444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Tatile Giderken Kombi Açık Mı? Kapalı Mı? Kalmalıslogan
down
Paylaş:

Tatile Giderken Kombi Açık Mı Yoksa Kapalı Mı Bırakılmalı?

Tatile gidecek insanların kararsız kaldığı konuların başında gelir Tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Açık mı bırakılmalı? Bu konuda firmamız tatil dönemleri oldukça çok telefon ve mail almakta olması nedeniyle size kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kombi açık mı? Kapalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi kendini nasıl korur?

Yeni teknoloji kombilerde (15 seneden genç) Donmaya karşı koruma ve Pompa blokaj koruması isimlerinde iki adet koruma sistemi bulunmaktadır.

 • Donmaya Karşı Koruma

Soğuk kış aylarında, dış ortam havası don oluşturduğu zamanlarda cihazın donmaya karşı özelliği devreye girerek kombiyi kalorifer konumunda bir süre çalıştırır. Yaklaşık 20 dereceye kadar suyu ısıtır ve kapanır.  Bu sayede kombi donma ile oluşabilecek çok ciddi arızalardan korunur.

 • Pompa Blokaj Koruması

Tesisat içinde suyun sürekli ısınıp soğuması nedeni ile tortu, kireç türü maddeler oluşur. Bu maddeler uzun süre kombi kullanılmadığı zamanlarda pompa içine sıkışarak kombinin çalışmasını engeller. Pompa blokaj koruması cihaz 23 (markaya göre değişmekte) saat çalışmadığı durumda pompanın sıkışmasını engellemek için 1 dakika kadar çalışır. Bu durum her 23 saatte bir tekrarlar. Tatile giderken kombi bu nedenle açık kalmalı.

Kombi Kapalı Bırakılır İse Ne Olur?

Kapalı bırakılan kombi kesin arızalanır diye bir şey yoktur. Fakat pompa sıkışması ve donma gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktayız.  Bu durumda pompa sıkışarak arızalanması ve cihazın donması gibi arızalar çıkabilmektedir.

Kombiye Reset Atma

Gaz Vanası Açık mı? Kapalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Tatilden Geldiğinde Kombi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalı?

Uzun süre (10 günden fazla) yapılan bir tatilden döndüyseniz kombi büyük olasılık ile çalışmayacak ve arıza verecektir. Bunun nedeni doğalgaz saati ile kombi arasındaki doğalgaz borularının içindeki gazın uzun süre kullanılmadığı zaman özelliğini yitirmesidir. Buda arıza vermesine sebebiyet verir. Bu durumda kombiyi her arızaya geçtiğinde en az 3 kere reset atarak tekrar çalıştırın. Bu sayede borulardaki özelliğini yitirmiş gaz boşalarak cihazınız çalışacaktır. Resetlemeleriniz sonucu kombi düzelmez ise https://kombitamircisi.com.tr/bize-ulasin/ linkini tıklayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (7 Yorum)

  1. Ben tatile giderken her şeyi kapatıyorum gaz, su, elektrik. Geldiğimde açıyorum her şey çalışıyor. İlerleyen yıllarda sorun yaratır mı? 8 senedir kullanıyorum kombiyi.

   1. Merhaba Serdar Bey… Uzun süre evde olmayacağınız zaman kombiyi gaz ve elektrikten kapatabilirsiniz. Sadece kombi uzun süre kapalı olduğunda içinde bulunan gaz özelliğini yitirebilir ve yeniden açtığınızda kısa süreliğine arıza verebilir (genelde ateşleme arızası verir) Bu durum resetleme işlemi ile düzelebilir ancak bazen düzelme olmayabiliyor parçalarda sorun oluşabiliyor. Uzun süre evde olmayacaksanız kombiyi açık bırakmanın bir mantığı da bulunmuyor. Bu şekilde kullanımda bir sorun olacağını düşünmüyorum ancak bazen olabileceğini belirtebiliriz.

  2. Ben yurt dışında yaşıyorum
   Türkiye de olmadığım zaman içerisinde kombiyi nasıl bırakmam lazım,Türkiye ye gelince sorunsuz kullanmam için

   1. Merhaba Aslan Bey… Uzun süre evde olamayacağınız zaman kombiyi hem şalterinden hem de gaz vanasından kapatmanız gerekir. Açık bırakırsanız olası gaz kaçağı veya elektrik kaçağı gibi durumlarda büyük tehlikeler arz edebilir.

   1. Merhaba Aslan Bey… Öncelikle gaz vanasını ve şalteri açın. Tesisat su basıncını kontrol edin. 1 bar altındaysa kombi tesisatına su basarak basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Kombi uzun süre kapalı kaldığı için gazı direk algılamayabilir yani ateşleme arızası verebilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız resetleme işlemi uygulayın. 1 seneden uzun süredir kapalı kaldıysa eğer servis çağırarak bakım ve kontrollerini yaptırın.

    1. Ben yurtdışında yaşıyorum
     Kış aylarında memleketim Yozgat
     -10ve-20 dereceye kadar soğuyor
     Kombi ve tesisatın donma tehlikesi varmı,donmaması için ne yaymam gerekir

     Not: oturduğum daire ikinci kat
     Ve dış cephe 10 cm kalınlığında Montalama yapılmıştır

     Saygılar
     Aslan kahraman