Arçelik DGK 20 EK LCD Kombi Kullanımı

Arçelik DGK 20 EK LCD Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde Arçelik DGK 20 EK LCD ve DGK 30 EK LCD model kombilerin kullanım kılavuzu hakkındaki bilgiler yer almaktadır.

 1. 1 numaralı düğme
 2. Konum seçme, alarm sıfırlama, kapama ve kalorifer sıcaklık ayar düğmesi
 3. 2 numaralı düğme
 4. Sıcak su ayarı yapma, ön ısıtma fonksiyonu düğmesi
 5. 3 numaralı parça
 6. Basınç göstergesi (manometre)
 7. 4 numaralı düğme
 8. Çalışma sıcaklığını ve hata kodlarını gösteren dijital ekran

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

1 numaralı kalorifer simgeli düğmeyi “kalorifer üzerine / simgeli” konuma getirin. Bu şekilde kış konumu kapanır kombi sadece sıcak su talebini karşılar. Sıcak su ayarı için de 2 numaralı düğmeyi musluk simgesinin sağına doğru çevirmelisiniz. Ekranda ayarladığınız sıcaklığı görebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz sıcak su ayarını da yapmış olursunuz. Musluğu açtığınızda su kısa sürede ısınacaktır.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

1 numaralı kalorifer simgeli düğmeyi “kalorifer simgesi” konumuna getirdiğinizde kış moduna geçmiş olursunuz. Kalorifer ısı ayarını yapmak için de yine bu düğmeyi sağa doğru çevirebilirsiniz. Ekranda ayarladığınız sıcaklık derecesi de görüntülenecektir. Bu konumda kombi ısıtmanın yanı sıra sıcak su talebini de karşılar. Yalnız öncelik her zaman sıcak su içindir. Sıcak su musluğunu açarsanız eğer kalorifer konumu kapanır cihaz sıcak su beklentisine yanıt verir, sıcak su musluğunu kapattığınızda ise kalorifer konumu yeniden devreye girer ve cihaz ısıtmaya kaldığı yerden devam eder.

Ön Isıtma

Sıcak suyun daha hızlı gelmesine yardımcı olan fonksiyondur. 2 numaralı musluk simgeli düğmeyi en solda yer alan “musluk ve altında elektrik işareti simgesi” bulunan konuma getirin.

Bu fonksiyon ev içi sıcak su eşanjöründeki suyun sıcak kalmasını sağlamaktadır. Bu sebeple musluk açıldığında suyun ısınmasını bekleme süresi azalmış olur. Bu fonksiyon aktif hale geldiğinde ekranda mevcut talebe göre suyun ısınacağı sıcaklık ya da o anki sıcaklık gösterilir. Ön ısıtma talebi sonrasında ateşleme esnasında ekranda “P” sembolü görünür. Fonksiyonu devre dışı bırakmak için yine “musluk ve altında elektrik simgesi” konumuna getirin. Ardından bu düğmeyi istediğiniz bir sıcaklık derecesine çevirin. Fonksiyon cihaz kapalı iken aktif olmaz.

DİP NOT: Arçelik DGK 20 EK LCD Kombi Kullanımı sırasında ekranda (genelde A harfi ile başlayan) arıza kodu belirdiğinde 1 numaralı düğmeyi kullanarak cihazı “OFF” konumuna getirin. Birkaç sn. sonra yeniden mevcut konumuna getirin. Bu işlemi arızada düzelme olmuyorsa eğer birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Sorunun yine düzelmediği durumlarda ise servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (126 Yorum)

 1. Recep Çevik dedi ki:

  Arçelik dgk 20 ek lcd kombimin bar ayarı sürekli düşüyor tahliye vanasından damlama şeklinde akıyor arada petekler kapalı iken ekranda musluk işareti çıkıyor su ısıtmıyor sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombide ya da tesisatta su kaçağı olabilir veya sıva altında gözle görülmeyen tesisat kaçakları olabilir. Genleşme tankının havası bittiğinde
   ya da genleşme tankı delik olduğunda ve ana eşanjör kireçlendiğinde de bu tip sorunlar yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik yardım almanızı tavsiye ederiz.

 2. Nehir Yucel dedi ki:

  Arçelik DGK 2 EK LCD kiminin şu basınç (bar) ayarlı nasıl yapılır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nehir Hanım… İlgili makalemizden basıncı yükseltmek ve düşürmek hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz; https://kombitamircisi.com.tr/kombi/su-basinci/ .

 3. Tuğçe BENLİ dedi ki:

  A01 hatası veriyor. Apartmana ve dairede doğalgaz var su basıncı da 1 buçukta buna rağmen kombi sürekli arızaya geçiyor. 3 4 kere kombiyi kapa aç yaptım fakat düzelmedi. Ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım… Böyle bir sorunla karşılaştığınız an ekranın sol alt köşesinde RESET yazısı da belirir. Öncelikle konut içinde gaz olup kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz gelmekte ise kalorifer düğmesini RESET yazan konuma doğru çevirmeli ve bir süre kadar beklemelisiniz. Bu şekilde cihaz resetlenir. Arızada düzelme olmazsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlayın. Arıza hala devam ediyorsa; anakart arızası, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu sorunu ya da gaz valfi sorunu söz konusu olabilir. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi için teknik yardım almalısınız.

 4. Musa yentür dedi ki:

  Kombi ısı derecesini yükseltme rağmen hep otuza düşüyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Tesisatta tıkanıklık, eşanjör kireçlenmesi, pompa, sensör arızası gibi birçok durum söz konusu olabilir. Cihazı yerinde incelememiz gerekir.

 5. Erkan Erdogan dedi ki:

  Slm bar göstergesi kirmizinin altında barını nasıl yükseltin tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombi alt kısmında mavi veya kırmızı renkte sağa sola çevrilebilir musluk vardır. Bu musluğu sola çevirmeli, su sesi duymalısınız. Su sesi duyduktan sonra basıncı takip etmeli, basınç 1.5 bar olunca musluğu kapatmalısınız. İşlemi bir şekilde yapamıyor veya çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama