Menfez Kullanımı

Menfez Nedir?

Bir yerde istenilen yön neresi ise içeriden dışarıya veya tam tersi olarak dışarıdan içeriye hava devir daimi yapmak ya da ortam içinde iklimlendirme sağlamak amacı ile cama veya pencereye takılan kanalcıklara sahip bir parçadır.

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Menfez; alüminyum, demir, plastik ya da jelatin şeklinde piyasada yerini alarak kullanılır.

Menfezin Görevi Nedir?

Açılabilir özelliğinin olmasından ziyade kapanma özelliği de bulunan bu parçanın en önemli özelliklerinden biri ince kanallara sahip olmasıdır. Menfez geçirgen kanallara sahip olduğundan dolayı da ortamda bulunan suyun ve havanın geçişini sağlamakla görevlidir.

Menfez Neden Kullanılır?

Genel olarak Menfez Kullanımı nın amaçlarından biri madde geçişlerini sağlamaktır. Bu duruma kısaca örnek verecek olursak hava akışının sağlandığı ortamda belirli aralık bulundurması sonucunda havalandırma girişine takılır ve herhangi bir harici maddelerin geçişine izin vermeden ortamı iyi bir şekilde havalandırma özelliğine sahip olmaktadır.

Menfezlerin tümü açılabilir ve kapanabilir özelliktedir. Bu nedenle de havanın akış durumunu ayarlayabilmek için menfez kanatlarını belirli aralıklar ile ayarlayarak kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Veri merkezleri ile sistem odaları, enerji hatlarının ısıyı meydana getirdiği bölmelerinde, sıcak ve soğuk hava koridorlarıyla ayrı tutulan yerlerin hava devir daimi için de menfez kullanılır. Bu nedenle de menfezler hava şiddetini ve gideceği yön istikametini iyi ayarlayarak kontrol altına tutar ve sonrasında ise gerek duyulmakta olan bölgelere nakleder. Konut içinde kombi kullanımında şofben kullanımın da ya da doğalgaz sobası kullanımında her evde gerekli olan bir parçadır.

Menfez Kullanmak Şart mı?

Hava akımına yardımcı olduğu için doğalgazın yer aldığı ortamlarda menfez bulunması ve kullanılması şarttır.

Doğalgaz kaçağının olduğunu var sayacak olursak atık gaz pencere ya da cam açık olmadığı sürece dışarı atılamaz. Fakat menfez olduğu süre boyunca atık gaz sizler dairenizde olsanız ya da olmasanız da dışarıya kolay bir şekilde atılabilir.

Menfezin monte edileceği tek yer camlardır. Bu yüzden de dikkat edecek olursanız doğalgazın bulunduğu her ortamlarda menfez yer alır. Menfez üretimi ihtiyaç duyulan ortama göre değişmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Beril kaya dedi ki:

  Merhaba evim 60 metrkare yani mutfak ve salonum aynı yerde camlarım fransız tipi yere kadar ve sürekli açık doğalgaz zaten kullanıyorduk sadece sözleşmede isim değişikliği oldu yinede mehfez istenecekmi belli bir metrekare içinmi geçerli bilgi rica edebilirmiyim tşk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Beril Hanım… Önceden bu şekilde kullandıysanız ve doğalgaz ekipleri bu konuda sizi uyarmadıysa tehlikeli bir durum arz etmediği için yani gereksinim duyulmadığı için olabilir. Ancak yine de bu bilgiyi doğalgaz firması ekiplerinden alabilirsiniz. Biz kombi servisi olarak can ve mal güvenliği açısından ortamda menfez bulundurulması gerektiği için bu makalemizi paylaştık.

 2. Erdoğan GÜMÜŞTAŞ dedi ki:

  Dairem ısınması merkezi sistem ve Amerikan mutfak daire giriş kapsında salon ve mutfağa açık koridor var bu alan 40 metrekarenin üstünde. Kombiyi takabileceğim en uygun yer giriş kapısının arkasındaki ayakkabılık konan yer. Kalorifer borularının girişide orada. Dış Kapının önü açık merdiven. Buraya kombimi taktırabilirmiyim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdoğan Bey… Kombi bacasının dış ortama açık olacak şekilde konumlandırılması gerekir. Bunun sebebi çalışmak için temiz havayı dışarıdan alıyor olması ve yanma sonrası atık gazı da yine dışarıya gönderiyor olmasıdır. Bu koşullara uygun ise montaj yapılabilir. Ancak her montaj işlemi de hem kombi servisleri hem de doğalgaz firması tarafından onaylanmamaktadır. Sorun yaşamamak için proje çizdirebilir veya montaj işlemi yapan uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

 3. Arda dedi ki:

  Merhabalar bizim camımız kırılmıştı da onu değiştirdik fakat gelen kişi menfezi ters takmış bi sıkıntı olur mu değiştirmeyi düşünüyoruz ama şu anda değiştiremiyoruz maalesef menfez ters olsa bi sıkıntı olur mu?( mutfakta camın üstünde olduğu için şu anda değiştiremiyoruz.)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arda Bey… Hava akışı sağlayabiliyorsa sorun yok. Önemli olan hava akışı sağlayabilmesi. Hava akışı sağlayamıyorsa biran önce değiştirmeniz gerekir.

 4. Buşra dedi ki:

  Mrb benim menfezden önceden rahatsız edecek kadar hava gelmiyordu aldım yıkadım temizledim tekrar taktım şimdi oturamayacak kadar rahatsız ediyor hava geliyor yönü de içerden yukarı bakıyor dışardan aşağı bakıyor olarak yaptım yalnız vidasını takarken dışardaki menfez biraz ortadan çatladı ondan olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım… Yönü öncekine göre ters olabilir veya çatlama olduğu için daha çok hava girişi olabilir. İmkanınız varsa yeni bir menfez takarak kontrol sağlayabilirsiniz.

 5. Ali kuroglu dedi ki:

  Merhaba,
  Dogalgaz menfezim disaridaki havayi iceriye aliyor ve bu kis gunlerinde sadece mutfak degil, ev se cok soguyor, ne yapabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Menfezin zaten kullanım amacı hava akışını sağlamaktır. Menfezi iptal ettirme veya etme gibi bir seçeneğiniz yok maalesef. Aksi halde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eder. Ayrıca doğalgaz firması tarafından fark edildiğinde doğalgazınız kullanıma kapatılabilir. Emin olabilirsiniz ki menfezin kullanıldığı yer genelde mutfaklardır ve bu şikayet her evde olur. Eviniz soğuyorsa mutfak kapısını kapatabilirsiniz.

 6. mehmet ali kalkan dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu olucak bizim dış kolonun bir kısmı kullanımda olmayan kömürlük içinden 50 cm 50 cm en ve boyunda kolon boru geçmektedir. Bunun için menfez açılması gerekir mi.
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Kolon borunun ne için kullanıldığı önemlidir. Ayrıca biz kombi servisi olduğumuz için kombi kullanımında menfezin önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Diğer ürünler veya cihazlar için detayları bilemeyiz maalesef.

 7. derya güneş dedi ki:

  iş yerinde doğalgaz ile çalışan robur kullanıyoruz.tesisat ve proje yenilemesi yapılacak kullanılması gereken menfez kaç santim olmalı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım… Firma olarak kombi, klima cihazlarına hizmet verdiğimiz için Robur cihazları hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz maalesef. Cihazınızın servisiyle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 8. Giyasettin Karaçay dedi ki:

  Doğalgaz için Menfez cama takılınca belli bir takılış şekili varmıdır.Bazan aşırı sğuk iceriye geliyor.blgiverseniz çok sevinirim saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Giyasettin Bey… Piyasada birçok menfez çeşidi vardır. İçeriye hava girmesi elbette ki kombi kullanımda önemlidir. Her ne kadar kullanılan kombiler hermetik veya yoğuşmalı kombiler (yani fanla çalışan, bacaya bağlı çalışmayan) olsa da her tür gaz kaçağı durumuna karşı ortamda havalandırma olarak menfezin bulunması şarttır. Menfez çeşitlerini değerlendirerek içeri aşığı soğuk hava girmeyecek bir menfez temin ederek taktırabilirsiniz.

   1. Ahmet tarık dedi ki:

    Kombi bacası ile menfez deliği arası kaç cm olmalıdır

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Ahmet Bey… Birbirine yakın bir mesafede olmaması gerekir ortalama 1 m aralık olmalıdır.

Petek Yıkama