444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Termosifon Nedirslogan
down
Paylaş:

Termosifon Nedir ? Ne İşe Yarar?

5 litreden başlayarak 120 litreye kadar kapasitesi bulunan, deposuna almış olduğu suyu elektrik enerjisi ile ısıtan ve ısıtma sonrasında suyun sıcak kalmasına yardımcı olan cihazdır.

Termosifonlar özellikle de doğalgazlı ya da katı yakıtlı ısıtıcı olmayan veya kullanılmayan konutlarda tercih edilen üründür. Banyo ya da mutfak gibi sıcak su talebinin olduğu yerlerde kullanılır. İçinde sürekli sıcak su bulunur. Bu sebeple ani ve sürekli olan sıcak su talebine yanıt verir.

Termosifon Nasıl Çalışır?

Önce kullanıcı tarafından bir ısıtma ayarına getirilir. İstenen sıcaklığa ayarlandıktan sonra bu sıcaklık değerine geldiğinde sıcak su talebine yanıt verir. İstenen sıcaklık değerinin altına düşüldüğünde yani sıcak su talebi olmadığında otomatik olarak devreye girer. Suyu istenen sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtır.

 • Termosifon kullanılmadığında kapatılmamalı, açık bırakılmalıdır. Ancak dairenizde uzun süre bulunmayacaksanız kapatabilirsiniz. Termosifonu kapatmak demek tasarruf sağlamak demek değildir. Çünkü termosifon zaten yapı gereği izolasyonlu bir malzemeden oluşur. İçindeki mevcut suyun ısısını yaklaşık olarak 24 saat borunca muhafaza edebilme özelliğine sahiptir. Gün içinde sıcak su talebiniz olmasa bile termosifonun devreye girme zamanı maksimum 10 dakika olur. Bu durumun da faturanızı yansıtacağı bedel maksimum 2 tl kadar olur. Termosifon kapatılmadan kullanılır ise ancak konfor ve tasarruf sağlanmış olur.

Termosifon Hangi Parçalardan Oluşur?

 1. Kazan (yani gövde)
 2. Rezistans (yani ısıtıcı)
 3. Termostat
 4. Emniyet Ventili
 5. Termal Devre Kesici
 6. Sinyal Lambalar
 7. Anot

Termosifonların içinde bulunan parçaları bu şekilde sıralayabiliriz.

Termosifon Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Avantajları Sürekli belirli bir hacimde sıcak su bulundurur. Ayrıca su istenen sıcaklıkta ayarlanabilir. Kullanıcı talebine bağlı ayar yapılabilir.
 • Dezavantajları En önemli dezavantajı elektrikli olup, faturaların biraz yüksek gelmesine neden olmasıdır.

Termosifon Nedir başlığı altında sunduğumuz bilgileri incelediniz. Termosifonların yararları zararlarından daha çoktur. Eğer konutunuzda ısıtma cihazı ayrı ise sıcak su talebi için termosifonu tercih edebilirsiniz. Piyasada birçok marka model ve çeşitte termosifon bulunur. Seçiminizi de aile birey sayısına göre yaparsanız doğru termosifona ulaşmış olursunuz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

   1. Merhaba Sinem Hanım… Bizde ürün satışı yok maalesef satış yapan bayilerden bilgi alabilirsiniz.

   1. Merhaba Yeliz Hanım… 80 litrelik termosifon 4 kişilik bir aileye yeterli gelir. Ancak sıcak suyu daha çok kullanıyorsanız daha yüksek litrede termosifon alabilirsiniz.

    1. Merhaba. Benim 80 lt lik termosifonum var. Ancak sular kesildiğinde termosifonda ki su yani sıcak su akmıyor bu normal mi yoksa yanlış bişey mi var

     1. Merhaba Çetin Bey… Su kesintisinde musluktan hiç su akmaz. Sıcak su da soğuk su da. Cihazınızda bir sorun yok.

  1. Köyde uzun süre kullanmayacağım yaz aylarında belli zamanlarda gelip kalabileceğim evime 15 lt lik banyo ya termosifon taktırmayı düşünüyorum bu ölçüdeki termosifon banyo su ihtiyacına ve mutfaktaki sıcak su ihtiyacına cevap verirmi yeterlimidir aydınlatırsanız memnun olurum.Saygılar

   1. Merhaba Raif Bey… Termosifonlarda litre seçimi sıcak su kullanımına göre yapılmalıdır. Suyu köye gittiğiniz dönemlerde çok sık kullanacaksanız (mesela kalabalık bir aile olduğunda) 15 litrelik yeterli gelmez. Tabi bu sorunun yanıtını net olarak almak için termosifon satışı yapan firmalarla görüşebilirsiniz.

   1. Merhaba İdris Bey… Maalesef. Termosifonlar sadece sıcak su cihazıdır. Isınmada kullanamazsınız.

  2. Merhabalar evim merkezi sistemli doğalgazlı ama şofben mutfakta banyo mutfağa uzak oldugu için sıcak su banyoya gelene kadar düşüyor termosifon alsam doğalgazlı eve uygun olurmu

   1. Merhaba… Termosifonlar genelde elektrikli olur. Şofben yetersiz geliyorsa eğer termosifon almak yerine tek bir kombi ile de bu ihtiyacınıza yanıt bulabilirsiniz. Tabi yine de karar sizindir.

  3. Termosifon ısındıktan sonra mesela 20 litre kullandık bu 20 litrelik suyu termosifon 100 litrelik temi daha çabuk daha az parayla işitir yoksa 60 litrelik temi yani şu ısındıktan sonra 60 veya 100 litre termosifon arasında elektrik tüketim farki olur mu

   1. Merhaba Mustafa Bey… Termosifon litresi sıcak suyun kullanıma göre seçilir. Sıcak su kullanımı ne kadar çok olursa o kadar yüksek litrede termosifon seçimi yapılmalıdır. Örneğin 20 litre su tüketiyorsanız elbette ki 60 litrelik 100 litreliğe nazaran daha az yakıt tüketimi yapar. Termosifonlar bu yüzden suyun kullanımına göre farklı litrelerde piyasada yerini alır. Su tüketiminiz az ise düşük litrede bir termosifon tercih etmek daha kazançlıdır.