Ariston Genus Premium Evo HP Arıza Kodları

Ariston Genus Premium Evo HP Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız tüm bilgiler Ariston Genus Premium Evo HP model duvar tipi kalorifer kazanı ile alakalı olmaktadır.

 1. 101 Arıza Kodu Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında önce cihaz altındaki tesisat vanalarına bakılmalıdır. Vanalar açık olmalıdır. Dairede kaloriferler var ise kalorifer vanalarına bakabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemi ise zaten kaloriferler yer almaz ve bu sebeple vanaları kontrol etmenize gerek kalmaz. Bu kontrollerden sonra yine de sorunda düzelme olmaz ise panel üzerinde yer alan “Reset” düğmesine basarak kazanı resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında da arızada düzelme durumu olmazsa eğer Ariston Servisi yardımı almanız gerekir. Bu gibi arıza durumlarının birçok sebebi bulunmaktadır. Ana eşanjörde kireç olması, tıkanması, üç yollu vananın arızalanması, devir daim motorunun sıkışması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer pislik tutucu filtrenin pislik ile tıkanması, tesisatta tıkanma olması gibi durumlarda bu problem yaşanabilir. Net arıza tespiti ve onarımı için işi uzmanına bırakmanız gerekir.

Ariston Genus Premium Evo HP Arıza Kodları

 1. 103-104-105-106-107 Arıza Kodu Akış kontrol sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz su devir daimi yapamıyor demektir. Öncelikle su basıncını kontrol etmeniz gerekir. Basınç düşükse eğer yani 1 bar değerinin altını gösteriyor ise 1,5 bara kadar su basmanız gerekir. Su basma işlemi ile sorun çözümlenir ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Su basma işleminden sonra düzelme olmazsa ya da tesisat içindeki su değeri ideal konumda ise bu durumda pompa arızalı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir ya da sorun ana eşanjör ile alakalı olabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakmak şarttır.
 1. 108 Arıza Kodu Su basıncı düşük.
 • Çözüm Cihazın suya ihtiyacı olduğunu belirten arıza kodudur. Basıncı gözlemlerseniz eğer 1 barın altında olduğunu görebilirsiniz. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan cihaza su basmak gerekir. Su basma işlemi basittir. Kazanın altında mavi veya siyah doldurma musluğu olması gerekir. Doldurma musluğunu sola çevirdiğiniz an su basma işlemi başlar. Basınç değerini 1,5 e getirdiğiniz zaman arıza durumunu çözümlemiş olursunuz. İşlemi yaptıktan sonra tabi doldurma musluğunu mutlaka kapatmalısınız. Zira açık kalırsa basınç yükselmeye devam eder ve kazan altından su gelebilir. İşlemi yaptıktan sonra arıza düzelmezse eğer “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse, arıza sıklıkla tekrar ederse ya da işlemi yapamadıysanız uzman desteği alabilirsiniz.
 1. 305-306-307 Arıza Kodu PCB arızası (anakart problemi).
 • Çözüm Genus Premium Evo HP model kazan ekranında beliren bu hata kodları elektronik kart arızası olarak bilinmektedir. Bu gibi durumlarda servis öncesi “Reset” butonuna basarak kazana reset atmalısınız. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda eğer düzelme olmuyor ise yapılacak başka bir işlem yok demektir. Bu durumda kesin tespit ve arıza çözümü adına Ariston Servisi yardımı almalısınız.
 1. 501 Arıza Kodu Alev eksikliği (ateşleme problemi).
 • Çözüm Genelde sıkça karşılaşılan bu arıza durumu brülörde yanmanın olmadığını belirtir. Bu durumun temel sebebi de gaz yokluğudur. Bu yüzden öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmak gerekir. Gaz girişlerine bakabilir, kapalı olan vanaları açabilirsiniz. Gaz vanaları açık durumda ise bu durumda daireye gaz geliyor demektir. Gaz geldiğinden eminseniz “Reset” düğmesine basarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yaptınız ama yine de sorunda bir düzelme durumu olmuyor ise bu durumda başka bir işlem uygulamadan Ariston Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan; anakartta, iyonizasyon-ateşleme çubuklarında veya gaz armatöründe sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. GALİP AYDEMİR dedi ki:

  Ariston premium pro 24 kombim var. Sıcak su musluğunu açıp sıcak su aldıktan sonra musluğu kapamama rağmen kombi yanmaya devam ediyor. Otamatik sönmüyor.arizasi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Galip Bey… Sıcak su talebi sona erdiğinde kombinin talep sona erdiğine dair bir bildiri alması ve cihazı durdurması gerekir. Bu durum olmuyorsa eğer sıcaklık sensörü veya bir anakart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. EFENDİ TRABZON dedi ki:

  Isıtma sistemi pompası aşırı ısınma uyarısı verdi.teknik servis geldi,bakim yaptı.82 derece ye getirip peteklerdeki havayı almamı istedi ondan sonra dediği gibi yaptım.peteklwe alt kısım.isinana kadar suyunu aldım. yinede düzelmedi. marka ariston genius premium evo dur.yardımcı olursanız sevinirim .bu bana söylenen gaz alma işlemini ve testini servis in yapması gerekmez miydi.tesekkur ederiz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombiniz aşırı ısınma sorun veriyorsa tabi ki gereken tüm uygulama ve işlemlerin servis ekiplerince yapılması gerekirdi. Aşırı ısınma sorunları bakımla düzelecek bir sorun da değildir. Kombilerde aşırı ısınma sorunları; tesisatta tıkanma, kalorifer filtresinde tıkanma, pompa sıkışıklığı, eşanjör kireçlenmesi, üç yollu vana ya da kalorifer sensörü arızasına bağlıdır. Bu kontrollerin servis ekiplerince yerinde yapılması gerekir. İşlem yaptırdığınız firmayı yeniden arayarak durumu izah edip yardım alabilir ya da farklı bir servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz. Sorun ancak yerinde tespit edilirse problem bulunarak çözüm sağlanabilir.

 3. ekici şafak dedi ki:

  aristen genus premium kombi yandıktan bir süre sonra sp3 kodu veriyor ve bir süre sonra eror hatası verip duruyor anakart kontrol edildi sağlam denildi suyun basıncını düşürünce veya suyu biraz ılıştırmak isteyince bu arızayı veriyor.sıcakta ve su basıncı yüksekse genelde sıkıntı yapmıyor.sizce sorunu ne olabilir kombini teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şafak Bey… Kombide bu sorun cihazın 3 deneme sonrasında brülörde yanma oluşmamasından kaynaklı bir sorundur. Ani gaz kesintilerinde veya parça arızalarında bu sorun yaşanır. Anakartta sorun görülmediyse eğer cihazın iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında veya gaz valfinde sorun olabilir. Tabi sorunu net teşhis etmek adına yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama