Alarko Trendy-D Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Trendy-D Hata Kodları

 1. F4 Arızası  Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda reset yazısı ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce gaz girişlerini kontrol edin ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise açın. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakın, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse eğer resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Bu arıza durumunda elektronik kartta, gaz valfinde ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodunda arıza olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

►►► F4 Arıza kodu ile birlikte ekranda sadece İngiliz anahtarı resmi olur ise bu sahte alev demektir. Gaz vanası kapalı olmasına karşın iyonizasyon elektrodunun iyon algıladığını belirtir. Yani alev hisseder. Bu arıza durumunda cihaza müdahaleniz söz konusu olmamalıdır. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 1. F1 Arızası Limit termostat arızası.
 • Çözüm Aşırı ısınma olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda ekranda reset ve İngiliz anahtarı resmi de belirir. Trendy-D kombi f1 arıza kodu çözümü detayları için linke tıklayabilirsiniz.
 1. F5 Arızası Hava prosestatı sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu arıza kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Hava akış sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Prosestatın yanı sıra fan ya da elektronik kartta da sorun olabilir. Hava akım borusu yani baca yerinden çıkmış olabilir. Tespit yapılması ve arızanın giderilmesi adına mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F3 Arızası Kalorifer sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe, sensör borularında veya sensör kablolarında sorun olabileceğini anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. F2 Arızası Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörünün yanı sıra sensör borularında veya sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F0 Arızası Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda İngiliz anahtarı resmi de belirir. Tesisat su basıncının düşük olduğunu veya su dolaşımının olmadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce cihazın su basıncını kontrol edin. Panelin en sağında yuvarlak gösterge vardır. Gösterge en soldaki kırmızıya yakın ise düşük demektir. Trendy-D model kombinin sol altındaki siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge yeşilin ortasına gelene kadar su basmalısınız. Bu değere geldiğinde sorun düzelecektir. Sorun düzelmiyorsa veya bar değeri normali gösteriyor ise su devir daimi olmuyordur. Bu durumda önce kombi altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise; pompa arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir ya da ana eşanjör tıkalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (62 Yorum)

 1. Dilara K dedi ki:

  Kombiden iki kez pat diye ses geldi lamba patladı sandım yan odadan geldim. Baktım kombinin ekranı yanmıyor. Hemen gazı kestim. Ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilara Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/ses-yapiyor/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 2. Ghiath Eddin dedi ki:

  Dears,

  My kombi is ALARKO / TRENDY, ModeL: TY20 HE, Category: IkH3 B/P.

  The gaz and fire are there, and the hot water is coming thru taps, but not thru the radiators.
  Reason and solution? please

  Thankfully
  Ghiath

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Hi Ghiath,
   it may be caused by a failure in the pump, the heating sensor may be defective, or the heating filter may be clogged with dirt because the boiler maintenance is not performed regularly, there may be calcification in the main heat exchanger.” for a clear diagnosis of the problem you should call us.

Petek Yıkama