Altus AL 20 KH Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Altus AL 20 KH Hata Kodları

 1. A01 Arıza Kodu Başarısız ateşleme sorunu
 • Çözüm Öncelikle konutunuzda gaz olup, kombinize gaz geldiğinden emin olmak için gaz vanalarını kontrol etmeniz gerekir. Gaz vanaları kapalıysa açarak boru ile vananın aynı hizada olmasını sağlamalısınız. Gaz vanaları açıksa eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme işlemini birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yine de sonuç alamadıysanız eğer; anakart, iyon elektrotu, ateşleme elektrotu veya gaz valfi arızalı olabilir.

Altus AL 20 KH Arıza Kodları

 1. A03 Arıza Kodu Emniyet termostatı arızası
 • Çözüm Kombiyi aşırı sıcaklık durumuna karşı koruyan emniyet termostatında yani limit termostatta sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda teşhis ve müdahale için uzman yardımı almalısınız.
 1. E03 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı sorunu
 • Çözüm Cihaz hermetik olduğu için atık gaz sisteminde fan gibi parçalar görev alır. Bu arıza durumunda da hava basıncı ile alakalı sorun olduğunu anlayabiliriz. Bu durumda; fan, prosestat, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net teşhis için de mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E05 Arıza Kodu Çıkış suyu sensör arızası
 • Çözüm Çıkış suyu sensöründe sorun olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabileceğini, elektronik kartta sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. E06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası
 • Çözüm Sıcak su sensörü, sensör bağlantıları veya sensör borularında sorun olabileceğini belirtir. Elektronik kart ile alakalı bir arıza durumu da söz konusu olabilir. Bu yüzden servis desteği almalısınız.
 1. E10 Arıza Kodu Düşük basınç arızası
 • Çözüm Kombi tesisatındaki suyun yetersiz olduğunu belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda tesisata ihtiyacı olan suyu basmak gerekir. Basınç seviyesi 1,5 bara çıkarılmalıdır. İşlem için kombi altında monteli olan doldurma musluğunu kullanabilirsiniz. Doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi duyarsınız, bar seviyesinde yükselme olur. Basıncı 1,5 bara kadar yükseltin. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. İşlemi yapamıyorsanız, çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya sorun düzelmiyorsa uzman yardımı alabilirsiniz.
 1. E26 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Kombide aşırı sıcaklık sebebiyle yaşanan sorundur. Bu gibi durumlarda önce kombi tesisatında su olduğundan emin olmalısınız. Su eksikse kombiye su basmanız gerekir. Kombi tesisatında su varsa eğer kombiniz kış konumundayken arızaya geçtiyse petek vanalarını kontrol etmelisiniz. En azından 3-4 petek vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Arızada düzelme olmazsa eğer kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, pompa devir düşürüyor olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Miray dedi ki:

  Merhabalar Altus AL 20 Kombinin altından su akıtıyor. Açıp içine baktık üç yollu vana nın dibinden akıtıyor ve basıncı her seferinde yükseltmeme rağmen çok kısa sürede tekrar düşüyor. Conta ile alakalı olabilir mi ya da daha büyük bir problem mi acaba cevaplarsanız sevinirim açıkçası servisleri daha önceki deneyimlerinden dolayı güvenim kalmadı Önce uzman birine sorup Ondan sonra yol almak istiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Miray Hanım… Basınç yükselme sorunu olduğunda, cihaza fazla su basıldığında, parçalarında kırılma, çatlama ya da delinme meydana geldiğinde veya cihaz bakımsız kaldığında su akıtabilir. Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir. Sorunun tespit edilmesi için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 2. Ceyhun Meherremov dedi ki:

  Altus al 20kH kombi calışdığı zaman 60 dereciye ulaşır dayandıqdan sora alarm verir elranda 88 yazızı yanıb sönür

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ceyhun Bey… Kombi sıcaklığı yükseliyor ve akabinde 88 arızasına geçiyorsa bu bir kart arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama