444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Menfez Kullanımıslogan
down
Paylaş:

Menfez Kullanımı

Bir yerde istenilen yön neresi ise içeriden dışarıya veya tam tersi olarak dışarıdan içeriye hava devir daimi yapmak ya da ortam içinde iklimlendirme sağlamak amacı ile cama veya pencereye takılan kanalcıklara sahip bir parçadır.

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Menfez; alüminyum, demir, plastik ya da jelatin şeklinde piyasada yerini alarak kullanılır.

Menfezin Görevi Nedir?

Açılabilir özelliğinin olmasından ziyade kapanma özelliği de bulunan bu parçanın en önemli özelliklerinden biri ince kanallara sahip olmasıdır. Menfez geçirgen kanallara sahip olduğundan dolayı da ortamda bulunan suyun ve havanın geçişini sağlamakla görevlidir.

Menfez Neden Kullanılır?

Genel olarak Menfez Kullanımı nın amaçlarından biri madde geçişlerini sağlamaktır. Bu duruma kısaca örnek verecek olursak hava akışının sağlandığı ortamda belirli aralık bulundurması sonucunda havalandırma girişine takılır ve herhangi bir harici maddelerin geçişine izin vermeden ortamı iyi bir şekilde havalandırma özelliğine sahip olmaktadır.

Menfezlerin tümü açılabilir ve kapanabilir özelliktedir. Bu nedenle de havanın akış durumunu ayarlayabilmek için menfez kanatlarını belirli aralıklar ile ayarlayarak kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Veri merkezleri ile sistem odaları, enerji hatlarının ısıyı meydana getirdiği bölmelerinde, sıcak ve soğuk hava koridorlarıyla ayrı tutulan yerlerin hava devir daimi için de menfez kullanılır. Bu nedenle de menfezler hava şiddetini ve gideceği yön istikametini iyi ayarlayarak kontrol altına tutar ve sonrasında ise gerek duyulmakta olan bölgelere nakleder. Konut içinde kombi kullanımında şofben kullanımın da ya da doğalgaz sobası kullanımında her evde gerekli olan bir parçadır.

Menfez Kullanmak Şart mı?

 • Hava akımına yardımcı olduğu için doğalgazın yer aldığı ortamlarda bulunması şarttır Doğalgaz kaçağının olduğunu var sayacak olursak atık gaz pencere ya da cam açık olmadığı sürece dışarı atılamaz. Fakat menfez olduğu süre boyunca atık gaz sizler dairenizde olsanız ya da olmasanız da dışarıya kolay bir şekilde atılabilir.

Menfezin monte edileceği tek yer camlardır. Bu yüzden de dikkat edecek olursanız doğalgazın bulunduğu her ortamlarda menfez yer alır. Menfez üretimi ihtiyaç duyulan ortama göre değişmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

  1. Doğalgaz için Menfez cama takılınca belli bir takılış şekili varmıdır.Bazan aşırı sğuk iceriye geliyor.blgiverseniz çok sevinirim saygılar

   1. Merhaba Giyasettin Bey… Piyasada birçok menfez çeşidi vardır. İçeriye hava girmesi elbette ki kombi kullanımda önemlidir. Her ne kadar kullanılan kombiler hermetik veya yoğuşmalı kombiler (yani fanla çalışan, bacaya bağlı çalışmayan) olsa da her tür gaz kaçağı durumuna karşı ortamda havalandırma olarak menfezin bulunması şarttır. Menfez çeşitlerini değerlendirerek içeri aşığı soğuk hava girmeyecek bir menfez temin ederek taktırabilirsiniz.

     1. Merhaba Ahmet Bey… Birbirine yakın bir mesafede olmaması gerekir ortalama 1 m aralık olmalıdır.

  2. iş yerinde doğalgaz ile çalışan robur kullanıyoruz.tesisat ve proje yenilemesi yapılacak kullanılması gereken menfez kaç santim olmalı

   1. Merhaba Derya Hanım… Firma olarak kombi, klima cihazlarına hizmet verdiğimiz için Robur cihazları hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz maalesef. Cihazınızın servisiyle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.