ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Uno Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Ariston Uno Hata Kodları

Eski modellerden biri olan Ariston Uno kombilerin ekranı bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin ışık rengine göre değişmektedir. Panelin ortasında yer alan 4 led ışığı vardır. İlk sıradaki C ışığı cihazın açık yani aktif olduğunu belirtir. Cihaz açık olduğu sürece yeşil ışık sürekli yanar. Bu bir arıza durumu değildir.

 1. Alev üzerine x işareti olan kırmızı led yanıyorsa Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple ateşleme işleminde başarılı olamıyor demektir. Konut içinde gaz olup olmadığına bakmalı ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Gaz girişleri açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonucunda arıza düzelebilir. Düzelme olmuyor ise; anakart, gaz valfi veya yanma haznesindeki ateşleme iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğu ancak uzman teknisyenler tarafından tespit edilebilir. Bu tespitin yapılarak arızanın çözümlenmesi adına Ariston Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

Ariston Uno Arıza Kodları

 1. Alev üzerine x led (kırmızı) ve baca ledi (sarı) yanıyorsa Düşük basınç arızası
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panel üzerinde yer alan termomanometreyi kontrol edin. Basınç düşük ise Uno model kombinin altında monteli olan siyah doldurma musluğu ile basıncı 1,5 değerine getirin. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğme ile cihazı resetleyin. Sorun devam ediyorsa eğer aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda sensörler sıcaklık sınırının üstünde bir sıcaklık tespit etmiş demektir. Yani aşırı ısınma limit termostat sorunu diyebiliriz. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra arıza düzelmez ise tesisat vanaları ile birlikte petek vanalarını da kontrol etmelisiniz. Vanalara baktığınızda kapalı görürseniz mutlaka açın. Yine de arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, devir daim motorunda ya da üç yollu vanada bir sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkanması veya filtrenin tıkalı olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Teknik açıdan arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit yapılabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. Baca simgesi olan sarı led yanıyorsa Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu cihazın çeşidine bağlı değişebilir. Hermetik ve bacalı Uno kombilerde atık gaz sistemi birbirinden farklıdır. Hermetik Uno model kombilerde; fan, anakart, prosestat arızası, Bacalı Uno model kombilerde; baca sensörü arızası, baca tıkanıklığı ya da baca çekişinin yetersiz olması halinde bu sorun yaşanabilmektedir. Arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ariston Servisi arayarak arıza durumunun sebepleri ve çözümleri konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. Ariston uno kombimizde ateşleme arızası var.
   Çakmak ateşleme yapıyor.gaz girişinde gaz var.
   gaz ventilide çekiyor ancak brülör gaz girişini söküp kontrol ettim ventilden gaz çıkışı yok problemi gidermek için ne yapabilirim

   1. Merhaba Aksan60… Anlattığınız kadarı ile sorun gaz valfi ile alakalı gibi görünüyor. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef.

  2. Meehabalar; kombimi 1. Ayardada 2. Ayardada muhtemelen 3. Ayardada peteklere aynı ısıyı veriyor kapatıp açıyorum yine aynı sebebi ne olabilir ve tahmini masrafı ne kadardır acaba.. Teșekkürler..

   1. Merhaba Sedat Bey… Kombide ısı ayarını yükseltip düşürmenize karşın sabit bir ayarda ısıtma yapıyor sanırım. Bu genelde peteklerin yüksek sıcaklığa getirilmesine karşın ısıtmayı beklenen şekilde karşılamaması sorunudur. Yani peteklerin az ısıtma sorunudur. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, petek temizliği gerekebilir, devir daim pompasında sorun olabilir, kalorifer ısı ayar düğmesi arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Muhtemel sebepler bunlardır. Ancak arızanın yerinde görülmesi gerekir. Görmeden maliyet konusunda net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

  3. Ariston uno marka kombini n tüm uyarı ledleri yani dördünde yanıyor ve çalışmıyor kombi acaba anakart arizasi mi ?

   1. Merhaba Enes Bey… Tüm Ledlerin yanıyor olması elektronik karta bağlı olabilir. Ancak net olarak anakart arızası demek için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için bi servis yardımı almalısınız.

  4. Ariston Uno marka kombinin sadece açma düğmesi açık, sıcak su ve petek düğmesi kapalı olduğu halde kombi çalışıyor petekler ısınıyor. Ne arızası olabilir.

   1. Merhaba İsmail Bey… Tuş takımında sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir veya anakart arızası olabilir. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  5. Merhabalar..Ariston uno kombisi kullanıyorum.Atık gaz arızası var suyu ısıtmıyor.Acaba ne yapabilirim.Öğrenci olduğum için karşılayamıyorum da ücretini tarif ederseniz ben yapmak istiyorum..,Teşekkür ederim..

   1. Merhaba Emre Bey… Atık gaz sorununda kombi çeşidine bağlı arızalı parçalar değişir. Bu parçalar elektronik kart, fan, prosestat, baca sensörü gibi parçalardır. Ancak parça değişimi veya tamiri gerekeceğinden bizim buradan tarif edebileceğimiz bir işlem yoktur. Maddiyat konusunda sıkıntıda olabilirsiniz ancak kombi gibi doğalgazlı ve elektrikli yani tehlikeli bir cihazdan bahsediyoruz. O yüzden cihaza hiçbir müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

  6. Merhaba.ariston uno kombi var.Kombi sıcak su ve peteklerde kırmızı led uyarı ışığı veriyor.resetliyorum çalışıyor.sıcak su’da 3 veya 4 seferde resetliyorum.peteklerde 15 veya 20 dakikada kırmızı ışık arızasına geçiyor.kart arızalı dediler kartı da yaptırdım.yok şu parça arızalı dediler değiştirdik.ama sorun hala devam ediyor.lütfen yardım edin

   1. Merhaba Murat Bey… Ariston Uno model kombiler eski kombilerdir. Kırmızı ışığa geçmesinin birçok sebebi olabilir. Anakartta sorun yoksa sensörlere bakılması gerekir ve buna benzer birçok parçada sorun olabilir. Sorunu ancak yerinde görebilirsek size yardımcı olabiliriz. Arızayı yerinde görmeden net olarak buradan bilgi vermemiz doğru değil maalesef.

  7. Merhaba ariston uno kombi sicak suda calişiyor petekleri caliltırdıgında sicaksuyu acmaz isen 10 daki gibi çalişiyor sonra sari işik arizasi veriyor ve kalirufer düğmesi acik oldugu zaman sari işik arizasi veriyor yardimci olurmusunuz teşekkürler

   1. Merhaba Mehmet Bey… Ariston Uno model kombilerde sarı led baca ledidir. Yani baca-atık gaz devresinde sorun olduğu zaman bu led yanar. Bu arıza durumunda cihazın reset düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza düzelmez veya çok sık tekrar ederse servis yardımı almanız gerekir. Yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef.

  8. Merhaba ariston uno kombi petek ler çaliştigi zaman atik gaz arizasi yaniyor şarttel ve ya petek düğmesini kapatinca işik sönüyor birkac dada yapinca çalişiyor anakart kontrol ettirdim ve prosestati değişdim sorun düzelmedi sorun neyden olabilir teşk

   1. Merhaba Mehmet Bey… Atık gaz sorunu varsa cihazınızda prosestat, anakart veya fan arızası vardır. Anakartta sorun görülmediyse prosestat değişimi yapmanıza rağmen sorun düzelmediyse geriye sadece fan kalıyor. Fanı ve bacayı da kontrol ettirmenizi öneririz.

  9. merhaba ariston uno marka kombimde atık gaz tahliye uyarısı vermekte petekler çalışıyor fakat sıcak su alamıyorum arızaya geçiyor nedeni nedir yardımlarınızı bekliyorum

   teşekkürler.

   1. Merhaba Gökhan Bey… Atık gaz uyarısı veriyorsa yani baca led uyarısı veriyorsa cihaz ya yanmak için temiz havayı dışarıdan alamıyordur ya da yandıktan sonra atık gazı dışarıya atamıyordur. Yani cihazın anakartı, prosestatı, fan gibi parçaları arızalı olabilir. Yine de net bir teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.