ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kalorifer Tesisatına Antifiriz Konulurmuslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Petek Tesisatına Antifiriz Eklenebilir mi?

►►► Diyelim ki hastalandınız ve hastaneye gittiniz. Doktor size hastalığınız üzerinden ilaç verir. Ve bu ilaçların düzeltici etkisi kadar yan etkileri de bulunur. Yan etkileri sebebi ile de farklı hastalıklar meydana gelebilir. Antifiriz de aynen bu şekilde olmaktadır. İyi sonuçla tasarruf elde edeyim derken ileride yaşayabileceğiniz sorunları da bilmeniz gerekir. Bu uygulamayı tesisatçılar ya da tesisat uygulamaları yapan firmalar sizlere önerebilir. Fakat uygulatmadan önce zararlarını bilmeniz gerekir.

Antifirizin Özelliği Nedir?

Suyun donmasını engellemek ve suyun kaynamamasına engel olmaktır. Buna ek olarak sudaki ısıyı kısa süreliğine muhafaza eder.

Kalorifer Tesisatına Antifiriz Konulurmu?

Kalorifer tesisatına antifiriz konulabilir. Fakat yararlarından çok zararları vardır. Genel anlamda kullanıcılar antifiriz konulduğunda daha iyi elde edebileceklerini aynı zamanda fatura tutarlarının da düşeceğini düşünmektedir. Fakat durum bu şekilde olmaz. Yanlış bir uygulama olduğu gibi uzman yardımı alınmadan yapılan uygulamalar çeşitli sorunların yaşanılmasına neden olur.

Kalorifer Tesisatına Antifiriz Konulurmu

Antifirizin Yan Etkileri Nelerdir?

Tesisatta bulunan su kombi içinde de dolaşmaktadır. Antifiriz bu sebeple kimyasal ilaç yapıda olduğundan kombide bulunan genleşme tankı aynı zamanda eşanjör gibi parçalarda delinme durumlarına sebep olabilmektedir. Tesisat delinebilir, kaloriferlerde delinme söz konusu da olabilir.

Antifiriz Konusunda Önerilerimiz

Tesisatınız kirlendi ise daha iyi randıman sağlayabilmek amacı ile kimyasal ilaç koyma düşüncesinde iseniz peteklerinizin temizliğini yani tesisat yıkama işlemini yaptırabilirsiniz. Zarar bakımından etkisi antifirize göre çok daha düşük olan kimyasal ilaçlar da bulunmaktadır. Tesisatınıza konulan kimyasal ilaçla yıkama yapıldığında kimyasal ilacın tesisatınızda kalmaması amacı ile kimyasal ilaç ayrıştırıcı tozlar bulunmaktadır. Ve bu tozlar da tesisat yıkamada etkili olmaktadır. Bu uygulamayı yaptırırsanız emin olabilirsiniz ki hem tesisatınızda hem de kombinizde antifirizin sağladığı sorunları yaşamayacaksınız.

Tesisat yıkama konusundaki önerilerimiz her bir kombi kullanıcımız için geçerli olmaktadır. Ayrıca tesisat yıkama işlemi sadece petek sistemlerinde değil yerden ısıtma sistemlerinde de geçerlidir. Bu uygulama yalnız uzmanı tarafından yapılır ise alınan sonuç iyi olur. Aksi halde beklenen sonucu alamayacağınız gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 • Aslan kahraman

  Yurt dışında yaşıyorum,bu sene yaptırdığım kalorifer tesisatı kışın kullanılmadığı için buz tutarmı,
  Buz tutmaması için ne yapmam gerekiyor

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Aslan Bey… Kombi açık balkonda değilse eğer tesisatta donma riski düşüktür. Açık balkondaysa donma riski yüksektir. Bu risk kombi açık olsa da kapalı olsa da yüksektir. Kombi açık balkondaysa eğer kombi ve altındaki tesisat uygun bir dolap içine alınmalı ve tesisat boruları donma riskine karşı izole ettirilmelidir.

 • Hasan Balcı

  Kullandığım kombi ve petekler alınalı yaklaşık 10 sene oldu. Peteklerin ısıtma performansının düştüğünü düşünüyorum. Benim merak ettiğim konu, petek temizliği yaptıktan sonra ( bu arada kombi balkonda dolap içerisinde ) tesisat içerisine donma riskini azaltmak için herhangi bir kimyasal konuluyor mu ? konmalı mı yoksa, balkonda dışarıda kalan tesisat borularının izole etmek yeterli midir ? Tşk.

  • Merhaba Hakan Bey… Kombi eğer açık balkondaysa dolap içerisinde bile olsa donma riski yüksektir. Kombi altında bulunan borular için de özel dolap yaptırabilirsiniz veya izole ettirebilirsiniz. Balkon kapalıysa eğer cihazın donma riski de azalır. Ancak biz firma olarak tesisata herhangi bir kimyasal ya da antifiriz eklemiyoruz ayrıca önermiyoruz da. Çünkü yalnızca tesisatınızı değil, petekleri ve kombiyi de etkileyerek sorun oluşmasına neden olabiliyor.