444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Doğalgazdan LPG ye Dönüşümslogan
down
Paylaş:

Doğalgaz Nedir?

Başta metan ve etan olmak üzere farklı hidrokarbonlardan oluşan bir gaz çeşididir. Yanıcı özelliktedir. Rengi ve kokusu yoktur. Çevreci enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Yakıt olarak sıralandığında önem açısından ham petrolden sonra gelmektedir. Yer kabuğu içindeki fosil kaynaklı gaz karışımı olarak da adlandırabiliriz. Normalde kokusu olmamasına karşın gaz kaçaklarında algılanması amacı ile çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku almaktadır.

LPG Nedir?

Sıvılaştırımış petrol gazı demektir. Liquified Petroleum Gas isminin baş harflerini almıştır. Bütan ve propan gazlarının karışımı ile meydana gelmektedir. Normal şartlarda gaz fazında bulunmasına rağmen basınç altında ve sıvı halde saklanmaktadır. Suda çok az çözünebilmektedir. Rengi ve kokusu olmaz. Gaz kaçakları gibi önemli durumlarda ise algılanması açısından merkaptanlar ya da kükürt bileşenleri ile kokulandırılır. Hava içinde %2 ile %9 arasında olması patlama riskini meydana getirir.

Doğalgazdan LPG ye Dönüşüm

Günümüzde kombiler başta olmak üzere ocak gibi ürünler de doğalgaz ve LPG ile çalışmaktadır. Dönüşüm talep edildiğinde sizlere yapılması gerekenleri sunalım.

Doğalgazlı Kombiden LPG ye Dönüşüm

Doğalgazlı kombiden LPG li kombiye dönüşümde yapılacak işlemler şu şekildedir

 1. Enjektör memeleri değişir.
 2. Hermetik ve bacalı kombilerde LPG ye göre minimum maksimum gaz ayarı yapılır. (Tüm kombilerde LPG ye dönüşüm özelliği mutlaka bulunmaktadır)
 3. Yoğuşmalı kombilerde yanma haznesi farklı olduğu için parametre ayarları yapılır. Gaz analiz cihazı ile gaz ayarı yapılır.

Bu uygulamaların alanında uzman ekiplerce yapılması önerilmektedir. Özellikle de yoğuşmalı kombilerin doğalgazdan LPG ye dönüşümlerinde uygulanan gaz analiz cihazı ile gaz ayarı uygulaması uzman ve yetkili servislerce yapılmalıdır. Cihaza kendiniz müdahale etmeye kalkışırsanız teknik açıdan sağlık sorunları yaşayabilir, can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Doğalgazlı ocaktan LPG li ocağa dönüşümde yapılacak işlemler şu şekildedir

 1. Enjektör memeleri değişir.
 2. Gaz ayarı yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

  1. Arçelik ocağım var setüstü doğalgazlı şimdi tüpe çevirmek istiyorm nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmsiniz?

   1. Merhaba Hale Hanım… Enjektörleri ve doğalgaz dirseği değişmesi gerekiyor. Fakat beyaz eşya servisinden yardım almalısınız. Biz ocaklara hizmet vermiyoruz.

  2. Merhabalar,
   arçelik şofbenim var evimde dogalgaz yok tüpleye çevirmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Merhaba Murat Bey… Dönüşüm işlemlerini firma olarak yapmadığımız için maalesef ki bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Makalelerimiz sadece işlemler hakkında bilinçlenmeniz amacı ile hazırlanarak sunulmaktadır.