Airfel Digifix/Digifix Duo Arıza Kodları

Airfel Digifix/Digifix Duo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Digifix 24 KW, Digifix Duo 24 Kw model kombiler için geçerlidir. Airfel Digifix veya Digifix Duo model kombilerde bir hata meydana geldiğinde ekranda sadece anahtar simgesi belirir. R konumlu reset düğmesine basarsanız eğer ekranda arıza kodu belirecektir. Arıza durumlarında resetleme sonrası ekranda beliren arıza kodları ve açıklamaları aşağıdaki metinde yer almaktadır.

Airfel Digifix Arıza Kodları

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç arızası.
 • Çözüm Tesisat su basıncının yetersiz olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata yani kombiye su basmanız gerekmektedir. Digifix ve Digifix Duo model kombilerin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi yapın. Arıza yine düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça karşınıza çıkıyorsa servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
 1. HL Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş.
 • Çözüm Limit termostat devreye girmiş ise sistem su sıcaklığı aşırı yüksek demektir. Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı eğer 100°C veya daha fazla ise emniyet amaçlı limit termostat devreye girerek cihazı bloke konuma getirir. Bu arıza durumunda R konumlu düğmeye basın ve kombinize reset atın. Resetleme uygulamasından sonra sorun devam etmekte ise kombi altında tesisat vanaları yer alır. Vanaları kontrol edebilirsiniz ve kapalı ise açabilirsiniz. Vanalar açık ise petek vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Arıza yine de tekrar ederse servis yardımı almalısınız. Bu durumda; sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca kalorifer dönüş filtresinde veya tesisatta tıkanıklık olabilir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestat devreye girmiş.
 • Çözüm Prosestatın devreye girdiğini belirten bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumlarında prosestatın yanı sıra sorun anakart veya fan ile alakalı da olabilir. Teknik anlamda arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer ntc problemi.
 • Çözüm Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman sensörün yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek giderilmesi amacı ile Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su çıkış borusu üstünde bulunan sensörün arızalandığını belirtir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekir.
 1. bC Arıza Kodu Brülör kontrol sorunu ya da ateşleme algılanamadı.
 • Çözüm Öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Kombiyi resetleyin ve arızada düzelme olmaz ise servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu Gaz armatörü modülasyon sorunu.
 • Çözüm Arıza kodu ekranda C harfine benzer şekilde belirmektedir. Bu arıza durumu gaz armatörü bobinlerine yeterli voltaj ya da akım gitmiyorsa yaşanır. Bu sorunda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfi açma ya da ateşleme elektrodunun devreye girmesi aynı zamanda iyonizasyonun oluşmaması sıralamasında sorun olabileceğini belirtir. Arızanın net teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda kombideki mevcut su boşaltılmalıdır. Cihaz şalterinden kapatılmalı ve gaz vanası da kapalı konuma çevrilmelidir. Bir süre kadar beklenmeli ve ana eşanjördeki ısı 5°C oluncaya kadar beklenmelidir. Bu uygulamaları yapın ve sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Airfel Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Ahmet Keskin dedi ki:

  Kombi sıcak su ayarı 45 olmasına rağmen 20 de takılı kalıyor su isinma yapmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi ekranda içinde ölçülen suyun sıcaklığını (20°C yi) yansıtıyor. Suyu ısıtıyor olsa ekrandaki sıcaklığın 55°C lere kadar çıkması gerekirdi. Ancak kombinizde sıcak su sorunu var, cihaz suyu ısıtmıyor ve bunun için ekranda bir hata kodu-arıza uyarısı da yok. Kombi bir hata kodu-uyarı vermediği sürece sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de bulunmuyor maalesef. Yani bu gibi teknik durumlarda servis yardımı almanız gerekiyor, cihazı yerinde incelememiz lazım.

 2. Özkan yazici dedi ki:

  Merhaba kombinin ekran ışığı sürekli yanıyor ve su sıcaklığı yanıp sönüyor. Yani ekranda belirip kayboluyor. Sicak su almada sıkıntı yok. Ama ekran ışığı kapanmıyor. Bunun nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Ekrana enerjiyi veren karttır. Ekran ışığının sadece bir ayarlama yapılırken yanması gerekir. O da ayarladığınız sıcaklığı veya yapılan değişiklikleri görebilmeniz içindir. Sürekli yanıyorsa kart arızası olabilir. Bu aşamada servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Emre dağalan dedi ki:

  Kombi barı 1.3 ayarında su basmaya çalıştığımda su doldurma vanasının yanındaki demir borudan su akıyor bar yükselmiyor arızası nedir ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombinizin basıncı 1.3 bar ise düşük değil. Kombi basıncı düşük olduğu zaman zaten cihaz uyarı veriyor. Bu yüzden sürekli kombi basıncını takip etmenize gerek yoktur. Doldurma musluğuna gelecek olursak eğer parça bozuk olabilir. Bi incelemek gerekir. Yani bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

 4. İsa Gündoğdu dedi ki:

  Yukaridaki bilgiler sayesinde airfel kombimin sorunun çözdüm.
  Nasil teşekkür etsem bilemedim.
  Ramazan günü büyük sevaba girdiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 5. Ömer arslan dedi ki:

  Mrhb benim kombim Airfel digifix Duo kombim ara sıra sıcak su vermiyor ve Fr hatası veriyor bende kombiyi devre dışı bırakıyorum yarım saat duruyor ondan sonra sıcak su geliyor bunun arzası nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombiniz donma sorunu veriyor. Açık balkondaysa ve hava sıcaklığı düşükse bu yüzden bu arızayı veriyor olabilir. Bu durumda hem tesisatta hem de kombide sorun oluşmuş olabilir. Uzaktan bu konuda bilgi aktarmak çok zor maalesef. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 6. Muhammed candan dedi ki:

  Kalorifer ısıtıyor ama sıcak su alamıyorum
  Arıza ışığım yanmıyor
  Ama ben yine de bikaç defa reset attım dğzelmedi…
  Petek işareti yanıyor ama musluk işareti yanmıyor.
  Sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Kombilerde öncelik her zaman sıcak su devresi içindir. Çünkü sıcak suyu her mevsim kullanırız. Bu yüzdendir ki sıcak su devresinde çalışan birçok parça vardır. Kombi bir uyarı, hata kodu vermediği sürece sıcak su arızalarında uzaktan bilgi aktarmak çok zordur. Servis yardımı almanız gerekir. Sizi uzaktan yönlendirebileceğimiz bir işlem de yok maalesef.

 7. Fikriye özcan dedi ki:

  İyi akşamlar kombim airfel digifix duo sürekli çalışıp sürekli duruyor ekrandaki sarı ışık sürekli yanıyor en düşük konumda yakıyoruz bazen sarı isik normale dönüyor yani ekrank arkası karanlik sadece derece gösteriyor ama son zamanlarda hep tık tık bir çalışıp bir duruyor ne yapacağımı bilemiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fikriye Hanım… Kombinin sürekli çalışması normal değildir. Ancak en düşük sıcaklıklar cihazın çalışma süresini azaltabiliyor. Dereceyi deneme amaçlı yükseltin ve kombinin çalışmasına bakın. Yine aynı sıklıkla çalışıyorsa teknik müdahale gerekebilir. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 8. Ýusup dedi ki:

  Kombi HL HB ariza kodunu gosteriyor nasil tamir ediliyor resetleme yapiyorum sorun duzelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusup Bey… Airfel kombilerde HL; aşısı ısınma sorunu. HB; kalorifer sensörü sorunudur. Cihaz bu arıza durumunda resetleme ile düzelmez. Dairenizde en az 3 petek vanası açık olsun. Kombi basıncı 1 barın altında ise basıncı 1,5 bara yükseltin. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Yine de sorun devam ederse servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef.

 9. BEKTAŞ KAYA dedi ki:

  Kombi sürekli ateşliyor
  Gaz alıp sıcaklık yukseliyo sonra düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bektaş Bey… Kombi eğer çok düşük bir ayarda kullanılıyorsa bu yüzden çok sık devreye girebilir. Sıcaklık ayarını yükselterek deneme yapın. Yine aynı durum söz konusu olursa; ntc sensör, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için servis yardımı almalısınız.

 10. hüseyin şehirli dedi ki:

  benim kombim airfel digifix dua kombi ısınıyor fakat evi ısıtmıyor.anahtar sembolü çıktığında R tuşuna bastım ardından Hb gibi bir şey yazıyor.kendim çözebilir miyim?servis çağırırsam ücreti ne kadar?ve kaç güne halledilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Airfel Digifix Duo model kombilerde Hb uyarısı kalorifer sensörü arızasıdır. Sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem yok maalesef. Yani parça veya parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir. Bulunduğunuz yer ilçe olarak neresi? Belirtirseniz servis durumu hakkında bilgi aktarabiliriz.

Petek Yıkama