Ocak ve Kombi Çalışmıyor

Ocak ve Kombi Yanmıyor

Günümüzde doğalgaz artık birçok konutta yerini alıyor. Doğalgazlı cihazlarımız da bu sebeple konutlarımızda kullanılıyor. Doğalgazlı sobalardan tutun da kombilere ve ocaklara varana kadar doğalgaz ile çalışma yapan cihazlar konutlarımızda yerini alarak kullanılıyor. Kullanım sırasında bazen beklemediğimiz durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda ise yapılacakları bilmek kadar uygulamak da her daim önemlidir.

Kombinizi kullandığınız sırada aniden bir sorunla karşılaştığınızda, bu sorunun karşılığına bakıp ateşleme problemi olduğunu gördüğünüzde yapmanız gereken öncelikle konutunuzun içerisinde yer alan doğalgazlı diğer bir cihazı çalıştırmak olsun. Bu cihaz genelde ocaklarımız olur. Ocak çalışıyor kombi çalışmıyor ise sorun kombide demektir. Ocak da çalışmıyor ise işte bu durumda konutta doğalgaz ile alakalı sorunlar olduğunu anlayabilirsiniz.

Ocak ve Kombi Çalışmıyor ise Sebepleri Nelerdir?

 • Kapı dışında yer alan konutunuza bağlı gaz vanası kapalı olabilir Kapınızın dışına çıkarak gaz vanasını kontrol edin. Açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Açık değilse (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmenizi öneririz.
 • Ocak ve kombi yanındaki gaz vanası kapalı olabilir Bazen kullanıcılar ocak ve kombiyi kullanmadıkları ya da evden uzaklaştıkları zaman gaz vanalarını kapatmaktadır. Geldiklerinde ise açmayı unutarak cihazları kullanmaya çalışmaktadır. Her ihtimale karşı ocak ve kombinin çalışmadığı durumlarda ocak ve kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İki vananın da açık durumda olması gerekmektedir.
 • Gaz vanasında mühür var ise gazınız kesilmiş olabilir Gaz kesintisi de ancak fatura ödenmediğinde ve gecikmeye uğradığında yaşanır. Gaz dağıtım şirketi ekipleri tarafınca gaz mühürlenir. Bu konuda kullanıcı çoğu zaman bilgilendirilmez. Bilgi sunarak gazı kesen ekipler de olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise faturayı ödemeli gazınızı açtırmalısınız. Sonrasında ocak ve kombi çalışmaya devam edecektir.
 • Bölgede çalışma olabilir Konutunuz içerisindeki tüm gaz vanalarını (ocağın yanındaki, kombinin yanındaki ve kapının dışındaki) kontrol etmenize rağmen yine de ocak ve kombi çalışmıyor ise bölgenizde çalışma olabilir ve gazınız bu sebeple kesilmiş olabilir. Aynı durum komşularınızda da varsa zaten muhtemel sebep gaz çalışmasının olmasıdır. Bu durumda bölgenizdeki gaz dağıtım şirketini arayarak da konu hakkındaki net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. Serdar dedi ki:

  Slm kartili dogalgaz kombi servis ariza 5 hatasi veriyor kombici baskent gaz yapacak diyor onlar geliyor kombi bozuk deniyor salla pati is yapiyor ama sorunumuz cozulmedi. Ee ocaga gaz gelmiyor sorun ne olabilir. Biz ne yapacagiz lutfen yardim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Ocağınıza gaz geliyor olsaydı eğer sorun kombide denilebilirdi. Ancak ocağınıza da gaz gelmediği için sorun kombide değil doğalgazla alakalı bir sorun söz konusu. Gaz vanalarının açık olduğundan eminseniz, bu durumda bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketinden yardım almalısınız.

 2. Eren Kırtay dedi ki:

  İyi günler. Mahallemizde bir gaz çalışması oldu çalışmanın orada bulunan evde gaz varken bizim evde gaz yok. Müşteri hizmetlerini aradım saatin üstünde bulunan elektrik kablosunun bağlı olduğu cihazı çekip bırakmamı söyledi yaptım ve o cihazın ucu geriye çekildi. Sorunu tesisatçı ile gorusmemi söylediler. Ancak yarın pazar bu sorunu şuan nasıl çözebilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Dairenizde gaz sorunu var ancak biz kombi servisiyiz. Yani bu konuda size tesisatçı veya doğalgaz ekipleri yardımcı olabilir.

Petek Yıkama