Baymak Falke 24 Cond Arıza Kodları

Baymak Falke 24 Cond Hata Kodları

Sayfamızda açıkladığımız bilgiler Baymak Falke 24/28/33 Cond model kombiler için geçerlidir.

 1. E10 Arızası Dış ortam sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştıran bir dış hava sensörü bağlı ise bu sensörde sorun olduğunu belirtir. Böyle bir sensör yoksa eğer elektriksel bir sorundur. Yani kombi anakartında veya bağlantılarda bir sorun olabilir. Servis çağırmanız gerekir.
 1. E20 Arızası Merkezi ısıtma devresi sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızası olarak adlandırabiliriz. Sadece sensörde değil, sensör bağlantılarında, anakartta sorun olabilme ihtimali de olduğundan servis çağırmanız gerekir.
 1. E28 Arızası Baca sensörü sorunu.
 • Çözüm Bina bacasına bağlı çalışan bacalı kombilerde baca tıkalı, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensörü arızalı olabilir.  Kombi hermetikse yani bacası dışarı uzanıyorsa fan, anakart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir. Herhangi bir müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.
 1. E50 Arızası Kullanım suyu devresi sensör arızası.
 • Çözüm Kombide sıcak su sensör arızası olarak adlandırabiliriz. Kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. E110 Arızası Emniyet termostatı ya da baca gazı sensör sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce açma/kapama düğmesini “R” konumuna getirin, birkaç saniye bekledikten sonra yeniden bir önceki konumuna alın. Bu şekilde kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza durumunda yine de düzelme olmuyorsa petek ve tesisat vanalarını kontrol edin. Kapalı vana var ise açık konuma getirin. Kombi su basıncı düşük ise su basma işlemi uygulayın. Yine de sorun düzelmezse; baca gazı sıcaklığı yüksek olabilir veya bir tıkanıklık durumu olabilir. Üç yollu vana, pompa, sensör, kart, eşanjör gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca tesisatın ve filtrenin de kontrolü gerekir.
 1. E119 Arızası Düşük basınç uyarısı
 • Çözüm Öncelikle kombi basıncını kontrol etmeniz gerekir. Panelin sağında yuvarlak bar yazan bir gösterge olması gerekir. Gösterge 1 barın altındaysa kombi “sol altında monteli olan mavi doldurma musluğu”nu sola çevirin su sesi gelir ve gösterge ilerler. Gösterge 1,5 değerine geldiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve iyice sıkın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmezse veya basınç değeri zaten 1,5 bar civarındaysa basınç sensöründe sorun olabilir. Bu durum için servis yardımı almalısınız.
 1. E125 Arızası Sistem içi su akış-sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Öncelikle su basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altındaysa kombiye alt kısımda monteli olan mavi doldurma musluğuyla su basın. Su basıncı normal değerdeyse eğer açma/kapama düğmesini “R” konumuna getirin, birkaç saniye bekleyin, tekrardan bir önceki konumuna getirin. Sorun yine de düzelmiyorsa sistemde hava olabilir, sirkülasyon pompası arızalı olabilir. Yine de net teşhis için servis yardımı almanız gerekir.
 1. E130 Arızası Baca sensörü aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Bu durumda önce açma/kapama düğmesini “R” konumuna getirin, birkaç saniye kadar bekleyin. Düğmeyi yeniden bir önceki konumuna alın. Sorun düzelmezse işlemi birkaç kez daha uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.
 1. E133 Arızası Gaz beslemesi sorunu.
 • Çözüm Öncelikle dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz vanalarının açık olduğundan ve kombinize de gaz geldiğinden emin olun. Kombinize gaz geliyorsa eğer açma/kapama düğmesini “R” konumuna getirin ve birkaç saniye kadar bekledikten sonra yeniden bir önceki konumuna çevirin. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece arka arkaya en fazla 3 kez uygulamalısınız. 3 resetleme işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmazsa başka bir işlem uygulamadan servis yardımı almalısınız. Kombinizde; gaz valfi, iyon elektrodu, elektronik kart, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. E151 Arızası Kontrol kart sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Ateşleme ve iyon elektrodunda sorun olabilir. Anakart arızası olabilir. Servis müdahalesi gerekir.
 1. E156 Arızası Düşük ya da yüksek voltaj sorunu.
 • Çözüm Daireye veya kombiye gelen voltajın düşük veya yüksek geldiğini belirten bir uyarı kodudur. Enerji beslemesi voltaj değeri 220-230 V da gelince sorun kendiliğinden düzelir. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü cihaz bu arıza durumunda kendiliğinden otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonrasında, voltajın normal değere gelmesine rağmen sorunda yine de düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Kombide anakart arızası olabilir. Bu sorunu sürekli yaşayabilme ihtimaliniz olduğundan önerimiz kombi regülatörü kullanmanız yönündedir.
 1. E160 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Hava akışını sağlamakta olan fanda sorun tespit edildiği zaman bu arıza kodu ekranda belirir. Fan arızası olabileceğinden cihaz çalışmaz. Fanın yanı sıra anakartta da sorun olabilme ihtimali olduğundan servis yardımı almanız gerekir.
 1. E193 Arızası Sistemde hava var.
 • Çözüm Sistem hava yaptığı zaman ekranda bu uyarı kodu belirir. Bu durumda resetleme işlemi cihaz tarafından otomatik olarak yapılır. Yani kullanıcı olarak hiçbir işlem ya da uygulama yapmadan beklemeniz gerekir. Bir süre sonra ekrandan uyarı kodu silinecek, cihaz normal çalışmaya devam edecektir.

DİP NOT: Aynı anda ekranda birden çok arıza kodu belirebilir. Bu durumda öncelikle ilk görünen arıza durumu kontrol edilir. Çünkü önemli olan ilk arıza kodunun çözümlenmesidir. Sonrasında ekranda beliren diğer arıza kodları incelenerek gerekli müdahale gerçekleştirilir. Bu işlemlerin tümü uzman servis ekiplerince yapılmalıdır. Karşılaştığınız bir arıza durumu resetlendiğinde düzeliyor ancak çok sık karşınıza çıkıyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Meydan Yıldırım dedi ki:

  Falke 24 cond kombide A4 arza kodu gösteriyor. Nedir acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meydan Yıldırım… Belirttiğiniz arıza kodu kullanım kılavuzunda belirtilmiyor ancak harici bir durum söz konusu olabilir. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombinizin su basıncı ideal değerdeyse kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetleyin. Düzelme olmaz veya arıza tekrarı olursa teknik servis yardımı almalısınız. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. kerim dönmez dedi ki:

  e161 ve e194 yanıyor ateşlemeyi kesiyor birden parlıyor biraz çalışıyor tekrardan sönüyor neden olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerim Bey… Baymak kombilerde E161 fan arızasıdır. E194 ise anakart arızası olarak görüntülenmektedir. Cihaz bu yüzden devreye girip çıkıyor olabilir. Her iki parçanın da kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama