Ariston Uno Arıza Kodları

Paylaş:

Eski modellerden biri olan Ariston Uno kombilerin ekranı bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin ışık rengine göre değişmektedir. Panelin ortasında yer alan 4 led ışığı vardır. İlk sıradaki C ışığı cihazın açık yani aktif olduğunu belirtir. Cihaz açık olduğu sürece yeşil ışık sürekli yanar. Bu bir arıza durumu değildir.

 1. Alev üzerine x işareti olan kırmızı led yanıyorsa Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple ateşleme işleminde başarılı olamıyor demektir. Konut içinde gaz olup olmadığına bakmalı ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Gaz girişleri açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonucunda arıza düzelebilir. Düzelme olmuyor ise; anakart, gaz valfi veya yanma haznesindeki ateşleme iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğu ancak uzman teknisyenler tarafından tespit edilebilir. Bu tespitin yapılarak arızanın çözümlenmesi adına Ariston Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

Ariston Uno Arıza Kodları

 1. Alev üzerine x işareti olan kırmızı led ile baca simgesi olan sarı led yanıyorsa Basınç düşük aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panel üzerinde yer alan termomanometreyi kontrol edin. Basınç düşük ise Uno model kombinin altında monteli olan doldurma musluğu ile basıncı 1,5 değerine getirin. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğme ile cihazı resetleyin. Sorun devam ediyorsa eğer aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda sensörler sıcaklık sınırının üstünde bir sıcaklık tespit etmiş demektir. Yani aşırı ısınma limit termostat sorunu diyebiliriz. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra arıza düzelmez ise tesisat vanaları ile birlikte petek vanalarını da kontrol etmelisiniz. Vanalara baktığınızda kapalı görürseniz mutlaka açın. Yine de arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, devir daim motorunda ya da üç yollu vanada bir sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkanması veya filtrenin tıkalı olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Teknik açıdan arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit yapılabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. Baca simgesi olan sarı led yanıyorsa Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu cihazın çeşidine bağlı değişebilir. Hermetik ve bacalı Uno kombilerde atık gaz sistemi birbirinden farklıdır. Hermetik Uno model kombilerde; fan, anakart, prosestat arızası, Bacalı Uno model kombilerde; baca sensörü arızası, baca tıkanıklığı ya da baca çekişinin yetersiz olması halinde bu sorun yaşanabilmektedir. Arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ariston Servisi arayarak arıza durumunun sebepleri ve çözümleri konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Yorumlar (12 Yorum)

 • Ariston uno kombimizde ateşleme arızası var.
  Çakmak ateşleme yapıyor.gaz girişinde gaz var.
  gaz ventilide çekiyor ancak brülör gaz girişini söküp kontrol ettim ventilden gaz çıkışı yok problemi gidermek için ne yapabilirim

  • Merhaba Aksan60… Anlattığınız kadarı ile sorun gaz valfi ile alakalı gibi görünüyor. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef.

   Kombi Tamircisi

 • Meehabalar; kombimi 1. Ayardada 2. Ayardada muhtemelen 3. Ayardada peteklere aynı ısıyı veriyor kapatıp açıyorum yine aynı sebebi ne olabilir ve tahmini masrafı ne kadardır acaba.. Teșekkürler..

  Sedat KARAMAHMUTOĞLU

  • Merhaba Sedat Bey… Kombide ısı ayarını yükseltip düşürmenize karşın sabit bir ayarda ısıtma yapıyor sanırım. Bu genelde peteklerin yüksek sıcaklığa getirilmesine karşın ısıtmayı beklenen şekilde karşılamaması sorunudur. Yani peteklerin az ısıtma sorunudur. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, petek temizliği gerekebilir, devir daim pompasında sorun olabilir, kalorifer ısı ayar düğmesi arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Muhtemel sebepler bunlardır. Ancak arızanın yerinde görülmesi gerekir. Görmeden maliyet konusunda net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

   Kombi Tamircisi

 • Ariston uno marka kombini n tüm uyarı ledleri yani dördünde yanıyor ve çalışmıyor kombi acaba anakart arizasi mi ?

  • Merhaba Enes Bey… Tüm Ledlerin yanıyor olması elektronik karta bağlı olabilir. Ancak net olarak anakart arızası demek için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için bi servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Ariston Uno marka kombinin sadece açma düğmesi açık, sıcak su ve petek düğmesi kapalı olduğu halde kombi çalışıyor petekler ısınıyor. Ne arızası olabilir.

  • Merhaba İsmail Bey… Tuş takımında sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir veya anakart arızası olabilir. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Merhabalar..Ariston uno kombisi kullanıyorum.Atık gaz arızası var suyu ısıtmıyor.Acaba ne yapabilirim.Öğrenci olduğum için karşılayamıyorum da ücretini tarif ederseniz ben yapmak istiyorum..,Teşekkür ederim..

  • Merhaba Emre Bey… Atık gaz sorununda kombi çeşidine bağlı arızalı parçalar değişir. Bu parçalar elektronik kart, fan, prosestat, baca sensörü gibi parçalardır. Ancak parça değişimi veya tamiri gerekeceğinden bizim buradan tarif edebileceğimiz bir işlem yoktur. Maddiyat konusunda sıkıntıda olabilirsiniz ancak kombi gibi doğalgazlı ve elektrikli yani tehlikeli bir cihazdan bahsediyoruz. O yüzden cihaza hiçbir müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

   Kombi Tamircisi

 • Merhaba.ariston uno kombi var.Kombi sıcak su ve peteklerde kırmızı led uyarı ışığı veriyor.resetliyorum çalışıyor.sıcak su’da 3 veya 4 seferde resetliyorum.peteklerde 15 veya 20 dakikada kırmızı ışık arızasına geçiyor.kart arızalı dediler kartı da yaptırdım.yok şu parça arızalı dediler değiştirdik.ama sorun hala devam ediyor.lütfen yardım edin

  • Merhaba Murat Bey… Ariston Uno model kombiler eski kombilerdir. Kırmızı ışığa geçmesinin birçok sebebi olabilir. Anakartta sorun yoksa sensörlere bakılması gerekir ve buna benzer birçok parçada sorun olabilir. Sorunu ancak yerinde görebilirsek size yardımcı olabiliriz. Arızayı yerinde görmeden net olarak buradan bilgi vermemiz doğru değil maalesef.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.