Doğalgazdan LPG ye Dönüşüm

Doğalgaz Nedir?

Başta metan ve etan olmak üzere farklı hidrokarbonlardan oluşan bir gaz çeşididir. Yanıcı özelliktedir. Rengi ve kokusu yoktur. Çevreci enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Yakıt olarak sıralandığında önem açısından ham petrolden sonra gelmektedir. Yer kabuğu içindeki fosil kaynaklı gaz karışımı olarak da adlandırabiliriz. Normalde kokusu olmamasına karşın gaz kaçaklarında algılanması amacı ile çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku almaktadır.

LPG Nedir?

Sıvılaştırımış petrol gazı demektir. Liquified Petroleum Gas isminin baş harflerini almıştır. Bütan ve propan gazlarının karışımı ile meydana gelmektedir. Normal şartlarda gaz fazında bulunmasına rağmen basınç altında ve sıvı halde saklanmaktadır. Suda çok az çözünebilmektedir. Rengi ve kokusu olmaz. Gaz kaçakları gibi önemli durumlarda ise algılanması açısından merkaptanlar ya da kükürt bileşenleri ile kokulandırılır. Hava içinde %2 ile %9 arasında olması patlama riskini meydana getirir.

Günümüzde kombiler başta olmak üzere ocak gibi ürünler de doğalgaz ve LPG ile çalışmaktadır. Dönüşüm talep edildiğinde sizlere yapılması gerekenleri sunalım.

Doğalgazlı Kombiden LPG li Kombiye Dönüşüm

 • Enjektör memeleri değişir.
 • Hermetik ve bacalı kombilerde LPG ye göre minimum maksimum gaz ayarı yapılır. (Tüm kombilerde LPG ye dönüşüm özelliği mutlaka bulunmaktadır)
 • Yoğuşmalı kombilerde yanma haznesi farklı olduğu için parametre ayarları yapılır. Gaz analiz cihazı ile gaz ayarı yapılır.

Doğalgazlı Ocaktan LPG li Ocağa Dönüşüm

 • Enjektör memeleri değişir.
 • Gaz ayarı yapılır.

Bu uygulamaların alanında uzman ekiplerce yapılması önerilmektedir. Özellikle de yoğuşmalı kombilerin doğalgazdan LPG ye dönüşümlerinde uygulanan gaz analiz cihazı ile gaz ayarı uygulaması uzman ve yetkili servislerce yapılmalıdır. Cihaza kendiniz müdahale etmeye kalkışırsanız teknik açıdan sağlık sorunları yaşayabilir, can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Serap Karaoğuz dedi ki:

  Buderus marka doğal gaz kombiyi LPG ye çevirmek yaklaşık ne kadar TL ye mal olur ve Datça da servisiniz varmı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım… Firma olarak dönüşüm işlemlerini maalesef yapmıyoruz. Datça bölgesine de hizmetimiz bulunmuyor maalesef.

 2. Aydın keskin dedi ki:

  Güzel bu malzeme kaç mal olur hangi servis yapıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Dönüşüm işlemlerini firma olarak biz yapmadığımız için maalesef ki ücret konusunda bilgi sahibi değiliz. İşlemi yapan firmaları internetten araştırarak yardım alabilirsiniz.

 3. Okay Yün dedi ki:

  Merhabalar. Doğalgazlı kombiyi lpg ile kullanmak istiyorum. Gerekli malzemeleri nedir? Nereden temin edebilirim?
  Teşekkür ederim simdiden.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okay Bey… Yorumlarda da belirttiğimiz gibi işlemleri biz yapmıyoruz. Sadece bilinçlenmeniz amacı ile bilgileri paylaşıyoruz. Bu konuda da her zaman uzman yardımı alınmasını öneriyoruz.

 4. VEYSEL PALTA dedi ki:

  KÜÇÜK BİR PANSİYONUMUZ VAR ESKİ SAHİBİNİN BORCUNDAN DOLAYI KAPALI, BİZDE KOMBİYİ LPG İLE ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUZ BİZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veysel Bey… Firma olarak makalelerimizle bilgileri aktarıyoruz ancak işlemi biz yapmıyoruz maalesef. Bu yüzden araştırarak işlemi yapan firma veya servislerden yardım almanızı öneririz.

 5. murat şenelq dedi ki:

  Merhabalar,
  arçelik şofbenim var evimde dogalgaz yok tüpleye çevirmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Dönüşüm işlemlerini firma olarak yapmadığımız için maalesef ki bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Makalelerimiz sadece işlemler hakkında bilinçlenmeniz amacı ile hazırlanarak sunulmaktadır.

 6. hale tek dedi ki:

  Arçelik ocağım var setüstü doğalgazlı şimdi tüpe çevirmek istiyorm nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmsiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hale Hanım… Enjektörleri ve doğalgaz dirseği değişmesi gerekiyor. Fakat beyaz eşya servisinden yardım almalısınız. Biz ocaklara hizmet vermiyoruz.

Petek Yıkama