Baymak Falke Fx 24 Fi Arıza Kodları

Baymak Falke Fx 24 Fi Hata Kodları

 1. A01 Arızası Nedir? Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığını anlayabileceğimiz ve bu sebeple de cihazın çalışmaması ile karşılaşabileceğimiz bir arıza kodudur. Hemen her bir kullanıcının başına gelebilmektedir. Servis çağırmadan önce kombinize ve dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarına bakabilir kapalı ise açabilirsiniz. Ya da doğalgazla çalışan başka bir cihazınız var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer cihazı resetlemeyi deneyebilirsiniz. Resetleme işlemini de en fazla 3 kez yapabilirsiniz. 3 reset sonrasında sorununuz eğer düzelmiyorsa; başta anakart olmak üzere, gaz valfi, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Bu nedenle de mutlaka uzman bir Baymak Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.
 1. A03 Arızası Nedir? Emniyet termostat sorunudur.
 • Çözüm Limit termostatta oluşan arızayı belirtir. Bu durumda net tespit ve çözüm adına mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. E03 Arızası Nedir? Hava basınç anahtarı sorunudur.
 • Çözüm Atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirtir. Falke Fx 24 Fi E03 hata kodu çözüm önerileri ve yapılması gereken işlemler için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E05 Arızası Nedir? Çıkış suyu sensöründeki arızayı belirtir.
 • Çözüm Çıkış suyu sensörü derken bahsedilen kalorifer ntc sidir. Arızanın detaylarını öğrenmek için Falke E05 hatası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. E06 Arızası Nedir? Kullanım suyu sensöründeki arızayı belirtir.
 • Çözüm Sıcak su sensörü olarak da adlandırabilmemiz mümkündür. Sıcak su arızası ile karşılaşırsınız. Bu sorunda tek sebep sensör de değildir aslında. Sensörün yanı sıra kablolarda da sorun olabilmektedir. Kablolarda kopma veya kısa devre olabilir. Teknik olarak mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 1. E10 Arızası Nedir? Tesisat basıncının düşük olduğunu belirtir.
 • Çözüm Falke Fx 24 Fi model kombide basıncın düşük olduğunu belirtir. Kombinin sağ altına bakarsanız bar göstergesi 1 barın altındadır. Sağ altta monteli olan “mavi doldurma musluğu” nu önce aşağı çekip sonra sola çevirmeniz gerekir. İşlem detaylarını öğrenmek ve Falke Fx 24 Fi kombiye su basma işlemini uygulamak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E26 Arızası Nedir? Maksimum sıcaklık uyarısıdır.
 • Çözüm Falke Fx 24 Fi model kombilerde çok sık karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunun birden çok yaşanma sebebi bulunmaktadır. Mesela en basiti kombinizin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı düşük ise su basmanız gerekir. Bu şekilde uzun süre kullanıldı ise kuru yanma yapmış olabilir. Kombiniz eğer kalorifer konumunda ise bu durumda kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapalı ise açmalısınız. En az 3 kalorifer vanası mutlaka açık olmalıdır. Sorun yine de devam ederse eğer bu durumda karşınıza çıkabilecek sorunlar: ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vananın konumunu değiştirmesi, üç yollu vananın ortada kalması, pompanın sıkışması, kart arızası, sensör arızası, tesisatta tıkanıklık veya pislik tutma görevinde olan kalorifer filtresinin tıkanmasıdır. Bu durumda net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Salih kavak dedi ki:

  Kombi çalışırken kendi kendine durdu ve ekranda hiç sayı yokdu. Sadece ekranda iki yatay çizgi vardı (–) bunun sebebi nedir. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Ayse okumus dedi ki:

  Benim kombiden tık tık ses geliyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Sesi yerinde duymadan uzaktan bilgi aktarmamız çok zor maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 3. Şükrü Karabostan dedi ki:

  Hocam benim kombi altından su damlatarak suyu bitiriyor ve kapanıyor tekrar su basıyorum calısıyo neden su eksiltme yapabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey… Kombiniz su akıttığı için basıncı düşürüyor. Yani su eksiltmesinin sebebi su akıtıyor olmasıdır. Neden su akıttığını incelemek, kontrol etmek gerekir. Ancak uzaktan hangi parçadan su geliyor bunu bilemeyiz. Bu yüzden sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 4. Ergin tepegöz dedi ki:

  Merhaba sıcak su olduğu halde peteklere sıcaklık gelmiyor dereceyi yükselttiğim halde gösterge kendiliğinden düşüyor su basıncınada baktım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ergin Bey… Petekler ısınmıyor ancak kombi bir hata kodu da vermiyor. Hata kodu veriyor olsa arıza hakkında detaylı bilgi aktarılabilir, ancak böyle bir uyarı yok. Petek vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan eminseniz kombide teknik bir sorun vardır ve servis yardımı almanız gerekir.

 5. Ergin tepegöz dedi ki:

  Merhaba sıcak su var yanlız peteklere sıcaklık çok az geliyor ayarını açsam bile ısınmıyor gösterge yükselttiğim halde kendiliğinden düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ergin Bey… Petekler ayarlanan sıcaklığa göre az ısıtıyorsa eğer bu hem tesisat sorunu hem de kombi sorunu olabilir. Yani öncelikle kalorifer filtresini ve tesisatı kontrol etmek gerekir. Sorun görülmezse; eşanjör, pompa, sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 6. Ufuk dedi ki:

  Merhaba bu kombinin 40 45 derecelerde akşam 8 de acip sabah 8 de kapatinca 10m3 yakmasi veya 24 saat açık iken 18-20 m3 civari yakmasi normal mi ? ev 85 m2 banyo ve hol ile toplam 7 petek var. Daire arakatta yeni kiracı olarak taşındım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… 12 saatte tüketimin 10 m3 olması normal değildir. Bu tüketimi genel olarak ortalama 24 saatte yapar. Ev küçük ve ara kattaysa ve binada ısı yalıtımı varsa tüketimi artıracak bir ısı kaybı da yoktur. Yani muhtemelen kombide bir sorun olabilir. Sensör, kart gibi parçalara bakılabilir. Kombiye gaz ayarı gerekebilir.

 7. Enver kaplan dedi ki:

  İyi günler kombi çalışırken birden sönüyor ve dijital ekranda karman çorman şekilller oluşmakta resetlediğimde tekrar çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enver Bey… Yaşadığınız sorun karta bağlı olabilir. Ancak cihaz resetlendiğinde çalışıyorsa bu şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Cihaz arızaya geçip resetlemenize rağmen düzelmezse o zaman bi servis yardımı almalısınız.

 8. Adem Bilişik dedi ki:

  Baymak falke 24 modeline sahibim 8 senedir mutfak ve banyoda kullanıyorum yeni ısıtmaya kullanmak istedim kombide kış konumuna aldım kombi ısıtmaya başlamadı dijital ekrandan ısıtma komutu iptal edilmiş olabilirmi nasıl ısıtmafa çaliştırabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kullandığınız kombi modeli Baymak Falke Fx 24 Fi modeli ise; bu model kombilerde zaten 2 tane çevrilebilir düğme vardır. Sağdaki düğme “konum seçme/açma-kapama-resetleme/kalorifer sıcaklık ayarı” düğmesidir. Bu düğmeyi kalorifer sembolünden sağa doğru çevirdiğinizde kış konumuna geçilir aynı zamanda kalorifer ısı ayarı yapmış olursunuz. Ekranda da kalorifer sembolü ile ayarladığınız sıcaklık derecesi belirir. Bu işlemleri yapmanıza rağmen kaloriferlerde ısı olmadıysa kalorifer vanaları kapalı olabilir, kontrol ederek tüm kalorifer vanalarını açın. Kombi altındaki borular üzerindeki tesisat vanaları kapalı olabilir, bu tesisat vanalarını da açın. Buna rağmen yine de kaloriferlerde ısı olmuyorsa veya kullandığınız model kombi farklıysa 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 9. ihsan YIĞIN dedi ki:

  “falke fx 24 fi” kombi kullanıyorum . Kombiyi “yaz” konumuna aldığımda çalışmıyor , yani sağdaki düğmeyi güneş simgesine getirdiğimde kombi duruyor . Bu arıza neyden kaynaklanıyor , çözümü nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İhsan Bey… Kombiyi yaz konumuna getirdiğinizde çalışmıyor yani sıcak su vermiyorsa bu durum birçok sebebe bağlıdır. Kombi ekranda bir hata kodu vermediği sürece net bir bilgi vermek de doğru değildir. Yani birçok sebepten yapabileceği için servis yardımı almanızı öneririz.

 10. Cihan Kuru dedi ki:

  Falke Fx 24 Fi kombi iz sıcak su kullanımında yavaş yavaş, kalorifer pozisyonunda ise daha hızlı olacak şekilde basınç artışına neden olmakta ve su rilifinden su akıtmaktadır. Konu hakkında ne yapılması gerekir.
  Saygılarımla…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Kombi özellikle de kullanım sırasında basıncı yükseltiyorsa genleşme tankının havası eksik ya da tank delik olabilir. Cihaza bir bakım işlemi ya da parça değişim işlemi gerekebilir. Basınç cihaz kullanılsın veya kullanılmasın her şekilde yükseliyorsa eğer eşanjör ve doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak bu gibi durumlarda yapabileceğiniz hiçbir işlem olmadığı için servis çağırarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

   1. Cihan Kuru dedi ki:

    Teşekkür ederim.
    Sizi arayacağım…

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz Cihan Bey… Kaydınız alınmış en kısa sürede ekiplerimiz bu sorununuz hakkında size yardımcı olacaktır.

 11. murat keskin dedi ki:

  merhaba
  kombim baymak FX 24 Fİ Model bu aralar sürekli kapanma yapıyor ve ekranda sürekli bir 27 yanıyor bir çizgi çıkıyor
  açıp kapatıyorum düzelme olmadı
  sıkıntı nedir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Baymak Falke FX 24 Fi model kombilerde 27 arıza kodu yok. Muhtemelen o kombi içerisindeki suyun sıcaklık derecesidir. Bu model kombilerde sıcak su derecesi min. 35°C dir. Muhtemelen kombi suyu ısıtmadığı için ekranda en düşük sıcaklığın bile altında ısı derecesi görüntüleniyor. Bu kombinizde sıcak su arızası olduğunu belirtir. Ancak cihaz bir uyarı kodu vermediği için görmeden tahmini bir bilgi vermek de doğru değildir. Bunun için servis yardımı almanızı öneririz.

 12. Oğuzhan Akdeniz dedi ki:

  Merhabalar, bende su sıcaklığını en sona kadar düşürmeme rağmen kombinin su sıcaklığı değişmiyor ve led ekranda 58-60 derece ayarını gösteriyor ve musluklara gelen su ekranda gösterdiği derece kadar sıcaklık derecesinde. Peteklere giden kısım ise yaz konumunda yani kapalı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… Baymak Falke Fx 24 Fi model kombilerde sıcak su derecesi min. 35°C, max. 60°C dir. Kombiyi en düşük sıcaklığa ayarlamanıza rağmen ekranda maximum sıcaklık değeri görünüyorsa kombinizde aşırı sıcaklık sorunu olabilir. Tesisatınızda bir tıkanıklık yoksa veya tesisat vanaları açıksa kombi parçalarında sorun olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 13. Hülya Aktoz dedi ki:

  Sicak su gelmiyor dereceyi yukseltmeme ragmen petekler kapali sadece su acik derece kendiliginle geri dusuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Ekranda görüntülenen derece kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Su ısınıyor olsaydı eğer o derece düşmez, yükselirdi. Kombiniz su ısıtmadığı için içindeki su sıcaklığı düşüyor ve ekrana yansıyor. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığından tespit ve müdahale için servisle görüşmelisiniz.

Petek Yıkama