Airfel Digifix/Digifix Duo Arıza Kodları

Airfel Digifix/Digifix Duo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Digifix 24 KW, Digifix Duo 24 Kw model kombiler için geçerlidir. Airfel Digifix veya Digifix Duo model kombilerde bir hata meydana geldiğinde ekranda sadece anahtar simgesi belirir. R konumlu reset düğmesine basarsanız eğer ekranda arıza kodu belirecektir. Arıza durumlarında resetleme sonrası ekranda beliren arıza kodları ve açıklamaları aşağıdaki metinde yer almaktadır.

Airfel Digifix Arıza Kodları

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç arızası.
 • Çözüm Tesisat su basıncının yetersiz olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata yani kombiye su basmanız gerekmektedir. Digifix ve Digifix Duo model kombilerin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi yapın. Arıza yine düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça karşınıza çıkıyorsa servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
 1. HL Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş.
 • Çözüm Limit termostat devreye girmiş ise sistem su sıcaklığı aşırı yüksek demektir. Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı eğer 100°C veya daha fazla ise emniyet amaçlı limit termostat devreye girerek cihazı bloke konuma getirir. Bu arıza durumunda R konumlu düğmeye basın ve kombinize reset atın. Resetleme uygulamasından sonra sorun devam etmekte ise kombi altında tesisat vanaları yer alır. Vanaları kontrol edebilirsiniz ve kapalı ise açabilirsiniz. Vanalar açık ise petek vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Arıza yine de tekrar ederse servis yardımı almalısınız. Bu durumda; sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca kalorifer dönüş filtresinde veya tesisatta tıkanıklık olabilir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestat devreye girmiş.
 • Çözüm Prosestatın devreye girdiğini belirten bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında prosestatın yanı sıra sorun anakart veya fan ile alakalı da olabilir. Teknik anlamda arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer ntc problemi.
 • Çözüm Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman sensörün yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek giderilmesi amacı ile Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su çıkış borusu üstünde bulunan sensörün arızalandığını belirtir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekir.
 1. bC Arıza Kodu Brülör kontrol sorunu ya da ateşleme algılanamadı.
 • Çözüm Öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Kombiyi resetleyin ve arızada düzelme olmaz ise servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu Gaz armatörü modülasyon sorunu.
 • Çözüm Arıza kodu ekranda C harfine benzer şekilde belirmektedir. Bu arıza durumu gaz armatörü bobinlerine yeterli voltaj ya da akım gitmiyorsa yaşanır. Bu sorunda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfi açma ya da ateşleme elektrodunun devreye girmesi aynı zamanda iyonizasyonun oluşmaması sıralamasında sorun olabileceğini belirtir. Arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda kombideki mevcut su boşaltılmalıdır. Cihaz şalterinden kapatılmalı ve gaz vanası da kapalı konuma çevrilmelidir. Bir süre kadar beklenmeli ve ana eşanjördeki ısı 5°C oluncaya kadar beklenmelidir. Bu uygulamaları yapın ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Airfel Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (48 Yorum)

 1. Gülçin OZCELEBİ dedi ki:

  Airfel digifx kombi kullaniyorum fakat petekleri kapattigimiz halde ekranda petek gostergesi yaniyo atesleme yapip petekler isiniyo ne yapmam gerekiyor sorunu nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülçin Hanım… Kart, üç yollu vana, sensör gibi parçalarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Habibe demir dedi ki:

  Kombide anahtar işareti var R düğmesine birkaç saniye basılı tuttum herhangi bir hata kodu yada düzelme olmadı alttaki saat 0 da ne yapmam gerekiyor acil destek lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Habibe Hanım… Kombiye su basmanız gerekmektedir. 0’dan ideal seviyesi olan 1,5’a çıkarmalısınız. Kombinizin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirirseniz bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza çözümlenecektir.

 3. Batuhan Yakalı dedi ki:

  Benim Kombimde ayarlar (Tamirci anahtarı işarteti) işareti yanıp sönüyor herhangi bir arıza kodu göstermiyor ne demek bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Batuhan Bey… Kombi panelinde yer alan küçük “R” tuşuna birkaç saniye basılı tutmanız gerekiyor. İşlem sonrası ya cihaz düzelir ya da ekrana bir hata kodu belirmesi gerekir. Düzelirse bir sorun yok diyebiliriz. Hata kodu belirirse bize buradan iletebilirseniz size yine yardımcı olmaya çalışırız.

 4. Bilge şeker dedi ki:

  İyi günler kombinin gösterge ışığı sürekli yanıp sönmekte reset attığımda ise hiç bir arıza kodu göstermiyor. Kaloriferleri aççtığımda oluyor bu sorun . Ateş işaretide beliriyor . Yazın yani sadece sıcak su için kullandığımda böyle bir sorun yaşamadım .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilge Şeker… Gösterge ışığı dediğiniz ekran ışığıysa eğer bu durum karta bağlı olabilir. Ancak yine de cihazı gelip yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama