Ocak Çalışıyor Kombi Çalışmıyor

Ocak Yanıyor Kombi Ateşleme Yapmıyor

Kombi kullanılan konutların genelinde doğalgazlı ocaklar da yer alır. Doğalgaz konut içerisinde kombi olsun olmasın mutlaka yer alır ve kullanılır. Ocakların da günümüzde doğalgaz ile çalışıyor olması ve talep edilmediği durumlarda LPG ye de dönüşüyor olması doğalgaz kullanımını artırmaktadır. Konut içinde ocak çalışıyor kombi çalışmıyor ise sorun nedir ve nasıl çözümlenir? Merak ediyorsanız eğer yazımızı incelemeye devam ediniz.

Ocak Çalışıyor Kombi Çalışmıyor ise eğer bu daire içinde doğalgaz olduğu anlamına gelir. Yani kombide yaşanılan sorun doğalgaz yokluğu sebebi ile değildir. Dairede doğalgaz olmasaydı ocağınız da çalışmazdı. Ocak ve kombi her ikisi de çalışmıyor ise linki tıklayabilirsiniz.

Ocak Çalışıyor Kombi Çalışmıyor

 • Kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edin Gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise bu sebeple çalışmıyor olabilir. Gaz vanası boru ile aynı hizada olmalıdır. Aynı hizada değilse yani “T” şeklinde ise kapalı demektir. Boru ile aynı hizaya getirerek vanayı açmalısınız.
 • Kombi su basıncını kontrol edin Kombi su basıncı düşük veya yüksek olduğunda da arızaya geçer ve çalışma olmaz. Bu durumda basınç düşük ise doldurma musluğu ile su basmak, basınç yüksek ise kalorifer havasını alarak basıncı düşürmek gerekir. Bu uygulamaları servis çağırmadan önce kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Kombiye reset atın Ocak çalışıyor olmasına rağmen kombi çalışmıyorsa ve özellikle ekranda hata kodu beliriyor ya da arıza ledleri yanıyor ise resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 kez reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise yapmanız gereken başka bir işlem veya uygulama bulunmaz.

İşlemleri uyguladınız ancak yine de kombiniz çalışmıyorsa kombide sorun vardır. Kombi tamiri için linki tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Merhabalar.Dogalgaza bağlı ocagimiz 2 gündür turuncu alev şeklinde yaniyor. Dogalgaz acili aradığımda bir sıkıntı yok kış aylarında olur öyle dediler.Fakat komsularinda böyle bir durum söz konusu değil.Sebebi ne olabilir.tesekkurler.

  1. Merhaba Tufan Bey… Ocakta görülen turuncu alev bize kalırsa normal değildir. Oksijenin azaldığını belirtir yani eksik yanma durumu vardır. Bu durumda ortamda zehirli karbonmonoksit oluşur. Bize kalırsa ocağı gaz vanasından kapatın kullanmayın, ortamı havalandırın ve doğalgaz firmasını yeniden arayarak kontrol edilmesini sağlayın.

 2. Merhaba kombide ateşleme sıkıntısı var günüz vakti çalışıyor ama bazen gündüzde sıkıntı çıkartıyor su açıkken duruyor kırmızı işaret yanıyor resete basıyorum tekrar devreye giriyor biraz çalışıp dururuyor gündüz fazla yapmıyor ama gece vakti cok yapıyor belki 10 kere resetliyorum o zaman düzeliyor. Neden yapar ben düzelte bilirim miyim yoksa servisi mi çağırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Kerim Bey… Kombi sorunlu olsa bu sorun gece gündüz yani kombi açık olduğu sürece yaşanır. Belirli dönemlerde sorun oluşmaz. Şebeke suyunun en çok kullanıldığı saatler genelde gündüz saatleridir. Akşam saatleri şebeke suyu daha az kullanılır. Gece bu oran daha da azalır. Dairenize gelen şebeke tazyiği çok yüksekse cihaz yüksek tazyik sebebiyle akşam ve gece saatlerinde arızaya geçiyor olabilir. Eviye altlarında genelde tazyik ayarlanabilir kısım vardır. Buradan tazyiği kısın ve deneme yapın. Bu işlemi kapı dışındaki su saatinden de yapabilirsiniz. Su tazyiğini kıstığınızda sorun olmuyorsa bu şekilde kullanmaya devam edin. Ancak yine sorun oluyorsa kombiyi yerinde görüp incelemek gerekir.

 3. merhaba, bende arçelik marka eski tip şofben var eski dediğim herhangi bir değer okunabilen elektronik bir ekrana sahip olmamasını belirtmek amacıyla, daire merkezi ısıtmayla ısınıyor, ocak ve sıcak su için şofben kullanıyorum. ocakta gaz var ancak şofbenin içinde yanan küçük alev artık yanmıyor. nasıl yakacağımı bilmiyorum. gaz vanası açık bundan eminim. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Eda Hanım… Cihazınız doğalgazlı ancak anladığım kadarıyla çakmaklı şofbenlerden. Bu çeşit şofbenler çok eski olduğu için biz müdahale etmiyoruz maalesef. O yüzden size üzülerek yardımcı olamıyoruz.

  1. Merhaba Royal Bey… Kombinizin marka ve modelini de belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. Kombilerde arıza kodları marka modellere göre değiştiği için net bir bilgi de sunamıyoruz. Dilerseniz direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak da yardım alabilirsiniz.

 4. Gece çalışırken kombinin ana şalteri atıp ceryanı kesti .bir iki kaldır dıktan sonra şalter devreye girdi lakin kombiye ceryan gelmedi led ekran ve kırmızı ikaz lambası dahi yanmıyor.sigortanın giriş ve çıkış yerinde ceryan var ama kombiye sirayet etmiyor..Teşekkürlerimle.torunlara acil yardım .üşümesinler.

  1. Merhaba Ahmet Bey… Kombinizin muhtemelen anakartında sorun var. Ekrana ışık ve elektriği veren anakarttır. Dairenizde elektrik kesintisi yoksa, şalter açıksa ve şalterde bir sorun yoksa anakart arızası denilebilir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

 5. Merhaba ocak çalışıyor musluklarda sıcak suda var fakat petekler çalışmıyor kombide su seviyeleride normal arıza koduda yok yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba Sibel Hanım… Bu durumda yapabileceğiniz kontrol ve işlemler; petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi basıncı 1 ile 2 bar yani 1,5 bar seviyesinde olmalıdır. Düşükse su basma işlemi uygulamanız gerekir. Tüm bu değerler normalse yine de petekleriniz ısınmıyorsa; kalorifer sensörü, anakart, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Arızayı yerinde görüp müdahale etmemiz gerekiyor.

 6. Boş kombi sıcak su da çalışıyor peteklerde gündüz çalışmıyor sadece kendiliğinden gece saat 12:00-13:00 da düzgün çalışıyor sabaha kadar arıza kodu vermiyor resetleme yaptım üç usta geldi birler anlamadılar

  1. Merhaba Ali Bey… Cihazınızda zamanlayıcı ayarı varsa eğer (belirli saatlerde cihazı çalıştırıp, belirli saatlerde kapatabilecek), zamanlayıcı ayarı yapıldığı için sadece geç saatte petekleri ısıtıyor olabilir. Oda termostatı kullanıyorsanız oda termostatında, bağlantılarında veya anakartta sorun olabilir. Bu durum için Bosch Yetkili Servisi ile görüşün uzman ekip yardımı alın. Kontrol sonrası sorun tespit edilerek çözümlenecektir.

    1. Yeniden Merhaba Ali Bey… Kombinin gündüz petekleri ısıtmayıp akşam ısıtmasının başka muhtemel sebebi bulunmuyor. Şöyle bir durum da olabilir: Akşam geç saatlerde su kullanımı az olduğu için dairenize gelen şebeke su tazyiği düşükse eğer bu yüzden cihaz gündüzleri (su tüketimi daha çok olduğu için) sağlıklı bir devir daim yapamıyor olabilir. Akşam ve geç saatlerde su tüketimi daha az olduğu için bu yüzden geç saatlerde petekler ısınıyor olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 7. Ocak çalışıyor, kombi vanasıda açık olmasına rağmen ne hazneye gaz geliyor ne de ateşleme oluyor ne yapmam lazım

  1. Merhaba Ali Bey… Dairenizde gaz var, ocağınız çalışıyor ve kombi gaz vanası da açıksa yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Maksimum 3 reset uygulaması yapın, ancak arızada herhangi bir düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 8. Selamün aleyküm kombi açıkken gaz kesintisi olmuş haberimiz yoktu sonra öğrendiğimizde kombiyi kapattım gaz geldiğinde kombiyi açtığımda Kombi ateşleme yapmıyor ne yapmam lazım

  1. Merhaba Ali Bey… Gaz kesintisi durumlarında kombiye gelen gaz özelliğini yitiriyor. Gaz açıldıktan sonra kombi yeni gazı direk algılamıyor ve bu yüzden brülörde yanma oluşmuyor. Cihaz bir süre kadar alev yokluğu sorunu verir yani ateşleme yapmaz. Cihazı birkaç kez açıp kapatın, resetleyin. Bir süre sonra normale dönecektir. Normale dönmez de sorun devam ederse parçalarda sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

  2. Merhaba Evimiz de doğalgaz var elektrik gittiğinde normal çakmak ile.manüel olarak dogalgazi kullanıp ocagi yakamıyoruz bunu nasıl duzeltebiliriz

   1. Merhaba Ercan Bey… Ocakların çoğu hem doğalgaz hem de elektriklidir. Eğer ocağınızın bobinleri elektrikliyse elektrik kesintisinde doğalgaz olsa bile ocak çalışmaz. Ancak elektrikli olmayan bobinli ocaklarda çalışma olur. Ocağınız elektrik kesintisinde çalışmıyorsa bobinleri elektriklidir. Bu durum düzeltilemez.

   2. Merhaba kombi gerekli yeşil isik yanıp sönüyor ocak yaniyor ancak sıcak su gelmiyir ve peteklerim yanmıyor neden acaba

    1. Merhaba Berçem Kazıcı Akar… Kombi normal çalışıyor gibi görünüyor ancak ısıtma da tok sıcak su da yok. Anladığım kadarıyla kombiniz bir hata kodu da vermiyor. Hata kodu veriyor olsa sizi yönlendirirdik. Ancak bu şekilde biz de uzaktan tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 9. Merhaba bugün doğalgaz sayacını süresi doldu diye gelip değiştirdiler. Değiştirdikten sonra ocağı bir kere yakıp sönene kadar beklememizi ve ikinci kez yakmamızı söylediler daha sonrada kombiyi açın dediler. Denilen işlemleri yaptık kombi ilk olarak çalışıyor sonra arızaya düşüyor ne yapmalıyız ?

  1. Merhaba Ayşenur Hanım… Doğalgaz saati değişmiş. Doğal olarak gaz bir süreliğine kesilmiştir. Gaz kesintisi olduğunda kombiye gelen gaz özelliğini yitirir. Yeni gazı ise bir süre algılayamaz. Ateşleme yapmadığı için de ekranda ateşleme yapmadığına dair arıza kodu belirir. Bu gibi durumlarda bir süre kadar kombinin yeni gazı algılamasını beklemelisiniz. Arada bir cihaza reset atın. Resetleme ve bekleme sonrasında sorunda düzelme olmuyorsa, gaz yokluğu sebebi ile parçalarda sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 10. merhabalar dün akşam elektrik kesintisi olduktan sonra kombi çalışmamaya başladı ve ekran tamamen gitti aygaz çalışıyor bugün de birkez geldi daha sonrasında yine gitti mahalle genelinde bu sorun var elektrikten kaynakladığını düşünüyoruz sizce ne yapmamız gerekir?

  1. Merhaba Emine Hanım… Elektrik kesintisi sonrasında kombi ekranı gittiyse bu elektronik kartın düşük veya yüksek voltaj sebebi ile yandığını ya da hasar gördüğünü belirtir. Elektrik kesintisi sonrası ocak çalışabilir. Çünkü elektrik kesiliyor ve geri geliyor. Doğalgaz kesintisi olmuyor. Kombi ekranına elektrik gelmiyorsa (elektrik kesintisi sonrası) elektronik kart arızasıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Servis müdahalesi gerekir.

Petek Yıkama