Baymak Falke Fx 24 Fi Arıza Kodları

Baymak Falke Fx 24 Fi Hata Kodları

 1. A01 Arızası Nedir? Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığını anlayabileceğimiz ve bu sebeple de cihazın çalışmaması ile karşılaşabileceğimiz bir arıza kodudur. Hemen her bir kullanıcının başına gelebilmektedir. Servis çağırmadan önce kombinize ve dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarına bakabilir kapalı ise açabilirsiniz. Ya da doğalgazla çalışan başka bir cihazınız var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetlemeyi deneyebilirsiniz. Resetleme işlemini de en fazla 3 kez yapabilirsiniz. 3 reset sonrasında sorununuz eğer düzelmiyorsa; başta anakart olmak üzere, gaz valfi, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Bu nedenle de mutlaka uzman bir Baymak Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.
 1. A03 Arızası Nedir? Emniyet termostat sorunudur.
 • Çözüm Limit termostatta oluşan arızayı belirtir. Bu durumda net tespit ve çözüm adına mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. E03 Arızası Nedir? Hava basınç anahtarı sorunudur.
 • Çözüm Atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirtir. Falke Fx 24 Fi E03 hata kodu çözüm önerileri ve yapılması gereken işlemler için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E05 Arızası Nedir? Çıkış suyu sensöründeki arızayı belirtir.
 • Çözüm Çıkış suyu sensörü derken bahsedilen kalorifer ntc sidir. Arızanın detaylarını öğrenmek için Falke E05 hatası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. E06 Arızası Nedir? Kullanım suyu sensöründeki arızayı belirtir.
 • Çözüm Sıcak su sensörü olarak da adlandırabilmemiz mümkündür. Sıcak su arızası ile karşılaşırsınız. Bu sorunda tek sebep sensör de değildir aslında. Sensörün yanı sıra kablolarda da sorun olabilmektedir. Kablolarda kopma veya kısa devre olabilir. Teknik olarak mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 1. E10 Arızası Nedir? Tesisat basıncının düşük olduğunu belirtir.
 • Çözüm Falke Fx 24 Fi model kombide basıncın düşük olduğunu belirtir. Kombinin sağ altına bakarsanız bar göstergesi 1 barın altındadır. Sağ altta monteli olan “mavi doldurma musluğu” nu önce aşağı çekip sonra sola çevirmeniz gerekir. İşlem detaylarını öğrenmek ve Falke Fx 24 Fi kombiye su basma işlemini uygulamak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E26 Arızası Nedir? Maksimum sıcaklık uyarısıdır.
 • Çözüm Falke Fx 24 Fi model kombilerde çok sık karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunun birden çok yaşanma sebebi bulunmaktadır. Mesela en basiti kombinizin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı düşük ise su basmanız gerekir. Bu şekilde uzun süre kullanıldı ise kuru yanma yapmış olabilir. Kombiniz eğer kalorifer konumunda ise bu durumda kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapalı ise açmalısınız. En az 3 kalorifer vanası mutlaka açık olmalıdır. Sorun yine de devam ederse eğer bu durumda karşınıza çıkabilecek sorunlar: ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vananın konumunu değiştirmesi, üç yollu vananın ortada kalması, pompanın sıkışması, kart arızası, sensör arızası, tesisatta tıkanıklık veya pislik tutma görevinde olan kalorifer filtresinin tıkanmasıdır. Bu durumda net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. Ali yavuz dedi ki:

  P etekler sürekli su basiyorısınma problemi yaşıyoruz birde her Peter sıcaklığı aynı değil

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Peteklere su basıyorum derken? kombi su basıncı mı sürekli düşüyor? Basınç düşmesi varsa tesisat veya kombiye bağlı bir sorun olabilir. Bu durumun yerinde incelenmesi lazım. Harici olarak kombiye en yakın petekler her daim daha fazla ısınır. Uzaklaştıkça peteklerdeki sıcaklıkta düşüş olabilir. Ciddi bir fark varsa tesisatla alakalı bir problem söz konusu olabilir, peteklerde hava olabilir. Bi kontrol gerekir.

 2. Cavit Özçiçek dedi ki:

  Ekranda 88 ve diğer tüm işaretler kombi ateşleme yapmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cavit Bey… Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelirse bir problem yok ancak düzelmezse bir kart arızası olabilir.

 3. Hasan hatiboğlu dedi ki:

  Kombi
  Kalorifer sıcaklığı 45 dereceye ayarlı. Isıtmaya başlıyor, birkaç dakika içerisinde 50 dereceye ulaşıyor ve ateşlemeyi kapatıyor. Sıcaklık hızlı bir şekilde 5-10 saniye içerisinde 30 dereceye kadar düşüyor. Bir miktar bekleyip süreç tekrar başlıyor.
  Isıtma suyunu 45 e ayarlıyorum. Çeşmeyi açınca eğer çok açarsam sıcaklık 30 derece civarını geçemiyor. (sanki yanma odasında alev boyu kısa gibi) Çeşmeyi biraz kısınca yavaşta olsa sıcak suyun derecesi artmaya başlıyor. 45 dereceye ayarlı olmasına rağmen 70 dereceye kadar çıkıyor ve ateşlemenin kesilmesiyle beraber su sıcaklığı hızlı bir biçimde düşüyor.
  Yapılan işlemler: baca fan temizliği yapıldı, yanma odası temizlendi, ana esanjör ve sıcak su esanjörü sökülüp porçözle temizlendi, yerden ısıtma tesisat suyu temizlendi yenilendi, her iki ntc sensörüde 20k direnç değerinde ölçüldü ve ısıtılınca değerlerinin düştüğü soğuyunca değerlerinin yükseldiği gözlemlendi. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombiye yapılan işlemleri kim uyguladı bilemeyiz. Sanırım işlemleri kendiniz yaptınız. Ancak porçöz ile temizlemek parçalara zarar verir. Kombide sorun kesin olarak şu parçadan kaynaklı denilemez. Bu konuda uzaktan bilgi aktarmamız da zor. Cihaza müdahale etmeden sadece servis yardımı almanızı öneririz.

 4. Ufuk Özgün dedi ki:

  Kombıde herhangı bır arıza kodu vermeden ateşleme yaparken motor sesı gıbı bır ses gelıyor ve her ateslemede aynı sesı cıkarıyor nedenı ne olabılır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Cihazdaki ses nereden veya hangi parçadan geliyor? bu durumu sadece yerinde görüp, duyup inceleyebiliriz. Uzaktan tahmine temiz çok zor. Çünkü ateşleme sırasında devreye giren; fan, gaz valfi, pompa gibi birçok parça vardır ve bu parçalar ses yapıyor olabilir. Ayrıca baca sistemiyle üç yollu vana gibi parçalara da bakmak gerekir.

Petek Yıkama