Auer Maximax Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Auer Maximax Hata Kodları

Auer Maximax model kombiler arızaya geçtiğinde ekranda “anahtar simgesi” belirir. Anahtar simgesini gördüğünüzde “R” konumlu reset düğmesine basmanız gerekir. “R” düğmesine bastığınız an ekranda hata kodu belirecektir. Bu hata kodu arızanın anlamını ve sebeplerini ifade eder. Aşağıda arıza kodları ve sebepleri ile birlikte çözüm seçenekleri sunulmuştur.

 1. LP Arızası Düşük tesisat su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombinin sol altında bulunan bar göstergesine bakacak olursanız eğer 1 barın altını gösterdiğini göreceksiniz. Sağ alt kısımda bulunan mavi ya da siyah doldurma musluğunu sol tarafa doğru çevirip basınç göstergesi 1,5 olana kadar su basmalısınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın. Uygulama bitiminde sorun çözümlenecektir. Arızada düzelme olmazsa eğer “R” konumlu reset düğmesine basabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız ya da işlem sonrası arızada düzelme olmazsa Auer Servisi aramalısınız.

Auer Maximax Arıza Kodları

 1. HL Arızası  Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Öncelikle “R” konumlu reset düğmesine basarak kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Kombiniz kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan ve özellikle de en az 3 kalorifer vanası açık olduğundan emin olmalısınız. Kombi altındaki tesisat boruları üzerindeki vanalar da açık olmalıdır. Bu kontrollerden sonra arızada yine bir düzelme olmuyorsa eğer; kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Devir daim pompası sıkışmış olabilir. Ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir. Üç yollu vanada sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. AF Arızası  Prosestat arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumu hava akışında bir sorun olduğu anlamına da gelmektedir. Kombide fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde bir problem olup olmadığını karta bildiren prosestatın arızalı olabileceğini belirtir. Prosestatın yanı sıra sorun fan ya da elektronik kartta da olabilmektedir. Arıza tespiti ve çözümü için uzman desteği almalısınız.
 1. Hb Arızası Kalorifer sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde bulunan sensörde sorun olabileceğini belirtir. Sadece sensör arızası diye adlandıramayız. Sensörün bağlı olduğu kablolarda kısa devre ya da kopukluk durumları da söz konusu olabilir. Arıza teşhisi ve çözümü için Auer Servisi ile görüşmenizde fayda vardır.
 1. db Arızası Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu çıkış borusu üstünde bulunan sıcak su sensöründe sorun olduğu anlamına gelir. Sensörün bağlı olduğu kablolarda karşılaşılan kopma ya da kısa devre problemlerinde de ekranda bu hata kodu yer alabilmektedir. Arızanın önce tespit edilmesi sonra onarılması açısından servisi aramanız gerekir.
 1. Anahtar ve Alev Üzerine / İşareti Arızası Ateşleme problemi.
 • Çözüm Çok sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Kombinin başarılı bir şekilde ateşleme işlemini yapamadığını belirtir. Bu sorunda servis öncesi dairenizdeki gazı kontrol etmeniz gerekir. Gaz vanalarının açık şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz kontrolü sonrasında gaz ile alakalı sorun yoksa eğer Maximax model kombinize “R” konumlu düğmeye basarak reset atmalısınız. Arıza tekrarı halinde reset işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmiyorsa eğer başka bir işlem yapmadan mutlaka servisi aramalısınız. Bu gibi sorunlarda; gaz valfinde, elektronik kartta ya da elektrotlarda (iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında) bir problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. C1 Arızası Gaz valfi bobinlerine yeterli voltaj gelmiyor.
 • Çözüm Gaz valfinin çalışması için bobinlerine yeterli akımın gelmediğini belirten bir arıza durumudur. Gaz valfi açılamadığından cihaz ateşleme işlemini başarılı bir şekilde yapamaz ve kombi çalışmaz. Bu arızayı verir. Bu gibi durumlarda sorun gaz valfinde veya elektronik kartta olabilmektedir. Ayrıca kablo grubunda da sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından Auer Servisi yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. MEHMET YILMAZ dedi ki:

  C6 arızası veriyor devamlı reset istiyor bazen reset almıyor ac kapa yapıyorum sonra düzeliyor reset atinca

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Muhtemelen cihazda hava akış sorunu var. Yani baca sistemi sorunu denilebilir. Cihaz çok rüzgarlı havalarda bu arızayı verip düzelebilir. Ancak arıza durumu çok sık tekrar ediyorsa veya resetlenmesine rağmen düzelmiyorsa teknik yardım almanız gerekir. Cihazı sürekli resetlemek çözüm değildir.

 2. Yasemin Akça dedi ki:

  Merhabalar. Kombimde c1 ve 17 rakamı yanıp sönüyor musluklar açıldığı zaman falan ses geliyor lakin ısıtma yapmıyor nedeni ne olabilir biz ne yapabiliriz. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Yasemin Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/ses-yapiyor/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 3. ferhat öztürk dedi ki:

  slm iyi akşamlar kombi sürekli çalışıyor beklemeye geçmiyor petekler güzel ısıtıyor durmam ma sorunu neden olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Gaz ayarlarına, sensör-kart gibi parçalara, tesisata veya ısı kayıplarına bağlı olabilir. Ancak yine de kombiyi yerinde incelemek gerekir. Harici durumlar da söz konusu olabilir.

 4. TarkanTekbay dedi ki:

  Merhaba kombim 6c arızasi veriyor resetlememe ragmen duzelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tarkan Bey… Muhtemelen BC arızası yani ateşleme sorunu yaşıyorsunuz. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından eminseniz, kombiyi resetlemenize rağmen yine de düzelme olmuyorsa teknik yardım almalısınız. Yani servis müdahalesi gerekiyor.

 5. emrah dedi ki:

  buradaki tavsiyeler ile sorunumu giderdim. teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

Petek Yıkama