Airfel İntegrity Condense Arıza Kodları

Airfel İntegrity Condense Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Airfel İntegrity Condense CP2-25 AP Kombiler hakkındadır.

Airfel İntegrity Condense Arıza Kodları

 1. Er 03 Arıza Kodu Baca gazı sensörü ısı yükü koruması devrede.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığının güvenlik seviyesini aştığını belirtir. Önce cihazı kapatıp yeniden çalıştırın. Arıza durumu düzelmezse eğer atık gaz tahliye yolunda sorun olabileceğinden servis yardımı almalısınız.
 1. Er 04 Arıza Kodu Donma sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensörünün 1°C sıcaklık okuduğunu belirtir. Bu durumda bir süre kadar beklemek gerekir. Ani sıcaklık değişimini önlemek adına kombi bağlantılarında sıcak su dökülmemelidir. Bu geçici bir sorundur. Bir süre sonra cihaz devreye girecektir. Cihaz düzelmez de sorun devam ederse servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 06 Arıza Kodu Kalorifer gidiş sensörü aşırı ısı yükü koruması devrede.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sıcaklığının güvenlik değerini aştığını belirtir. Sıcaklık 100°C ise kombi kalıcı arıza verir. Sıcaklık 87°C ise kombi geçici arıza verir. Öncelikle kalorifer vanalarına bakmalısınız. Vanalar kapalıysa açık konuma getirmelisiniz. Kombi su basıncına bakmalı, düşükse su basımı yapmalısınız. Arıza durumu düzelmezse ya da çok sık yaşanırsa servis yardımı almalısınız.
 1. Er 08 Arıza Kodu Aşırı limit termostatı devrede.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı 90°C üstünde olduğu zaman limit termostat devreye girer ve cihazı bloke eder. Kalorifer vanalarına bakarak açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalıysa açın ve en az 3 kalorifer vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncına bakarak düşük olmadığından emin olun. Basınç düşükse eğer cihaza su basın. Cihazı birkaç kez resetleyin. Sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir. Kalorifer veya tesisat tıkanıklığı olabilir, sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. Er 11 Arıza Kodu Yalancı alev sorunu.
 • Çözüm Cihaz alev oluşumu döngüsü olmadan alev algılama sinyali aldığında ekranda bu hata kodu belirir. Cihaz bu durumda kilitlenir. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrası sorun düzelmezse; iyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.
 1. Er 12 Arıza Kodu Alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Stabilizasyon süresinin sonunda alev kaybı olduğunu belirtir. Bu geçici bir hatadır. Bir süre kombinin devreye girmesi beklenmelidir. Bir süre sonra sorun düzelecektir. Sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 13 Arıza Kodu Güvenlik zamanı içinde alev oluşmadı.
 • Çözüm Alev oluşumu güvenlik zamanı içinde oluşmadıysa ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihazı resetlemek gerekir. Resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.
 1. Er 14 Arıza Kodu Stabilizasyon aşamasında alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Alev oluşumu stabilizasyonunun oluşmadığını belirtir. Bu geçici bir sorundur. Bir süre kadar beklemek gerekir. Bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir. Uzun süre bekleme neticesinde sorun düzelmezse eğer servis yardımı almanız gerekir.
 1. Er 15 Arıza Kodu Ateşleme problemi.
 • Çözüm 4 ateşleme denemesi sonrasında cihazın ateşleme yapmadığını belirten kalıcı bir sorundur. Bu arıza durumunda kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geliyorsa eğer kombiye reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer elektronik kart, gaz armatörü, iyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Bunun için servis çağırmalısınız.
 1. Er 17 Arıza Kodu Gaz valfi devresi sorunu.
 • Çözüm Brülör yandığı sırada gaz valfinin kapatmasına rağmen alev sinyali algılandığını belirtir. Alev sinyali 15 saniye boyunca algılanır. Bu bir kilitlenme sorunudur. Cihazı resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer gaz valfi ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis çağırmalısınız.
 1. Er 18 Arıza Kodu Gaz valfi akımı sorunu.
 • Çözüm Gaz valfi akımının limitlerin dışında olduğunu belirtir. Kombiyi resetlediğinizde muhtemelen sorun düzelecektir.
 1. Er 19 Arıza Kodu Fan hızı sorunu.
 • Çözüm Normal çalışma sırasında fan, ayar değerine ulaşamadığında bu sorun yaşanır. Ayrıca ilk ve son süpürmede fan ayar değerine ulaşamazsa cihaz yine bu uyarıyı verir. Bu durumda cihazı resetlemek gerekir. Reset sonrası düzelme olmuyorsa servis yardımı almak gerekir.
 1. Er 20 Arıza Kodu Fan hızı problemi.
 • Çözüm Fanın durduğunu belirten arıza kodudur. Cihaz bu durumda kilitlenir ve çalışmaz. Cihazı servis öncesi resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. Er 21 Arıza Kodu Düşük su basınç arızası.
 • Çözüm Kalorifer hattındaki su basıncının düşük olduğunu belirtir. Kombi altında bulunan doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 bara kadar çıkarmanız gerekir. İşlem sonrası doldurma musluğunu kapatın, sorun düzelecektir. Sorun düzelmezse, işlemi yapamazsanız ya da şu sıralar çok sık aynı sorunla karşılaşıyorsanız servis çağırmalısınız.
 1. Er 22 Arıza Kodu Yüksek su basınç arızası.
 • Çözüm Kalorifer hattındaki su basıncının yüksek olduğunu belirtir. Sistem basıncı 1,5 değerine gelene kadar kombiye en yakın kaloriferin hava alma müşürünü açarak oradan su almalısınız. Sistem basıncı ideal seviyeye geldiğinde sorun düzelecektir. Bu sorunu çok sık yaşıyorsanız servis çağırmanız gerekir. Ancak cihaza fazla su bastıysanız bu işlemi yaparak sorunu servis çağırmadan çözümleyebilirsiniz.
 1. Er 23 Arıza Kodu Kalorifer gidiş NTC sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş NTC sensörünün görevini yapamadığını belirtir. Sensörde, bağlantılarda ya da kablolarda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.
 1. Er 24 Arıza Kodu Kalorifer dönüş NTC sorunu.
 • Çözüm Kalorifer dönüş NTC sensörünün görevini yapamadığını belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantı veya kablolarda da sorun olabileceğinden net teşhis için servis yardımı almalısınız.
 1. Er 25 Arıza Kodu Baca gazı sensör sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensörünün görevini yapamadığını belirtir. Baca gazı sensöründe, sensör bağlantılarında ya da kablolarında sorun olabilir. Bu durum için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. Er 26 Arıza Kodu Kullanım suyu NTC sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu NTC sensörünün görevini yapamadığını belirtir. Bu durumda sıcak su sensöründe, sensör bağlantılarında veya kablolarında sorun olabilir. Net teşhis ve arıza onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. Er 27 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Kombide dış hava sensörü bağlıysa eğer görevini yapamadığını belirtir. Sensörde ya da bağlantılarında sorun olabilir. Kombide dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağını kontrol etmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.
 1. Er 28 Arıza Kodu Su basınç sensörü arızası.
 • Çözüm Kombide su basınç sondası olarak da bilinen parçanın görevini gerçekleştirmediğini belirtir. Basınç sondasında sorun olabileceği için arıza onarımı adına servis yardımı almalısınız.
 1. Er 30/31/36/90 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Kombi elektronik kartının görevini yapamadığını belirtir. Bu durumda cihaz kilitlenir ve çalışmaz. Arıza onarımı için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.
 1. Er 32 Arıza Kodu Voltaj sorunu.
 • Çözüm Kombiye gelen ana güç voltajının düşük olduğunu belirtir. Bu sorun eğer çok sık yaşanırsa elektrik hattını kontrol ettirmeniz gerekir. Kombiye gelen voltaj normal değerde ölçülür ve uzun süre beklenmesine karşın sorun düzelmezse eğer kombi anakartı düşük voltaj sebebiyle arızalanmış olabilir. Müdahale için servis yardımı almalısınız. Ayrıca bu gibi durumlara karşı mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.
 1. Er 40 Arıza Kodu Ani ısı değişimi sorunu.
 • Çözüm Kombide ani ısı artışı olduğunu belirtir. Kalorifer vanalarını kontrol ederek açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı şekildeyse mutlaka açın. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 41 Arıza Kodu Kalorifer gidiş-dönüş sıcaklık farkı aşımı.
 • Çözüm Kalorifer gidiş ve kalorifer dönüş sensörleri arasında sıcaklık farkının güvenlik seviyesini aştığını belirtir. Kalorifer vanalarına bakın ve açık olduğundan emin olun. Bu geçici bir sorundur, bir süre sonra düzelebilir. Sorun düzelmez ya da çok sık yaşanırsa servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 42 Arıza Kodu Kalorifer gidiş ve baca gazı sıcaklık farkı aşımı.
 • Çözüm Kalorifer gidiş ve baca gazı NTC sensörler arasındaki sıcaklık farkının güvenlik seviyesini aştığını belirtir. Önce kalorifer vanalarına bakın, kapalıysa mutlaka açın. Sorun düzelmezse eğer atık gaz devresinde sorun olabileceğinden servis yardımı almalısınız.
 1. Er 43 Arıza Kodu Kalorifer dönüş-gidiş sıcaklık farkı aşımı.
 • Çözüm Kalorifer dönüş ve kalorifer gidiş NTC sensörleri arasındaki sıcaklık farkının güvenlik seviyesini aştığını belirtir. Servis çağırmadan önce kaloriferlerin vanalarına bakın, vanalar kapalıysa açın. Vanalar açıksa eğer bir süre kadar sorunun düzelmesini bekleyin. Arıza durumunda düzelme olmaz ya da çok sık bu sorun yaşanırsa servis çağırmalısınız.
 1. Er 61/62/63/64/65/66/67/68/69/74 Kodu SCOT yanma sorunu.
 • Çözüm SCOT kontrol devresi yanma kontrolü sorunu olarak tabir edilebilir. Bu arıza durumlarında cihaza herhangi bir işlem yapmadan servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 96 Arıza Kodu Uzaktan resetleme durumu.
 • Çözüm Geçici bir arıza durumudur. Çok sık aynı hatalarda görülmektedir. Kombinin şalterini kapatıp yeniden açmalısınız. Bir süre sonra cihaz düzelecektir. Düzelme olmaz da sorun devam ederse ya da çok sık bu sorunu yaşıyorsunuz servis çağırmanız gerekir.
 1. Er 98 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartın görevini yapamadığını belirten hata kodudur. Elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.
 1. Er 99 Arıza Kodu Su basınç sensörü arızası.
 • Çözüm Elektrik kartın arızalı olabileceğini belirten koddur. Bu yüzden su basınç sensörü arızası olarak karşımıza çıkar. Elektronik karta müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama