Kalorifer Tesisatına Antifiriz Konulurmu

Petek Tesisatına Antifiriz Eklenebilir mi?

Diyelim ki hastalandınız ve hastaneye gittiniz. Doktor size hastalığınız üzerinden ilaç verir. Ve bu ilaçların düzeltici etkisi kadar yan etkileri de bulunur. Yan etkileri sebebi ile de farklı hastalıklar meydana gelebilir. Antifiriz de aynen bu şekilde olmaktadır. İyi sonuçla tasarruf elde edeyim derken ileride yaşayabileceğiniz sorunları da bilmeniz gerekir. Bu uygulamayı tesisatçılar ya da tesisat uygulamaları yapan firmalar sizlere önerebilir. Fakat uygulatmadan önce zararlarını bilmeniz gerekir.

Antifirizin Özelliği Nedir?

Suyun donmasını engellemek ve suyun kaynamamasına engel olmaktır. Buna ek olarak sudaki ısıyı kısa süreliğine muhafaza eder.

Kalorifer Tesisatına Antifiriz Konulur mu?

Kalorifer tesisatına antifiriz konulabilir. Fakat yararlarından çok zararları vardır. Genel anlamda kullanıcılar antifiriz konulduğunda daha iyi elde edebileceklerini aynı zamanda fatura tutarlarının da düşeceğini düşünmektedir. Fakat durum bu şekilde olmaz. Yanlış bir uygulama olduğu gibi uzman yardımı alınmadan yapılan uygulamalar çeşitli sorunların yaşanılmasına neden olur.

Antifirizin Yan Etkileri Nelerdir?

Tesisatta bulunan su kombi içinde de dolaşmaktadır. Antifiriz kimyasal yapıda olduğu için kombide bulunan genleşme tankı aynı zamanda eşanjör gibi parçalarda delinme durumlarına sebep olabilmektedir. Tesisat delinebilir, kaloriferlerde delinme söz konusu da olabilir.

Antifiriz Konusunda Önerilerimiz

Tesisatınız kirlendi ise daha iyi randıman sağlayabilmek amacı ile kimyasal ilaç koyma düşüncesinde iseniz peteklerinizin temizliğini yani tesisat yıkama işlemini yaptırabilirsiniz. Zarar bakımından etkisi antifirize göre çok daha düşük olan kimyasal ilaçlar da bulunmaktadır. Tesisatınıza konulan kimyasal ilaçla yıkama yapıldığında kimyasal ilacın tesisatınızda kalmaması amacı ile kimyasal ilaç ayrıştırıcı tozlar bulunmaktadır. Ve bu tozlar da tesisat yıkamada etkili olmaktadır. Bu uygulamayı yaptırırsanız emin olabilirsiniz ki hem tesisatınızda hem de kombinizde antifirizin sağladığı sorunları yaşamayacaksınız.

Tesisat yıkama konusundaki önerilerimiz her bir kombi kullanıcımız için geçerli olmaktadır. Ayrıca tesisat yıkama işlemi sadece petek sistemlerinde değil yerden ısıtma sistemlerinde de geçerlidir. Bu uygulama yalnız uzmanı tarafından yapılır ise alınan sonuç iyi olur. Aksi halde beklenen sonucu alamayacağınız gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. ÖMER PEKER dedi ki:

  8.metrelik kalğrifer tesisatına 2.5 litre (- 30) derecelik antifiriz koydum kombiye ve tesisata zarar verirmi verirse sistemin suyunu değiştirmemmi gerekir teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Antifirizi firma olarak önermiyor ve kullanmıyoruz da. Yüksek oranda kimyasal içerdiği için işlemi kombi tesisat vanalarını kapatarak yapsanız bile tesisatta dolaşan su kombi içerisinde de dolaştığı için her şekilde zararı olabiliyor. Yani kombiye, tesisata veya peteklere zararı oluyor. Zarar verirse sistem suyu vs. değiştirseniz de düzelme olmaz.

 2. osman özkanat dedi ki:

  kışın ev kapalı giderken peteklere ve kombiye ne yapmalıyım donmaması için?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombi açık balkonda donar. Açık balkonda olmadığı sürece donmaz veya donmaya maruz kalmaz. Açık balkonda kullanıyorsanız mutlaka balkonu kapattırın. Şu anlık öyle bir imkan yoksa kombiyi ve kombi altında bulunan tesisat borularını dolap içine alın. Yani özel dolap yaptırın. Bu işlemler dışında kombiyi ana elektrik ve gaz vanasından kapatmalı, açık bırakmamalısınız.

 3. hasan kaplan dedi ki:

  neden araçlarda devir dayim pompasının aşınmasını ve radyatör paslanmasını engelliyor ve performansını arttıryorda motorun ve devir daimin radyatörün ömrü 1milyon km ye kadar uzatır diyor araç sevisleri..kombide bu sıkıntılı olur diyosunuz en azından paslanma olmaz peteklerde . ama şu varki tesisatın tamamını doldurmak dogru degil bence 20 litrelik bir ısıtma suyuna 1.5 litre konulursa daha uzun ömürlü olur kombi ve tesisat .sadec eski demir tesisat olan ısıtma sistemine konulmaz.şimdiki tesisat lar pilastk saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Antifiriz; araçlarda motorların hararet yapmasını önler, motorların daha uzun ömürlü olmasını sağlar, aşındırıcı madde oluşumunu önler, motor soğutma suyunun donmasını engeller veya donma oranını düşürür, özellikle de soğuk havalarda motorun çok sık arızalanmasının önüne geçer, pompanın daha verimli çalışmasını sağlar. Kısacası motorda donma ve kaynamayı önleme özelliğindedir. Bu düşünce ile aslında insanların aklına madem araç tesisatında böyle bir etkisi var kombide de böyle bir etkisi olmalı düşüncesi geliyor. Kulağa da hoş geliyor açıkçası. Ancak bu sadece bir düşünce. Kombideki devir daim pompası (sirkülasyon motoru); kombi ve tesisat içinde bulunan suyu hem kombi hem de tesisat içerisinde dolaştırma özelliğindedir. Tesisata antifiriz konulursa özellikle de uygun dozda konulmazsa bu antifiriz kombi içinde de dolaştığı için parçaların paslanmasına, delinmesine veya hasar görmesine neden olabiliyor. Kombi kullanma kılavuzuna bakacak olursak eğer tüm kış boyunca kullanılmayacak ya da donmaya maruz kalabilecek kombiye ya da tesisata mutlaka uygun olan miktarda antifiriz konulmalıdır yazısı var. Ancak kombisinde su akıtma, çalışmama, peteklerde ısınmama gibi birçok şikayetle bizi arayan müşterilerin adresine gidip tespit yaptığımızda şu yanıtı alıyoruz; kombiye antifiriz koyduk ondan sonra sorun oldu ya da tesisatçı tesisata antifiriz koydu ondan sonra sorun yaşadım. Bu gibi durumlara çok sık denk geldiğimiz için biz firma olarak tavsiye etmiyoruz. Tabi karar yine siz değerli tüketicilere aittir.

 4. Hasan Balcı dedi ki:

  Kullandığım kombi ve petekler alınalı yaklaşık 10 sene oldu. Peteklerin ısıtma performansının düştüğünü düşünüyorum. Benim merak ettiğim konu, petek temizliği yaptıktan sonra ( bu arada kombi balkonda dolap içerisinde ) tesisat içerisine donma riskini azaltmak için herhangi bir kimyasal konuluyor mu ? konmalı mı yoksa, balkonda dışarıda kalan tesisat borularının izole etmek yeterli midir ? Tşk.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombi eğer açık balkondaysa dolap içerisinde bile olsa donma riski yüksektir. Kombi altında bulunan borular için de özel dolap yaptırabilirsiniz veya izole ettirebilirsiniz. Balkon kapalıysa eğer cihazın donma riski de azalır. Ancak biz firma olarak tesisata herhangi bir kimyasal ya da antifiriz eklemiyoruz ayrıca önermiyoruz da. Çünkü yalnızca tesisatınızı değil, petekleri ve kombiyi de etkileyerek sorun oluşmasına neden olabiliyor.

 5. Aslan kahraman dedi ki:

  Yurt dışında yaşıyorum,bu sene yaptırdığım kalorifer tesisatı kışın kullanılmadığı için buz tutarmı,
  Buz tutmaması için ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aslan Bey… Kombi açık balkonda değilse eğer tesisatta donma riski düşüktür. Açık balkondaysa donma riski yüksektir. Bu risk kombi açık olsa da kapalı olsa da yüksektir. Kombi açık balkondaysa eğer kombi ve altındaki tesisat uygun bir dolap içine alınmalı ve tesisat boruları donma riskine karşı izole ettirilmelidir.

Petek Yıkama