Tatile Giderken Kombi Açık Mı? Kapalı Mı? Kalmalı

Tatile Giderken Kombi Açık Mı Yoksa Kapalı Mı Bırakılmalı?

Tatile gidecek insanların kararsız kaldığı konuların başında gelir Tatile giderken kombi kapatılmalı mı? Açık mı bırakılmalı? Bu konuda firmamız tatil dönemleri oldukça çok telefon ve mail almakta olması nedeniyle size kısa ve öz şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kombi Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Kombilerin kendini koruma özelliklerinin devrede olması bu sayede de kombiyi oluşabilecek arızalardan koruyabilmesi için kombi açık bırakılmalıdır.

Kombi Kendini Nasıl Korur?

Yeni teknoloji kombilerde (15 seneden genç) Donmaya karşı koruma ve Pompa blokaj koruması isimlerinde iki adet koruma sistemi bulunmaktadır.

 • Donmaya Karşı Koruma

Soğuk kış aylarında, dış ortam havası don oluşturduğu zamanlarda cihazın donmaya karşı özelliği devreye girerek kombiyi kalorifer konumunda bir süre çalıştırır. Yaklaşık 20 dereceye kadar suyu ısıtır ve kapanır.  Bu sayede kombi donma ile oluşabilecek çok ciddi arızalardan korunur.

 • Pompa Blokaj Koruması

Tesisat içinde suyun sürekli ısınıp soğuması nedeni ile tortu, kireç türü maddeler oluşur. Bu maddeler uzun süre kombi kullanılmadığı zamanlarda pompa içine sıkışarak kombinin çalışmasını engeller. Pompa blokaj koruması cihaz 23 (markaya göre değişmekte) saat çalışmadığı durumda pompanın sıkışmasını engellemek için 1 dakika kadar çalışır. Bu durum her 23 saatte bir tekrarlar. Tatile giderken kombi bu nedenle açık kalmalı.

Kombi Kapalı Bırakılır İse Ne Olur?

Kapalı bırakılan kombi kesin arızalanır diye bir şey yoktur. Fakat pompa sıkışması ve donma gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşmaktayız.  Bu durumda pompa sıkışarak arızalanması ve cihazın donması gibi arızalar çıkabilmektedir. Arıza durumuna bağlı pompa tamiri veya değişimi de yapılabilir.

Gaz Vanası Açık mı Kalmalı? Kapalı mı?

Özellikle kış aylarında yapılan tatillerde tatile giderken kombi gaz vanası donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girebilmesi için mutlaka açık kalmalıdır. Ocak vanasını yanında bulunan vanadan kapatabilirsiniz. Donmaya karşı tehlike olmayacak zamanlarda doğalgaz vanasını kapatmanızda bir sakınca yoktur.

Tatilden Gelindiğinde Kombi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalı?

Uzun süre (10 günden fazla) yapılan bir tatilden döndüyseniz kombi büyük olasılık ile çalışmayacak ve arıza verecektir. Bunun nedeni doğalgaz saati ile kombi arasındaki doğalgaz borularının içindeki gazın uzun süre kullanılmadığı zaman özelliğini yitirmesidir. Buda arıza vermesine sebebiyet verir. Bu durumda kombiyi her arızaya geçtiğinde en az 3 kere reset atarak tekrar çalıştırın. Bu sayede borulardaki özelliğini yitirmiş gaz boşalarak cihazınız çalışacaktır. Resetlemeleriniz sonucu kombi düzelmez ise https://kombitamircisi.com.tr/bize-ulasin/ linkini tıklayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (21 Yorum)

 1. Merhaba. En az 20 gün evde olmayacagız. Kombimiz mutfakta. Kapatmalımıyız yoksa kısıkta yanmalı mı? Teşekkürler..

  1. Merhaba Yaprak Hanım… Kombi kapalı bir ortamda olduğu için kombiyi kapatıp gidebilirsiniz. Ancak iç ortam sıcaklığı -°C kadar düşükse kombiyi kısık bir ayarda çalışır vaziyette bırakmak daha doğru olur.

 2. iyi gunler kombi kapalı iken (sıcak su ve petek kapalı, çalışmiyor) dogalgaz saati cok azda olsa bir sarfiyat yaparmı yani minimal düzeyde tesekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey… Kombide bir talep yoksa (ısınma veya sıcak su kullanımı gibi) kombi açısından bir tüketim olmaz. Ancak dairede doğalgazlı bir ocak varsa ocak kullanıldığı için tüketim olabilir. Yani doğalgaz tüketimi sadece kombideki sıcak su ve peteklerin ısınması durumuna bağlı değildir. Ocak kullanımı da doğalgaz tüketimini etkiler. Ocak kapalı, kombi yaz konumunda (petek konumu kapalı), sıcak su musluğu açık olmamasına rağmen doğalgaz saati dönüyorsa, bu bir gaz kaçağı durumudur. Bu durumda kaçak kontrolü için doğalgaz firmasından yardım alabilirsiniz.

 3. İyi günler ben 23 Aralık 2019 günü doğal gazı ve vanasını kapatıp tatile çıktım. Bugün duyduğum bilgiye göre vana kapatılırsa arıza veriyormuş doğru mu ne yapmam gerekiyor.cevabiniz için şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Mehmet Bey… Uzun süre (10 günden fazla) evde olmadığınız zaman kombiyi can ve mal güvenliği açısından mecburen kapatmanız gerekir. Ancak kombi gaz vanası ve şalterinden kapatıldığında boru içerisindeki gaz özelliğini yitirir ve kombi yeniden açıldığında arıza verebilir. Genelde gaz yokluğu yani ateşleme arızası verir. Kombi resetlendiğinde bu sorun genel olarak düzelir. Ancak düzelmediği durumlar da olabilir. Evinize uzak bir yerdeyseniz, yakınlarınızda yedek anahtar yoksa eve gelene kadar yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Eve geldikten sonra kombiyi resetleyin, düzelmezse bizimle yeniden iletişime geçebilirsiniz.

 4. iyi günler benim elektrik faturam 566 tl geldi kombiyi cok acip kapattim ondan midir evde olmadigim zamanlarda kombiyi napmalıyım kapatmali miyim yoksa acik kalsin mi

  1. Merhaba Ali Bey… Kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmak elektrik değil doğalgaz faturasını etkiler. Doğalgaz faturasını düşürmek için ve kombiye zarar vermemek için kış dönemlerinde evde yoksanız kombi sıcaklık derecesini düşürmelisiniz. Kombiyi kullanıma bağlı aç, kullanım dışında kapat şeklinde kullanmayın. Ancak elektrik faturanız için de bölgenizin elektrik firmasıyla mutlaka görüşün.

  1. Merhaba Aslan Bey… Öncelikle gaz vanasını ve şalteri açın. Tesisat su basıncını kontrol edin. 1 bar altındaysa kombi tesisatına su basarak basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Kombi uzun süre kapalı kaldığı için gazı direk algılamayabilir yani ateşleme arızası verebilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız resetleme işlemi uygulayın. 1 seneden uzun süredir kapalı kaldıysa eğer servis çağırarak bakım ve kontrollerini yaptırın.

   1. Ben yurtdışında yaşıyorum
    Kış aylarında memleketim Yozgat
    -10ve-20 dereceye kadar soğuyor
    Kombi ve tesisatın donma tehlikesi varmı,donmaması için ne yaymam gerekir

    Not: oturduğum daire ikinci kat
    Ve dış cephe 10 cm kalınlığında Montalama yapılmıştır

    Saygılar
    Aslan kahraman

    1. selam ben mevlut 20 evde olmayacagim kombimi nasil birakmam lazim kombim balkonda balkonda kapali normal de bu aylarda soguk 0.5lerde

     1. Merhaba Mevlüt Bey… Kombi kapalı bir balkondaysa donma riski düşüktür. Ancak 20 gün evde olmayacaksanız kombiyi açık bırakmayın. Kombiyi yanındaki şalterinden kapatın. Doğalgaz vanasını da kapı dışından yani ana vanadan kapatın, sorun olmaz.

     2. Merhabalar, benim kombimin yazlık ve kışlık modu ayrı. Ben 2 hafta evde olmayacağım sizce yazlik moduna bırakıp gideyim mi ? İzmir’de yaşıyorum ECA kombim var balkonda duruyor. Kapatayım mi yazlık moda yani sadece banyo suyu çalıştıran kısımami bırakayım?

     3. Merhaba Firdevs Hanım… Balkon kapalıysa eğer kombiyi kapatıp da gidebilirsiniz. Ancak balkon açıksa her ihtimale karşı kısık bir ayarda bırakabilirsiniz.

    1. Merhaba Osman Bey… 2 günden bir şey olmaz. Kombi yanındaki şalteri, dairenin elektrik ve doğalgazını kapatıp gidebilirsiniz.

 5. Ben yurt dışında yaşıyorum
  Türkiye de olmadığım zaman içerisinde kombiyi nasıl bırakmam lazım,Türkiye ye gelince sorunsuz kullanmam için

  1. Merhaba Aslan Bey… Uzun süre evde olamayacağınız zaman kombiyi hem şalterinden hem de gaz vanasından kapatmanız gerekir. Açık bırakırsanız olası gaz kaçağı veya elektrik kaçağı gibi durumlarda büyük tehlikeler arz edebilir.

 6. Ben tatile giderken her şeyi kapatıyorum gaz, su, elektrik. Geldiğimde açıyorum her şey çalışıyor. İlerleyen yıllarda sorun yaratır mı? 8 senedir kullanıyorum kombiyi.

  1. Merhaba Serdar Bey… Uzun süre evde olmayacağınız zaman kombiyi gaz ve elektrikten kapatabilirsiniz. Sadece kombi uzun süre kapalı olduğunda içinde bulunan gaz özelliğini yitirebilir ve yeniden açtığınızda kısa süreliğine arıza verebilir (genelde ateşleme arızası verir) Bu durum resetleme işlemi ile düzelebilir ancak bazen düzelme olmayabiliyor parçalarda sorun oluşabiliyor. Uzun süre evde olmayacaksanız kombiyi açık bırakmanın bir mantığı da bulunmuyor. Bu şekilde kullanımda bir sorun olacağını düşünmüyorum ancak bazen olabileceğini belirtebiliriz.

Petek Yıkama