Tatile Giderken Kombi Açık Mı? Kapalı Mı? Kalmalı

Tatile Giderken Kombi Açık Mı Yoksa Kapalı Mı Bırakılmalı?

Tatile gidecek insanların kararsız kaldığı konuların başında gelir Tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Açık mı bırakılmalı? Bu konuda firmamız tatil dönemleri oldukça çok telefon ve mail almakta olması nedeniyle size kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kombi Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi Kendini Nasıl Korur?

Yeni teknoloji kombilerde (15 seneden genç) Donmaya karşı koruma ve Pompa blokaj koruması isimlerinde iki adet koruma sistemi bulunmaktadır.

 • Donmaya Karşı Koruma

Soğuk kış aylarında, dış ortam havası don oluşturduğu zamanlarda cihazın donmaya karşı özelliği devreye girerek kombiyi kalorifer konumunda bir süre çalıştırır. Yaklaşık 20 dereceye kadar suyu ısıtır ve kapanır.  Bu sayede kombi donma ile oluşabilecek çok ciddi arızalardan korunur.

 • Pompa Blokaj Koruması

Tesisat içinde suyun sürekli ısınıp soğuması nedeni ile tortu, kireç türü maddeler oluşur. Bu maddeler uzun süre kombi kullanılmadığı zamanlarda pompa içine sıkışarak kombinin çalışmasını engeller. Pompa blokaj koruması cihaz 23 (markaya göre değişmekte) saat çalışmadığı durumda pompanın sıkışmasını engellemek için 1 dakika kadar çalışır. Bu durum her 23 saatte bir tekrarlar. Tatile giderken kombi bu nedenle açık kalmalı.

Kombi Kapalı Bırakılır İse Ne Olur?

Kapalı bırakılan kombi kesin arızalanır diye bir şey yoktur. Fakat pompa sıkışması ve donma gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktayız.  Bu durumda pompa sıkışarak arızalanması ve cihazın donması gibi arızalar çıkabilmektedir. Arıza durumuna bağlı pompa tamiri veya değişimi de yapılabilir.

Gaz Vanası Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Tatilden Gelindiğinde Kombi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalı?

Uzun süre (10 günden fazla) yapılan bir tatilden döndüyseniz kombi büyük olasılık ile çalışmayacak ve arıza verecektir. Bunun nedeni doğalgaz saati ile kombi arasındaki doğalgaz borularının içindeki gazın uzun süre kullanılmadığı zaman özelliğini yitirmesidir. Buda arıza vermesine sebebiyet verir. Bu durumda kombiyi her arızaya geçtiğinde en az 3 kere reset atarak tekrar çalıştırın. Bu sayede borulardaki özelliğini yitirmiş gaz boşalarak cihazınız çalışacaktır. Resetlemeleriniz sonucu kombi düzelmez ise https://kombitamircisi.com.tr/bize-ulasin/ linkini tıklayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (56 Yorum)

 1. Fatma ÇIKRIKÇI dedi ki:

  Gazı kapattığımızda kombi de kapatılmalı mıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Dairenize gelen gazı kapattığınızda mutlaka kombiyi de kapatmalısınız. Aksi halde kombi gazsız çalışmaya zorlar kendini ve arızaya geçer. Bu durum parçaların hasar görmesine, cihazın masraf çıkarmasına da neden olabilir.

 2. Burcu sen dedi ki:

  Merhabalar kombim 1 senedir kapaliydi.actigimda su kalmamamisti basin 0 di.su bastim 1.5 kadar ve calistirdm ancak altindan patlar gibi su puskurttu 2 sefer reset attm ama olmadi sizce ne yapabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım… Cihazda aşırı su akıtma durumu olduysa parçalar hasar görmüş demektir. Bu gibi durumlarda size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem bulunmadığı için teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. ADNEN KESKİN dedi ki:

  Evi kapatıp tayine gideceğim kombinin kışın Zarar görmemesi için ne yapmam gerekiyor kombinin suyunu boşaltmaya gerek var mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adnan Bey… Uzun süre evde olmayacaksanız ve kombi açık balkonda değilse şalterinden ve gaz vanasından kapatmanız gerekiyor. Kış döneminde kombinin açık balkonda kapalı olması donmasına sebep olabilir. Bu aşamada kombiyi açık bırakmak suyunu boşaltmamak gerekir.

 4. Hasan kuru dedi ki:

  Sıcak su vermiyor şişme yapmis

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hasan Bey,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/
   Yukarıda bıkraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirisiniz.

 5. Ibrahim doğan dedi ki:

  Slm benim sorum doğal gazi ben yek kış aylarında ısınma amaçlı kullanıyorum izmir de kalıyorum kış az Dört ay kadar kombi kapalımı yoksa acik mi kalsın yaz boyu teşekürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar İbrahim Bey,
   Cıhazın kapalı kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hem şalterden hem gaz vanasından kapatmanız gerekir.

Petek Yıkama