Demirdöküm Atron Kombi Kullanımı

Demirdöküm Atron Kombi Nasıl Kullanılır?

Demirdöküm Atron Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı tuş
 2. Kalorifer suyu sıcaklık ayarı/yaz/kış konum seçim düğmesi.
 3. 2 numaralı tuş
 4. Kullanım suyu sıcaklık ayarı/ON/OFF düğmesi.
 5. 3 numaralı tuş
 6. Eco/Comfort/Reset düğmesi
 7. 4 numara
 8. LCD ekran. (sıcaklık, hata kodları ve parametrelerin gösterimi)

Atron Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Öncelikle tesisat suyu sıcaklık ayar düğmesini güneş simgesine getirmelisiniz. Yaz konumunda sadece sıcak su kullanılır, kaloriferler ısınmaz. Kullanım suyu ayar düğmesini (2) min. Ve max. Değerler arasında talep ettiğiniz bir sıcaklık ayarına getirin.

► Kullanım suyu ayar düğmesinde; Min. Değer karşılığı 35°C dir. Max. Değer karşılığı ise 64°C dir.

Bu değerler arası isteğe bağlı sıcaklık ayarı belirlediğinizde LCD ekranda sıcaklık ayarı görüntülenecektir.

Atron Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Öncelikle kalorifer suyu sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde çevirerek kalorifer simgesine doğru çevirmelisiniz. Dijital ekranda basınç değeri görüntülenir. Basınç değerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınç düşük ise kombiye su basmalısınız. Kış konumunda kombinin önceliği sıcak sudur. Sonra kalorifer ısıtmasıdır. Kalorifer suyu sıcaklık ayar düğmesini (1) min. Ve max. Değerler arasında istediğiniz bir sıcaklık ayarına getirmelisiniz.

► Kalorifer suyu sıcaklık ayar düğmesinde; Min. Değer karşılığı 38°C dir. Max. Değer karşılığı 85°C dir.

► Yerden ısıtma sisteminde min. Değer karşılığı 30°C dir. Max. Değer karşılığı 50°C dir.

Bu değerler arasında talebe göre ısıtma derecesi ayarlayın. Ayarladığınız ısı derecesi LCD ekranda görüntülenecektir.

Atron Kombide Eco Modu Ne İşe Yarar?

Kombi ayarlanan sıcaklık değerine geldiğinde kombinin durmasını sağlayan fonksiyondur. Ortamın ısı kaybına göre yeniden kombi devreye girmektedir.

Eco moduna almak için 3 numaralı düğmeye basmalısınız. LCD ekranda “E” sembolü belirecektir. Bu modun kullanım suyu konforuna etkisi bulunmamaktadır. Kombiyi Eco modda çalıştırmak isterseniz eğer kalorifer suyu sıcaklık ayar düğmesini “e” konumuna getirmelisiniz. Eco modu işlevi sayesinde ısıtmada tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Atron Kombide Comfort Modu Ne İşe Yarar?

Fabrika ayarı comfort ve kış konumudur. Comfort modunu seçtiğinizde ekranda “C” harfi görüntülenir. Comfort modunun kullanım suyu konforuna etkisi yoktur. Comfort modunda kombi tesisatta modülasyonlu çalışma yapar. Yani kalorifer suyu sıcaklığı ayarlanan değerin üstüne çıktığında alevin boyunu alçaltır, yükseltir. Otomatik sıcaklık ayarı sağlar.

Atron Kombiyi Resetleme

Demirdöküm Atron Kombi Kullanımı sırasında cihaz arızaya geçerse resetleme işlemi için 3 numaralı düğmeye basmanız gerekir. Birkaç saniye kadar basılı tuttuğunuzda resetlemiş olursunuz. Düğmeye bir kez bastığınızda sırası ile LCD ekranda E, C sembolleri yer alacaktır. Bir kez daha basarsanız kombiyi resetlemiş olursunuz. Ekranda arıza belirdiği zaman bu botunu kombiyi arızadan çıkarmak için kullanabilirsiniz. Kombiyi birkaç kez resetlemenize karşın sorun düzelmezse Demirdöküm Atron Arıza Kodları linkini tıklayarak yaşanan sorunun sebepleri ile çözümlerini öğrenebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (128 Yorum)

 1. Reşat Mir dedi ki:

  DEMİR DÖKÜM ATRON MARKALI KOMBI VAR.PETEKLERIN ISINMASINYISINMASINDAOK.FAKAT SICAK SUYUN GELMESINDE PROBLEM VAR.PETEKLER ISINDIGINDA SICAK SU KÎSMEN GELIYOR.SICAK SU TEK BASINA SICAK AKMIYOR.NASIL BIR ÇÖZÜM BULABILIRIZ ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Reşat Bey… Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de yok maalesef. Sıcak su arızaları birçok sebebe bağlıdır.

 2. Mümtaz VAROL dedi ki:

  Demirdöküm atron kombimde musluk suyunda ateşleme yaparken kalorifer ısıtmasında ateşleme yapamıyor. sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mümtaz Bey… Kombi birçok sebeple kaloriferleri ısıtmayabilir. https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linkini tıklayabilirsiniz. Bu sayfamızda servis öncesi yapılması gereken işlemler ile arızanın muhtemel sebepleri yazmaktadır.

 3. Uğur ataş dedi ki:

  Kombi eco modda ve derece yani petek derecesi 45 kullaniyorum petekler çok ısı vermiyor 55 çikardim ondada pek isi vermiyor fakat e getirirsem 60 civari oluyor bu sefer fatura yuksek gelmez mi ne yapmam gerek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombiyi eco moduna alıyorsanız eğer sadece eco/comfort/reset düğmesiyle “e” konumunu ayarlamıyorsunuz. Kalorifer simgeli düğmeyi de “e” konumuna almanız gerekir ki eco modu aktif olsun. Aksi halde kombi ayarlanan sıcaklığa gelince durmaz. Yani eco modu işlevi sağlanamaz. Kalorifer simgeli düğmeyi “e” konumuna alırsanız eğer eco modu aktif olur ve evet kombi 60°C de ısıtma yapar. Bu elbette ki yüksek bir sıcaklıktır. Ancak eco modunun aktif olması için de çalışma sistemi budur. Kombiniz eğer 45-55°C lerde beklediğiniz şekilde ısıtmıyorsa bize kalırsa bu durumu gidermek için servis yardımı almalısınız. Kombi veya petek bakımı gerekebilir, parçalarda sorun olabilir. Kombiyi ve tesisatı yerinde incelemek gerekir.

 4. Hülya Yıldırım dedi ki:

  Arton modeli kombimiz var 35-36 derece ısınırken şimdi 29 dereceye düştü E modunda yanıyor ancak suyun sıcaklığı azaldı ve petekler ısınmıyor hata kodu da vermiyor biz düzeltebilir miyiz tamirci mi çağırmak zorunda kalıcaz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Kombiyi e modunda yani eco modunda kullanıyorsanız kalorifer düğmesinin de “e” konumunda olması gerekir. Kalorifer düğmesi “e” konumunda olduğunda ise sıcaklık ortalama 60°C civarında olur. Bahsettiğiniz sıcaklıklar düşük. Yani bize kalırsa kalorifer düğmesini “e” konumuna almadan kullanıyorsunuz. Yani yanlış kullanım diyebiliriz. Cihazdaki verim düşükse eğer bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 5. Hasan ÖZKAYA dedi ki:

  Eco moduna aldığımızda 1 numaralı tuşta e yazısı var e nın üstüne gelecek şekilde cevirmelimiyiz sıcaklık ayar düğmesini

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Evet. Kombi eco moduna alınacak eğer hem eco/comfort tuşu ile ekranda “E” harfini görüntülemeniz gerekir hem de kalorifer simgeli düğmesi “e” konumuna getirmeniz gerekir. Sıcaklık ortalama 60°C civarı olur. Ancak kombi bir oda termostatı kullanılıyormuş gibi ortamın sıcaklığına göre devreye girip çıkar.

 6. Mikail ünlü dedi ki:

  Bnm kombi 1 haftada bir devamli bar dusuyor 1.2 lere ve ben her hafta 2 bar yapiyorum sebebi nefir evde su kacagida yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mikail Bey… Kombi basıncının ideal seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Basıncın 1 haftada 2 bardan 1.2 bara kadar düşmesi sadece genleşme tankına bağlı olabilir. Yani tankın havası çok olmasa da biraz eksiktir. Bize kalırsa bu bir sorun değil. Çünkü kullanıma bağlı basınçta görülen ufak tefek yükselmeler de düşmeler de normaldir. Basıncı hiçbir zaman sabit tutamazsınız. Ayrıca bir su kaçağı durumu olsa haftada bir kez değil günde birkaç kez kombiye su basmak durumunda kalırsınız ve basınç öyle 2 bardan 1.2 bara kadar da düşmez. Direk sıfırlanır. Kombinize sadece bir bakım işlemi gerekiyor yani tanka hava basmak gerekiyor.

 7. Mesut yavuz dedi ki:

  Kış için Eco yoksa comfort hangisinde calistirmaliyiz ustam Erzurum için

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… eco/comfort modları arasında aslında tasarruf açısından çok bir fark yok. Seçim de size aittir. eco modunda kombi ayarlanan ısıya gelince durur, ısı kaybı olursa yeniden devreye girer. comfort modunda da kombi ayarlanan sıcaklığın biraz üstüne çıktığında alev boyunu alçaltıp yükseltir, modülasyon sağlar. İki modu da ayrı ayrı deneyin. Hangisi sizin için ideal ise o modu tercih edebilirsiniz.

 8. Mustafa karağaçlı dedi ki:

  Demirdöküm atron h 24 reset leme yapmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide her arıza durumu sonrası resetleme işlemi yapılmaz veya her sorun resetleme işlemiyle çözümlenmez. Kombi hangi arızayı veriyor? Bilgi aktarabilirseniz bu konuda yardımcı olmaya çalışırız.

 9. Murat Babaoğlu dedi ki:

  Selamlar , bende atron model kombi var ısı petekleri aktif durumda iken(Soğuk havalarda) eco modunda olsada kombi sürekli yanma durumunda kalıyor sadece 1 sn. duraksıyor ve tekrar çalışıyor , mantıken ısınan peteklerin belli bir dereceye düşmesi beklenerek sonra ısıtma işlemine girmesi gerekmezmi ayrıca aynı binadaki diğer kullanıcılardan daha fazla m3 sarfiyatım oluyor acaba parametresel bir ayarlamamı yapılmalı.?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi eco modundayken ayarlanan sıcaklığa geldiğinde durması, sıcaklık düştüğünde yeniden devreye girmesi gerekir. Ancak 1 saniye kadar duruyor yeniden çalışmaya devam ediyorsa tabi ki doğalgaz tüketimi fazla olur. Çünkü kombi sürekli devrede. Bu durum parametre ayarı ile düzeltilemez, bir arıza durumu söz konusudur. Genelde kart, sensör gibi parçalara bakılması gerekir. Yani bi servis yardımı almalısınız.

  2. Seyit serdar saraç dedi ki:

   Biz kombiyi yeni baglattik izmirdeyiz.ve ilk ayda 920 tl geldi.dereceyi hep 60 yada 55 derecede tuttuk.ama bu derecelerde takip ettim ve dakika tuttum.tam 3 dakika duruyor.7 dakika calisiyor.dijital ekranida takip ettim calistiktan sonra mesala 55 derece diyelim ayarr.calisiyor 55 gosteriyor duruyor direk ekran 47 oluyor gozukuyor.ayrica 3 dakika duruyor 7 dakika ve fazlasi calisiyor.bence normal degil sanirim.petekleri baglayan arkadasi aradik ben diyor gece kapattigim halde bana 600 geldi diyor ve bence agizlik yapiyor.ayrica 60 derecede inanin genede kazakla geziyoz millet gibi atlet ile gezmiyoz yani.bana gelmemize gerek yok diyor.ve inanin 3 gunde sayaca baktim ilk endex son endeks olayina 3 gunde 60 oldu.yani cok.ne olur yardimci olun bize

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Seyit Bey… Yeni kombide 60°C sıcaklık değeri, beklenen verim düşük gelen fatura yüksek. Bu durumların çoğu birbirine ters. Yani olmaması gerekir. Dediğiniz gibi kombinin 60°C de sizi terletmesi gerekir. Kaldı ki kombi 60°C ye ayarlı ise devreye girdiğinde ekrandaki sıcaklığın 70-75°C lere kadar çıkması, ardından sıcaklığın yavaş yavaş düşüp yaklaşık 45-50°C lerde yeniden cihazın devreye girmesi gerekir. Dinlenme süresi de 3 dakikadan çok daha uzun olması gerekir. Binanız ara katta değilse, ısı yalıtımı yoksa, üst veya alt kat boş ya da ısıtıcı kullanılmıyorsa belki randıman düşük olabilir ve fatura da bu durumlara bağlı yüksek gelebilir. Ama bu durumlar geçerli değil diyorsanız ya tesisatınızda bir sorun var ya da kombinizde… Tesisat yeniyse eğer sistemde hava kalmış olabilir. Her ihtimale karşı sistemdeki yani peteklerdeki havayı kontrol etmelisiniz. Peteklerin üst yan kısımlarında düz tornavida ile açılabilir bölümler göreceksiniz. Bu bölümleri açın ve oradan su gelene kadar hava alma işlemi uygulayın. İşlemi tüm peteklere uygulayın. Ardından kombi basıncı muhtemelen düşecektir. Kombiye 1,5 bar kadar su basın. Petekleri yeniden çalıştırın. Sorun düzelir, ısı daha verimli olur ve cihazın çalışma sürelerinde değişiklik olursa bir sıkıntı yok diyebiliriz. Ancak sorun aynı şekilde devam ederse hem tesisata hem de kombiye bakılması gerekir.

 10. Figen cakirlar dedi ki:

  Merabalar benim kombim yazın sıcak suyu çok güzel ısıtıyordu kış konumuna aldım şimdi sular hiç ısınmıyor çeşmelerden ve banyodan soğuk su akıyor napabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Figen Hanım… Kombi bir arıza kodu vermediği sürece sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef. Kombi arıza uyarısı verse kombiyi resetleyin deriz veya arıza kodu açıklamasına göre tahmini de olsa bilgi aktarırız. Ancak böyle bir durum söz konusu olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 11. AHMET YARDIM dedi ki:

  MERHABALAR

  SİZE SORACAM HUSUS KOMBİMİ KIŞ MODUNDA ÇALIŞTIRIRKEN SICAK SU PROBLEMİ YAŞAMIYORUM FAKAT PETEKLERİ ISITMADA SORUN YAŞIYORUM ÖRNEĞİN EN DÜŞÜK MODDA ÇALIŞTIRIRKEN 25’DEN BAŞLAYARAK 30’UN ÜZERİNDE (YANİ MUSLUĞU AÇIYORUM SU ISINANA KADAR BEKLİYORUM) ONDAN SONRA KOMBİNİN KIŞ MODUNUNDAKİ DÜĞMEDEN AYAR YAPIYORUM ALEV İŞARETİNİ EKRANDA GÖRDÜKTEN SONRA ELİMİ ÇEKİYORUM PETEKLER ISINDIKTAN SONRA BELLİ BİR SÜRE SONRASINDA ALEV İŞARETİ EKRANDAN KAYBOLUYOR VE PETEĞİN SICAKLIK DEĞERİ 25 LERE 25 İN ALTINA DÜŞTÜĞÜ DE OLUYOR VE AŞAĞI YUKARI UZUN SÜRE PETEKLER ISINMIYOR BİRKAÇ SAATİ BULUYOR PETEKLER BUZ GİBİ OLUYOR BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Şöyle bir bilgi aktaralım size; kombide sıcak su ve kalorifer konumu ayrıdır. Sıcak su musluğu açıldığında evet cihazda alev oluşur ancak sıcak su musluğu açık olduğu sürece petekler ısınmaz. Çünkü kombinizdeki üç yollu vana kombi kış konumundayken sıcak su musluğu açıldığında kalorifer konumunu kapatır, sıcak su musluğu kapatıldığında kalorifer konumunu açar. Ancak siz sıcak suyu açarak kombide alev oluşumu sağlıyor sonrasında kalorifer ayarı yaparak kaloriferlerin ısınmasını sağlıyorsunuz. Bu durum imkansız gibi bir şey. Tabi oluyorsa da üç yollu vana, kart veya sensör arızası var diyebiliriz. Yine de sorunu yerinde görmeden ve incelemeden bilgi sunmak çok zor. Yani sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşarak kayıt bırakabilirsiniz.

 12. Burak Hakyol dedi ki:

  Merhabalar suyu ısitmada sorunumuz yok fakat normal ısıtmaya geçmedi bir türlü. Bu sene ilk defa çalıştıracaktık olmadı yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi basıncı düşükse (1 bardan az ise) kombiye su basın ve basıncı 1,5 bara kadar çıkarın. Yine de petekleriniz ısınmıyorsa bu teknik bir sorundur ve servis yardımı almanız gerekir.

   1. Erkan kılıçarslan dedi ki:

    Merhaba,

    Ara ara rastlantısal F5 hatası alıyoruz.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Erkan Bey… Kombinizde baca sistemi sorunu var. Yani kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu hatayı veriyor. Özellikle rüzgarlı havalarda bu sorun yaşanabilir. Ancak rüzgarlı havalar dışında da bu sorun yaşanıyorsa servis yardımı almanız gerekir.

   2. Çınar Görüroğlu dedi ki:

    İyi akşamlar. Bizim kombimiz iki modtada kalorifer suyu sıcaklığı 50 derecenin üstüne çıkmıyor. Max 50 de çalışıyor. Bu normal mi?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Çınar Bey… Kalorifer sıcaklığının 50°C üstüne çıkmaması normal değildir. Atron kombilerde makalemizde de belirttiğimiz gibi kalorifer sıcaklığı 38-85°C arasıdır. Sıcaklık en fazla 50°C oluyorsa ya bir sensör arızası ya da bir kart arızası olabilir. Tabi bir de kalorifer tesisatını kontrol etmek gerekir. Filtre ya da tesisat da tıkalı olabilir. Yani bu durum için bi servis yardımı almanız gerekiyor.

  2. Ali özdemir dedi ki:

   Merhaba
   Kombi yaz ayarında açıkken petekler kış ayarında gibi ısınıyor evden çıkarken tamamen kombiyi kapatmak zorunda kalıyoruz yardım rica ederiz

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ali Bey… Kombi yaz ayarında olmasına karşın peteklerin hepsinde ısı varsa bu bir sorundur. Bu sorun; üç yollu vana, sensör veya karta bağlı olabilir ama yine de yerinde görmek gerekir. Yani servis yardımı almalısınız. Kombi yaz konumunda en yakındaki 1-2 peteği ısıtıyorsa bu normal bir durumdur.

 13. İbrahim Karadağ dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm artron kombi yaz döneminde kullanmadım. Çalıştırmak istedim ekranda bar basıncından başka bir şey yazmıyor. Tüm düğmeler açık fakat kombi devreye girmiyor. Su vanaları açık doğalgaz açık fakat sabit var basıncı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombi sadece basınç değerini gösteriyor ve devreye girmiyorsa muhtemelen kart veya sensör arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekir.

   1. Bilal arslan dedi ki:

    İyi günler Demirdöküm atron kombi var sıcaklık derecesini 45 e alıyorum kendiliğinden 33 e düşüyor normal mi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Bilal Bey… Kombiler sadece ayar yapıldığı an ekranda çok kısa süreli ayarlanan dereceyi gösterir. Sonrasında ekranda gördüğünüz sıcaklık dereceleri, kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığıdır. Bu sıcaklık derecesi kombi devreye girip ısıtma yaptığında ayarladığınız sıcaklığın üstüne de çıkabilir, ısıtma sağlayıp brülördeki alev kesildiğinde ayarladığınız sıcaklığın altına da düşebilir. Bu her kombinin çalışma sistemidir.

 14. M.kemal dedi ki:

  Merhaba ben kombiyi hangi dereceye ayarlarsam önce o ısıya ulaşıyor daha sonra 7 8 derece altına sabitliyor bu normal mi ? Mesela 45 derece yaptıysam 10 dakika sonra 35 dereceye sabitliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba M.Kemal Bey… Kombiler ekranda sabit bir ayar göstermez. Ekranda beliren kombinin ölçtüğü yani ntc sensör tarafından ölçülen sıcaklıktır. Bu sıcaklık ayarladığınız dereceye göre belirlenir.. Kombinin ısınmaya geçtiğinde ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkması, dinlenmeye geçtiğinde ise ayarlanan sıcaklığın altına düşmesi normaldir. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Yani cihazınızda bir sorun yok diyebiliriz.

 15. Gül eğim dedi ki:

  Selam.demirdöküm atron kombimin altındaki wireles kutusunun üzerinde 2 şıktan soldaki yeşil sabit sağdaki kırmızı yanıp sönüyor..ne yapmalıyım.sewgiler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım… Kombiye uzaktan bağlandığınız sistemden bahsediyorsunuz sanırım. Sistemi tedarik ettiğiniz veya satın aldığınız firmayla görüşmeniz gerekir. Sanırım bir sebeple bağlantı kesilmiş ya da kutuda bir sorun olabilir.

 16. Gökhan dedi ki:

  İyi günler benim kombim demirdöküm atron ben hep Comfort modunda çalıştırdım bi ara eco moduna aldım ama kalorifer sıcaklık ayar düğmesini e konumuna getirmedim ozaman eco modunda olmuyor mu eco modunda tasarruf yaparken daha fazla gelmez mi fatura birde sanki Comfort modda daha iyi ısınıyor gibi geldi bana ev sizce fark olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Kombiyi önce “eco/comfort/reset” tuşundan eco moduna alırsınız. Yani ekranda “E” harfi belirene kadar bu tuşa arka arkaya basarsınız. Ardından kalorifer düğmesini “e” konumuna getirirsiniz. Bu şekilde eco modu aktif olur. Eco moduyla comfort modu makalemizde de belirttiğimiz gibi birbirinden ayrı modlardır. Şunu da dile getirmek isteriz ki kombi eco modunda 60°C civarında çalışır. Yani aşırı soğuklarda kullanılabilecek bir mod olabilir fakat havalar hafif soğuksa tasarruf yerine yakıt sarfiyatı da yaşanabilir.

 17. AHMET AĞMIŞ dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm Atron klimayı kışın uzun bir süre kullanmayacağım için Donma Koruma Modunda bırakmak istiyorum.Bu nedenle elektrik ve gaz açık tesisat suyu sıcaklık düğmesi ve kullanım suyu sıcaklık düğmesini kapattığımda LCD ekranda 1.8 bar 1.9 bar yazısı çıkıyor. Kullanım kılavuzunda ise bu koruma fonksiyonu devredeyken Fr ibaresi görülmeli yazıyor. Benim kombimde Fr yazısı çıkmıyor. Bu normal mi yoksa donma koruma fonksiyonu devrede değil mi ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Öncelikle musluk simgeli düğmeyi “off” konumuna getirin. Kombiye gelen elektrik ve gazı kesmeyin, vanalar açık kalsın. Ekranda tesisat suyu basıncı görünür. Yaptığınız işlem doğru. “Fr” kodu hakkında şu bilgiyi aktaralım: Siz şimdi varsayalım ki kombiyi dediğimiz şekilde donma korumasına aldınız ve gittiniz. Oldu ki dairenizde bir elektrik kesintisi oldu. Bu durumda kombiniz kapanacak. Yeniden elektrik verildiğinde kombiniz açılacak ve donma koruma fonksiyonu aktif olduğu için ekranda “Fr” uyarısı belirecek. Bu durumu dairenizin elektriğini keserek de deneyebilirsiniz. Yani “Fr” uyarısı fonksiyonu aktif ettiğinizde değil, olası bir elektrik kesintisi sonrası ekranda belirir. Ayrıca şu bilgiyi de aktarmak isteriz: Kombiniz açık balkonda olmadığı sürece bu fonksiyonu aktif etmenize gerek yoktur. Kombiler kapalı balkonda veya mutfak gibi kapalı alanlarda donmaya maruz kalmaz. Ancak açık balkonda ise soğuk havalarda donmaya maruz kalır.

   1. Nazli Keles dedi ki:

    Kombinin uzeribde F 05 yaziyor ve mavi isik yaniyor bir hayli bekledikten sonra isinmaya geciyor o arada ev buz gibi oluyor nefeni nedir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Nazlı Hanım… Kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu hataya geçiyor. Yani baca sistemiyle alakalı bir sorun olabilir. Cihazı gelip yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 18. Yakup yiğit dedi ki:

  Demirdöküm datron kombi var banyo ve musluk suyu ısınıyor basınç 1-7 de su sıcaklığı 40 derecede fakat bonyo ve meslek soluk suyu sıcak su yok çok az oluyor ama isinmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Banyo ve musluk suyu ısınıyor demişsiniz. Ancak sonradan da banyo ve musluk soğuk suyu sıcak su yok çok az oluyor ama ısınmıyor demişsiniz. Tam olarak sorunu anlayamadık. Sıcak su geliyor ancak tazyik mi düşük? Ya da sıcak su beklediğiniz gibi sıcak mı olmuyor? Arızayı tam olarak anlatırsanız size ona göre bilgi aktarmaya çalışırız.

 19. Emine tekin dedi ki:

  Merhaba kombimde banyoya dus aldiğmız musluga sicak su az geliyor ilk açinca basinç iyi ama 5 saniye sonra basınç azaliyor bu sorun diger musluklarda yok neden olabilir muslugu degistirdik ama sorun devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Tek bir muslukta bu sorun varsa, musluğu değiştirmenize rağmen sorunda değişiklik yoksa banyoya gelen su tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Şebekeden gelen su tazyiği düşük olsa bu durum her muslukta olur veya kombide sorun olsa her muslukta aynı durum yaşanır. Tek bir muslukta bu sorunu yaşıyorsanız uzman bir tesisatçı çağırarak banyo tesisatınızı kontrol ettirin.

 20. Yeliz kale dedi ki:

  Iyi akşamlar biz demirdöküm atron kombi kullanıyoruz evde yoktuk geldik kombiyi açtım F- 04 yazıyor resetleyin diyor ne yapmam gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yeliz Hanım… Kombi uzun süre kapalı kaldığında şebekeden gelen gaz özelliğini yitirir. Kombi yeniden açıldığında direk olarak özelliğini yitiren gazı algılar ve brülörde yanma olmadığı için cihaz gaz yokluğu hatası yani F04 arızasına geçer. eco/comfort/reset butonuna birkaç saniyeliğine basılı tutarak kombiyi resetleyin. Tek bir resetleme işlemi ile sorun düzelmezse bu işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sorun yine düzelmezse kombiyi bir süre kadar açık bırakın. Birkaç kez de kapatıp yeniden çalıştırın. Hala bir değişiklik olmuyorsa parçalarda sorun olabilir, servis yardımı almalısınız.

 21. ömer faruk dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar.14.01.2019..DEMİRDÖKÜM ATRON MARKA KULLANICISI OLARAK KOMBİM MUTFAKTA OLMAK KAYDIYLA,YERDEN ISITMA DAİREM…BU ŞARTLARDA KOMBİM HENGİ MODDA VE SICAKSU VE KALORİFER TESESİSAT SUYUM KACTE OLMALI..SAYGILAR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Faruk Bey… Kombide sıcak su derecesini istediğiniz bir sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Bu beklentinize bağlıdır. Ortalama 45°C civarı sıcak su için idealdir. Ancak su çok kaynar olursa kombiden kısabilir ya da su yeterli ısınmazsa kombiden ayarı yükseltebilirsiniz. Yerden ısıtma sisteminde en düşük sıcaklık 30°C en yüksek sıcaklık 50°C ayarlanabilir. Yine beklentinize göre ve ısıtma durumuna göre dereceyi düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz. Kombiyi eco yani ekonomik modda (bu modda ortam ısısı ayarlanan sıcaklığa geldiğinde kombi çalışmasını durdurur, ortam sıcaklığı düştüğünde kombi yeniden devreye girer) kullanmak isterseniz kalorifer simgeli düğmeyi e konumuna getirmeniz lazım. Ayrıca eco/comfort düğmesine basarak ekranda “E” sembolü belirmesi gerekir. Bu modda kombi ortalama 50°C civarında çalışır. Yani yüksek sıcaklıkta çalışır ancak kombi ortam ısısına göre kapanıp açılacağı için yakıt tüketimini düşüdür. Bu modda kullanmak istemezseniz eğer manuel olarak kombi kalorifer sıcaklığını 30-50°C arası bir değere getirebilirsiniz.

   1. Zeynep Balon dedi ki:

    Mrb öncelikle cevaplarınız için bir tüketici olarak tskr ederim .DD atron marka kombine en oconomik nsl kullanırım petek ve kalorifer ayarını kaça getirmeliyim evim küçük ve ısı yalıtımlı rahat ısınıyor şimdiden çok teşekkür ederim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Zeynep Hanım… Değerli görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz. Elimizden geldiğinde herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Demirdöküm Atron model kombilerde kalorifer sıcaklığı ortalama 38°C den başlar. Kombiyi 40°C civarında kullanırsanız ev küçük olduğu için cihaz ısıtmayı kısa sürede sağlayabildiği gibi çok sık da devreye girebilir. Her devreye girdiğinde ise yakıt tüketimi yapar. Bu yüzden ortalama 43-45°C civarında kullanırsanız ortam ısısı çok çabuk düşmez, cihaz çok sık devreye girip çıkmaz ve doğal olarak yakıt tüketimi de daha az olur.

   2. Nuray yazar dedi ki:

    Mrhb benim evim üst kat alt üst yanmıyor dolayısıyla ev ısınmıyor demir döküm atronkombin kullanmaktayim eco damı kullanayım comfortami kullanayım bide hangisi daha tasarruflu

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Nuray Hanım… Eviniz dubleks sanırım ve bir kat yanmıyor. Yanmayan kat kombinin bulunmadığı katsa eğer kombi kapasite açısından yetersiz kalıyor olabilir. Bu yüzden eco/comfort fark etmez. Çalışmıyorsa her modda çalışmaz yani devreye girmez. Bu durumda harici bir pompa gerekebilir. Bu işlemi de uzman tesisatçılar yapmaktadır.

     1. Nuray yazar dedi ki:

      Yok dubleks değil 4katli bina 4.katta oturmaktayim alt daire boş üst de çatı zaten yani ne altkatta ısı var nede üst katta ondan evim ısınmıyor Bi türlü teşekkürler cvplariniz için

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Anladım Nuray Hanım… O halde ne yaparsanız yapın dairenizi ısıtmakta her zaman güçlük çekersiniz. Binanızda en iyi izolasyon bile olsa üst katta oturuyorsunuz, üstünüz çatı, alt katınız boş. Yani hem yukarıdan hem de aşağıdan bir ısı kaybınız olacak. Cihazı eco moduna alırsanız tasarruflu moddur ancak eco moduna alındıktan sonra kalorifer simgeli düğmeyi de eco konumuna çevirmelisiniz. Bu da ortalama 60°C demektir. Yani biz genelde çok soğuk havalarda bu fonksiyonu kullanın önerisinde bulunuyoruz. Yine de siz bilirsiniz. Fakat şunu da söyleyebiliriz ki cihaz ortam sıcaklığına göre dur-kalk yapacak fakat 60°C gibi yüksek sıcaklıkta çalışarak… Comfort modu da; kombi ayarlanan derecenin üstüne çıkarsa eğer alev boyunu alçaltıp yükseltir, modülasyonlu çalışma yapar. Petek ısısında dalgalanma durumları olmaz. İki fonksiyon arasında pek bir fark yoktur. Ancak dediğimiz gibi ara katta oturmadığınız için evinizi her şekilde zor ısıtırsınız ve yakıt tüketimi her zaman daha çok olur.

 22. Ali Demir dedi ki:

  İyi günler;
  Demir Döküm atron modelindeki eco modunu kullanmak için oda termostatı şart mıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Aksine kombiyi eco moduna alırsanız oda termostatı kullanmanızın bir mantığı olmaz. Eco ekonomik kullanım modudur. Oda termostatı da ekonomik kullanım için tercih edilir. Oda termostatı kullanıyorsanız kombiyi eco modunda çalıştıramazsınız. Ayarlar karışır, modlar çakışır ve cihaz düzensiz çalışma sergiler.

 23. Ebru Şekerlisoy dedi ki:

  Demirdöküm atron kombi kullanıyorum LCDekranda alev sembolü görünmüyor peteklerin derecesini 28 gösteriyor petekler ısınmıyor yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım… Petekleriniz ısınıyor olsaydı eğer ekranda alev sembolü belirirdi ve petekler yanmaya başladığında ekrandaki derece ayarladığınız kalorifer sıcaklığı derecesinin üstüne çıkardı. Alev sembolü belirmiyorsa eğer kombi kalorifere sıcak su gönderemiyor demektir. Bu durum; kalorifer sensörü, anakart, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçaya bağlıdır. Ancak bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 24. cenk baş dedi ki:

  merhabalar, demirdöküm atron kombiyi eco modda ve genelde 42-43 derecede kullanıyorum, eco modunda kullanım yaptığımızda petek ayar düğmesini illa ki e işaretinde mi tutmalıyız? Kombi genelde 5 dakikada bir çalışıyor ve 45 derece civarına çıkınca duruyor ancak durduğu gibi su sıcaklığı 37-36-35 diye hızlıca düşüyor, kontrol ettiğimde sistemde 1.5 olması gereken seviyenin 2.5 birim olduğunu gördüm, bunu 1,5-2 arasına indirmeli miyim? Kombi çalışmayı kestiğinde alev simgesi sönüyor ancak petek işareti sürekli yanıp sönüyor ve kombiden sürekli bir ses geliyor, eski demir su borularından gelen su sesi gibi, bu bir arıza mıdır, alev ibaresi söndükten sonra sistem çalışmaya devam mı eder? evim küçük 82m2 ve 4 adet 60 cm 1 adet 120 cm petek birde banyoda havlu kurutmalık şeklinde olan var tesisat küçük olmasına karşın su çabuk soğuyor, bu saydıklarım anormal bir durum mudur yoksa kombinin çalışma sistemi bu şekilde mi, birde çok soğuk olmadığı zamanlar 38 derecede kullanım yaptığımda petekler iyice ılıklaşana kadar kombi tekrar devreye girmiyor, bilgi verebilirseniz sevinirim. Hayırlı işler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cenk Bey… Atron model kombiyi eco modunda kullanacaksanız eğer kalorifer simgeli düğmeyi de e konumuna getirmeniz gerekir. Düğmeyi e konumuna getirmezseniz kombiyi eco modunda kullanmamış olursunuz. E konumuna getirdiğinizde ise ortalama 60°C civarında ısıtma yapar, ortamın ısı kaybına göre kombi kapanıp açılır. Kombi basıncının 2,5 bara çıkması normal değildir. Kombiye yalnızca fazla su basıldığında en yakın petekten su alarak fazla basıncı düşürebilirsiniz. Ancak basınç kendi kendine yükseliyorsa genleşme tankının havası eksik olabilir, tank arızalı olabilir ya da eşanjör kireçlenmiş olabilir. Bu durum için servis yardımı almanızı öneririz. Kombi devreye girdiği zaman brülör yanar, brülörde yanma durana kadar petek sembolü sabit belirir, derece yükselir. Petekler ayarlanan dereceye geldiğinde brülör durur ancak pompa bir süre kadar daha devir daim işlemine devam eder. Pompa devir daim yaptığı sırada ekranda petek sembolü yanıp söner. Yani petek sembolünün yanıp sönmesi durumu pompanın devir daim yaptığını belirtir. Bu bir arıza değil durum bildirisidir. Ortam ayarlanan sıcaklığın altına düştüğünde brülörde yeniden yanma olur ve alev sembolü belirir. Bu döngü sürekli böyle devam eder. Kombinizde bu aşamada bir sorun yok. Daireniz çok büyük değil, en düşük derecede değil de 43°C lerde kullanırsanız beklediğiniz sonucu elde etmiş olursunuz. 38°C çok düşük olmasa da yine düşük bir derecedir. Az önce de belirttiğimiz gibi ortam ayarlanan sıcaklığın altına düşmeden kombide yanma olmaz. Bu yüzden bir süre kadar beklemesi gerekir. Bu aslında brülör bekleme süresi diyebiliriz. Özetle; kombinizde basıncın kendi kendine 2.5 bara çıkması dışında bir sorun yok diyebiliriz.

   1. Cenk baş dedi ki:

    Çok detaylı ve aydınlatıcı bir cevap olmuş teşekkür ediyorum. Belirttiğiniz gibi kullanım yapıyorum cihazı comfort moduna aldım 45 te oldukça yeterli bir ısı sağlıyor. Tekrardan tşk ederim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     O halde bir sorun yok Cenk Bey… Biz teşekkür ederiz.

 25. Soner akın dedi ki:

  Benim lcd ekranın da petek işareti yanıp sönüyo ve ısıtmıyo bu konuda neyapmam gerekiyo evimde 3 yaşında kızım var bu konuda yardımcı olursanız sevirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey… Petek sembolünün yanıp sönmesi pompanın devir daim yaptığını belirtir. Ancak peteklerinizde ısı olmuyorsa petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi tesisat basıncının 1,5 bar civarında olduğundan emin olun. Yine de petekleriniz ısınmıyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Yapabileceğiniz başka bir işlem yok maalesef.

 26. namiye türker dedi ki:

  Demirdöküm atron kombi sahibiyiz,öncelikle ilk sorum kombinin altındaki sıcak ve soğuk su vanasının açık konumda mı olması gerekiyor + – işaretler var bizimki orta konumda duruyor.İkinci sorum kombiyi ekonomik modda çalıştırmak için reset eco comfort tuşundan e ye basıyoruz,ama sağdaki göstergeden de e ye getirmek zorunda mıyız?Göstergeden e ye getirince 60 derece filan gibi çok sıcak oluyor ve kombi çok çalışıyor?Sağdaki düğmeyi illa e ye getirmemiz konusunda emin misiniz bu sefer kombi sıcaklığını biz ayarlayamıyoruz ki?Derece seçip sağdan,soldan e ye bassak olmuyor mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Namiye Hanım… Kombi altındaki tesisat vanaları her zaman için açık olmalıdır. + yöne doğru çevrili olması şarttır. Bu her mevsim için geçerlidir. Eco modda kullanmak için düğmeyi e konumuna çevirmeniz şarttır. Evet bu konumda ortalama sıcaklık 60°C kadar oluyor. Ancak kombi ayarlanan dereceye geldiğinde duruyor, ortam sıcaklığı düşünce yeniden devreye giriyor. Bu yüzden ekonomik kullanılmış sayılıyor. Ancak e konumda değilde manuel ayarlama yapmak isterseniz comfort ya da direk manuel olarak sıcaklığı kendiniz belirleyebilirsiniz.

 27. Gulnur yuksel dedi ki:

  Atron kombinin ekran isigi devamli yaniyir onceden bu sekilde yanmiyordu.isigi nasil sondurebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülnur Hanım… Ekran sürekli yanıyorsa bu anakart ya da ekran kartına bağlı bir durumdur. Sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

 28. özer arya dedi ki:

  Merhabalar Comfort ve Eco modu bizzat test ettim
  Comfort Modu
  43 derece 02:11 dk çalıştı 8:45 dk bekleyip tekrar çalışıyor.
  ve Doğalgaz tüketimi virgülden sonra 0,044 tüketim
  birgün(24 saat*60=1440dk) 1440dk/8,45dk=170,41 170,41*44=7.49 tüketim
  Günlük tüketim :7,49
  Eco Mod
  43 derece 01:25dk çalıştı 05:33dk beklemeyip tekrar çalıştı
  Doğalgaz tüketimi virgülden sonra 0,028 tüketim
  1440dk/05,33dk=270,17 270,17*28=7.56 tüketim
  Günlük Tüketim =7.56 tüketim
  Comfort ve Eco mod arasında hiçbir fark göremedim.Matematik yalan söylemez.
  bu konuda siz ne düşünüyorsunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özer Bey… Eco ve comfort modları arasında ciddi bir tasarruf farkı olduğunu belirtmiyoruz zaten. eco; ayarlanan ısı kadar cihazı çalıştırır, ortam ısısı düştüğünde yeniden cihazı devreye alır. comfort ise modülasyonlu ısıtmadır. Yani alev boyunu ayarlanan ısıya göre alçaltıp düşürür. İki mod arasında ciddi bir fark yok. Yaptığınız hesaba göre comfort modu daha tasarruflu görünüyor, ancak tam tersi olması gerekir. Tüketim miktarını neye göre ayarladınız bilemeyiz. Yani yaptığınız hesaplama sadece mantıken yapılan bir hesaplama. Yaptığınız hesaba göre comfort modunda cihaz daha uzun süre çalışıyor ancak bekleme süresi uzun, eco modunda ise cihaz daha kısa süreli çalışıyor ve daha kısa sürede devreye giriyor. Biri konfor diğeri tasarruf etkisi yaratır. Aralarındaki tek fark bu. Yakıt tüketimi ikisinde de neredeyse aynıdır zaten.

  2. Hakan eren dedi ki:

   Selamlar, eco modda virgülden sonra.0.028 diyor
   Comfortta ise 0.044 çıkıyorsa nasıl oluyorda totalde aşağı yukarı aynı çıkıyor anlam veremedim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Hakan Bey… eco dediğimiz gibi ekonomik moddur, comfort ise konfor modu. İkisi de aslına bakılırsa bir nevi tasarruf etme modudur. Ancak normali eco modunun daha tasarruflu olmasıdır. Müşterimizin yaptığı hesaba göre (hesabı neye göre yaptığını bilemiyoruz) değerler farklı çıkmasına karşın yakıt tüketimi neredeyse aynı. Bu ayarlamayı bilemediğimiz için tam bi tüketim hesaplama durumu yapamıyoruz. O yüzden de yanlış yönlendirme yapmak istemediğimiz için tam bilgi aktaramıyoruz.

 29. ben. Mustafa dedi ki:

  Ben. Sicak suyu. Kapatirsam. Petekler. İsinmazmi sadece. Derimki betekler. Calişsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Sıcak suyu kapatabilir kombiyi sadece ısıtmada kullanabilirsiniz. Sayfamızda 2 rakamı ile gösterdiğimiz musluk simgeli düğmeyi “off” yazan konuma çevirdiğinizde sıcak su kapanır. Kalorifer simgeli en sağdaki düğmeyi min ile max değerler arasında bir yere getirebilirsiniz.

 30. Defne dedi ki:

  Merhaba demirdöküm atron kombi kullanıyorum. Kombi kalorifer suyunu 50° ye ayarlıyorum. Bir kaç saat sonra kombi ekranına baktığımda 38° falan gösteriyor. Ve petekler de soğumuş oluyor. Bu durum normal mi? LCD ekranda C harfi var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Defne Hanım… Kombi ayarlanan dereceyi ekranda birkaç saniyeliğine gösterir. Birkaç saniye sonra ekranda beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Kombinizde kalorifer sıcaklığı 38°C den başlıyor ve ayarladığınız 50°C lik bir ayar normaldir. Yani iyi bir derece olduğu için peteklerin de iyi ısınması gerekir. Ekranda C harfi varsa cihaz comfort modunda demektir. Comfort modunda kombi modülasyonlu ısıtma yapar. Yani kombi ayarladığınız derecenin üstüne çıktığında alev boyutunu alçaltıp yükseltir. Bu moda bağlı çalışma yaptığı için cihazınızda bir sorun yok, yani normal çalışıyor diyebiliriz.

 31. Tugce Cosgun dedi ki:

  Merhaba. Bi kac soorum olcak. Kombiye en yakindan en uzaga olan peteklerde ayni isinma olmuyor. En uzaktaki en az isiniyor bunu nasil dengeliyebiliriz. Bide ekonomik mod kullanmak icin 1 numaralı tusu e isaretine getirmelimiyiz yoksa e harfine kadar herhangi bi derecede olabilir mi? Son olarak da aksamlari sehrin havasi 0dereceye kadar düşüyor. 60derecede calistirmak fazla mi normal mi sizce. Yalitimda yok. Simdiden cok tesekkurler sizde olmasaniz halimiz zor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım… Kombi eğer en uzakta kalan petekleri en yakındaki petekler kadar ısıtmıyorsa kW açısından yetersiz diyebiliriz. Yani pompa gücü yetersiz kaldığı için en uzakta kalan peteklere sıcaklık gönderemiyordur. Bunun çözümü: ya harici bir pompa takılabilir ya da daire içinde kullanmadığınız kombiye yakın petekler varsa eğer vanalarını kapatırsınız bu sayede uzakta kalan peteklere de ısı gitmiş olur. Kombiyi ekonomik moda almak için kalorifer simgeli düğmeyi “e” konumuna almanız yeterlidir. Ekonomik modda kombi ayarladığınız sıcaklığa geldiğinde durur, ortam sıcaklığı düştüğünde yeniden devreye girer. Yani tasarruflu kullanım diyebiliriz. Kombiyi her zaman için sabit bir sıcaklıkta kullanmak gerekir. Yani ısı ayarlarıyla çok oynamayın. Ancak akşamları çok soğuk oluyorsa eğer dereceyi elbette ki artırabilirsiniz. Ancak 60°C lik bir ısı değeri yüksektir. 55°C üzerinde kullanmazsanız yakıt tüketiminiz düşük olur.

 32. Neşe ertan dedi ki:

  Selam.evimiz yalıtımlı olmasına rağmen diğer odalar güzel ısınırken salon serin oluyor.2mt petek var salonda.90 metre kare evimiz.sürekli olarakta salonda oturuyoruz ne yapabiliriz bu konuda.teşekkürler.kombi atron
  .

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Neşe Hanım… Salonda yer alan peteğinizin ısıtmasında sorun varsa yani petek diğer odalar gibi ısınmıyorsa tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Ancak petek gayet güzel ısınmasına rağmen salonunuz yeterince ısınmıyorsa bir yerden soğuk hava girişi olabilir. Pencerelerin kenarlarına silikon çekerek dışarıdan gelecek soğuk havayı engelleyebilirsiniz mesela… Yani bu gibi önlemler alarak ısıtabilirsiniz.

 33. Seren seker dedi ki:

  Merhaba atron marka kombi kullanıcısiyim kombi çalışıyor bir sorun yok ama ekranda tesisat suyu sembolü sürekli yanıp sönüyor. .bir sıkıntı olur mu.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seren Şeker… Tesisat suyu sembolü derken petek sembolünden mi bahsediyorsunuz? yoksa musluk sembolünden mi? Kombi o an hangi konumda çalışıyorsa o sembol yanıp söner. Örneğin musluğu açıp sıcak su aldığınızda musluk sembolü yanıp söner, musluğu kapattığınızda ve petekler devreye girdiğinde petek sembolü yanıp söner. Bu normal bir durumdur. Cihazınızda bir sorun yok.

 34. mehmetalikaynak dedi ki:

  s.aleyküm usta kombi kış konumunda kalorifer derecesi normal ne kadar olması gerekir birde şu ısınma seviyesine ulaştığında tekrar devreye girmesi ortalama kaç dakika kombi demirdöküm atron

  1. k.tamircisi dedi ki:

   A.Selam Mehmet bey. Kış konumunda belli bir derece olmaz Mehmet bey. Her evin ısı kaybı birbirinden farklıdır bulunduğu kat ve cephesi oldukça önemlidir. Birde herkesin ısı zevki de farklı olur. Bu neden ile evinizin sıcaklığını nerede beğeniyorsanız orada kullanmalısınız. Tekrar devreye girmesi sensörler arasındaki ısı farkını ölçerek elektronik kart belirler şu kadar dakikada devreye girmeli diyemeyiz bu neden ile. Çok sık 3 dk bir gibi bir zamanla giriyor ise tesisat yada filtre tıkanıklığı neden oluyor olabilir.

 35. Bahadır dedi ki:

  Merhaba benim kombi arton bar basıncı 1.7 ye ayarlanır bir hafta sonra kendiliğinden 3.5 çıkıyor ve en sol borudan kaynak yerinden su damlama ya başlıyor 3 kere boru değişti aynı şeyi yapıyor bari sürekli dusurunca yapmıyor kombimi bozuk acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey… Kombi basıncı 3 barı geçerse emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla suyu tahliye eder. Bunun boruyla bir alakası yok. Borudan su akıtıyor olsaydı kombi basıncı yükselmez aksine düşerdi. Kombinizde yani yüksek basınç arızası var. Bu da doldurma musluğu, eşanjör ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Cihazınızda bir sorun olduğu için net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 36. Görkem dedi ki:

  Merhaba. Demirdöküm atron marka kombi kullanıyorum. Eco modunda 41 derecede çalıştırıyorum. Kombi bu ısıda yaklaşık 1 dakika çalışıyor ve söner sönmez kalorifer ısısı 36 dan 33 e kadar düşüyor yaklaşık 3 dakika içinde ve bir sonraki 41 dereceye ulaşmak için çalışması toplam 10 dakika sonra oluyor. Bu ısının bu kadar çabuk düşmesi ve bu kadar geç tekrar çalışması normal mi? Ayrıca peteklerin üstü altından daha sıcak bu durum normal mi?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Görkem Bey… Demirdöküm Atron model kombilerde eco ekonomik moddur. Cihaz ortamın ısı kaybına göre çalışır-durur. Çalışma aralıkları normal gibi görünüyor ancak yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Peteklerin üstü altına göre her zaman 20°C lik ısı farkıyla çalışır. Üst ve alt kısımlar hiçbir zaman eşit sıcaklıkta olmaz. Bu da normal bir durumdur.

 37. Tuğce Cosgun dedi ki:

  Merhaba sabahlari butun aile işe okula gitmek icin evden cikiyoruz aksamlari donuyoruz. Bu sure icinde 1 numarali dugmeyi güneş isaretine mi getirmeliyiz yoksa butun vanalari mi kapatmaliyiz

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım… 1 numara ile gösterdiğimiz kalorifer simgeli düğmeyi güneş sembolüne getirirseniz kalorifer konumunu kapatmış yaz konumuna geçmiş olursunuz. Kaloriferleriniz ısınmaz ve eve geldiğinizde donmanız veya üşümeniz normaldir. Kombiyi sabit bir ayarda kapatmadan çalıştırırsanız daha sağlıklı verim alırsınız. Kalorifer simgeli düğme min. değerine yakın bir yerde kalsın, cihazı kapatmadan sabit bu sıcaklıkta çalıştırın.

 38. Fatih çetinkaya dedi ki:

  Merhaba
  Demirdöküm Atron marka kombim var evim teraslı yerden ısıtmalı max 50 dereceye ayarlı fakat bu sıcaklık yeterli değil gibi bunu ben yükseltebilir miyim ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık ayarı max 50°C dir. Bu derecenin üstüne ayarlanamaz. Ancak yeterli gelmiyorsa harici bir pompa kullanmanız gerekebilir. Bu durum için de uzman bir tesisatçı ile görüşerek yardım alabilirsiniz.

 39. murat kara dedi ki:

  merhabalar,
  kombim yaz ayarında
  kullanım suyu minumum a getiriyorum sıcaklık 35 derece yazıyor fakat 5 sn sonra ekranda 39 derece gösteriyor.kullanım suyu maksimum a getiriyorum sıcaklık 64 derece yazıyor fakat 5 sn sonra ekranda yine 39 derece gösteriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi sıcaklık derecesi yaptığınız ayar sonrasında musluğu açıp sıcak suyu kullanırken mi oluyor yoksa kullanmadan mı oluyor? Bu önemli. Eğer kullanmadan oluyorsa normaldir. İster en düşük ister en yüksek sıcaklığa getirin. Musluğu açmadığınız sürece ısı talebi olmadığı için ekranda kombi içerisindeki suyun sıcaklık derecesi görüntülendiğinden 39°C yi sabit olarak göstermesi normaldir. Ancak musluğu açıp kullanırken oluyorsa cihazda sorun olabilir. Bunun için servis yardımı almalısınız.

 40. Mehmet DİRİÇ dedi ki:

  Merhaba,

  Atron markalı kombimizin tesisat kısmı yaz konumu olan güneş modunda, su kısmı ise min-max değer aralığında ve kombinin kendisi de E(ECO) modunda olmasına rağmen ara ara(genellikle sıcak su kullanımında sonra) kaloriferlerin yandığını fark ediyorum. Bu konuda ne yapabilirim? Eco modu yaz için uygun bir seçenek değil mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiyi sıcak su konumunda kullanırken özellikle de sıcak su alırken tüm kaloriferleri kontrol edin. Eğer tüm kaloriferler ısınıyorsa cihazın üç yollu vanasında veya elektronik kartında sorun var demektir. Kombinize yakın bir kaç kaloriferde ısı oluyorsa bu normal bir durumdur. Çünkü her kombi içinde bulunan suyu tesisata aktarmak durumunda kalır. Bunun sebebi kombi içinde ısınan suyun parçalara zarar vermemesi içindir. Böyle bir durum varsa eğer cihazınızda bir sorun olmadığı için kullanmaya devam edebilirsiniz.

 41. yusuf candur dedi ki:

  kombimiz sıcak su açıkken birden soğuk akmaya başlıyo F işareti çıkıyo napmamız lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… F harfi sonrası ekranda bir de rakam belirmesi gerekir. Mesela F – 01 gibi… Bu şekilde hangi arızayı verdiğini belirtirseniz muhtemel arıza durumu hakkında bilgi aktarabiliriz.

 42. Mustafa dedi ki:

  kombimi yaz modunda kullanım suyu 35 derece ve petek sıcaklığı 38 derece şeklinde ayarlıyorum ancak ekranda petek işareti yanıp sönerek 46 derece görünüyor. petekleri kontrol ettiğimde sıcak değil ama ekranda sıcaklık 46 derece gösterip yanıp sönüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi yaz modundayken kalorifer sıcaklığı ayarlanamaz. Atron kombilerde zaten 2 düğme var. Biri sıcak su ayarı için diğeri kalorifer ayarı için. Her iki düğmeyi de çevirerek derece belirliyorsanız eğer kombiyi kış konumuna almış olursunuz ve kaloriferlerinizin de ısınması gerekir. Atron kombilerde sıcak su 35°C den başlar, kalorifer ise 38°C den başlar. Siz en düşük sıcaklığa ayarlamışsınız kombiyi. Bu yüzden beklediğiniz sıcaklığı da elde edemiyor olabilirsiniz. Kombinizde bir sorun yok.

  2. büşra dedi ki:

   Merhabalar kombim demirdöküm atron. Ekranda 99c gözüküyor sıcak su hiç gelmiyor.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Büşra Hanım… Kombinizde muhtemel kart sorunu var. Cihaz yüksek sıcaklığa çıkmış. Tabi bu durum için direk kart arızası da demek çok zor. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 43. Adil.gundogdu@bta.com.tr dedi ki:

  Kombi kullanım suyu ayarı 35 derece. Ancak su çok ısınıyor. Kombi ekranında 70 dereceye kadar çıkıyor. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adil Bey… Demirdöküm Atron model kombilerde sıcak suyun en düşük derecesi 35°C dir. En düşük derecede bile aşırı sıcaklık oluyorsa eğer sıcak su düğmesinde, üç yollu vanada, elektronik kartta bir sorun olabilir. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

   1. Adil dedi ki:

    Servisi aradım. Telefon da bana kombiniz kireçlenmiş dedi. Böyle bir ihtimal varmı. Kireçlenmiş olsa kullanım suyunun soğuk gelmesi lazım diye düşünüyorum. Ha birde söyle birsey fakettim. Musluktan akan suyu azaltırsam su çok sıcak oluyor. Kombi ekranında 70 dereceyi görüyorum. Kombi alev boyunu kısaltması gerekmiyormu. Teşekkürler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Adil Bey… Eşanjörde kireçlenme olabilir. Bu suyun aşırı ısınmasına sebep oluyor olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden biz de tam olarak arıza durumu hakkında net bilgi veremeyiz maalesef. Modülasyonlu kombilerde alev boyu kısalabilir. Ancak bu genelde yoğuşmalı kombilerde olur. Atron kombilerde eco/comfort modu vardır. Ancak bu fonksiyonlar sıcak su için değil ısıtma yani kalorifer devresi içindir. Kombinizde yaşadığınız bu sorun için servis yardımı almalısınız.

 44. KADRİYE AYDIN dedi ki:

  kombiyi yaz ayarına getirmek için 1 nolu düğmeyi nereye getircem? yaz işaretine mi getirdim ama kullanım suyu 15 -16 lara düşüyor su seviyesi düşüyor tekrar kalorifere getirince sıcak su akmaya başlıyor kombin arızalandı mı servis mi çağırmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım… Atron kombini yaz ayarına getirmek için petek simgeli düğmeyi (1 numaralı düğmeyi) güneş sembolüne getirmeniz yeterlidir. Kış konumundan yaz konumuna geçmiş olursunuz. Güneş sembolüne getirmenize rağmen sıcak su alamıyorsanız kombinizde sıcak su arızası vardır. Bunun için servis çağırmalısınız.

 45. ayla güven dedi ki:

  merhaba demirdöküm atron kullanıyorum kış konumunda çalışan kombim 42 derece veya 40 derece ilk actıgım zaman güzel ısıtıyor ama belli bir zaman sonra petekler soguyor ve birdaha peteklerde sıcaklık bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayla Hanım… Atron model kombilerde kalorifer ısı ayarı 38°C den başlar. 40-42°C düşük bir sıcaklık ayarıdır. Yani kombinin su ısıyı yakalaması basittir. Bu yüzden ısınma ve soğuma sık oluyor olabilir. Kombi kalorifer derecesini yükselterek yeniden deneme yapın. Aynı durum oluyorsa eğer parçalarda sorun olabilir, net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Ancak aynı durum olmuyorsa cihazınızda bir sorun yok demektir. Düşük sıcaklıkta kullandığınız için bu durumu yaşıyor olabilirsiniz.

 46. Cengiz KOÇ dedi ki:

  Merhaba demirdöküm atron kombinin kalorifer düğmesini kapatıyoruz su düğmesi açıkken ekranda gösterge yanıp sönüyor ve kalorifer açık gibi yanıyor ısıtma devam ediyor. Reset yapıyorum sorun değişmiyor.Sıcak suyu da kapatmak zorunda kalıyoruz.Cevap verirseniz memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Demirdöküm Atron model kombide kalorifer konumunu kapatmak için sağ taraftaki kalorifer simgeli düğmeyi güneş sembolüne getirmeniz gerekir. Bu şekilde kapatmanıza rağmen kaloriferlerin birkaçında ısı oluyorsa normaldir. Ancak tüm kaloriferlerde ısı oluyorsa eğer üç yollu vanada sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis yardımı almalısınız.

 47. ESİN KARACA dedi ki:

  merhaba yeni kombi sistemine geçtik ve demirdöküm atron kullanmaya başladık ve kombinin ön yüzünden bakıncaen sağdaki borudan tıkır tıkır ses geliyor neden olur ?

  iyi çalışmalar dilerim ..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esin Hanım… Kombinin altındaki en sağda bulunan boru kalorifer dönüş borusudur. Kalorifer dönüş borusunun içinde pislik tutucu filtre vardır. Filtre tıkandıysa veya kalorifer tesisatında tıkanma varsa ses yapar. Kalorifer filtresinin veya kaloriferlerin temizlenmesi gerekir. Sorun bu şekilde düzelecektir.

  2. Yasaryaylali dedi ki:

   Atr on kombi çalışmıyor.f 1 modunu veriyor ne demek bu

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Yaşar Bey… Atron kombilerde F1 veya F01 arıza kodu aşırı ısınma sorunudur. Cihaz içerisindeki suyun sıcaklığı maksimum değeri aştığı zaman bu sorun yaşanır. Tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Peteklerden en az 3 tanesi mutlaka açık olsun. Kombi tesisat basıncının 1,5 bar civarında olduğundan emin olun. Son işlem olarak cihazı resetleyin. Arıza durumunda bu kontrol ve işlemlerden sonra yine de düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 48. akif deniz dedi ki:

  1_demirdöküm atron kombi sahibiyim.(E) Modunda çalıştırırken sıcaklık ayar düğmesinide illaki (e) yemi getirmek gerekli, yoksa (e) ile , min arasında bir ayarlama yapabilirmiyim..
  2_(E) konumunda ayar düğmesini 45 ayarladığımda , kombi söndükten sonra 30 ları gösterirken sanki çalışıyor gibi ses çıkarıyor normalmi

  1. akif deniz dedi ki:

   Ayrıca (E)KONUMUNDANI yoksa confort konumundamı çalıştırınca tasarruf sağlanır.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Akif Bey…
    1- E modu ekonomik moddur. Sadece kalorifer devresi için geçerli bir moddur yani sıcak kullanım suyuna bir etkisi yoktur. Ekonomik modda çalıştırmak isterseniz eğer kalorifer ayar düğmesini “e” konumuna getirmeniz gerekir. Farklı bir ayar belirlerseniz bu ekonomik moddan çıktığınız anlamına gelir.
    2- Kombi söndükten sonra yani ortam ayarlanan ısıya geldikten sonra, ortam ısısı düşene kadar çalışmaz. Ortam ısısı düştüğünde yeniden devreye girer. Bu arada ses yapması normal bir durum değildir. Ancak yeniden devreye girmek adına çalışma sesi de çıkarıyor olabilir. Bu durumu yerinde görmek gerekir.

  2. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Tekrardan Merhaba Akif Bey… Atron kombide eco ve comfort modu ayrı özelliklerdir.
   eco modu: Kombi ayarladığınız sıcaklık değerine geldiğinde ortam ısısı düşene kadar çalışmaz, çalışmasını durdurur. Ortam ısısı düştüğünde yeniden devreye girer. Tasarruf etmenizi sağlar. ekonomik mod olarak adlandırılır.
   comfort modu: Kombi bu konumda modülasyonlu çalışma yapar. Yani kalorifer suyu sıcaklığı sizin ayarladığınız değerin üzerine çıktığı zaman alevin boyunu alçaltıp yükseltmektedir. Yani sıcaklık ayarını otomatik sağlamaktadır. Yine tasarrufu yaşayabileceğiniz bir moddur.
   İki moddan birini tercih edebilirsiniz. Biz genelde eco modunu tavsiye ediyoruz. Yine de karar sizindir…

   1. Ayşe tam dedi ki:

    Merhaba,
    Bende e modu hakkında bilgi almak istiyordum, sürekli evde olmadığımız ve ısıdan daha fazla akşamları yararlandığımızdan dolayı mod olarak e modu mu doğrudur

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Ayşe Hanım… Atron kombilerde e modu eco yani ekonomik kullanım modudur. Kombiyi e moduna aldığınızda ayarladığınız ısıya gelene dek çalışır, ayarlanan ısıya gelince kombi durur ve sıcaklık düşene dek devreye girmez. Ancak e modunu aktif edebilmek adına kalorifer simgeli düğmeyi “e” konumuna getirmeniz gerekir. Buradaki ortalama sıcaklık 60°C civarı olur. Sürekli evde bulunmayan kullanıcılardansanız eğer e modu ekonomik kullanım sağlamaz. Aksine 60°C lik bir ısıtma ile yakıt tüketimini artırır. Kombiyi evde olmadığınız zamanlarda kısık bir kalorifer ayarına getirin, evin sıcaklığı sabit kalsın, eve geldiğinizde ortam serin olursa ayarı biraz daha yükseltebilirsiniz. Bu şekilde daha ekonomik bir kullanım sağlamış olursunuz. Kalorifer konumunu veya kombiyi tamamen kapatmayın sadece kalorifer ayarı kısın.

Petek Yıkama