Ariston Uno Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Uno Hata Kodları

Eski modellerden biri olan Ariston Uno kombilerin ekranı bulunmaz. Panelin ortasında yer alan 4 led ışığı vardır. İlk sıradaki C ışığı cihazın açık yani aktif olduğunu belirtir. Cihaz açık olduğu yani cihaza enerji geldiği sürece yeşil ışık sürekli yanar. Bu bir arıza durumu değildir.

 1. Alev üzerine x işareti olan kırmızı led yanıyorsa Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple ateşleme işleminde başarılı olamıyor demektir. Konut içinde gaz olup olmadığına bakmalı ve kombiye gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Gaz girişleri açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise R konumlu düğmeye basarak kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonucunda arıza düzelebilir. Düzelme olmuyor ise; anakart, gaz valfi veya yanma haznesindeki ateşleme iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğu ancak uzman teknisyenler tarafından tespit edilebilir. Bu tespitin yapılarak arızanın çözümlenmesi adına Ariston Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

 1. Alev üzerine x led ve baca ledi yanıyorsa Düşük basınç arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panel üzerinde yer alan termomanometreyi kontrol edin. Basınç düşük ise Uno model kombinin altında monteli olan siyah doldurma musluğu ile basıncı 1,5 değerine getirin. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğme ile cihazı resetleyin. Sorun devam ediyorsa eğer aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda sensörler sıcaklık sınırının üstünde bir sıcaklık tespit etmiş demektir. Yani aşırı ısınma limit termostat sorunu diyebiliriz. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle R konumlu düğmeye basarak kombinizi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra arıza düzelmez ise tesisat vanaları ile birlikte petek vanalarını da kontrol etmelisiniz. Vanalara baktığınızda kapalı görürseniz mutlaka açın. Yine de arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, devir daim motorunda ya da üç yollu vanada, sensörde, kartta bir sorun olabilir. Ayrıca tesisatın tıkanması veya filtrenin tıkalı olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Teknik açıdan arıza ancak yerinde görülür ise bir tespit yapılabilir. Arıza tespiti ve müdahalesi için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. Baca simgesi olan sarı led yanıyorsa Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu cihazın çeşidine bağlı değişebilir. Hermetik ve bacalı Uno kombilerde atık gaz sistemi birbirinden farklıdır. Hermetik Uno model kombilerde; fan, anakart, prosestat arızası, Bacalı Uno model kombilerde; baca sensörü arızası, baca tıkanıklığı ya da baca çekişinin yetersiz olması halinde bu sorun yaşanabilmektedir. Hava çok rüzgarlı ve baca rüzgar alan bir yerde ise bu sebeple de sorun yaşanabilir. Ayrıca bacanın yerinden çıkması veya baca ebatının uygun olmaması halinde de bu problem görülebilir. Arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ariston Servisi arayarak arıza durumunun sebepleri ve çözümleri konusundaki yardımları alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (43 Yorum)

 1. Şenol serin dedi ki:

  Merhabalar ariston uno kombi kullaniyorum kombiyi kapatmak istiyorum fakat cevirdigimde bos donuyor kombi isi tusu ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Düğme boşa dönüyorsa kart potans sorunu olabilir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 2. Erdoğan ÖZDEMİR dedi ki:

  Ariston Uno kombimiz var. Bu aralar sık sık alev arızası ledi yanıp duruyor. Reset sonrası bir müddet çalışıyor. daha sonra alev arızası lambası yanıp kapanıyor. Arızaya geçme süresi bazen günler bazen saatler içinde oluyor.
  Ne yapabiliriz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdoğan Bey… Kombiyi resetlemekten başka yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Arıza durumu çok sık yaşanıyor veya cihaz resetlenmesine karşın düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmak çok zor.

 3. Enes Karadeniz dedi ki:

  Su sorunu var Su ısıtmıyor bi sıcak oluyor 2 3 do sonra devamlı soğuk oluyor duș alamıyoruz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Sıcak su sorunu sadece banyoda oluyorsa sorun; tesisatınızda olabilir, filtre tıkalı olabilir veya musluk-bataryada sorun olabilir. Ancak sorun hem banyoda hem de mutfakta oluyorsa bu durumda sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Kombiniz Uno modelse eğer cihaz zaten eski ve ekran yok. Led ile bir uyarı veriyorsa bize belirtin, yine yardımcı olmaya çalışırız. Ancak bir uyarı yoksa direk servis müdahalesi gerekir.

 4. Mustafa ergul dedi ki:

  Merhabalar arada sırada atık gaz tahliye sorunu led i yanmakta sıcak suyu açtığında sönüyor ne yapmak gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçiyordur. Bu sorunda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Ancak resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa veya arıza çok sık tekrar ediyorsa servis çağırmanız gerekiyor.

 5. Organ gullu dedi ki:

  Merhabalar.. Ariston microtec model kombim var. Çakmak ateşliyor ve çıt-çıt yapıyor ateşliyor yaniyor ama çit çit 6 7 defa devam ediyor sonra araza veriyor yani yanması duruyor..restliyorum tekrar yanmaya başlıyor ve tekrar duruyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi ateşleme arızası veriyor. Yani ateşleme sırasında zorlandığı için çıt çıt çakmak sesleri geliyor. Bu ses elektrot sesidir. Alev oluşursa cihaz direk devreye girer. Alev oluşmazsa cihaz bu sesi çıkarır ve sonrasında arızaya geçer. Dairede gaz olup, kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz, cihazı resetlemenize karşın yine de sorun devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir. Kombiniz eski olduğu için arızayı yerinde görüp net bir tespit yapmamız gerekiyor.

 6. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ariston uno kullaniyorum kirmizi ariza isigi yaniyor reset yapiyorum uzun sureli duzeliyor yanliz kapattigim zaman yeniden calistirdigimda tekrar kirmizi isik yaniyor sicak su sikintili fazla isitmiyor atesleme bobinaji yaziyor kilavuzunda yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ariston Uno model kombilerde 4 tane led vardır. Soldan ikinci led yani alev sembolü üzerine / işareti olan led yanıyorsa eğer evet cihazınızda gaz yokluğu yani ateşleme arızası var. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun ve arıza durumunda cihazı resetleyin. Cihaz kapatılıp açıldığında bu sorun yaşanıyorsa brülörde alev oluşmuyor demektir. Yani kombide yanma olmuyor. Bu durum genellikle; gaz valfi, elektrotlar ve anakarta bağlıdır. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Uno model kombiler eski olduğu için net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almanız gerekiyor.

 7. İsmail KOYUN dedi ki:

  Merhabalar. Ariston UNO kombide dereceyi 1 e getiriyoruz ama kombi derece 6 da gibi yanıyor aşırı ısınıyor. Ateş hiç sönmüyor. Aynı durum petek ısıtma kapalıyken de oldu. Derece 0 dayken petekler ateş gibi oldu. (Yaz Modu)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kalorifer konumu kapalı olmasına rağmen aşırı ısınma durumu oluyorsa eğer; üç yollu vana, anakart gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Tabi farklı sorunlar da olabileceğinden sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Çağın dedi ki:

  Merhaba, kombiden sağ ve sol taraftaki odalar olmak üzere 2 farklı boru hattı var. Sol taraftaki petekler ısınırken sağ taraftaki peteklerde hiç bir ısınma olmamaktadır. Desteklerinizi bekliyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağın Bey… Kombide bir sorun olsa hiçbir peteğiniz ısınmaz. Şikayetiniz bu yönde olur. Ancak bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa bu bir tesisat sorunudur. Tesisatınızda tıkanıklık olabilir veya farklı durumlar söz konusu olabilir. Uzman bir tesisatçı ile görüşerek bu konuda yardım almanız gerekiyor.

 9. ayşe mut dedi ki:

  ARİSTON UNO DOLDURMA MUSLUĞU NASIL DEĞİŞTİRİLİR ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… İşlemi buradan size tarif edemeyiz maalesef. Can ve mal güvenliğiniz açısından yanlış ya da eksik bir müdahale tehlike arz eder. Bu yüzden işi uzmanına bırakarak uzman yardımı almanızı öneririz.

 10. Sinan Yıldırım dedi ki:

  Kolay gelsin Ariston uno kombi ùçyollu su motoru su damla tıyor çalışırken bir den duruyor tekrar çalışıyor 3 dakika 5 dakika arayla belli olmuyor elektrik kesintisi gibi mutfak sicak suyu açtığımda elektrik kesintisi oluyor üç yollu su motoru ile ilgisi varmı

 11. Sinan Yıldırım dedi ki:

  Ariston uno çalışırken bir den duruyor tekrar çalışıyor 3 dakika 5 dakika arayla belli olmuyor yani kombi nin elektriği kesiliyor açma kapama düğmesini kapattğımda bir defaya mahsus ışıklar yanıp sönüyor üç yollu vana su damlatıyor kombi yi kapardığimda daha çok su damlatıyor Aslında bu arızalar olmadan Önce kombi bakımı için ariston servisi ustası getir dim o günden sonra başladı yardimci olurmusunuz kime güveneceğiz

 12. Sinan Yıldırım dedi ki:

  Ariston uno çalışırken bir den duruyor tekrar çalışıyor elektrik kesintisi gibi sürekli oluyor 3 dakika 5 dakika arayla belli olmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Kombinizde anakart arızası olabilir. Çünkü cihaz kendi kendine devreye girip çıkıyor. Anakartın yanı sıra sensör arızası da olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Sinan Yıldırım dedi ki:

    Merhaba kolay gelsin Ariston uno çalışırken bir den duruyor tekrar çalışıyor 3 dakika 5 dakika arayla belli olmuyor elektrik kesintisi gibi sürekli oluyor led düğmeden kapardığimda bir defaya mahsus ışıklar yanıp sönüyor anakart arızası mı fiyat ne olur

 13. Yusuf ahi dedi ki:

  Ariston uno sıcak su da çalışmıyor kaloriferce sorun yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Ariston Uno model kombiler eski kombilerdir. 4 adet led vardır. Ledlerden yanıp sönen var mı? Varsa eğer arıza durumu buna göre değişir. Cihaz hiçbir uyarı vermiyorsa zaten direk servis çağırmalısınız. Sorunu her iki durumda da yerinde incelemek gerekir.

 14. GÖKHAN ÇARDAK dedi ki:

  merhaba ariston uno marka kombimde atık gaz tahliye uyarısı vermekte petekler çalışıyor fakat sıcak su alamıyorum arızaya geçiyor nedeni nedir yardımlarınızı bekliyorum

  teşekkürler.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Atık gaz uyarısı veriyorsa yani baca led uyarısı veriyorsa cihaz ya yanmak için temiz havayı dışarıdan alamıyordur ya da yandıktan sonra atık gazı dışarıya atamıyordur. Yani cihazın anakartı, prosestatı, fan gibi parçaları arızalı olabilir. Yine de net bir teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 15. Mehmet kopuz dedi ki:

  Merhaba ariston uno kombi petek ler çaliştigi zaman atik gaz arizasi yaniyor şarttel ve ya petek düğmesini kapatinca işik sönüyor birkac dada yapinca çalişiyor anakart kontrol ettirdim ve prosestati değişdim sorun düzelmedi sorun neyden olabilir teşk

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Atık gaz sorunu varsa cihazınızda prosestat, anakart veya fan arızası vardır. Anakartta sorun görülmediyse prosestat değişimi yapmanıza rağmen sorun düzelmediyse geriye sadece fan kalıyor. Fanı ve bacayı da kontrol ettirmenizi öneririz.

 16. Mehmet kopuz dedi ki:

  Merhaba ariston uno kombi sicak suda calişiyor petekleri caliltırdıgında sicaksuyu acmaz isen 10 daki gibi çalişiyor sonra sari işik arizasi veriyor ve kalirufer düğmesi acik oldugu zaman sari işik arizasi veriyor yardimci olurmusunuz teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ariston Uno model kombilerde sarı led baca ledidir. Yani baca-atık gaz devresinde sorun olduğu zaman bu led yanar. Bu arıza durumunda cihazın reset düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza düzelmez veya çok sık tekrar ederse servis yardımı almanız gerekir. Yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef.

 17. Murat kara dedi ki:

  Merhaba.ariston uno kombi var.Kombi sıcak su ve peteklerde kırmızı led uyarı ışığı veriyor.resetliyorum çalışıyor.sıcak su’da 3 veya 4 seferde resetliyorum.peteklerde 15 veya 20 dakikada kırmızı ışık arızasına geçiyor.kart arızalı dediler kartı da yaptırdım.yok şu parça arızalı dediler değiştirdik.ama sorun hala devam ediyor.lütfen yardım edin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Ariston Uno model kombiler eski kombilerdir. Kırmızı ışığa geçmesinin birçok sebebi olabilir. Anakartta sorun yoksa sensörlere bakılması gerekir ve buna benzer birçok parçada sorun olabilir. Sorunu ancak yerinde görebilirsek size yardımcı olabiliriz. Arızayı yerinde görmeden net olarak buradan bilgi vermemiz doğru değil maalesef.

 18. emre akıl dedi ki:

  Merhabalar..Ariston uno kombisi kullanıyorum.Atık gaz arızası var suyu ısıtmıyor.Acaba ne yapabilirim.Öğrenci olduğum için karşılayamıyorum da ücretini tarif ederseniz ben yapmak istiyorum..,Teşekkür ederim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Atık gaz sorununda kombi çeşidine bağlı arızalı parçalar değişir. Bu parçalar elektronik kart, fan, prosestat, baca sensörü gibi parçalardır. Ancak parça değişimi veya tamiri gerekeceğinden bizim buradan tarif edebileceğimiz bir işlem yoktur. Maddiyat konusunda sıkıntıda olabilirsiniz ancak kombi gibi doğalgazlı ve elektrikli yani tehlikeli bir cihazdan bahsediyoruz. O yüzden cihaza hiçbir müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

 19. İsmail Ersöz dedi ki:

  Ariston Uno marka kombinin sadece açma düğmesi açık, sıcak su ve petek düğmesi kapalı olduğu halde kombi çalışıyor petekler ısınıyor. Ne arızası olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Tuş takımında sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir veya anakart arızası olabilir. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 20. Enes turan dedi ki:

  Ariston uno marka kombini n tüm uyarı ledleri yani dördünde yanıyor ve çalışmıyor kombi acaba anakart arizasi mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Tüm Ledlerin yanıyor olması elektronik karta bağlı olabilir. Ancak net olarak anakart arızası demek için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için bi servis yardımı almalısınız.

 21. Sedat KARAMAHMUTOĞLU dedi ki:

  Meehabalar; kombimi 1. Ayardada 2. Ayardada muhtemelen 3. Ayardada peteklere aynı ısıyı veriyor kapatıp açıyorum yine aynı sebebi ne olabilir ve tahmini masrafı ne kadardır acaba.. Teșekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Kombide ısı ayarını yükseltip düşürmenize karşın sabit bir ayarda ısıtma yapıyor sanırım. Bu genelde peteklerin yüksek sıcaklığa getirilmesine karşın ısıtmayı beklenen şekilde karşılamaması sorunudur. Yani peteklerin az ısıtma sorunudur. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, petek temizliği gerekebilir, devir daim pompasında sorun olabilir, kalorifer ısı ayar düğmesi arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Muhtemel sebepler bunlardır. Ancak arızanın yerinde görülmesi gerekir. Görmeden maliyet konusunda net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

 22. Aksan60 dedi ki:

  Ariston uno kombimizde ateşleme arızası var.
  Çakmak ateşleme yapıyor.gaz girişinde gaz var.
  gaz ventilide çekiyor ancak brülör gaz girişini söküp kontrol ettim ventilden gaz çıkışı yok problemi gidermek için ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aksan60… Anlattığınız kadarı ile sorun gaz valfi ile alakalı gibi görünüyor. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef.

Petek Yıkama