Alarko Trendy-D F1 Arızası

Alarko Trendy-D F1 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma sorunu demektir. Ekranda F1 hata kodu ile birlikte reset yazısı ve ingiliz anahtarı resmi de yer alır.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Alarko Trendy-D model kombinizde F1 arıza kodu ile karşılaştığınızda önce sunacağımız bilgileri uygulamayı deneyin.

  • Trendy-D model kombinize reset atmalısınız. Resetleme işlemi çok basittir. Kombinizde zaten 2 ayar düğmesi bulunmaktadır. Üst kısımdaki düğme ile sıcak su ayarı, alt kısımdaki düğme ile kalorifer ayarı yapılır. İki düğme arasına baktığınız zaman mavi renkte ufak bir düğme göreceksiniz. Düğmenin solunda “R” harfi vardır. Bu düğmeye bir kez basmanız halinde kombinizde reset atmış olursunuz. Sorun düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.
  • Petek vanalarını kontrol etmelisiniz. Trendy-D model kombiyi kullanırken bu hata kodu ekranda belirdi ise petek vanalarına bakın. Vanaların açık olması gerekir. Kapalı ise mutlaka açmanız gerekmektedir. Bir de dikkat etmeniz gereken husus şudur: konut içinde en az 3 peteği kullanmanız gerekir. Aksi halde parçalar zarar görerek daha farklı sorunları yaşayabilirsiniz.
  • Kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Kombi su basıncı 1 barın altındaysa eğer düşük basınç sebebiyle bu sorun yaşanabilir. Kombiye 1,5 bara kadar su basarsanız sorun düzelebilir.

Bu uygulama ve kontrolleri servis öncesinde yapın. Sorunun düzelmediğini ve sonucun değişmediğini gördüğünüz durumda cihaza daha fazla müdahalede bulunmayın. Çünkü yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmamaktadır. Uzman Alarko Servisi yardımı alın.

Arızanın Çözümü

  • Üç yollu vananın konum değiştirmesi durumu veya çalışma esnasında ortada kalması Üç yollu vana kış ve yaz konumunu birbirinden ayırmaktadır. Kendi kendine konum değiştirdiğinde veya ortada kaldığında aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu sorunda üç yollu vana tamiri veya değişimi gerekebilmektedir.
  • Ana eşanjörün tıkanması veya kireçlenmesi Ana eşanjör Trendy-D model kombilerde önemli parçalardan biridir. Ana eşanjör parçasının arıza yapma sebeplerinin başında tıkanması ve kireçlenmesi yer alır. Tabi bir de delinebilmektedir. Tıkandığı veya kireçlendiği durumlarda bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman servis ekibinden yardım almak gerekir.
  • Kalorifer pislik tutucu filtrenin tıkanması Kombi altında bulunan kalorifer dönüş borusu içerisinde pislik ve toz tutma özelliğinde silindir şeklinde bir filtre yer almaktadır. Özellikle de bakımsızlık sebebi ile tıkanabilmektedir. Tıkalı durumda ise temizlenir yeniden yerine takılır ve sorun giderilir. Kalorifer filtresi nasıl temizlenir? merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
  • Pompanın sıkışması veya çalışmaması Pompa kombide devir daim yapan bir parçadır. Devir daim yapma özelliğinde olduğundan kombideki önemi büyüktür. Parçanın sıkışması veya çalışmaması gibi durumlarda aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Pompa tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir.

Bu durumlar dışında başka harici sorunlar da olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama