Alarko Serena E06 Arızası

Alarko Serena E06 Arıza Kodu Nedir?

Sıcak su ntc (sensör) sorunudur.

Kullanıcı Bu Durumda Ne Yapabilir?

Yaşanılan bu arıza durumunda kullanıcının yapması gereken tek uygulama resetlemedir. Serena model kombinizi bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman resetlemeniz gerekmektedir. Sıcak su ve kalorifer düğmeleri arasında yer alan ufak “R” konumlu düğmeye bir kez basmanız resetleme işlemi yaptığınız anlamına gelir. Serena model farklı kombiler de yer almaktadır. Bu kombilerde reset düğmesi yer almaz. Kırmızı açma-kapama butonu yer alır. Açma-kapama işlemi yapılarak da Serena model kombinizi resetleyebilirsiniz. Maksimum 3 reset uygulaması sonrasında sonuç alamıyorsanız bu durumda işlemi ve müdahaleyi sonlandırarak servis yardımı almanızı öneririz.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Sıcak su sensörü (ntc si) arızalı olabilmektedir Kombideki sıcak suyu ölçerek anakarta bildiren bir parçadır. Ufak bir parça olmasına karşın işlevi büyüktür. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilmektedir. Arızalandığı zaman bu ve buna benzer daha birçok sorun yaşanabilmektedir. Arızalı olduğu durumlarda tamiri olmaz. Değişimi ile sorun giderilir.
 • Sıcak su sensör kablolarında sorun olabilmektedir Sıcak su sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olduğu zaman bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda kablolar ile alakalı kontroller yapılır, bir arıza veya aksaklık durumu söz konusu olursa çözümlenir ve sorun giderilmiş olur.
 • Sıcak su sensör borularında nemlenme olabilmektedir Sıcak su sensörüne bağlı borularda nemlenme durumu söz konusu olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman yardımı alınması gerekmektedir. Yerinde tespit yapılır ise zaten sorunun sebebi de anlaşılarak müdahale yapılacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Ahmet Özer dedi ki:

  Kombide musluk suyu ısıtma problemi mevcut, kalorifer ısıtmasında sorun yok. Musluk açılınca kombi ekranı hata vermiyor, normal çalışıyor görünüyor ama su ısınmıyor. Kombideki “S” butonuna uzun basınca 07 kodu veriyor. Bu kod ne anlama geliyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim.. Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kodun başında bir harfin olması gerekiyor. Mevcut sıcak su sorununuz; ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçadan kaynaklanabilir. Cihazın yerinde incelenip, arızanın tespit edilmesi gerekiyor.

 2. Oktay can dedi ki:

  Kombim serena ışıkları yanıp sönüp arıza veriyor çalışıyor Reset atmıyor 3 kere denedik yenide değişen bişey arıza sizce nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Cihaz resetlenir ancak arıza durumu reset sonrası düzelmez. Bu yüzden sorun devam ediyordur. Sorunu gelip yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Umut bulaç dedi ki:

  Kombi çalışır halde sıcak su ve gaz gelmiyor arızaya geçiyor sorun nedir ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Kombiye gaz gelmiyorsa dairede gaz kontrolü yapabilirsiniz. Dairede gaz kesintisi yoksa kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor. Kombi hangi arızaya geçiyor yani ekranda hangi hata kodunu veriyor? bu durumu da belirtebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

Petek Yıkama