Airfel Digifel Premix Arıza Kodları

Airfel Digifel Premix Hata Kodları

Makalemizde paylaşacağımız bilgiler Digifel Premix CP1-25SP / Digifel Premix CP1-30SP / Digifel Premix CP1-40SP model yoğuşmalı kombiler içindir.

Airfel Digifel Premix model kombilerde arıza kodları cXXXX olarak gösterilir. Öncesinde cX yanıp söner daha sonra XX yanıp söner.

 1. C 20 Arızası Kalorifer gidiş sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde bulunan sensörde arıza olduğunda, sensör kablolarında kısa devre ya da kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza reset atmaya gerek duyulmaz. Arızanın çözümlenmesi için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.
 1. C 40 Arızası Kalorifer dönüş sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer dönüş borusu üstündeki sensörde arıza olduğunu, sensör kablolarında kopukluk-kısa devre olduğunu ya da sensör borularının nemlenme yaptığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan servis yardımı almalısınız.
 1. C 28 Arızası Baca gazı sensör sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensörünün arıza olabileceğini ya da baca gazı sıcaklığının okunamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. C 78 Arızası Basınç sensör sorunu.
 • Çözüm Basınç sensöründe sorun olabileceğini ve bu sebeple kombinin basıncı okuyamadığını gösteren arıza kodudur. Bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem söz konusu değildir. Airfel Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.
 1. C 50 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Plaka eşanjörün üzerinde yer alan sıcak su sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kopma-kısa devre olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Arızanın net tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. C1 05 Arızası Hava atma programı aktif.
 • Çözüm Ekranda anahtar işareti de belirir. Bu bir arıza durumu değildir. Cihazın hava atma programının çalıştığını belirtir. Bir süre bekleme sonrasında kendiliğinden düzelecektir.
 1. C1 11 Arızası Güvenlik sıcaklık seviyesi aşıldı.
 • Çözüm Isı sensörleri üzerinden okunan değer limiti aşmış durumda ise ekranda bu arıza kodu belirir. Bu gibi durumlarda “R” konumlu reset düğmesine basmalı cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmezse eğer veya sorun sıklıkla meydana gelir ise Airfel Servisi yardımı almalısınız.
 1. C1 10 Arızası Limit termostat devrede.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu 93°C olduğunda ya da bu sıcaklığı aştığında limit termostat emniyet açısından devreye girer. Digifel Premix model kombiyi kapatarak ekranda bu hata kodunu verir. Bu gibi durumlarda önce kombi altındaki vanalara bakılmalı, kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakılmalı en az 3 tanesi açık olacak şekilde kullanım sağlanmalıdır. Uygulamalardan sonra arıza durumunda düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basılmalı resetleme işlemi maksimum 3 kez uygulanmalıdır. Uygulamalardan sonra da sonuç değişmezse eğer Airfel Servisi’ni aramalısınız. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan birçok sebep sıralanabilir: ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı ya da pislik tutucu görevdeki kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Net tespitin ve çözümün sağlanması açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C1 33 Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülörde alev oluşumunda ya da kontrolünde problem olduğunda ekranda bu hata kodu yanıp söner. Bu gibi durumlarda önce dairedeki gaz kontrol edilmelidir. Dairede gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Bu soruların yanıtı alınmalıdır. Dairede gaz varsa, kombiye de gazın gelmesi gerekir. Tüm vanaları kontrol edin ve vanaları açın. Daire içinde gaz olduğundan da emin olun. Gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bilgi ve yardımları alın. Gaz olmasına karşın bu sorun yaşanıyor ise “R” konumlu reset düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka Airfel Servisi’ni arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, iyonizasyon elektrodunda, ateşleme elektrodunda ya da gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
 1. C1 17 Arızası Su basıncı yüksek.
 1. C1 18 Arızası Su basıncı düşük.
 • Çözüm Kalorifer devresindeki su basıncının düşük olduğunu yani 1 barın altında olduğunu belirtir. Bu durumda basıncı yükseltmeniz gerekir. Digifel Premix kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve LCD ekranda bar değeri 1.5 olana kadar su basmalısınız. İşlemin ardından doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa ya da işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.
 1. C1 54 Arızası Kalorifer dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından yüksek.
 • Çözüm Geçici bir arıza durumudur. Bir süre kadar ekranda belirir ve daha sonra cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Sorun ancak sık sık meydana geliyor ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. C1 29 Arızası Fan arızası.
 • Çözüm Fanın çalışmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun sadece fan ile alakalı değil elektronik kart ile alakalı da olabilir. Teknik açıdan sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C1 30 Arızası Baca gazı güvenlik sıcaklığı aşıldı.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığının 80-90°C civarında olduğunu belirtir. Bu durumda baca tıkalı ya da yoğuşma suyu giderinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve onarılması adına mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. C1 56 Arızası Hatalı besleme voltaj sorunu.
 • Çözüm Elektronik karta giden besleme voltajında sorun olabileceğini belirtir. Arıza durumunda yapılması gerekenleri merak ediyorsanız Digifel Premix C1 56 arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Aliihsan duygun dedi ki:

  Kombim airfer dıgıfel premıx petekler güzel ısınıyor fakat musluktan su akarken bir dakka sıcak 5 dakka soguk akıyor ve sürekli böyle tekrar yapıyor ne yapmamalıyım hiçbir arza kodu gelmiyor ekrana

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali İhsan Bey… Yoğuşmalı bir cihaz kullandığınız için kalibrasyon ayarlarının yapılması gerek.

 2. hikmet erkan dedi ki:

  airfel b 1 40 model kombi cihazının kullanım esnasında tüfek patlaması gibi zaman zaman patlama sesı verıyor ,sonralarında c 1 33 arıza kodu gözukuyor resetleyıp tekrar devreye aldıgımızda sorun cözülmüyor patlama mütemediyen belirli aralıklarla ortalama bir iki saat içersinde kullanım esnasında meydana geliyor,birkaç kez yetkılı servıs müdahalesinde sorun devam edıyor .teknık olarak servisin söylediği elektrık tesisatında şebeke topraklamasının eksık oldugu söylendi gereken müdahale yapıldı fakat sonuç aynı bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hikmet Bey,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/patlamali-yaniyor/
   Yukarıda paylaşmış olduğumuz linkte detaylı olarak açıklamasına ulaşabilirsiniz.

 3. Uğur zeybek dedi ki:

  Aırfel dıgıfel premix kombi c1 51 arızası anakart arızası sanırım ne kadar anakart fiyatı pahalı mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Airfel kombilerde C1 51 harici bir sorundur. Yani kullanım kılavuzunda yer almaz. Harici sorunların geneli de elektroniktir. Bu yüzden kartta sorun olabilme ihtimali vardır. Ancak tek sebep kart değildir. Kart sorunu varsa da kartı yerinde incelememiz gerekiyor. Arıza durumuna bağlı tamir-değişim işlemi gerekebilir ve masraf bilgisi kart test edildiğinde çıkar. Teknik yardım için; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Petek Yıkama