Airfel Digifix/Digifix Duo Arıza Kodları

Airfel Digifix/Digifix Duo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Digifix 24 KW, Digifix Duo 24 Kw model kombiler için geçerlidir. Airfel Digifix veya Digifix Duo model kombilerde bir hata meydana geldiğinde ekranda sadece anahtar simgesi belirir. R konumlu reset düğmesine basarsanız eğer ekranda arıza kodu belirecektir. Arıza durumlarında resetleme sonrası ekranda beliren arıza kodları ve açıklamaları aşağıdaki metinde yer almaktadır.

Airfel Digifix Arıza Kodları

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç arızası.
 • Çözüm Tesisat su basıncının yetersiz olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata yani kombiye su basmanız gerekmektedir. Digifix ve Digifix Duo model kombilerin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi yapın. Arıza yine düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça karşınıza çıkıyorsa servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
 1. HL Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş.
 • Çözüm Limit termostat devreye girmiş ise sistem su sıcaklığı aşırı yüksek demektir. Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı eğer 100°C veya daha fazla ise emniyet amaçlı limit termostat devreye girerek cihazı bloke konuma getirir. Bu arıza durumunda R konumlu düğmeye basın ve kombinize reset atın. Resetleme uygulamasından sonra sorun devam etmekte ise kombi altında tesisat vanaları yer alır. Vanaları kontrol edebilirsiniz ve kapalı ise açabilirsiniz. Vanalar açık ise petek vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Arıza yine de tekrar ederse servis yardımı almalısınız. Bu durumda; sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca kalorifer dönüş filtresinde veya tesisatta tıkanıklık olabilir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestat devreye girmiş.
 • Çözüm Prosestatın devreye girdiğini belirten bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında prosestatın yanı sıra sorun anakart veya fan ile alakalı da olabilir. Teknik anlamda arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer ntc problemi.
 • Çözüm Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman sensörün yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek giderilmesi amacı ile Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su çıkış borusu üstünde bulunan sensörün arızalandığını belirtir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekir.
 1. bC Arıza Kodu Brülör kontrol sorunu ya da ateşleme algılanamadı.
 • Çözüm Öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Kombiyi resetleyin ve arızada düzelme olmaz ise servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu Gaz armatörü modülasyon sorunu.
 • Çözüm Arıza kodu ekranda C harfine benzer şekilde belirmektedir. Bu arıza durumu gaz armatörü bobinlerine yeterli voltaj ya da akım gitmiyorsa yaşanır. Bu sorunda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfi açma ya da ateşleme elektrodunun devreye girmesi aynı zamanda iyonizasyonun oluşmaması sıralamasında sorun olabileceğini belirtir. Arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda kombideki mevcut su boşaltılmalıdır. Cihaz şalterinden kapatılmalı ve gaz vanası da kapalı konuma çevrilmelidir. Bir süre kadar beklenmeli ve ana eşanjördeki ısı 5°C oluncaya kadar beklenmelidir. Bu uygulamaları yapın ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Airfel Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. Mehmet çelik dedi ki:

  Sabah kalktığımda kombide ses geliyordu Kombide R5 arıza kodu var. Sorun nasıl çözebilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Airfel kombilerde R5 değil A5 uyarısı vardır. Bu uyarı yani hata kodu prosestat ile alakalıdır. Ancak sorunun tek sebebi prosestat değildir. Cihazın doğrudan hava akış sistemi yani baca sisteminde sorun var diyebiliriz. Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Cihazın kartında, fanında, prosestatında veya baca sisteminde bir aksaklık-sorun olabilir.

 2. Cenk Özkan dedi ki:

  Airfel digifel kombi yeni kullanmaya başladim vanalar acik 1.5 bar seviyesine getirdim musluktan sicak su akmiyor ekranda ayar amblemi yanip sonüyorproblem ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cenk Bey… Kombi sıcak su talebinde olduğu için yani musluk açık olduğu için ekrana musluk sembolü yansıyabilir veya yanıp sönebilir. Bu bir arıza değildir. Ancak kombi suyu ısıtmıyor ve ekranda bir arıza kodu da vermiyorsa uzaktan sorunun sebebini tahmin etmemiz veya bilmemiz çok zor. Bu gibi durumlarda cihazı yerinde görüp incelemek ve müdahale etmek gerekir. Yani teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Erkan can dedi ki:

  Airfel dou kombimde peteklerin dugmesi kapaliyken petekler calisiyor petekler ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombi yaz konumunda bile olsa kombiye en yakın 1-2 petekte ısı olması normaldir. Ancak yaz konumunda kombi bütün petekleri ısıtıyorsa; üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumda mutlaka servis yardımı almalısınız.

 4. Savaş Aksu dedi ki:

  b1 arıza kodu varmı varsa nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Savaş Bey,
   B1 hatası ile karşılaştığınızda uzman teknik servisten yardım almalısınız.

 5. Savaş Aksu dedi ki:

  61 arıza kodu varmı varsa nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Savaş Bey
   SCOT yanma sorunu .SCOT kontrol devresi yanma kontrolü sorunudur. Cihaza herhangi bir işlem yapmadan uzman teknik servis çağırmanızı öneririz.

Petek Yıkama