Alpha CB 24 TF Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alpha CB 24 TF Hata Kodları

Makalemizde Alpha CB 24 TF Arıza Kodları hakkındaki bilgiler yer almaktadır. Alpha markası İmmergas güvencesi ile ülkemizde dağıtılarak servisi verilmektedir. Alpha CB 24 TF model kombilerde arıza kodları ekranda yanıp sönerek belirir.

Alpha CB 24 TF Arıza Kodları

 1. 01 Arıza Kodu Ateşleme arızası.
 • Çözüm Önce konut içinde gaz olduğundan emin olmak için ocağınız doğalgazlıysa çalıştırmayı deneyin. Ocak yanıyorsa dairenizde gaz vardır. Yanmıyorsa dairenizde gaz olmadığı için kombi de ateşleme yapmıyordur. Önce gaz vanalarına bakıp kapalıysa açın. Gaz vanaları açık ancak dairede doğalgaz yoksa bölgenizin doğalgaz dağıtım firması ile görüşerek bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz varsa eğer servis öncesi “RESET” düğmesine basarak kombinize reset atın. Resetleme işlemi sonrası arızada düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir düzelme olmazsa eğer servis çağırın. Elektrotlar, gaz valfi ya da anakartta sorun olabilir.
 1. 02 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Kombi içerisindeki suyun en yüksek seviyeyi de aştığını belirtir. Yani kombide aşırı sıcaklık olduğu için emniyet termostatı devreye girerek cihazı bloke etmiş durumda. Bu gibi durumlarda kombi altındaki tesisat vanalarına bakıp, kapalıysa açın. Kombi kış konumundaysa kalorifer vanalarına bakın, vanalar kapalıysa açın. Kombi basıncı düşükse su basın. Kombiyi “RESET” düğmesine basarak arka arkaya birkaç kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırın. Tesisat tıkanıklığı, kalorifer filtresi tıkanıklığı, devir daim pompası arızası, eşanjör arızası, üç yollu vana arızası veya sensör arızası olabilir.
 1. 04 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık termostatı ya da baca basınç anahtarı kontakları sorunu.
 • Çözüm Servis öncesi “RESET” düğmesine basarak kombiyi birkaç kez sorun düzelmediği sürece resetleyin. Birkaç resetleme işlemi sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer arıza teşhisi ve onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. 05 Arıza Kodu Çıkış suyu sensör arızası.
 • Çözüm Çıkış suyu sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnızca sensörde değil, sensör bağlantılarında, kablolarında, borularında da sorun olabilir. Düşük ihtimalle de olsa kart arızası olabilir. Bu yüzden net teşhis ve çözüm için servisi aramalı, yardım almalısınız.
 1. 06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensör arızası olarak tabir edilebilir. Sensörün yanı sıra sensör bağlantı, kablo ve borularında sorun olabilir. Anakart arızası da görülebilir. Bu yüzden arıza tespiti ve çözümü için servis desteği almalısınız.
 1. 08 Arıza Kodu Maksimum reset sorunu.
 • Çözüm Kısa sürede kombinin olması gerekenden daha fazla resetlendiğini belirtir. Cihaz arızaya geçtiğinde veya çalışmadığında RESET butonuna 1 saat içerisinde birçok kez bastıysanız cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Ekrandan 08 uyarı kodu silinir. Ancak mevcut arızanın giderilmesi için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 10 Arıza Kodu Yetersiz tesisat su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncının yetersiz yani olması gereken 1 ile 2 bar arası değerden düşük olduğunu belirtir. Kombinizin sağ altında monteli durumda olan doldurma musluğunu çevirerek kombi basıncı 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde su basın. İşlemden sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun muhtemelen düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer RESET düğmesine basın. İşlemi yapamadığınız durumda, işlem sırasında yaşadığınız her sorunda veya işlemi çok sık yapmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka servis çağırın.
 1. 11 Arıza Kodu Atık gaz basınç anahtarı sorunu.
 • Çözüm Atık gaz devresi ile alakalı bir sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda servis öncesi yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Kombinizde fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 20 Arıza Kodu Parazit alev sorunu.
 • Çözüm Alev kontrolünde ya da tesisat algılamasında sorun olduğu zaman cihaz bu arızaya geçer. Servis gelmecen önce RESET düğmesine basarak kombinize reset atın. Bu işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa teşhis ve çözüm için servis çağırın.
 1. 27 Arıza Kodu Yetersiz sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Öncelikle kombinizin su basıncını kontrol edin. Devir daim yapacak su olmayabilir. Tesisat su basıncı 1 bar altındaysa kombiye su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Tesisat su basıncı düşük değilse kombide sorun vardır. Muhtemel sebep devir daim pompası ile alakalı olabilir. Ancak yine de ekiplerin yerinde görmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.
 1. 28 Arıza Kodu Sızıntı söz konusu.
 • Çözüm Kombi kalorifer konumunda çalışırken kullanım suyunun sıcaklığında artış olduğu durumlarda kombi bu arızayı verir. Kombi bu durumda kalorifer sıcaklığını düşürür ve kireç oluşumunu engeller. Kullanım suyu musluklarını kapatmalı ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu durumda tesisatta kaçak durumu da olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 31 Arıza Kodu Mini CRD ile iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombiye bağlantılı çalışan Mini CRD ile iletişim sorunu olduğunda ekranda bu uyarı kodu belirir. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp birkaç saniye sonra yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer bağlantılarda sorun olabilir veya farklı arıza durumları olabilir. Bunun için servisle görüşmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Murat karabulut dedi ki:

  Merhabalar. Kombim 10 nolu arızayı veriyor. Resete falan basıp su basmayı denedim ama olmadı. 0 bar da duruyor su basıncı hiç bir şekilde su basilmiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey,
   Kombinizin basınç değeri 1 ile 2 arasında olmalıdır normali budur.Doldurma musluğu sola çevrilince açılır, sağa çevrilince ise kapanır. Basınç seviyesi 1 ile 2 arasına gelene kadar musluğu açık bekletmeniz gerekir. 1 ile 2 arasına gelince musluğu mutlaka kapatmanız gerekir.İbre 1 ile 2 arasına gelene kadar su baslmalı.Sorun tüm müdahalelere rağmen giderilmediyse uzman teknik servis ekibimizden yardım almanızı öneririz.

 2. Murat karabulut dedi ki:

  İyi günler. Benim kombim 10 nolu arızayı veriyor. Su basmaya çalıştım fakat hiç bir şekilde su basamadim. Şuan kombi su basıncı 0 konumunda. Alttaki su basma vanasini çeviriyorum su basmıyor resete falan da bastım genede su basmıyor çözümü nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey
   Sorun için doğru işlemleri yapmışsınız tüm bunlara rağmen düzelme olmadıysa uzman teknik servisin cihazınızı görmesi gerekmektedir.Uzman teknik servis ekibimizden yardım alabilirsiniz.

 3. Elvin dedi ki:

  Merhaba. Bende 1,5 bara koyduğumda 3 bara kadar kalkiyor. İsti suyum temperaturunu aşağı 45e koyduğumda ve ya yaz moduna çevirdiyimde bar sıfıra düşüyor. sebeb ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombiye bakım gerekebilir. Yani tankın havası eksik, eşanjör kireçlenmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Tabi sorunu net teşhis etmek için yerinde görmemiz gerekiyor. Bu konuda teknik yardım almalısınız.

   1. Elvin dedi ki:

    tankın havasını dolduruyorum, bir kaç günden sonra boşalıyor, sebeb ne ola bilir?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tank delik-patlak olabilir. Ancak yine de cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Tank dediğiniz kombi su basıncı ise; tank haricinde eşanjör veya tesisat problemleri de söz konusu olabilir.

 4. Kenan dedi ki:

  Bende hata kodu 03 burda yok o kod

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… 03 hata kodu baca gazı sıcaklığının yüksek olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihazı resetlemeli, çözüm olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

 5. Hüseyin gülay dedi ki:

  Kombi su osıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombide sıcak su sorunu en kapsamlı sorundur. Çünkü tek bir sebebi olmaz. Her zaman sıcak su için kullanırız ve içinde bulunan hemen her parça sıcak su devresinde görevdedir. Kombi makalemizde sunduğumuz gibi bir hata kodu veriyorsa açıklamasına bakarak muhtemel sebeplerini ve çözüm önerilerini inceleyebilir, yapmanız gereken bir işlem varsa uygulayabilirsiniz. Sorun düzelmez veya kombi bir uyarı vermediği halde sıcak su vermiyorsa bu aşamada servis çağırmanız gerekir. Sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz maalesef.

Petek Yıkama