Ocak ve Kombi Çalışmıyor

Ocak ve Kombi Yanmıyor

Günümüzde doğalgaz artık birçok konutta yerini alıyor. Doğalgazlı cihazlarımız da bu sebeple konutlarımızda kullanılıyor. Doğalgazlı sobalardan tutun da kombilere ve ocaklara varana kadar doğalgaz ile çalışma yapan cihazlar konutlarımızda yerini alarak kullanılıyor. Kullanım sırasında bazen beklemediğimiz durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda ise yapılacakları bilmek kadar uygulamak da her daim önemlidir.

Kombinizi kullandığınız sırada aniden bir sorunla karşılaştığınızda, bu sorunun karşılığına bakıp ateşleme problemi olduğunu gördüğünüzde yapmanız gereken öncelikle konutunuzun içerisinde yer alan doğalgazlı diğer bir cihazı çalıştırmak olsun. Bu cihaz genelde ocaklarımız olur. Ocak çalışıyor kombi çalışmıyor ise sorun kombide demektir. Ocak da çalışmıyor ise işte bu durumda konutta doğalgaz ile alakalı sorunlar olduğunu anlayabilirsiniz.

Ocak ve Kombi Çalışmıyor ise Sebepleri Nelerdir?

 • Kapı dışında yer alan konutunuza bağlı gaz vanası kapalı olabilir Kapınızın dışına çıkarak gaz vanasını kontrol edin. Açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Açık değilse (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmenizi öneririz.
 • Ocak ve kombi yanındaki gaz vanası kapalı olabilir Bazen kullanıcılar ocak ve kombiyi kullanmadıkları ya da evden uzaklaştıkları zaman gaz vanalarını kapatmaktadır. Geldiklerinde ise açmayı unutarak cihazları kullanmaya çalışmaktadır. Her ihtimale karşı ocak ve kombinin çalışmadığı durumlarda ocak ve kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İki vananın da açık durumda olması gerekmektedir.
 • Gaz vanasında mühür var ise gazınız kesilmiş olabilir Gaz kesintisi de ancak fatura ödenmediğinde ve gecikmeye uğradığında yaşanır. Gaz dağıtım şirketi ekipleri tarafınca gaz mühürlenir. Bu konuda kullanıcı çoğu zaman bilgilendirilmez. Bilgi sunarak gazı kesen ekipler de olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise faturayı ödemeli gazınızı açtırmalısınız. Sonrasında ocak ve kombi çalışmaya devam edecektir.
 • Bölgede çalışma olabilir Konutunuz içerisindeki tüm gaz vanalarını (ocağın yanındaki, kombinin yanındaki ve kapının dışındaki) kontrol etmenize rağmen yine de ocak ve kombi çalışmıyor ise bölgenizde çalışma olabilir ve gazınız bu sebeple kesilmiş olabilir. Aynı durum komşularınızda da varsa zaten muhtemel sebep gaz çalışmasının olmasıdır. Bu durumda bölgenizdeki gaz dağıtım şirketini arayarak da konu hakkındaki net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Eren Kırtay dedi ki:

  İyi günler. Mahallemizde bir gaz çalışması oldu çalışmanın orada bulunan evde gaz varken bizim evde gaz yok. Müşteri hizmetlerini aradım saatin üstünde bulunan elektrik kablosunun bağlı olduğu cihazı çekip bırakmamı söyledi yaptım ve o cihazın ucu geriye çekildi. Sorunu tesisatçı ile gorusmemi söylediler. Ancak yarın pazar bu sorunu şuan nasıl çözebilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Dairenizde gaz sorunu var ancak biz kombi servisiyiz. Yani bu konuda size tesisatçı veya doğalgaz ekipleri yardımcı olabilir.

 2. Samim abbas dedi ki:

  İyi akşamlar
  Gaz kartı takıp indirdikten sonra
  Eve gaz gelmiyor
  Vana açık kartı indirmeden önce her şey normaldı ocak petek çalışıyordu
  Sayaç ekreninde kontrol kelimesi yazıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samim Bey… Bu durumu bölgenizin doğalgaz firmasıyla görüşürseniz daha sağlıklı olur. Biz kombi servisi olduğumuz için bu konuda maalesef ki size yardımcı olamayız.

 3. Çağlar Bakır dedi ki:

  İyi günler benimde tüm 3 vanamda açık fakat eve gaz gelmiyor arıza da yokmuş. Ama ocağın düğmesinin olduğu yerden çok hafif bir koku geldiği için babayı kapattım tekrar açtım hemen koku geldi bende gaz dedektörünü kontrol amaçlı test butonuna bastım ve tüm evde gaz gitti sayaçta ki çekvalf den dolayı mı oldu yardımcı olur musunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağlar Bey… Doğalgaz saatine bağlı bir gaz dedektörü kullanıyorsanız eğer bu gaz dedektörleri çok hassastır ve en ufak kokuda daireye gelen gazı keser. Bu yüzden vanalar açık olmasına karşın dairenize gaz gelmiyor. Ki koku da aldığınız için zaten gaz kaçağı durumu var diyebiliriz. Bu durumu direk 187 doğalgaz hattına iletirseniz size oradan yardımcı olurlar.

 4. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba dairede doğalgaz var petekler ısınıyor, sıcak su mevcut ancak ocağa faz gelmiyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombiye gaz gelmesine rağmen ocağa gaz gelmiyorsa; ocağın yanındaki gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombinin yanında bulunan sarı hortum gibi aynı şekilde ocak yanında da olması gerekir. Bu sarı hortuma bağlı vananın açık durumda olması gerekir. Yani boruyla aynı hizada olması gerekiyor. Boruyla aynı hizada değilse, aynı hizaya getirin. Ocağa gelen gaz vanası açıksa eğer beyaz eşya servisi ile görüşmelisiniz. Ocağa gaz geldiği halde yanma yoksa ocakta problem olabilir.

 5. ömer bakan dedi ki:

  merhaba , binada gaz var doğalgazı bugün açtırdım fakat ocaktada kombidede gaz mevcut değil sebebi ne olabilir bütün vanalar açık

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Gaz vanalarının açık olabilmesi için boru ile aynı hizada olması gerekir. Bina ve kapının dışındaki gaz vanaları dışında bir de kombi ve ocağın yanında gaz vanaları vardır. Onları kontrol edin. Onların da açık durumda olduğundan emin olun. Tüm gaz vanaları açık olmasına rağmen ocak ve kombiye yine de gaz gelmiyorsa bölgenizin doğalgaz firmasını arayın. Bölge olarak bir çalışma varsa o yüzden de gaz kesik olabilir.

 6. hüseyin altun dedi ki:

  6 ay doğal gaz kullanmadık vana kapalı idi.. şimdi açtım ama hem kombi hemde ocak yanmıyor.. ocakdan ses geliyor fakat koku alamadım… teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi ve ocak yanmıyorsa dairede gaz yok demektir. Kapınızın dışında yer alan gaz saati üzerindeki vanayı kontrol edin. Açık olduğundan emin olun. Yani vananın boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana açıksa ve buna rağmen ocak ve kombi yanmıyorsa bölgenizdeki doğalgaz firmasını aramanız gerekir. Kombinizde bir sorun yok, sadece dairenizde gaz olmadığı için kombi ateşleme yapmıyor.

   1. Emine Girgin dedi ki:

    Daireme gaz geliyor ancak yeterli değil..ocak çok az yanmakta ve kombi yüksek derecede ancak çalişiyor.bu neden olur ve ne yapmam gerekir..şimdiden teşekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Emine Hanım… Dairenize yeterli gaz gelmediğini düşünüyorsanız eğer 187 yi arayarak doğalgaz firmasından bu konuda yardım alabilirsiniz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

Petek Yıkama