Alarko Trendy-D Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Trendy-D Hata Kodları

 1. F4 Arızası  Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda reset yazısı ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce gaz girişlerini kontrol edin ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise açın. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakın, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse eğer resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Bu arıza durumunda elektronik kartta, gaz valfinde ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodunda arıza olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

►►► F4 Arıza kodu ile birlikte ekranda sadece İngiliz anahtarı resmi olur ise bu sahte alev demektir. Gaz vanası kapalı olmasına karşın iyonizasyon elektrodunun iyon algıladığını belirtir. Yani alev hisseder. Bu arıza durumunda cihaza müdahaleniz söz konusu olmamalıdır. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 1. F1 Arızası Limit termostat arızası.
 • Çözüm Aşırı ısınma olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda ekranda reset ve İngiliz anahtarı resmi de belirir. Trendy-D kombi f1 arıza kodu çözümü detayları için linke tıklayabilirsiniz.
 1. F5 Arızası Hava prosestatı sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu arıza kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Hava akış sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Prosestatın yanı sıra fan ya da elektronik kartta da sorun olabilir. Hava akım borusu yani baca yerinden çıkmış olabilir. Tespit yapılması ve arızanın giderilmesi adına mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F3 Arızası Kalorifer sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe, sensör borularında veya sensör kablolarında sorun olabileceğini anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. F2 Arızası Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Ekranda hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörünün yanı sıra sensör borularında veya sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F0 Arızası Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda ekranda İngiliz anahtarı resmi de belirir. Tesisat su basıncının düşük olduğunu veya su dolaşımının olmadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce cihazın su basıncını kontrol edin. Panelin en sağında yuvarlak gösterge vardır. Gösterge en soldaki kırmızıya yakın ise düşük demektir. Trendy-D model kombinin sol altındaki siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge yeşilin ortasına gelene kadar su basmalısınız. Bu değere geldiğinde sorun düzelecektir. Sorun düzelmiyorsa veya bar değeri normali gösteriyor ise su devir daimi olmuyordur. Bu durumda önce kombi altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise; pompa arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir ya da ana eşanjör tıkalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (38 Yorum)

 1. Asya Avcı dedi ki:

  Kombim çalışıyor ama sıcak su vermiyor aniden oldu alev çeşme kalorifer simgeleri yanıp sönüyor ve reset yazıyor reset tuşuna bastım ama fayda etmedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Asya Hanım… Cihazda sensör, kart gibi parçalara bağlı bir sorun olabilir. Ancak yine de resetlenmesine rağmen düzelmiyorsa cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. kubra dilek dedi ki:

  Merhaba,

  kombi peteklere ısı vermiyor ve sıcak su akmıyor. Ekranda da hiç bir uyarı vermiyor sadece su derecesi gözüküyor arıza ve petek ısı yazıları silik silik okunmuyor yanıp yanıp sönüyor, resetleme yaptığımızda ise resetlemiyor, desteğinizi rica ederiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kübra Hanım… Kombi çalışmıyor ve bir hata kodu da vermiyorsa uzaktan tahmini de olsa bilgi sunmak çok zordur. Ancak ekrandaki yazılar silik ise bu bir kart arızası olabilir. Yine de tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. HANİFİ YALÇIN dedi ki:

  Merhaba,
  Alarko Treny D kombi su ısıtmasında da, petek ısıtmasında da ateşleme yapıyor ancak ekranda alev işareti çıkmıyor ısıtma yapmıyor.
  Herhangi bir hata da vermiyor. Bazen 8-10 sefer ateşlemeyi denedikten sonra alev işareti çıkarak ısıtma yapıyor. Sebebini bulamadık. Servis kartta olmadığını söyledi. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hanifi Bey… Brülörde alev oluştuğu zaman ekrana alev sembolü yansır. Brülörde alev oluşmuyorsa kombi çalışmaya zorlar kendini ancak çalışmaz. Ayrıca brülörde alev oluşmadan kombi ateşleme yapmaz yani yapamaz. Brülörde alev oluşmuyorsa; iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ancak arıza yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. Bu konuda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

   1. HANİFİ YALÇIN dedi ki:

    Kısa sürede cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Verdiğiniz numarayla da görüştüm, yardımcı olmaya çalıştılar. İyi çalışmalar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz Hanifi Bey. Aksaray iline maalesef ki hizmetimiz mevcut olmadığı için servis hizmeti konusunda size yardımcı olamadık. Ancak kombiyle alakalı aklınıza takılan tüm sorunlarınızı bize iletebilirsiniz. Uzaktan da olsa destek sunarak size yardımcı olmaya çalışırız. İyi günler dileriz.

 4. Havva şahin dedi ki:

  Kombi f0 gösteriyor napabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Havva Hanım… Makalemizde F0 arızası hakkındaki detaylar sunulmuştur. Size önerilen uygulamayı gerçekleştirmeniz gerekir. İşlemi yapamadığınız durumlarda yardım için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. Yasin cetin dedi ki:

  Merhabalar kiminin sıcaklık derecesi 35 iken 60 a cikiyo kendiliğinden suyun sıcaklığı değişiyor sorun ne olabilir şimdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… 35°C ye ayarlı bir kombi ısınma sırasında sıcaklığı yükseltebilir. Ancak 60°C ye kadar çıkması normal değildir. Ntc sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekiyor.

 6. Buröak ahmet martlı dedi ki:

  Merhaba kombimde f4 arızası var belli süre ateşleme yapmıyor daha sonra gürleyerek ateşleme yapıyor çözüm öneriniz nedir
  Resetleme yapıldı vanalar kontrol edildi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Makalemizde arıza durumu hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, resetleme işlemi uygulamanıza rağmen sorunda düzelme olmuyorsa her şekilde servis yardımı almalısınız. Yani sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi gerekiyor. Kullanıcı olarak sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de yok maalesef.

 7. Cem dedi ki:

  Merhaba cihazin altındaki siyah vana dönmüyor tavsiyeniz nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Dairenizde gelen su tazyiği yüksekse ya da uzun zamandır su basma işlemi yapmadıysanız parça sıkışmış olabilir. Zarar vermeden bir pense yardımıyla dikkatlice çevirmeyi deneyin. Yine de dönmüyorsa servis yardımı almalısınız.

 8. Caner dedi ki:

  Merhabalar alarko trendy-d kombi kullanıyorum.
  Kombimin ekranında görüntü yok, ancak çalışmasında bir problem yok. Kombiyi silerken içine su kaçırmış olabiliriz, bu konu hakkında tavsiyeniz nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Kombi ekranına ışığı yani enerjiyi veren karttır. Kart kapalı bir kutu içerisindedir. Silerken su gelmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Ancak kombinin çalışmasında bir sorun yok demişsiniz. Şu anlık kombi çalışmaya devam eder ancak bir süre sonra çalışması tamamen duracaktır. Bu yüzden servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 9. Serkan öznaz dedi ki:

  Merhaba şuan da f0 da çözümünüz nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… F0 arıza kodu tesisat basıncının düşük olduğunu ya da cihazda su dolaşımının olmadığını belirtir. Makalemizde de açıkladığımız gibi önce kombi tesisat basıncına bakın ve basınç değeri düşükse eğer yine makalemizde anlattığımız gibi basıncı yükseltin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Sorun düzelmez ya da işlemi yapamazsanız bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

   1. Serkan öznaz dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.
    Problem düzeldi.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz Serkan Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

  2. Ayşe Duranlar dedi ki:

   Kiminin suyu yoktu. Alttaki düğmeden suyunu yeşil göstergenin ortasına kadar getirdim. Düğmeyi tekrar kapatmalimiyim?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Tabi ki Ayşe Hanım… Doldurma musluğunu açık bırakırsanız basınç yükselmeye devam eder ve yüksek basınç sebebiyle kombi su akıtabilir. Bu yüzden işlem bitiminde doldurma musluğunu kapatın, iyice sıktığınızdan da emin olun, açık kalmasın.

 10. murat çakır dedi ki:

  merhaba benim f 3 arıza var sıcak su gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… F3 arızası normalde kalorifer sensörü arızasıdır. Yani sıcak suyun gelip, kaloriferlerin ısıtmaması gerekir. Ancak tam tersi bir durum var. Ya sensörde sorun var ya da anakart arızası. Tabi sorunu net olarak tespit etmemiz için yerinde görmemiz gerekir. Bizi arayarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Muhammed Çuhadar dedi ki:

  Merhaba. Alarko trendy d modeli kombinin yakındaki petek ısınırken diğerleri ısınmıyor. Petek suyu temizliği yapılmasına rağmen sorun devam ediyor. Sebebi ne olabilir. Musluklara sıcak su sorunsuz geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Kombide sorun olsa hiçbir peteği ısıtmaz. Petekler buz gibi olur. En yakın petek ısınıyor geri kalan petekler ısınmıyorsa tesisatınızda tıkanıklık olabilir veya farklı sorunlar olabilir. Önce tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Kombi sıcak su uzun süre kullanıldığında içinde bulunan suyu tesisata göndermek zorunda kalır. Bu yüzden en yakın birkaç petekte ısı olabilir. Bu yüzden de en yakın petekleri ısıtıyor geri kalan petekleri ısıtmıyor olabilir. Yani kombide anakart, kalorifer sensörü, pompa gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali var. Servis yardımı alarak hem tesisatınızı hem de kombinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 12. Cengiz cengiz dedi ki:

  Anahtar işareti yanında 1 arıza sebebi nedir acaba.sıcak su gelmiyor petekler ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Alarko Trendy-D model kombilerde 1 arıza kodu yok ama o F1 arızası olabilir. F1 arıza kodu: aşırı ısınma sorunudur. Yani kombi içindeki suyun sıcaklığının en yüksek dereceyi de geçtiğini belirtir. Kombi su basıncının 1,5 bar civarında olduğundan emin olun. Petek ve tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de düzelme olmuyorsa eğer servis çağırmanız gerekir. Net teşhis için de cihazı yerinde incelemek gerekir.

 13. SERDARKANTAŞ dedi ki:

  kombi buz gibi olmuş ekran yanım sönüyor ses var calışıyo gibi fişini cektim alorka treny d

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Petekler soğuduysa eğer cihaz arızaya geçmiştir. Ekranda makalemizde belirttiğimiz gibi F harfi ile başlayan bir arıza kodu belirmesi gerekir. Bu arıza kodunu bize iletirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Hakan Erdinç dedi ki:

    Merhaba degerli calısanlar.Sabah uyandģmda Kominin kendi kendine sammnki calşyormuş gibi bacadan ufledigini gordum ancak petekler buz gibiydi.Ekrana baktģmda ekranin surekli degisik çizgiler çıkıp sonra 16 yazdığını ve tekrardan bunun devam ettigini gordum.Birkac kere resetledim.lakin sonuc degismedi.Su bastım olmadı,fisini cekip taktgmda aynsı gibi sanki çalsyor ama isinma.yok ve ekranda cozgiler ckp sonra 16 yazyor.Bilgilendiririseniz sevinirim.Alarko Trendy-D modeli kombim var ve kiracıyım.Saygılarmla

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Hakan Bey… Alarko Trendy-D model kombilerde arıza kodları F harfi ile başlamaktadır. Mesela; F4 uyarısı gibi. Ekranda beliren 16 yazısı muhtemelen cihazın içinde ölçtüğü sıcaklık derecesidir. Yani cihaz devreye girmeye çalışıyor ancak devreye girmiyor gibi. Bir hata kodu da vermediği için uzaktan bilgi sunmak çok zor. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan da bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 14. hasan küçük dedi ki:

  F4 yanında küçük içi karanlık kare geldi kombim TRENDY D

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Trendy-D model kombilerde gaz yokluğu hatasıdır. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarını açarak kombiye gaz geldiğinden emin olun. Daha sonrasında “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi F4 uyarısı devam ederse birkaç kez daha uygulayın. Arıza durumu yine de devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 15. Gökhan Orman dedi ki:

  Merhaba. Benim Alarko Trendy-d kombim var. Kombimde şöyle bir sorun var. Son derecesi olan 7 çok iyi çalışıyor ama düşük derecede çalışmıyor. Bir alevleniyor yüksek bir dereceyi gösterip hemen duruyor. normalde hep 3’te çalıştırırdım ama şimdi düşük derecelerde hiç çalışmıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Kombide ısı ayar düğmeleri arka kısımda yer alan anakart potans kısmına bağlıdır. Potans yerinde bir sorun varsa eğer bu yüzden çalışmıyor veya devre dışı kalıyor olabilir. Ancak bu bir pompa arızası, sensör arızası da olabilir. Tesisatınızda veya kalorifer filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde incelemekte fayda var. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama