Ocak ve Kombi Çalışmıyor

Ocak ve Kombi Yanmıyor

Günümüzde doğalgaz artık birçok konutta yerini alıyor. Doğalgazlı cihazlarımız da bu sebeple konutlarımızda kullanılıyor. Doğalgazlı sobalardan tutun da kombilere ve ocaklara varana kadar doğalgaz ile çalışma yapan cihazlar konutlarımızda yerini alarak kullanılıyor. Kullanım sırasında bazen beklemediğimiz durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda ise yapılacakları bilmek kadar uygulamak da her daim önemlidir.

Kombinizi kullandığınız sırada aniden bir sorunla karşılaştığınızda, bu sorunun karşılığına bakıp ateşleme problemi olduğunu gördüğünüzde yapmanız gereken öncelikle konutunuzun içerisinde yer alan doğalgazlı diğer bir cihazı çalıştırmak olsun. Bu cihaz genelde ocaklarımız olur. Ocak çalışıyor kombi çalışmıyor ise sorun kombide demektir. Ocak da çalışmıyor ise işte bu durumda konutta doğalgaz ile alakalı sorunlar olduğunu anlayabilirsiniz.

Ocak ve Kombi Çalışmıyor ise Sebepleri Nelerdir?

  • Kapı dışında yer alan konutunuza bağlı gaz vanası kapalı olabilir Kapınızın dışına çıkarak gaz vanasını kontrol edin. Açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Açık değilse (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmenizi öneririz.
  • Ocak ve kombi yanındaki gaz vanası kapalı olabilir Bazen kullanıcılar ocak ve kombiyi kullanmadıkları ya da evden uzaklaştıkları zaman gaz vanalarını kapatmaktadır. Geldiklerinde ise açmayı unutarak cihazları kullanmaya çalışmaktadır. Her ihtimale karşı ocak ve kombinin çalışmadığı durumlarda ocak ve kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İki vananın da açık durumda olması gerekmektedir.
  • Gaz vanasında mühür var ise gazınız kesilmiş olabilir Gaz kesintisi de ancak fatura ödenmediğinde ve gecikmeye uğradığında yaşanır. Gaz dağıtım şirketi ekipleri tarafınca gaz mühürlenir. Bu konuda kullanıcı çoğu zaman bilgilendirilmez. Bilgi sunarak gazı kesen ekipler de olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise faturayı ödemeli gazınızı açtırmalısınız. Sonrasında ocak ve kombi çalışmaya devam edecektir.
  • Bölgede çalışma olabilir Konutunuz içerisindeki tüm gaz vanalarını (ocağın yanındaki, kombinin yanındaki ve kapının dışındaki) kontrol etmenize rağmen yine de ocak ve kombi çalışmıyor ise bölgenizde çalışma olabilir ve gazınız bu sebeple kesilmiş olabilir. Aynı durum komşularınızda da varsa zaten muhtemel sebep gaz çalışmasının olmasıdır. Bu durumda bölgenizdeki gaz dağıtım şirketini arayarak da konu hakkındaki net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

  1. merhaba , binada gaz var doğalgazı bugün açtırdım fakat ocaktada kombidede gaz mevcut değil sebebi ne olabilir bütün vanalar açık

    1. Merhaba Ömer Bey… Gaz vanalarının açık olabilmesi için boru ile aynı hizada olması gerekir. Bina ve kapının dışındaki gaz vanaları dışında bir de kombi ve ocağın yanında gaz vanaları vardır. Onları kontrol edin. Onların da açık durumda olduğundan emin olun. Tüm gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak ve kombiye yine de gaz gelmiyorsa bölgenizin doğalgaz firmasını arayın. Bölge olarak bir çalışma varsa o yüzden de gaz kesik olabilir.

  2. 6 ay doğal gaz kullanmadık vana kapalı idi.. şimdi açtım ama hem kombi hemde ocak yanmıyor.. ocakdan ses geliyor fakat koku alamadım… teşekkür ederim

    1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombi ve ocak yanmıyorsa dairede gaz yok demektir. Kapınızın dışında yer alan gaz saati üzerindeki vanayı kontrol edin. Açık olduğundan emin olun. Yani vananın boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana açıksa ve buna rağmen ocak ve kombi yanmıyorsa bölgenizdeki doğalgaz firmasını aramanız gerekir. Kombinizde bir sorun yok, sadece dairenizde gaz olmadığı için kombi ateşleme yapmıyor.

Petek Yıkama