır.

Termosifon Nedir başlığı altında sunduğumuz bilgileri incelediniz. Termosifonların yararları zararlarından daha çoktur. Eğer konutunuzda ısıtma cihazı ayrı ise sıcak su talebi için termosifonu tercih edebilirsiniz. Piyasada birçok marka model ve çeşitte termosifon bulunur. Seçiminizi de aile birey sayısına göre yaparsanız doğru termosifona ulaşmış olursunuz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. Biz ikinci elden termosifon aldık 65 litre demir döküm marka dt4 kaç dakikada ısınır ve kaç dakikada soğur 45 dakika bekledim 3 dakikada soğudu normal olmaması lazım

  1. Merhaba Ayşe Hanım… Yorumları incelediyseniz eğer firma olarak termosifon hizmeti vermediğimizi birçok yanıtımızda belirtmiştik. Bu yüzden konu hakkında maalesef ki size yardımcı olamıyoruz. Satın aldığınız yerle veya termosifon hizmeti veren servislerle görüşürseniz daha sağlıklı olur.

 2. Merhabalar,
  Benim termosifon ile ilgili aklıma takılan bir soru var. Örneğin 60 litre kapasiteli termosifonu 60 derece sıcaklığa ayarladım. Bir süre sonra 60 litre 60 derece suyum hazırda beklemede olacaktır. Sonra musluktan 20 litre sıcak su aldım ve termosifonda eksilen su şebekeden ilave edildi ve yeniden ısıtılmaya başlandı. Bu mantıkla ben musluktan sıcak su çektikçe termosifona soğuk su takviyesi yapılacak ve hazırda bekleyen 60 derece su sürekli düşüşe geçecek, doğru mudur? Teorik olarak 60 derecede 60 litre suyu bir seferde alamıyorum gibi gözüküyor. musluktan aldığım her bir birim sıcak su için su sıcaklığı düşecek mi?

  1. Merhaba Yemliha Yalçın… Firma olarak termosifon hizmeti vermediğimizi diğer yorumlarımızda da belirtmiştik. Sadece bu ürünü kullanan müşterilerimiz olduğu düşüncesi ile bilinçlenmeleri adına bilinmesi gereken birkaç bilgiyi, kullanım kılavuzundan paylaştık. Termosifon hizmeti sunan firma veya servislerle görüşürse daha net bilgi alabilirsiniz.

 3. yeni olarak beko markalı 65 lıtrelik termosifonunu aldım acaba nasıl calıstırmam lazım ne kadar ve nasıl kullanırsam en uygun elektirik faturası gelir

  1. Merhaba Binnaz Hanım… Firma olarak termosifon hizmeti vermiyoruz maalesef. Cihazı yeni olduğu için satın aldığınız yerle görüşerek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. Merhaba Cihan Bey… Termosifonda su biterse eğer bir süre kadar yani cihaz suyu ısıtana kadar soğuk su akmaya devam eder. Sonradan yavaş yavaş ısınmaya geçer.

 4. Merhaba
  10 gün önce beko 65 lt termosifon aldım.2 kişiyiz.servis 50 derecede tutun yeter dedi.2.duş alan kişide su soğuyor ..ve hemende ısınmıyor duştan çıkıldığı bile oluyor suyun ısınma süresi nekadar.ilk kullanan 65 litre kullanmış olamaz bir sıkıntımı var servismi çağırmalıyım…tşk.

  1. Merhaba Canan Hanım… Öncelikle termosifon hizmeti vermediğimiz için tam olarak detaylı bilgiye sahip değiliz. Ancak mantıken düşünüldüğünde 65 lt lik bir termosifon tek bir kişinin duş almasından sonra suyu soğutmamalıdır. Yani yetersiz kalmamalıdır. İlla ki bir sorun vardır ancak bu sorun ayarları ile alakalı da olabilir parçalarla alakalı da olabilir. Her ihtimale karşı servis çağırarak cihazı bi kontrol ettirmenizi öneririz.

 5. Merhabalar ;
  Yaklaşık 1 Yıla Aşkın Almış Olduğum Vestel Markalı 80 Lt. Analog Termosifonum Şu Sıralar Arıza Vermekte veya Bakım Zamanımı Gelmiş Bilemiyorum. Benim Yapabileceğim Bir şey mi Sormak İstedim.
  Su Isısını Mecburen 85 Derece Kullanıyorum Yoksa Su Isınmıyor Düşürmek İstediğimde Kırmızı Işık Sönüyor ve Suyu Isıtmıyor Ne Yapmam Gerekli ?

  1. Merhaba Oğuzhan Bey… Termosifon için 85°C yüksektir. Ayarlarında bir sıkıntı olabilir. Cihazı yerinde görmek gerekir. Cihaz henüz çok yeni. Vestel Servisi ile görüşerek konu hakkında yardım alabilirsiniz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

 6. Termosifon ısındıktan sonra mesela 20 litre kullandık bu 20 litrelik suyu termosifon 100 litrelik temi daha çabuk daha az parayla işitir yoksa 60 litrelik temi yani şu ısındıktan sonra 60 veya 100 litre termosifon arasında elektrik tüketim farki olur mu

  1. Merhaba Mustafa Bey… Termosifon litresi sıcak suyun kullanıma göre seçilir. Sıcak su kullanımı ne kadar çok olursa o kadar yüksek litrede termosifon seçimi yapılmalıdır. Örneğin 20 litre su tüketiyorsanız elbette ki 60 litrelik 100 litreliğe nazaran daha az yakıt tüketimi yapar. Termosifonlar bu yüzden suyun kullanımına göre farklı litrelerde piyasada yerini alır. Su tüketiminiz az ise düşük litrede bir termosifon tercih etmek daha kazançlıdır.

 7. Merhabalar evim merkezi sistemli doğalgazlı ama şofben mutfakta banyo mutfağa uzak oldugu için sıcak su banyoya gelene kadar düşüyor termosifon alsam doğalgazlı eve uygun olurmu

  1. Merhaba… Termosifonlar genelde elektrikli olur. Şofben yetersiz geliyorsa eğer termosifon almak yerine tek bir kombi ile de bu ihtiyacınıza yanıt bulabilirsiniz. Tabi yine de karar sizindir.

  1. Merhaba İdris Bey… Maalesef. Termosifonlar sadece sıcak su cihazıdır. Isınmada kullanamazsınız.

 8. Köyde uzun süre kullanmayacağım yaz aylarında belli zamanlarda gelip kalabileceğim evime 15 lt lik banyo ya termosifon taktırmayı düşünüyorum bu ölçüdeki termosifon banyo su ihtiyacına ve mutfaktaki sıcak su ihtiyacına cevap verirmi yeterlimidir aydınlatırsanız memnun olurum.Saygılar

  1. Merhaba Raif Bey… Termosifonlarda litre seçimi sıcak su kullanımına göre yapılmalıdır. Suyu köye gittiğiniz dönemlerde çok sık kullanacaksanız (mesela kalabalık bir aile olduğunda) 15 litrelik yeterli gelmez. Tabi bu sorunun yanıtını net olarak almak için termosifon satışı yapan firmalarla görüşebilirsiniz.

  1. Merhaba Yeliz Hanım… 80 litrelik termosifon 4 kişilik bir aileye yeterli gelir. Ancak sıcak suyu daha çok kullanıyorsanız daha yüksek litrede termosifon alabilirsiniz.

   1. Merhaba. Benim 80 lt lik termosifonum var. Ancak sular kesildiğinde termosifonda ki su yani sıcak su akmıyor bu normal mi yoksa yanlış bişey mi var

    1. Merhaba Çetin Bey… Su kesintisinde musluktan hiç su akmaz. Sıcak su da soğuk su da. Cihazınızda bir sorun yok.

  1. Merhaba Sinem Hanım… Bizde ürün satışı yok maalesef satış yapan bayilerden bilgi alabilirsiniz.

Petek Yıkama