Alarko Trendy-D Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Trendy-D Hata Kodları

 1. F4 Arızası  Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda reset yazısı ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce gaz girişlerini kontrol edin ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise açın. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakın, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse eğer resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Bu arıza durumunda elektronik kartta, gaz valfinde ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodunda arıza olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

►►► F4 Arıza kodu ile birlikte ekranda sadece İngiliz anahtarı resmi olur ise bu sahte alev demektir. Gaz vanası kapalı olmasına karşın iyonizasyon elektrodunun iyon algıladığını belirtir. Yani alev hisseder. Bu arıza durumunda cihaza müdahaleniz söz konusu olmamalıdır. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 1. F1 Arızası Limit termostat arızası.
 • Çözüm Aşırı ısınma olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda ekranda reset ve İngiliz anahtarı resmi de belirir. Trendy-D kombi f1 arıza kodu çözümü detayları için linke tıklayabilirsiniz.
 1. F5 Arızası Hava prosestatı sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu arıza kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Hava akış sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Prosestatın yanı sıra fan ya da elektronik kartta da sorun olabilir. Hava akım borusu yani baca yerinden çıkmış olabilir. Tespit yapılması ve arızanın giderilmesi adına mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F3 Arızası Kalorifer sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe, sensör borularında veya sensör kablolarında sorun olabileceğini anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. F2 Arızası Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörünün yanı sıra sensör borularında veya sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F0 Arızası Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda İngiliz anahtarı resmi de belirir. Tesisat su basıncının düşük olduğunu veya su dolaşımının olmadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce cihazın su basıncını kontrol edin. Panelin en sağında yuvarlak gösterge vardır. Gösterge en soldaki kırmızıya yakın ise düşük demektir. Trendy-D model kombinin sol altındaki siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge yeşilin ortasına gelene kadar su basmalısınız. Bu değere geldiğinde sorun düzelecektir. Sorun düzelmiyorsa veya bar değeri normali gösteriyor ise su devir daimi olmuyordur. Bu durumda önce kombi altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise; pompa arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir ya da ana eşanjör tıkalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Merhabalar kiminin sıcaklık derecesi 35 iken 60 a cikiyo kendiliğinden suyun sıcaklığı değişiyor sorun ne olabilir şimdiden tesekkurler

  1. Merhaba Yasin Bey… 35°C ye ayarlı bir kombi ısınma sırasında sıcaklığı yükseltebilir. Ancak 60°C ye kadar çıkması normal değildir. Ntc sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekiyor.

 2. Merhaba kombimde f4 arızası var belli süre ateşleme yapmıyor daha sonra gürleyerek ateşleme yapıyor çözüm öneriniz nedir
  Resetleme yapıldı vanalar kontrol edildi

  1. Merhaba Burak Bey… Makalemizde arıza durumu hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, resetleme işlemi uygulamanıza rağmen sorunda düzelme olmuyorsa her şekilde servis yardımı almalısınız. Yani sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi gerekiyor. Kullanıcı olarak sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de yok maalesef.

  1. Merhaba Cem Bey… Dairenizde gelen su tazyiği yüksekse ya da uzun zamandır su basma işlemi yapmadıysanız parça sıkışmış olabilir. Zarar vermeden bir pense yardımıyla dikkatlice çevirmeyi deneyin. Yine de dönmüyorsa servis yardımı almalısınız.

 3. Merhabalar alarko trendy-d kombi kullanıyorum.
  Kombimin ekranında görüntü yok, ancak çalışmasında bir problem yok. Kombiyi silerken içine su kaçırmış olabiliriz, bu konu hakkında tavsiyeniz nedir ?

  1. Merhaba Caner Bey… Kombi ekranına ışığı yani enerjiyi veren karttır. Kart kapalı bir kutu içerisindedir. Silerken su gelmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Ancak kombinin çalışmasında bir sorun yok demişsiniz. Şu anlık kombi çalışmaya devam eder ancak bir süre sonra çalışması tamamen duracaktır. Bu yüzden servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

  1. Merhaba Serkan Bey… F0 arıza kodu tesisat basıncının düşük olduğunu ya da cihazda su dolaşımının olmadığını belirtir. Makalemizde de açıkladığımız gibi önce kombi tesisat basıncına bakın ve basınç değeri düşükse eğer yine makalemizde anlattığımız gibi basıncı yükseltin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Sorun düzelmez ya da işlemi yapamazsanız bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

  2. Kiminin suyu yoktu. Alttaki düğmeden suyunu yeşil göstergenin ortasına kadar getirdim. Düğmeyi tekrar kapatmalimiyim?

   1. Tabi ki Ayşe Hanım… Doldurma musluğunu açık bırakırsanız basınç yükselmeye devam eder ve yüksek basınç sebebiyle kombi su akıtabilir. Bu yüzden işlem bitiminde doldurma musluğunu kapatın, iyice sıktığınızdan da emin olun, açık kalmasın.

  1. Merhaba Murat Bey… F3 arızası normalde kalorifer sensörü arızasıdır. Yani sıcak suyun gelip, kaloriferlerin ısıtmaması gerekir. Ancak tam tersi bir durum var. Ya sensörde sorun var ya da anakart arızası. Tabi sorunu net olarak tespit etmemiz için yerinde görmemiz gerekir. Bizi arayarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Merhaba. Alarko trendy d modeli kombinin yakındaki petek ısınırken diğerleri ısınmıyor. Petek suyu temizliği yapılmasına rağmen sorun devam ediyor. Sebebi ne olabilir. Musluklara sıcak su sorunsuz geliyor

  1. Merhaba Muhammed Bey… Kombide sorun olsa hiçbir peteği ısıtmaz. Petekler buz gibi olur. En yakın petek ısınıyor geri kalan petekler ısınmıyorsa tesisatınızda tıkanıklık olabilir veya farklı sorunlar olabilir. Önce tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Kombi sıcak su uzun süre kullanıldığında içinde bulunan suyu tesisata göndermek zorunda kalır. Bu yüzden en yakın birkaç petekte ısı olabilir. Bu yüzden de en yakın petekleri ısıtıyor geri kalan petekleri ısıtmıyor olabilir. Yani kombide anakart, kalorifer sensörü, pompa gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali var. Servis yardımı alarak hem tesisatınızı hem de kombinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 5. Anahtar işareti yanında 1 arıza sebebi nedir acaba.sıcak su gelmiyor petekler ısınmıyor

  1. Merhaba Cengiz Bey… Alarko Trendy-D model kombilerde 1 arıza kodu yok ama o F1 arızası olabilir. F1 arıza kodu: aşırı ısınma sorunudur. Yani kombi içindeki suyun sıcaklığının en yüksek dereceyi de geçtiğini belirtir. Kombi su basıncının 1,5 bar civarında olduğundan emin olun. Petek ve tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de düzelme olmuyorsa eğer servis çağırmanız gerekir. Net teşhis için de cihazı yerinde incelemek gerekir.

 6. kombi buz gibi olmuş ekran yanım sönüyor ses var calışıyo gibi fişini cektim alorka treny d

  1. Merhaba Serdar Bey… Petekler soğuduysa eğer cihaz arızaya geçmiştir. Ekranda makalemizde belirttiğimiz gibi F harfi ile başlayan bir arıza kodu belirmesi gerekir. Bu arıza kodunu bize iletirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Merhaba degerli calısanlar.Sabah uyandģmda Kominin kendi kendine sammnki calşyormuş gibi bacadan ufledigini gordum ancak petekler buz gibiydi.Ekrana baktģmda ekranin surekli degisik çizgiler çıkıp sonra 16 yazdığını ve tekrardan bunun devam ettigini gordum.Birkac kere resetledim.lakin sonuc degismedi.Su bastım olmadı,fisini cekip taktgmda aynsı gibi sanki çalsyor ama isinma.yok ve ekranda cozgiler ckp sonra 16 yazyor.Bilgilendiririseniz sevinirim.Alarko Trendy-D modeli kombim var ve kiracıyım.Saygılarmla

    1. Merhaba Hakan Bey… Alarko Trendy-D model kombilerde arıza kodları F harfi ile başlamaktadır. Mesela; F4 uyarısı gibi. Ekranda beliren 16 yazısı muhtemelen cihazın içinde ölçtüğü sıcaklık derecesidir. Yani cihaz devreye girmeye çalışıyor ancak devreye girmiyor gibi. Bir hata kodu da vermediği için uzaktan bilgi sunmak çok zor. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan da bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba Hasan Bey… Trendy-D model kombilerde gaz yokluğu hatasıdır. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarını açarak kombiye gaz geldiğinden emin olun. Daha sonrasında “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi F4 uyarısı devam ederse birkaç kez daha uygulayın. Arıza durumu yine de devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 7. Merhaba. Benim Alarko Trendy-d kombim var. Kombimde şöyle bir sorun var. Son derecesi olan 7 çok iyi çalışıyor ama düşük derecede çalışmıyor. Bir alevleniyor yüksek bir dereceyi gösterip hemen duruyor. normalde hep 3’te çalıştırırdım ama şimdi düşük derecelerde hiç çalışmıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gökhan Bey… Kombide ısı ayar düğmeleri arka kısımda yer alan anakart potans kısmına bağlıdır. Potans yerinde bir sorun varsa eğer bu yüzden çalışmıyor veya devre dışı kalıyor olabilir. Ancak bu bir pompa arızası, sensör arızası da olabilir. Tesisatınızda veya kalorifer filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde incelemekte fayda var. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama