Tatile Giderken Kombi Açık Mı? Kapalı Mı? Kalmalı

Tatile Giderken Kombi Açık Mı Yoksa Kapalı Mı Bırakılmalı?

Tatile gidecek insanların kararsız kaldığı konuların başında gelir Tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Açık mı bırakılmalı? Bu konuda firmamız tatil dönemleri oldukça çok telefon ve mail almakta olması nedeniyle size kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kombi Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi Kendini Nasıl Korur?

Yeni teknoloji kombilerde (15 seneden genç) Donmaya karşı koruma ve Pompa blokaj koruması isimlerinde iki adet koruma sistemi bulunmaktadır.

 • Donmaya Karşı Koruma

Soğuk kış aylarında, dış ortam havası don oluşturduğu zamanlarda cihazın donmaya karşı özelliği devreye girerek kombiyi kalorifer konumunda bir süre çalıştırır. Yaklaşık 20 dereceye kadar suyu ısıtır ve kapanır.  Bu sayede kombi donma ile oluşabilecek çok ciddi arızalardan korunur.

 • Pompa Blokaj Koruması

Tesisat içinde suyun sürekli ısınıp soğuması nedeni ile tortu, kireç türü maddeler oluşur. Bu maddeler uzun süre kombi kullanılmadığı zamanlarda pompa içine sıkışarak kombinin çalışmasını engeller. Pompa blokaj koruması cihaz 23 (markaya göre değişmekte) saat çalışmadığı durumda pompanın sıkışmasını engellemek için 1 dakika kadar çalışır. Bu durum her 23 saatte bir tekrarlar. Tatile giderken kombi bu nedenle açık kalmalı.

Kombi Kapalı Bırakılır İse Ne Olur?

Kapalı bırakılan kombi kesin arızalanır diye bir şey yoktur. Fakat pompa sıkışması ve donma gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktayız.  Bu durumda pompa sıkışarak arızalanması ve cihazın donması gibi arızalar çıkabilmektedir. Arıza durumuna bağlı pompa tamiri veya değişimi de yapılabilir.

Gaz Vanası Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Tatilden Gelindiğinde Kombi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalı?

Uzun süre (10 günden fazla) yapılan bir tatilden döndüyseniz kombi büyük olasılık ile çalışmayacak ve arıza verecektir. Bunun nedeni doğalgaz saati ile kombi arasındaki doğalgaz borularının içindeki gazın uzun süre kullanılmadığı zaman özelliğini yitirmesidir. Buda arıza vermesine sebebiyet verir. Bu durumda kombiyi her arızaya geçtiğinde en az 3 kere reset atarak tekrar çalıştırın. Bu sayede borulardaki özelliğini yitirmiş gaz boşalarak cihazınız çalışacaktır. Resetlemeleriniz sonucu kombi düzelmez ise https://kombitamircisi.com.tr/bize-ulasin/ linkini tıklayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (46 Yorum)

 1. Eyüp akkaya dedi ki:

  Suyunu boşaltıp gaz ve su vanalarını kapadım 2,5 sene sonra yeniden çalıştıracam servisi yok ve bu yüzden kendim yapacam su basıp gaz vanasını açsam yeterli olur mu ve 2,5 yıl kullanmadım peteklere nasıl bi işlem uygulamalıyım teşekkürler şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar EYÜP Bey
   Su bastığınızda basınç değerleri 1 ile 2 arasında olmalıdır.Normali budur daha fazla ya da daha az olmamalıdır. Peteklere bakım gerekebilir uzun zaman olmuş.

 2. Gizem Taş dedi ki:

  5 6 ay evden uzak kalacağım ve kombim açık balkonda. ben petekteki suları boşaltmak istemiyorum. boşaltmasam sorun olur mu?

 3. Ahmet Sincar dedi ki:

  Kombi kapalı Vaziyette Ama Doğalgaz Vanasını Açık Unuttum Bir Problem Olurmu Veya Faturaya Yansırmı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi açma/kapama düğmesinden veya şalterinden kapalıysa gaz vanasının açık olması sadece gaz kaçağı gibi durumlar söz konusu olduğunda sorun teşkil eder. Harici olarak kombiye bir zararı olmaz. Doğalgaz kullanımı olmadığı sürece (kombi kapalı, ocak doğalgazlı olsa bile evde kimse yok sanırım) doğalgaz tüketimi olmaz.

 4. Mustafa kaya dedi ki:

  1 yıldır kombimi kullanmadım arza veirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombiyi çalıştırmadan, denemeden bilinemez arıza verip vermeyeceği. Bu gibi durumda kombiler genellikle pompa sıkışıklığı, gaz yokluğu-ateşleme arızası verebiliyor. Kombiyi açıp bi deneyin. Arıza verirse, verdiği arıza durumunu bize yazarsınız, size yardımcı olmaya çalışırız.

 5. Kaan dedi ki:

  Uzun bir süre kombiyi kullanmayacağım için kapatmayı düşünüyorum sulari boşaltmam söylendi kombiyi kapatıp sonra mı suyu boşaltayim yoksa suyu boşalttiktan sonra mi kombiyi kapatayim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kaan Bey… Kombiyi kapatıp suyu boşaltırsanız daha sağlıklı olur. Cihaz kuru yanma yapmamış olur.

Petek Yıkama