Alpha CB 24 TF Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alpha CB 24 TF Hata Kodları

Makalemizde Alpha CB 24 TF Arıza Kodları hakkındaki bilgiler yer almaktadır. Alpha markası İmmergas güvencesi ile ülkemizde dağıtılarak servisi verilmektedir. Alpha CB 24 TF model kombilerde arıza kodları ekranda yanıp sönerek belirir.

Alpha CB 24 TF Arıza Kodları

 1. 01 Arıza Kodu Ateşleme arızası.
 • Çözüm Önce konut içinde gaz olduğundan emin olmak için ocağınız doğalgazlıysa çalıştırmayı deneyin. Ocak yanıyorsa dairenizde gaz vardır. Yanmıyorsa dairenizde gaz olmadığı için kombi de ateşleme yapmıyordur. Önce gaz vanalarına bakıp kapalıysa açın. Gaz vanaları açık ancak dairede doğalgaz yoksa bölgenizin doğalgaz dağıtım firması ile görüşerek bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz varsa eğer servis öncesi “RESET” düğmesine basarak kombinize reset atın. Resetleme işlemi sonrası arızada düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir düzelme olmazsa eğer servis çağırın. Elektrotlar, gaz valfi ya da anakartta sorun olabilir.
 1. 02 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Kombi içerisindeki suyun en yüksek seviyeyi de aştığını belirtir. Yani kombide aşırı sıcaklık olduğu için emniyet termostatı devreye girerek cihazı bloke etmiş durumda. Bu gibi durumlarda kombi altındaki tesisat vanalarına bakıp, kapalıysa açın. Kombi kış konumundaysa kalorifer vanalarına bakın, vanalar kapalıysa açın. Kombi basıncı düşükse su basın. Kombiyi “RESET” düğmesine basarak arka arkaya birkaç kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırın. Tesisat tıkanıklığı, kalorifer filtresi tıkanıklığı, devir daim pompası arızası, eşanjör arızası, üç yollu vana arızası veya sensör arızası olabilir.
 1. 04 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık termostatı ya da baca basınç anahtarı kontakları sorunu.
 • Çözüm Servis öncesi “RESET” düğmesine basarak kombiyi birkaç kez sorun düzelmediği sürece resetleyin. Birkaç resetleme işlemi sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer arıza teşhisi ve onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. 05 Arıza Kodu Çıkış suyu sensör arızası.
 • Çözüm Çıkış suyu sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnızca sensörde değil, sensör bağlantılarında, kablolarında, borularında da sorun olabilir. Düşük ihtimalle de olsa kart arızası olabilir. Bu yüzden net teşhis ve çözüm için servisi aramalı, yardım almalısınız.
 1. 06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensör arızası olarak tabir edilebilir. Sensörün yanı sıra sensör bağlantı, kablo ve borularında sorun olabilir. Anakart arızası da görülebilir. Bu yüzden arıza tespiti ve çözümü için servis desteği almalısınız.
 1. 08 Arıza Kodu Maksimum reset sorunu.
 • Çözüm Kısa sürede kombinin olması gerekenden daha fazla resetlendiğini belirtir. Cihaz arızaya geçtiğinde veya çalışmadığında RESET butonuna 1 saat içerisinde birçok kez bastıysanız cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Ekrandan 08 uyarı kodu silinir. Ancak mevcut arızanın giderilmesi için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 10 Arıza Kodu Yetersiz tesisat su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncının yetersiz yani olması gereken 1 ile 2 bar arası değerden düşük olduğunu belirtir. Kombinizin sağ altında monteli durumda olan doldurma musluğunu çevirerek kombi basıncı 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde su basın. İşlemden sonra doldurma musluğunu kapatın. Sorun muhtemelen düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer RESET düğmesine basın. İşlemi yapamadığınız durumda, işlem sırasında yaşadığınız her sorunda veya işlemi çok sık yapmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka servis çağırın.
 1. 11 Arıza Kodu Atık gaz basınç anahtarı sorunu.
 • Çözüm Atık gaz devresi ile alakalı bir sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda servis öncesi yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Kombinizde fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 20 Arıza Kodu Parazit alev sorunu.
 • Çözüm Alev kontrolünde ya da tesisat algılamasında sorun olduğu zaman cihaz bu arızaya geçer. Servis gelmecen önce RESET düğmesine basarak kombinize reset atın. Bu işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa teşhis ve çözüm için servis çağırın.
 1. 27 Arıza Kodu Yetersiz sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Öncelikle kombinizin su basıncını kontrol edin. Devir daim yapacak su olmayabilir. Tesisat su basıncı 1 bar altındaysa kombiye su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Tesisat su basıncı düşük değilse kombide sorun vardır. Muhtemel sebep devir daim pompası ile alakalı olabilir. Ancak yine de ekiplerin yerinde görmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.
 1. 28 Arıza Kodu Sızıntı söz konusu.
 • Çözüm Kombi kalorifer konumunda çalışırken kullanım suyunun sıcaklığında artış olduğu durumlarda kombi bu arızayı verir. Kombi bu durumda kalorifer sıcaklığını düşürür ve kireç oluşumunu engeller. Kullanım suyu musluklarını kapatmalı ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu durumda tesisatta kaçak durumu da olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 31 Arıza Kodu Mini CRD ile iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombiye bağlantılı çalışan Mini CRD ile iletişim sorunu olduğunda ekranda bu uyarı kodu belirir. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp birkaç saniye sonra yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer bağlantılarda sorun olabilir veya farklı arıza durumları olabilir. Bunun için servisle görüşmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Damla Erden dedi ki:

  Merhabalar, kombimdeki yanan ekran ışığı yanıp sönüyor ve sıcak su akmıyor. Ne yapmalıyım? Şarteli indirdim 2 kere ama düzelmedi. Basınç değeri de 0 a yakın, ben hiç vana açıp kapatmadım ki neden böyle ışığı yanma sönme oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Damla Hanım… Kombi basıncı 0 olduğu için cihaz düşük basınç arızasına geçmiş. Ara sıra tesisat basıncı azalabilir. Kullanıcı olarak basıncı 1.5 bara yükseltmeniz gerekir. Kombiye takılı-montajlı olan sağ alttaki musluğu sol tarafa doğru çevirin. Su sesi duyacaksınız. Su sesi duyduktan sonra basıncı takip edin. Basınç 1.5 olduğunda doldurma musluğunu sola çevirip kapatın, sorun çözümlenecektir.

Petek Yıkama