Reglaj Ayarı Nedir

Reglaj Ayarı Nedir?

Kombiye uzak olan petekler ısınmıyorsa; ısınması için, peteklerdeki verim düşükse; verimin artması için kalorifer yapılan ayardır.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu ayar kalorifer tesisatınıza bağlı peteklerin vanalarından yapılmaktadır. İlk olarak kombiye en yakından uzağa doğru peteklerin sıralaması çıkartılır. Peteklerinizde çift vana kullanıldı ise bu ayarı altta kalan sık kullanılmayan vanadan yapılması gerekmektedir. Üst vanalardan da yapılırsa petekleri açıp kapatmak gerektiğinde bu ayar bozulur bu yüzden her zaman kullanılmayan alt vanalardan yapınız.

Reglaj ayarında ilk olarak en yakındaki peteğin alt kısımda kalan vanası tamamen kapatılarak bir tur açılır. Bu petekten sonra gelen kombiye en yakın ikinci peteğin vanası tamamen kapatılarak iki tur açılır. Bir sonraki yani kombiye üçüncü uzaklıktaki peteğin yine alt vanasını tamamen kapatılarak üç tur açılır. Bu işlem son peteğe kadar aynı şekilde her petek de bir tur fazla olacak şekilde açılarak devam eder. Bu işlemleri bitirdiğinizde kombi tesisatı reglaj ayarı tamamlanmış olur.

Kombiniz ve kalorifer tesisatınız artık daha sağlıklı ve ekonomik çalışacaktır.  Termostatik vana kullanan kullanıcıların bu işlemi yapmasına gerek kalmaz termostatik vananın görevi de zaten Reglaj ayarı yapmaktır.

Bu ayar evinizde veya iş yerinizde kullandığınız kalorifer tesisatınızın daha sağlıklı ve daha ekonomik şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kombi pompasının yetersizliği veya kalorifer tesisatınızın doğru yapılmamış olmasından kaynaklı son peteklerin ısınmaması ya da yeteri kadar ısınmaması probleminde kullanıcıların oldukça işine yarar.

Reglaj Ayarını Kim Yapar?

Reglaj ayarını anlattığımız bilgileri okuyarak herkes yapa bilir.  Kendiniz uğraşmak istemiyor yada yapamayacağınızı düşünüyorsanız www.kombitamircisi.com.tr adresinden servis kaydı oluşturarak bizim yapmamızı talep ede bilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. İsa dedi ki:

  Vaillant eko tec pro kombim var birde oda termostati var kombim k kaç derece de yanarsa yakıt tasarrufu sağlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Oda termostatı kullandığınız için kombi sıcaklığını 55°C nin altına düşürmemeniz gerekir. Oda termostatının çalışma sistemi gereği kombi kalorifer sıcaklığının yüksek olması gerekir.

 2. Ayşe bulgan dedi ki:

  İyi akşamlar.Kalbimizin markası demirdöküm.peteklerde termostatlı vana var.termostat 1 den 5 e kadar numaralı.kombi 50 de olunca oda ısısını 21 e ayarlamak için termostatı kaça almamız gerekli.ayrıca tasarruf sağlamak için kombiyi gece uyku esnasında 35 e gündüz ve akşam 40. 45 arasında değiştiriyorum.sizce uygun mudur. Vede yaptığım işlem doğru mudur teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Termostatik vana 3.kademeye alınırsa sıcaklık yaklaşık 20-21°C kadar olur. Tabi bu durum kullandığınız termostatik vanaya göre de değişebilir. Tasarruf için kombideki sıcaklıktan ziyade termostatik vanadaki kademeleri değiştirebilirsiniz. Gece yatarken 2.kademeye getirebilir, sabah kalktığınızda veya evde biri varsa evde olduğunuz gündüz vakitlerinde kademeyi yeniden 3 e getirebilirsiniz.

 3. Aykut soydan dedi ki:

  İyi gunler ,oncelikle cevaplariniz ve ilginiz icin tesekkurler.hicbir yerde bulamadigim reglajin alt mi ust vana mi kisilarak yapilacagini sizin sitenizden “aciklamasi ve nedeniyle” birlikte buldum.alt ust vana farketmez ancak alt vana olursa daha iyi olur cunku ust vanadan ileride kisma acma yaparsak ayar bozulabilir bu yuzden alt vanaymis .yazdim ki okuyan arkadaslara da bilgi olsun istedim.simdi reglaj ile sormak istedigim ;bu ayarin toplam yakitimiza tasarruf olarak faydasi var mi?m3 olarak yoksa sadece isi iletilmeyen odalara iletim icin mi gerekli.yani konfor etkisi var ancak isinmayan petegimiz yoksa yapmanin bir anlami ,faydasi var mi yakita- tasarrufa?Tesekkurler,iyi gunler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize. Reglaj ayarı tüketimi etkilemez. Çünkü kombi yine ayarlı olan sıcaklıkta tüketim yapmaya devam eder. Reglaj ayarı yapmadığınızı düşünürsek eğer; tasarruf için petek vanasını kısanlar oluyor. Bu şekilde kısmak tüketimi azaltmaz aksine düşürür. Çünkü kombinin ayarlanan sıcaklıkta çalışmasını engellemiş, bu sıcaklığı kısmış oluyorsunuz. Ancak bir reglaj ayarı yapılıyorsa vanaları kısmak zorundasınız. Bu yüzden tüketime bir faydası veya zararı dokunmaz.

 4. AHMET NALBANT dedi ki:

  E.C.A MARKA PETEK VAR.TEK MUSLUKLU …DOLAYISI İLE REGLAJ AYARINI TEK MUSLUKTAN YAPABLİRMİYİM….AYRICA KOMBİ MARKAM DAIKIN …ODA TERMOSTATI ALMAK İSTİYORUM….KABLOSUZ VE PROGRAMLI OLMASI TERCİHİMDİR…HANGİ MARKAYI ÖNERİRSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Peteğiniz tek musluklu ise bir kısmında mutlaka bir vana vardır. Vana alyan anahtarla açılabilir ancak reglaj ayarı yapılabilir mi net bilgi vermek çok zor. Yani yerinde görüp incelemek gerekir. Yine de her ihtimale karşı vanayı açarak deneyebilirsiniz. Oda termostatı hizmeti vermediğimiz için kombinizde uygun termostatlar hakkında bilgi sahibi değiliz maalesef. Oda termostatı hizmeti veren bayi veya servislerle görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Petek Yıkama