Güneş Enerjisi

Güneş Enerji Sistemi Nedir?

Kullanım için herhangi bir sakıncası ve tehlikesi bulunmayan bir sistemdir. Özelliği güneşten elde edilmesidir. Güneş ışınları bilindiği üzere çok uzun ömürler boyunca hatta asırlar boyunca yeryüzüne ulaşmıştır. Fakat bu ışınlardan yararlanabilmeyi keşfetmek o kadar da uzun süreli değildir. Güneş Enerjisi ile ilgili çalışmalar Gallile’nin merceği bulmasından sonra yani 1600’lü yıllar sonrasında başlamıştır. Sonrasında ise güneş enerjisinin önem kazanmasının sebebi 1973 yılındaki dünya enerji krizidir.

Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

  • Öncelikle şu bilginin hepimiz bilincindeyiz ki güneş enerjisi bitmez ve hiçbir zaman da tükenmez. Güneş enerji sistemleri için de denilebilir ki asla tükenmeyecek olan enerji sistemidir.
  • Bunun yanı sıra hem temizdir hem de sağlık açısından hiçbir tehlike ve zararı yoktur.
  • Oluşabilecek hiçbir ekonomik krizden etkilenme gibi özelliği yoktur. Özellikle de mahalli uygulamalar için kullanıma elverişlidir. Kullanılırken başka bir teknolojiye ihtiyaç yoktur.
  • Çoğu ülkelerde faydalanılabileceği gibi işletme masrafları da o kadar yüksek değildir.
  • En önemlisi de gaz, kükürt ve duman gibi atıkları olmaz ayrıca radyasyon da içermediği için kullanıcıya zor anlar yaşattırmaz.

Güneş enerji sistemi günümüzde aslına bakılırsa baya avantajlıdır. Fakat ülkemizde kullanım durumu azdır. Genelde konutlarda ısınmak da önemli ihtiyaçlardandır. Güneş enerji sistemi ile ısınma gideri sağlanamaz. Bu sebeple de günümüzde daha az kullanılabilir ve daha az tercih edilebilir sistemlerden biri olmaktadır. Neden daha az yararlanılır diye merak edenler olur ise aşağıda sunduğumuz bilgileri inceleyebilir.

Güneş Enerji Sistemi Kullanımı Neden Az?

  • Çünkü birim yüzeye ulaşmakta olan güneş ışınları daimi değildir. Yani bu durumu şöyle özetleyebiliriz: kış aylarında güneş ışınları azdır gece vakitlerinde ise hiç olmamaktadır. Bu nedenle de güneş enerji sistemleri çok sıklıkla kullanılmayan bir sistemdir.
  • Kullanıcıların tercih etmemesindeki en önemli sebeplerden biri güneş ışınlarının her daim var olmamasıdır.
  • Bunun yanı sıra faydalanmak istenen tesisatın ilk yatırım masrafları da bütçeyi zorlayacak kadar yüksektir. Bunun için de günümüzde tercihlerde en ön sıralarda yerini almayan ve kullanımı nadir olan bir sistemdir.
  • Teknik olarak bakıldığında sıcak su alımında uygun gibi görünen bu sistem kış ayları için güç durum haline geldiğinden genelde tercih edilmemeye etmen olabilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama