Baymak Falke Condense Arıza Kodları

Baymak Falke Condense Hata Kodları

Yazımızda bulunan bilgiler Baymak Falke Condense 240/280/330 serili kombiler içindir.

 1. E01 Hatası Ateşleme sorunudur.
 • Çözüm Öncelikle kombinize gaz geliyor mu diye kontrol edin. Hatta daha fazla bilgi almak için Falke Condense E01 arızası çözüm videosu linkini tıklayarak işlemleri uygulayın. Yine de sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. E02 Hatası Hatalı alev oluşumudur.
 • Çözüm Cihazın alev algılamada sorun yaşattırdığını belirtir. Bu durumda cihazı resetlemelisiniz. Resetleme ardından sorunda düzelme olmuyor ise iyonizasyon elektrodu, anakart ya da gaz armatörü gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. E03 Hatası Aşırı ısınma sensör hatasıdır.
 1. E05 Hatası Fan geri besleme problemidir. (Atık gaz sistem sorunudur)
 • Çözüm Cihazın atık gaz sisteminde meydana gelen sorunu belirtir. Falke Condense E05 arıza kodu çözümü veya yapılması gerekenleri merak ediyorsanız linki tıklayarak sayfayı inceleyebilirsiniz.

 1. E08 Hatası Ateşleme devresinde sorun var.
 • Çözüm Dairede bir gaz kesintisi yok ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi servis öncesi birkaç kez resetlemelisiniz. Ancak bu işlemlere rağmen hala sonuç alamıyorsanız servis yardımı almanız gerekir. İyon-ateşleme elektrodu, kart veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için de alevi kesiyor olabilir.
 1. E09 Hatası Gaz valfi geri besleme problemidir.
 • Çözüm Gaz valfi arızasıdır. Bir nevi cihazın ateşleme yapmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Gaz valfinde veya kartta sorun olabilir.
 1. E12 Hatası EEPROM (yazılım) sorunudur.
 • Çözüm Yazılım sorunlarında teknik açıdan yapabileceğiniz bir uygulama olmaz. Yine de cihazı birkaç kez resetlemeli sorun düzelmiyorsa servis yardımı alınmalıdır. Kart arızası olabilir.
 1. E15 Hatası Sensör sıcaklık değişimi sorunu.
 • Çözüm Sensördeki sıcaklığın olması gereken dışında değiştiğini belirten bir arıza kodudur. Sensörde sorun olabilir veya bir kart arızası olabilir. Net tespit için servis yardımı almalısınız.
 1. E16 Hatası Dönüş sıcaklık sensör kilitlenmesi sorunudur.
 • Çözüm Dönüş suyu sensöründeki kilitlenmeyi ifade eder. Sensör arızası veya kart olabilir. Müdahale ve tespit için Baymak Servisi’ni aramalısınız.
 1. E17 Hatası Çıkış sıcaklık sensör klitlenme sorunudur.
 • Çözüm Çıkış sensöründeki kilitlenmeyi anlatır. Bu gibi durumlarda cihazı resetleseniz de sonuç alamazsınız. Sensör veya karta bağlı bir sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.
 1. E18 Hatası Ntc sensör çatlak test sorunudur.
 • Çözüm Ntc sensör ile alakalı bir problemdir. Ancak kart arızası da olabilir. Net tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E21 Hatası Anakart problemidir.
 • Çözüm Cihaz bu durumda kesin olarak çalışma yapmayacaktır. Çözüm için tamir ya da değişim gerekebilir. Bu nedenle mutlaka uzman bir servis yardımı almalısınız.
 1. E33 Hatası Dönüş sıcaklık sensörü sorunudur.
 • Çözüm Dönüş sıcaklık sensöründe sorun olduğunu bu durumda cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sonuç alamadıysanız mutlaka servisi arayın. Sensör dışında kablolarda veya kartta da sorun olabilmektedir.
 1. E35 Hatası Çıkış sıcaklık sensörü sorunudur.
 • Çözüm Çıkış sıcaklık sensörü arızasında cihazı önce resetlemeyi deneyin. Sonuç alamadığınız durumlarda servis yardımı almalısınız. Sensör dışında kablolarda kopma veya kısa devre durumu olabilir
 1. F13 Hatası Reset kilitlenmesi sorunudur.
 • Çözüm Reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda düğme kilitlenir. Bu durumda cihaz arızaya geçer. Sorunu düzeltmek amacı ile reset düğmesine basmaya çalışsanız da sonuç alamayacaksınız. Çünkü çözüm için cihazı şalterinden kapatıp bir süre sonra yeniden açmanız gerekir. Ancak bu durumda sorun çözümlenebilir. Bu işlem sonrasında sonuç değişmezse servis yardımı alabilirsiniz.
 1. F34 Hatası Düşük besleme gerilim sorunudur.
 • Çözüm Düşük voltaj sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan cihaz otomatik resetlenecektir. Otomatik resetleme sonrasında sonuç değişmezse eğer düşük voltaj sebebi ile kombinizin anakartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale gerekir. Anakart tamir edildiğinde ya da değiştirildiğinde sorun çözümlenir. Yalnız düşük voltaj problemi bir kez yaşandı ise birkaç kez daha yaşama şansınız vardır. Bu gibi durumlarda ise kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ederiz. Voltajı dengeler ve bu gibi sorunların oluşmasını engeller.
 1. F37 Hatası Düşük su basınç problemidir.
 • Çözüm Cihazda otomatik doldurma fonksiyonu olduğu için bir süre kadar bekleyin. Otomatik su dolumu gerçekleşirse sorun çözümlenir. İşlem yapılamazsa eğer doldurma musluğu ile su basmayı deneyin. Falke Condense model kombinin sağ altındaki kırmızı doldurma musluğunu sola doğru çevirin ve sağ alt taraftaki basınç değeri 1,5 olana kadar su basmayı deneyin. İşlem sonrasında sorun düzelir. Çözümlenme olmaz ise servis yardımı almalısınız.
 1. F40 Hatası Yüksek su basınç problemidir.
 • Çözüm Falke Condense model kombide basıncın yüksek olduğunu belirtir. Basınç değerine bakarsanız 2,5 bar üzerinde ya da 3 bar üzerinde olduğunu görürsünüz. Tahliye vanasını açarak ya da en yakın kaloriferin üst yan kısmını açarak su alabilir basıncı bu şekilde düşürebilirsiniz. Basınç düştüğünde sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa ya da işlemi yapamazsanız teknik destek alabilirsiniz.
 1. F41 Hatası Otomatik su doldurma fonksiyonu devrede.
 • Çözüm Falke Condense model kombide otomatik su doldurma fonksiyonunun devreye girdiğini belirtir. Bu bir arıza durumu değildir sadece su dolum işleminin otomatik başlatıldığını belirtir. Bir süre beklemelisiniz. Su dolumu olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.
 1. F42 Hatası Otomatik su doldurma işlemi tamamlanamadı.
 • Çözüm Otomatik su doldurma fonksiyonunun devreye girmesine karşın işlemi başarılı bir şekilde tamamlayamadığını gösterir. Bu durumda cihaza su basmayı denemeli işlemi yapamazsanız servis yardımı almalısınız.
 1. F43 Hatası Otomatik su doldurma işlemi sonrasında düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Otomatik su doldurma fonksiyonunun devreye girip su doldurma işlemini yapamadığını ve sonrasında arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda öncelikle cihaza su basmayı denemelisiniz. İşlemi yapamadığınız durumlarda mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.
 1. F47 Hatası Su basınç anahtarının bağlı olmadığını belirtir.
 • Çözüm Su basınç anahtarı kombideki su basıncını ölçmektedir. Su basıncının yüksek ya da düşük olduğunu manometre ile göstermektedir. Su basınç anahtarı arızalandığında ekranda bu hata kodu yer alır. Ve manometrede gösterilen basınç değeri normal basınç değeri değildir. Su bassanız da sorun çözümlenmez ya da yüksek basıncı düşürseniz de sorun yaşanmaya devam edilir. Parça değişimi adına servis yardımı almalısınız.
 1. F50 Hatası Sıcak su boylerinde sorun olduğunu anlatır.
 • Çözüm Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeyiniz. Teknik açıdan servis yardımı alırsanız eğer sorununuz çözümlenecektir.
 1. F51 Hatası PT1000 sensör problemidir.
 • Çözüm Bu sorunda harici sensörde sorun olduğunu anlayabiliriz. Teknik olarak Baymak Servisi ile görüşerek çözüm konusunda yardım almalısınız.
 1. F52 Hatası Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sıcak su sensörü olarak da adlandırabiliriz. Sensörde sorun olması sebebi ile cihaz arızaya geçmiş ve sıcak su vermiyordur. Yalnız bu sorunda tek sebep sensör değildir. Kablolarda kopma-kısa devre gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. F53 Hatası Termal sigortanın kapalı olduğunu belirtir.
 • Çözüm Kullanıcı olarak bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F81 Hatası Sensör drift test arızasıdır.
 • Çözüm Çok nadir karşılaşılan bir arıza durumudur. Bu sorunu yaşayan kullanıcı teknik açıdan mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahale etmeye kalkışmamalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Halit YILMAZ dedi ki:

  Merhaba Baymak falke condense 240 kombim var ısı derecesini 65 aldığım halde yeterli sıcaklığı vermiyor
  bazen yükseliyor biraz sonra düşüyor yardımcı olursanız memnun olurum selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halit Bey… 65°C kombi açısından oldukça yüksek bir sıcaklıktır. Kombinin hatta 50-55°C de bile çok iyi ısıtması, peteklere neredeyse el değmemesi gerekir. Ancak ısı yetersizliği durumu varsa; tesisat tıkalı, filtre tıkalı olabilir, kombide; eşanjör, pompa, sensör, kart gibi birçok parçada sorun olabilir. Bu aşamada kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

   1. Halit YILMAZ dedi ki:

    Merhaba soruyu yanlış sormuşum kombi radyoterleri güzel ısıtıyor Banyoda sıcak su 65 derecede ısınıyor oda yakıyor
    Not: Kombide arıza kodu yok ilgi ve alakanıza teşekkürler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Halit Bey… 65°C kullanım suyu açısından oldukça yüksek. Dediğiniz gibi yanma, haşlanma gibi birçok kötü durum söz konusu olabilir. Bu durumu tüm musluklarda denemelisiniz. Tüm musluklarda bu şekilde aşırı ısınma durumu söz konusu ise kombide; sensör, kart gibi birçok parçaya bakılması gerekir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa batarya-musluk sorunu veya tesisat sorunu olabilir.

     1. Halit YILMAZ dedi ki:

      ilginiz için teşekkürler

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica ederiz Halit Bey…

 2. Samet dedi ki:

  F81 hatasi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samet Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer F81 arızası; Sensör drift test arızasıdır. Bu konuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Teknik servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama