Tatile Giderken Kombi Açık Mı? Kapalı Mı? Kalmalı

Tatile Giderken Kombi Açık Mı Yoksa Kapalı Mı Bırakılmalı?

Tatile gidecek insanların kararsız kaldığı konuların başında gelir Tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Açık mı bırakılmalı? Bu konuda firmamız tatil dönemleri oldukça çok telefon ve mail almakta olması nedeniyle size kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kombi Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi Kendini Nasıl Korur?

Yeni teknoloji kombilerde (15 seneden genç) Donmaya karşı koruma ve Pompa blokaj koruması isimlerinde iki adet koruma sistemi bulunmaktadır.

 • Donmaya Karşı Koruma

Soğuk kış aylarında, dış ortam havası don oluşturduğu zamanlarda cihazın donmaya karşı özelliği devreye girerek kombiyi kalorifer konumunda bir süre çalıştırır. Yaklaşık 20 dereceye kadar suyu ısıtır ve kapanır.  Bu sayede kombi donma ile oluşabilecek çok ciddi arızalardan korunur.

 • Pompa Blokaj Koruması

Tesisat içinde suyun sürekli ısınıp soğuması nedeni ile tortu, kireç türü maddeler oluşur. Bu maddeler uzun süre kombi kullanılmadığı zamanlarda pompa içine sıkışarak kombinin çalışmasını engeller. Pompa blokaj koruması cihaz 23 (markaya göre değişmekte) saat çalışmadığı durumda pompanın sıkışmasını engellemek için 1 dakika kadar çalışır. Bu durum her 23 saatte bir tekrarlar. Tatile giderken kombi bu nedenle açık kalmalı.

Kombi Kapalı Bırakılır İse Ne Olur?

Kapalı bırakılan kombi kesin arızalanır diye bir şey yoktur. Fakat pompa sıkışması ve donma gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktayız.  Bu durumda pompa sıkışarak arızalanması ve cihazın donması gibi arızalar çıkabilmektedir. Arıza durumuna bağlı pompa tamiri veya değişimi de yapılabilir.

Gaz Vanası Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Tatilden Gelindiğinde Kombi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalı?

Uzun süre (10 günden fazla) yapılan bir tatilden döndüyseniz kombi büyük olasılık ile çalışmayacak ve arıza verecektir. Bunun nedeni doğalgaz saati ile kombi arasındaki doğalgaz borularının içindeki gazın uzun süre kullanılmadığı zaman özelliğini yitirmesidir. Buda arıza vermesine sebebiyet verir. Bu durumda kombiyi her arızaya geçtiğinde en az 3 kere reset atarak tekrar çalıştırın. Bu sayede borulardaki özelliğini yitirmiş gaz boşalarak cihazınız çalışacaktır. Resetlemeleriniz sonucu kombi düzelmez ise https://kombitamircisi.com.tr/bize-ulasin/ linkini tıklayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (72 Yorum)

 1. Nedim bozdağ dedi ki:

  Slm ben ben doğal gaz ve su vanasını kapattım ama kombi açık kaldı sorun yaşanır mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nedim Bey… Gaz vanası kapalı olduğu için kombi gaz yokluğu uyarısı verir. Gazsız çalışmaya zorlanabilir ve bir arıza oluşabilir. Tabi arıza oluşacağı kesin değildir.

 2. GÜNAY GÜNAL dedi ki:

  Merhaba evimde fün ısı var sıcak su ihtiyacımı oradan karşılıyorum kombiyi tamamen kapatsam yani şalteri indirse Bi sorun olurmu teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Günay Günal… Kombiyi kapatırsanız herhangi bir sorun yaşanmaz.

 3. Seçkin Çelikbaş dedi ki:

  Merhabalar 3 yıllık ECA shot modeli kombim var sıcak su kullanmak istedigim zaman petekleri de açarsam sıkıntı yok ama petekler kapalı sadece su açık er 12 hatası veriyor 3 defa resetliyorum düzeliyor bunu birkaç gün kullanmadığım zaman yapıyor sürekli kullanımda sıkıntı yok bilgilendirme yaparsanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seçkin Hanım… Cihazının alev kaybı hatası veriyor. Bu durum; baca sistemi, ana kart, gaz valfi, iyon elektrodu gibi birçok parçaya bağlıdır. Cihazı yerinde incelememiz lazım.

Petek Yıkama