Baymak Kombide E96 Arızası

Baymak Kombide E96 Arıza Kodu Nedir?

Düşük voltaj problemidir. Daireye veya kombiye gelen voltajın 165 V altında olduğunu ifade eder.

Sorun Neden Yaşanır?

Özellikle kış dönemine girildiğinde genelde şebeke elektriği sabit kalmamaktadır. Farklı durumlar sebebi ile ya da çalışmalar nedeni ile dalgalanmalar meydana gelebilmektedir. Dalgalanma dediğimiz kavram elektrik kesintileridir. Elektrikler kesildiği zaman daireye gelen voltajlar düşmektedir. Baymak kombiler de şebekeden almış olduğu enerji ile çalıştığından voltajların hem düşmesinden hem de yükselmesinden etkilenebilmektedir. Elektrikler geldiğinde ise aniden yüksek volt verilmektedir. Yani daireye ve kombiye gelen voltaj yüksek olmaktadır. Şebeke voltajının bu sebeple sabit kalmaması nedeni ile Baymak kombilerde E96 sorunu yaşanabilmektedir.

Arıza Nasıl Giderilir?

Baymak kombisinde bu sorunu yaşayan kullanıcı öncelikle bir süre kadar beklemelidir. Beklemesindeki sebep voltajların düzelmesi ile sorunun da düzelme olasılığının bulunmasıdır. Bekleme ardından sorunda düzelme olmaz ise bilmeniz gerekir ki bu sorunda anakart hasar görmüş veya yanmıştır. Sorunun giderilmesi amacı ile yanan ya da hasar gören anakarta müdahale edilmelidir. Anakart her firmada olmasa da çoğu firmalar tarafından tamir edilebilir ya da değişimi yapılabilir. Elektronik kart tamiri ya da değişim uygulaması ile sorun çözümlenir. Fakat bu demek değildir ki bu sorunu yeniden yaşamayacaksınız ya da sorundan tamamen kurtulacaksınız…

Arıza Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu konuda yapabileceğiniz şey kombi regülatörü kullanmaktır. Regülatör cihazı voltajı düzene sokma görevindedir. Voltajların aniden düşmesi ve çıkması durumunda Baymak kombilere gelen voltajı düzenler ve sorun oluşmamasına yardımcı olur. Baymak markalı kombi kullanılan tüm dairelerde önerimiz bu gibi sorunları yaşamamak amacı ile kombi regülatörü kullanmanızdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Edip tanrikulu dedi ki:

  Baymak eko4 kombi kullaniyorum reguletor olmasina ragmen e 96 hatasi veriyor surekli reguletor 1 yillik

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Edip Bey,
   Aşağıda bırakmış olduğumuz linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
   https://kombitamircisi.com.tr/baymak/e96/

 2. Sabri TURT dedi ki:

  Merhaba Baymak marka kombim ve regülatörüm var ancak kombim buna rağmen E96 hatası veriyor sonra çok kısa bir süre sonra tekrar çalışıyor.Kombimi 10 yıldır regülatör ile kullanıyorum ilerleyen zamanlarda ana kartım zarar görür mü? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sabri Bey… Kombi kadar regülatör cihazlarının da kullanım ömrü vardır. 10 yıldır kullanıyorsanız kullanım ömrünü yitiriyor olabilir. Tabi şöyle de düşünmek gerekir. Regülatör cihazı sadece düzensiz voltaj sebebiyle kombi kartının arızalanmasını engeller. Kartın arızalanmasının tek sebebi voltaj dalgalanması değildir. Harici durumlar sebebiyle de arızalanabilir. E96 arızası durumunda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemiyle sorun çözümleniyorsa sıkıntı yok. Ancak arıza çok sık tekrar eder veya resetlenmesine rağmen düzelme olmazsa o zaman servis yardımı almanız gerekebilir.

 3. Kezban gut dedi ki:

  Kombi su akıtıyor alttan

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kezban Hanım… Kombi birçok sebeple su akıtabilir. Yüksek basınç halinde, parçalarda çatlama, kırılma veya delinme olduğu zaman su akıtabilir. Bu gibi durumlarda nereden su geldiğine bakılması gerekir. Eğer kombi altındaki borulardan su geliyorsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Su akıntısı kombi içinden geliyorsa Kombi Servisi yardımı almalısınız. Arızayı yerinde görmeden net bir bilgi vermek mümkün değildir. Servis çağırırsanız sorun yerinde görülerek tespit edilir ve çözüm sağlanır.

   1. Kezban gut dedi ki:

    Kombiye su doldurduğu muz mandallı kırmızı musluğun yanında bulunan vana oradan damlıyor teşekkürler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Kezban Hanım… Anladığım kadarı ile kombi emniyet ventilinden su akıtıyor. Emniyet ventili arızalı olduğunda veya kombide yüksek basınç arızası olduğunda emniyet ventilinde su akıntısı olur. Net teşhis için arızayı yerinde görmek gerekir. Emniyet ventili arızalıysa kendiliğinden açılarak kombideki suyu tahliye edebilir. Yani arıza görülürse değişimi yapılabilir. Ancak kombi basıncı 2,5-3 barın üstüne çıkıyor ve emniyet ventili bu durumda devreye giriyor olabilir. Bu durumda da basıncın yükselmesine neden olan arıza durumları tespit edilerek onarılır, sorun giderilir. Ancak önemli olan arızanın yerinde görülmesi ve tespit yapılmasıdır. O yüzden servis çağırmalısınız.

     1. Kezban dedi ki:

      Şuan yaptiramiycam kombinin çalışması güvenlimi ara ara suyu dolduruyorum cevaplarmisiniz çok teşekkür ederim

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Yeniden Merhaba… Yüksek basınç durumu varsa eğer yüksek basınç kombi parçalarına zarar verebilir. Yani masraf artabilir. Onun dışında daha büyük sorunlar oluşmaz. Ancak yine de uygun olduğunuz bir zamanda sorunu yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sonuç itibari ile kombi doğalgaz, elektrik ve suyla çalışan tehlikeli bir üründür.

 4. ERCAN ÇETİN dedi ki:

  merhaba,
  baymak dolcevita kombim E96 hata verdi. Resetliyorum düzeliyor fakat tekrar hata vermesi devam ediyor. Musluk suyunu ısıtmakta bazen sıkıntı oluyor hiç ısıtmıyor. NTC elemanını değiştirdim, düzelme görülmedi. Arıza ile ilgili yorumunuz varmı?
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Makalemizde de belirtmiş olduğumuz gibi Baymak kombilerde E96 arızası voltaj sorunudur. Dairenize ya da kombinize gelen voltaj ile alakalı sorun olduğunu belirtir. Şebeke voltajındaki dalgalanma sebebi ile Dolcevita kombinizin anakarında sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda genelde kart yanar ya da hasar görür. Önerimiz servis yardımı almanızdır. Muhtemel sebep anakart arızası gibi göründüğü için kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemelisiniz.

 5. recep beğendik dedi ki:

  kombi anakart girişine/üzerine mikro sigorta eklemek voltaj değişimlerinde anakartın korunmasına yardımcı olur mu (oto elektrik sigortası benzeri veya daha gelişmiş modelleri) uygun voltaj ve akım seçimi yapılmak ve kolay değişebilen yedeklerini bulundurmak şartı ile

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombilerde sigorta 2 amperdir. Amperin düşük olması gerekir. Oto elektrik sigortasında amper yüksek olduğu için anakartın korunmasına yardımcı olmaz. Biz genelde kombinin voltaj düzensizliğine karşı korunması amacı ile “Kombi Regülatörü” kullanımını öneriyoruz.

Petek Yıkama