Ariston Uno Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Uno Hata Kodları

Eski modellerden biri olan Ariston Uno kombilerin ekranı bulunmaz. Panelin ortasında yer alan 4 led ışığı vardır. İlk sıradaki C ışığı cihazın açık yani aktif olduğunu belirtir. Cihaz açık olduğu yani cihaza enerji geldiği sürece yeşil ışık sürekli yanar. Bu bir arıza durumu değildir.

 1. Alev üzerine x işareti olan kırmızı led yanıyorsa Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple ateşleme işleminde başarılı olamıyor demektir. Konut içinde gaz olup olmadığına bakmalı ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Gaz girişleri açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonucunda arıza düzelebilir. Düzelme olmuyor ise; anakart, gaz valfi veya yanma haznesindeki ateşleme iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğu ancak uzman teknisyenler tarafından tespit edilebilir. Bu tespitin yapılarak arızanın çözümlenmesi adına Ariston Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

 1. Alev üzerine x led ve baca ledi yanıyorsa Düşük basınç arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panel üzerinde yer alan termomanometreyi kontrol edin. Basınç düşük ise Uno model kombinin altında monteli olan siyah doldurma musluğu ile basıncı 1,5 değerine getirin. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğme ile cihazı resetleyin. Sorun devam ediyorsa eğer aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda sensörler sıcaklık sınırının üstünde bir sıcaklık tespit etmiş demektir. Yani aşırı ısınma limit termostat sorunu diyebiliriz. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra arıza düzelmez ise tesisat vanaları ile birlikte petek vanalarını da kontrol etmelisiniz. Vanalara baktığınızda kapalı görürseniz mutlaka açın. Yine de arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, devir daim motorunda ya da üç yollu vanada, sensörde, kartta bir sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkanması veya filtrenin tıkalı olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Teknik açıdan arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit yapılabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. Baca simgesi olan sarı led yanıyorsa Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu cihazın çeşidine bağlı değişebilir. Hermetik ve bacalı Uno kombilerde atık gaz sistemi birbirinden farklıdır. Hermetik Uno model kombilerde; fan, anakart, prosestat arızası, Bacalı Uno model kombilerde; baca sensörü arızası, baca tıkanıklığı ya da baca çekişinin yetersiz olması halinde bu sorun yaşanabilmektedir. Hava çok rüzgarlı ve baca rüzgar alan bir yerde ise bu sebeple de sorun yaşanabilir. Ayrıca bacanın yerinden çıkması veya baca ebatının uygun olmaması halinde de bu problem görülebilir. Arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ariston Servisi arayarak arıza durumunun sebepleri ve çözümleri konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (67 Yorum)

 1. Yiğit Şafak dedi ki:

  İyi günler aynı markalı kombimin 4 ışığının hiçbiri yanmıyor aç kapa yapınca ışıkların 4 üde yanıyor ancak 2 3 saniye sonra tekrar sönüyor ve kombim çalışmıyor sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:
 2. Celal Korkmaz dedi ki:

  Sıcak su ısıtmıyor ama petekte sorun yok.birde suyu boşa akitinca su ısıtmıyor fakat petek düğmesi kapalı iken petek ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Celal Bey,
   Sıcak su hatalarında ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 3. Abdullah Köroğlu dedi ki:

  Merhabalar yeni taşındığım evin arıston uno model kombisi var 4 şed ışıklı modeli . Bütün gün 1 de yaktıgımda yaklaşık 8-12 küp doğalgaz harcanıyor bu normal mi sizce. 2 oda 1 antre banyo yanmakta oda sıcaklıgımız stabil gidiyor. Ne çok sıcak ne çok soguk bulundugumuz bölge olarak . Isı derecemiz 0 derece 120 dereyece kadar derecemiz 42-45 arasında ama çok fazla dogalgaz harcadıgımızı düşünüyoruz . Nasıl bir yol izlemeliyim . Teşekkür ederim sağlıklı günler dilerim .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Ariston Uno model kombiler eskidir. Tesisatınız da eskiyse, kombi ve tesisat uzun zamandır temizlenmiyorsa, daireniz ara katta değilse, binanızda ısı yalıtımı yoksa ve buna benzer ısı kayıpları varsa cihaz fazla tüketim yapabilir. Düşük sıcaklıklarda da aynı şekilde cihazın çok sık devreye girip çıkması tüketimi artırabilmektedir. Ancak yine de sorun var veya yok konusunda net bir bilgi aktarmak adına cihazı ve tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama