Sıcak Su Neden Geç Gelir

Musluğu Açınca Hemen Sıcak Su Gelmiyor

Kombi açık olduğu sürece ve sıcak su ayarı minimum seviyenin biraz üstüne olduğu sürece musluklar her açıldığında sıcak su elde edilebilir. Kombilerin temel çalışma prensipleri sıcak su üzerinedir. Kombiler sıcak suyun yanı sıra ekstra kış dönemlerinde ısınmayı kolaylaştırmaktadır. Fakat kombilerin her şekilde öncülüğünün sıcak su sağlamak olduğunu belirtebiliriz.

Sıcak Su Neden Geç Gelir?

Her bir kullanıcı musluğu açar açmaz kombisinden sıcak su almak ister. Musluktan sıcak su gelsin diye bazen kısa süre bazen de uzu süre beklemek durumunda kalabilir. Musluk açıldığı an itibari ile kombinin direk sıcak su vermesi imkansız bir durumdur. Çünkü kombi ısıttığı suyu önce borulardan geçirmesi gerekir. Yani tesisata aktarmadan direk musluğa gönderemez. Birkaç dakika kadar beklersiniz kombi sıcak suyu tesisattan geçirerek musluğa gönderir. Bu bekleme uzun sürerse eğer bu durumda sorun yaşanılıyor demektir.

 • Musluk ile kombi arasındaki mesafe uzun olabilir Aradaki mesafenin uzun olması demek tesisattaki suyun anca musluğa sıcak suyu aktarması demektir. Bu da aradaki mesafeye göre sıcak suyun geç akmasına neden olabilmektedir.
 • Sensör, tribün, akış şalteri, üç yollu vana arızalı olabilir Bu parçalarda sorun olduğunda da sıcak suyu kombi geç algılar ve geç algıladığı için de musluğa geç gönderebilir. Yalnız parçalar arasındaki üç yollu vanada sorun varsa eğer hem sıcak su musluğa geç gelir hem de su tam olarak ısınmaz.
 • Mix batarya kullanılıyor ise sıcak su musluğa geç gelebilir Mix batarya dediğimiz şey sağa sola çevrilmeli bataryalardır. Mix bataryalar kolay arızalanmaktadır. Arızalandığı zaman da sıcak su tarafına soğuk su kaçırmaktadır. Bu sebeple de suyun ısınması olması gerekenden sürenin üzerine çıkar. Uzun süre su akıtarak suyun ısınmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda önerilen ise başka bir batarya alarak deneme sağlamaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (44 Yorum)

 1. Ridvan bilmec dedi ki:

  Merhaba ustam uc seferdir kombi arizasi icin evime usta geliyor once sikayetim sicak suyu acinca uzun sure cok yuksek sekilde kombiden ses geliyordu ucak kalkar gibi ses cikariyodu sonra dedenjoru degirtdik dediler gene ayni sekilde devam etti sonra kart degisti ses suan kesildi gibi ama simdi ise sorun sicak suyu actimda ilk 3 5 saniyede
  Sicak su geliyor sonrasinda ama buz gibi su akiyor ve uzun sure isinmiyor daha once boyle bi sknti yoktu yaklasik 3-4 dakka bekliyoruz isiniyor ama oda cok ilik sekilde porblem nedir acaba ne yapmak lazim oneriniz nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabaşlar Rıdvan Bey,
   Sıcak su arızalarında ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

Petek Yıkama