Ariston Genus Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Genus Hata Kodları

Yazımızda bulunan bilgiler Ariston Genus 24 FF-CF / 28 FF-CF / 36 FF model kombiler için geçerlidir.

 1. 101 Arıza Kodu Maksimum ısı uyarısı.
 • Çözüm Kombi içindeki su sıcaklığının maksimum seviyeye ulaştığını belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat açılır ve kombiyi aşırı ısınmaya karşı koruma altına alarak bloke eder. Genus kombi 101 hatası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. 501 Arıza Kodu Ateşleme arızası.
 • Çözüm Cihaz da alev oluşmadığını belirten bu arıza durumunda teknik açıdan önce kombinize gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz girişlerini kontrol edin ve açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında ekranın solunda bulunan “Reset” yazılı düğmeye basın ve resetleme işlemi yapın. 3 resetleme işlemi sonucunda arıza durumu yine de devam etmekte ise mutlaka servisi arayın. Genus model kombinizin; İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde, ateşleme elektrolarında veya elektronik kartında sorun olabilir. Ariston Servisi tarafından müdahale gereklidir.
 1. 103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz dolaşım.
 • Çözüm Su dolaşımının olmadığını belirten arıza kodudur. Genus kombiye su basma işlemini öğrenmek ve uygulamak, bu sayede sorunu çözümlemek için linki tıklayabilirsiniz.
 1. 111 Arıza Kodu Yetersiz dolaşım “doldurma tuşuna bas”
 • Çözüm Yetersiz su basıncı sebebi ile kombinin kapandığını belirten arıza kodudur. Ekranın soluna baktığınızda; anahtar sembolü,111 arıza kodu 3 damla işaretli simge ve bar değeri (örneğin 0.3 bar) olarak belirir. Ekranın altında ise direk “Doldurma tuşuna bas” yazar. Reset butonunun altında bulunan 3 damla simgeli düğmeye bir kez basmanız gerekir. Sisteme otomatik su basıldığında sorun çözümlenecektir. İşlemi yapamazsanız veya uygulama sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. 601 Arıza Kodu Egzos dumanı tahliye sorunu.
 • Çözüm Hava akış sorunu yani atık gaz sistem sorunu olarak adlandırabiliriz. Genus model kombilerin bacalı ve hermetik çeşidi olduğu için arıza durumu buna bağlı değişmektedir. Bu sebeple de arıza durumuna bağlı parçalar da farklı olabilmektedir. Genus hermetik model kombilerde; anakart, fan ya da prosestat arızalı olabilir. Bacalı model kombilerde ise; baca tıkalı, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Net tespit için ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.
 1. 305/306/307 Arıza Kodu Anakart arızası.
 • Çözüm Genus model kombinin en önemli parçası olan anakartta sorun olduğunu belirten arıza kodlarıdır. Bu gibi arıza durumlarında “reset” düğmesine basılarak kombi resetlenmelidir. Resetleme sonrasında arızada düzelme durumu olmaz ise mutlaka servis aranmalı ve yardım alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. Goncagül özyurt dedi ki:

  Su kesintisi sonrası ekranda 111 arızası verdi 3 damla işaretine basıyorum ama 2 bar üstüne çıkmıyor sonrasında error hatası veriyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Goncagül Hanım… Kombiniz düşük basınç uyarısı veriyor. 3 damla sembolüne bastığınızda normalde otomatik su basma fonksiyonunun devreye girmesi gerekir. Devreye girmiyor ve arıza durumu devam ediyorsa basınç sensörü, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için tabi yine de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Cihazı her ihtimale karşı kapatıp yeniden bi çalıştırmayı deneyin. Düzelme olmadığı taktirde servis çağırmalısınız.

 2. Merve Kaçar dedi ki:

  Merhabalar. Tedaş elektrik kesintisi sonucu yüksek gerilim gelmesi sonucu kombi kendini kilitleyip kalibrasyon uyarısı vermektedir. Nasıl bir çözüm önerilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım… Kombiler düşük-yüksek voltaj durumundan etkilenerek arızalanabilmektedir. Bu arızalar da genellikle elektronik sistemi etkilemektedir. Kombi kartının yanması gibi… Bu gibi durumların önüne geçmek için kombi regülatörü cihazı kullanmanız gerekir. Tabi bu cihaz öncesinde kombi kartının tamir edilmesi veya değiştirilmesi, dairenizde varsa eğer elektriksel sorunların giderilmesi gerekir.

 3. Arif Topaçlı dedi ki:

  Ariston geniş Evo kombim var kalorifer petek ısıtma kapalı banyoda sıcak su açıldığı zaman peteklerin çoğu ısınıyor
  NTV arızası olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Kombi yaz konumundayken sıcak su kullanımında eğer tüm petekler ısınıyorsa; üç yollu vana, kart veya sensör arızasıdır. Kombiye yakın 1-2 petek ısınıyorsa bu normaldir.

 4. ahmet yildiz dedi ki:

  merhaba kombi normal zamanda sıkıntısız çalışmakta fakat bina şebeke suyu kesildiği zaman basınç sıfıra düşmekte arıza nerede olabilir parçası pahalimi kimim ariston genus marka

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Normalde şebeke suyu kesildiğinde kombi kalorifer konumunda içinde bulunan tesisat basıncı düşene dek çalışır. Ancak şebeke suyu kesildiğinde basınç da sıfırlanıyorsa muhtemel sebep şuna bağlı olabilir: Ariston Genus model kombilerin bazılarında otomatik su doldurma fonksiyonu bulunur. Yani “3 su damlası” sembolü olan tuş vardır ve basınç düştüğü zaman bu tuşa basılır, basınç bu şekilde kendiliğinden yükselir. Sizin kombinizde de böyle bir tuş varsa eğer muhtemelen basınç bu özellik sebebiyle sıfırlanıyordur. Yani kombinizde belirttiğimiz tuş varsa bu duruma bağlı basınç sıfırlanıyor olabilir, böyle bir tuş yoksa doldurma musluğunu bi kontrol etmek gerekir. Yani bu durumu yerinde incelemek daha sağlıklı olur.

  2. Ozan bıyık dedi ki:

   Merhaba ben ozan 18 yaşındayım kendi evime çıktım ve çıktığım evde ariston genus 36ff yi kullamaktayım evde otururken 101 hatası ekrana geldi bir video izledim su yeterli değil dediler suyu bastım yarım saat sonra tekrar verdi su bastım yine oldu şimdi tekrar oldu ve suyu bastım yine olmadı acil yardım lütfen

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ozan Bey… Kombiye yarım saatte su basmak veya sorunun yarım saatte bir tekrar etmesi bir arızadır. Bu durumda eğer kombide gözle görülür bir su kaçağı yoksa tesisatınızda su kaçağı durumu vardır. Bize kalırsa önce tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Sorun görülmezse kombi servisinden yardım almalısınız.

 5. oktay mendeş dedi ki:

  ariston genus kombim var.302 gp giu iletişim hatası kodu veriyor.bu ne demekve çöümü nasıl olacak.
  teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Ariston Genus model kombilerde 302 arızası evet iletişim sorunudur. Bağlantılarda veya elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın net olarak yerinde görülüp tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 6. AYŞE BOSTAN dedi ki:

  Ekran gitti kombi çalışmıyor.Şalteri kapatıp açtığımda ışıklar yanıp birkaç saniye içinde tekrar sönüyor.Ne yapmam gerekir*

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Dairenizde elektrik kesintisi yoksa, şalter açık olmasına rağmen kombi ekranına elektrik gelmiyorsa bu anakart arızasıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir. Bu konuda yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 7. mustafa kaynak dedi ki:

  ısıtma suyu derecesi su akışına göre stabil kalmıyor düşük debide cok ısınıyor.bu normalmidir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Su tazyiği düşükse musluklardan daha sıcak su gelir. Su tazyiği yüksekse musluklardan daha ılık su gelir. Yani su tazyiği arttıkça kombinin suyu ısıtma oranı da düşük olur diyebiliriz. Bu her kombi sistemi için geçerlidir ve normal bir durumdur.

Petek Yıkama