Kaloriferler Yeterince Isınmıyor

Kaloriferler Az Isınıyor

Kaloriferler beklediğiniz ısıda ısıtma yapmıyor ise ısısı olması gerekenin altında ise bu durumda yapmanız gereken ısı ayarını kontrol etmektir. Isı ayarı düşük ise yükseltebilirsiniz. Isı ayarı zaten yüksek durumda ise başka bir müdahalede bulunmayın. Çünkü yapabilecek başka bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Bu arıza durumunda yardımları uzman servis ekibinden alırsanız sorun kısa sürede tespit edilerek çözümlenecektir.

Kaloriferler Neden Az Isınır?

 • Kalorifer Filtresi Tıkalı Olabilir

Kalorifer dönüş borusu içerisinde filtre yer alır. Bu filtrenin görevi tesisat pisliklerini tutmaktır. Filtre zamanla tıkanabilmektedir. Tıkandığı zaman da kombide bu ve buna benzer birçok sorun yaşanabilmektedir. Filtre tıkalıysa eğer temizliği gerekir. Kombi kalorifer filtresini temizleme linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Dilerseniz işlem için servis yardımı da alabilirsiniz.
Kaloriferlerim Yeterince Isınmıyor

 • Pompa Devir Düşürüyor Olabilir

Kombide devir daim sağlama görevinde olan pompanın çalışma sırasında devir düşürmesi sebebi ile de kombi petekleri olması gerekenden az ısıtır. Bu gibi durumlarda pompa devri kontrol edilir. Pompa tamiri ya da değişim uygulaması gerekebilir. Uzman servis yardımı alınması gereken bir arıza durumudur. Kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.

 • Peteklerde Kireçlenme Olabilir

Kombi bakımı nasıl önemli ise petek bakımı da önemlidir. Petekler de zamanla kirlenebilir, pislenebilir hatta kireçlenebilir. Bu yüzden bakımlarını 3 ya da 4 yılda bir kez mutlaka yaptırmak gerekir. Petek bakımı yapılmadığı zaman tesisat çok çabuk kireçlenebilir. Kireçlenme durumu da alınan sonucun düşük olmasına neden olur. Tabi bu durum da ısı kaybı olduğundan faturalarınıza yüksek oranda yansır. Peteklerde kireçlenme olduğunda kombiyi yüksek ayarda çalıştırmanıza karşın petekleriniz olması gerekenden az ısıtma yapar. Peteklerdeki kireçlenme sebebi ile az ısıtma durumu söz konusu oluyor ise petek temizliği için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • Ntc Sensör Arızalı Olabilir

Kombilerin içerisinde sıcaklık ölçme görevinde olan ntc sensörler yer alır. Ntc sensörler kombide önemli parçalardır. Özellikle de kaloriferlerin az ısıtma yaptığı durumlarda karşımıza arızalı olarak çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda parçanın değişimi gerekmektedir. Ntc değişimi için servis yardımı almalısınız.

 • Ana Eşanjörde Kireçlenme Olabilir

Ana eşanjör her tür kombide bulunan en önemli parçalar arasında gelir. Ufak gözenekleri bulunan bir parçadır. Görevi gereği zamanla tıkanabilir veya kireçlenebilir. Bu gibi durumlar meydana geldiği zaman kombi ayarı yüksek olmasına nazaran ısı düşük olabilir ve buna benzer daha birçok sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Ana eşanjör kireçlendiğinde temizliği yapılabilir fakat sorun tamamen çözümlenmez. Genelde değişim uygulaması tavsiye edilir.

Bu Sorunda Kimden Yardım Alınmalı?

Makalemizi incelediyseniz eğer yaşanılan bu sorunda tesisatçı ile alakalı bir müdahale görünmüyor… Yani sizlerin bu yardımları tesisatçıdan değil uzman bir Kombi Servisi ekibinden almanız gerekmektedir. Uzman Kombi Servis ekibi de arızayı ancak yerinde görür ise bulabilir ve sizleri bilinçlendirerek gereken işlemleri yapabilir. Bizler bu gibi durumlarda cihaza kesinlikle müdahale etmeyin, mutlaka uzman yardımı alın önerisinde bulunuyoruz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Fahri GÜLCÜ dedi ki:

  Kombim ayarına göre isitmiyor yani az ısıtıyor geçen senelerde bu ayardan daha az açıyordum evde durulmuyordu bu sene petek temizlikte yaptırdım ama petekler tam ısınmıyor alt yine soğuk ve kombi biraz tuhaf çalışıyor arada bir sesi değişiyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fahri Bey… Petek temizliği yapıldıysa tesisatta veya filtrede bir tıkanıklık durumu yoksa; eşanjör kireçlenmesi olabilir, pompa devir düşürüyor olabilir. Bu durumların yanı sıra; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

 2. Fetih dedi ki:

  Kombi calisiyor petekler isiniyor ama dinlenmeye gectigi zaman petekler sogana kadar calismiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fetih Bey… Petekler dinlenmeye geçtiği zaman aslında brülördeki alev söner. Brülör bekleme süresine göre ve ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa göre kombi yeniden devreye girer. Düşük bir sıcaklığa ayarlı ise petekler soğuduktan sonra kombi devreye giriyor olabilir. Ancak yüksek sıcaklıkta da aynı durum oluyorsa servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Tesisat temizliği, filtre temizliği gerekebilir. Sensör, pompa, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

Petek Yıkama