Airfel Digifel Duo Arıza Kodları

Airfel Digifel Duo Hata Kodları

Digifel Duo model kombiler arızaya geçtiği zaman ekranda anahtar simgesi belirir. Bu durumda reset düğmesine basarsanız oluşan hata kodu ekranda belirecektir. Bu şekilde hangi sorunun yaşanıldığını anlayabilirsiniz. Ayrıca makalemizde sunacağımız bilgiler; Airfel Digifel 24 KW KB2-24CE/ Digifel Duo 24 KW KM1-24CE/ Digifel Duo 28 KW KM1-28CE model hermetik kombiler içindir.

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Ekranda böyle bir hata kodu belirdiği zaman kombinin suyu az demektir. Yani bu durumda cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basıncı 1 barın altındadır ve bu değeri 1,5 bara çıkarmanız gerekmektedir. İşlemi doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Digifel Duo kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve sol alt kısımda bulunan bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su basmalısınız. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa eğer kalorifer düğmesinin solundaki “R” harfindeki kırmızı butona 3 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz.

 1. HL Arıza Kodu Limit termostat sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyunun 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Bu durumda limit termostat cihazı emniyete alır ve aşırı sıcaklıktan korur. Cihaz bu sebeple arızaya geçer. Bu durumda cihazın susuz çalışmadığından emin olmalısınız. Yani bar değeri düşük ise su basmalısınız. Birkaç kez de resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunun düzelmediği durumlarda Airfel Servisi yardımı almalısınız. Cihazınızda; pompa sıkışıklığı, kalorifer filtresinde tıkanma, tesisatta tıkanma, sensör arızası, kart arızası, ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespit için mutlaka uzmanı tarafından yerinde görülmesi gerekir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestatın devrede olduğunu belirtir.
 • Çözüm Baca sisteminde ya da prosestatta sorun olduğu zaman güvenlik amacı ile elektronik kart bu hata kodunu ekranda belirtir. Bu gibi durumlarda genel olarak hava akış sorunu da yaşanıyor diyebiliriz. Prosestatın yanı sıra; anakart ya da fan arızası da olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Net tespitin yapılması ve soruna müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde yer alan kalorifer ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma gibi durumlar söz konusu olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Teknik açıdan net tespit ve çözüm adına sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle de uzman yardımı almalısınız.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kullanım suyu çıkış borusu üstünde yer alan sıcak su ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma olması gibi durumlarda bu sorun ekranda belirir. Bu durumun birden çok sebebi olabileceğinden kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. bC Arıza Kodu Brülörde kontrol sorunu ya da ateşleme görülmedi.
 • Çözüm Brülörde yanma oluşmadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda önemli olan konutunuzda gazın olmasıdır. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur. Digifel Duo kombinize gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz eğer resetleme işlemi yapabilirsiniz. Maksimum 3 kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer yapabileceğinize başka bir işlem yoktur. Ateşleme sorunlarında; gaz armatörü, anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözümlenmesi için Airfel Servisi’ni aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu 01 arıza koduna benzer. Gaz valfi modülasyon sorunudur.
 • Çözüm Gaz valfi bobinlerine yeteri kadar voltaj ve akım gelmediğinde ekranda bu hata kodu yer alır. Cihaz bu durumda çalışmayacak yani ateşleme yapmayacaktır. Bu gibi arıza durumlarında yapılması gereken şey servis yardımı almaktır. Net parça tespiti ve çözümü için işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı ya da kararsızlık var.
 • Çözüm Digifel Duo model kombinin ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfinin açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun oluşması sıralamasında bir sorun olduğunu belirtir. Elektronik kart ekranda bu hata kodunu vererek cihazı koruma altına alır. Bu durumda net tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Airfel Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder. Bu durumda elektronik kart ekranda bu hata kodunu gösterir. Bu durumda Digifel Duo model kombideki su boşaltılmalıdır. Sonrasında cihaz şalterinden kapatılmalıdır. Gaz vanası kapatılarak ana eşanjördeki ısı 5°C olana kadar beklenilmelidir. Bu işlemleri konusunda uzman teknisyen yapabilir. Uygulama sonrasında parçalarda sorun var ise tespit edilir ve ona göre gereken müdahale yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (96 Yorum)

 1. Sadık Evgin dedi ki:

  Airfer Digifel Duo kombi kullanıcısıyız. Kombi banyoya sıcak su vermiyor yani kombi çalışıyor fakat suyu ısıtmak için ateşleme yapmıyor. Su soğuk olduğu halde termostat 55 derece gösteriyor. Petek ısıtma hattında sorun yok ama banyo suyunda termostat suyu yanlış ölçtüğünden ateşleme yapmıyor. (Ayrıca ekranda hata koduda görünmüyor, kombi normalmiş gibi çalışıyor)

  Konuyla ilgili kısa zamanda dönüş yaparsanız memnun olurum.

  iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sadık Bey… Bu durum sadece banyoda oluyorsa banyo batarya veya musluğu bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir. Ancak bu durum hem banyoda hem de mutfakta oluyorsa; cihaz bir arıza kodu vermediği için sorunu yerinde görmeden uzaktan tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz. Yani kombide sıcak su için çalışan birçok parça olduğu için sorunu yerinde görüp tespit etmemiz gerekiyor.

 2. Erol çayır dedi ki:

  Airfel kombimz resetlediğimizde b1 hatası vermekte intden araştırdığımızda hiç bu hata koduyla açıklama yok neyden kaynaklı olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Kullanım kılavuzunda b1 arıza kodu yazmadığı için makalemizde yer verilmemiştir. Bu gibi sorunlar harici sorunlardır. Teknik müdahale gerektirir. Her ihtimale karşı cihazı arızadan çıkarmak için resetlemeyi deneyin. Sorun düzelirse anlık bir sıkıntı olabilir. Ancak sorun düzelmez veya çok sık tekrar ederse bu aşamada servis yardımı almanız gerekir. Harici bir durum olduğu için de net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 3. osman boztepe dedi ki:

  selamünaleyküm abi kombimiz aifel anahtar işareti cıkıyor resete bastıgımızda 88 yzısı gelıyor anahtar ısıgı ve 88 yazısı yanıp sönüyor ne yapmamız lazım yardımcı olursanız cok sevınırım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Osman Bey… Kombiniz harici bir hata kodu veriyor. Bu sorun genel olarak elektronik karta veya elektrik kablo bağlantılarına bağlıdır. Bu aşamada yapabileceğiniz tek işlem kombiyi resetlemektir. Birkaç reset işlemine rağmen yine de sorun düzelmiyorsa bu aşamada servis yardımı almalısınız.

   1. osman boztepe dedi ki:

    teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için ama resetlenmıyor komple ekrandaki butun hersey yanıp sönüyor bütün işaretler 🙁

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Osman Bey… O halde kombinizde muhtemel bir kart arızası var. Bu konuda servis yardımı almalısınız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 4. YILMAZ ÖCAL dedi ki:

  kombi petekler kapalıyken yani yaz modundayken petekler ısınmaya 60 70 dereceye kadar kendiliğinden çalışıyor. Mecburen peteklerin bütün vanalarını kapatıp resetledim daha sonra kendiliğinden durdu arıza nedir çözemedim tuhaf geldi üç yollu vana arızası diyorlar ama bilemedim bu sorun ara ara yapmaktadır.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Petek vanalarını kapatarak hata yapmışsınız. Çünkü kombide bir sorun var ki sıcaklığı direk peteklere aktarıyor. Buna vanaları kapatarak engel olursanız kombi bu suyu tesisata aktaramaz ve kendi içinde ısıtır. Bu aşamada mevcut parçalar dışında harici parçaları da etkileyerek masraf çıkarır. Yani mevcut onarım masrafına yeni masraflar da eklenir. Yaşadığınız bu sorunun tek sebebi üç yollu vana değildir, kart ve sensörü de kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. Zehranur köse dedi ki:

  Merhaba ben kombimi alalı 5 sene oldu aldığımızdan bu yana sürekli arızalanıyor defalarca çağırdık ama çözüm bulamadılar. Sadece sol üstte anahtar işareti var başka arıza işareti vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zehranur Hanım… Kombi anahtar sembolü gösterdiğinde “R” düğmesine basarak kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme işleminin ardından ya sorun düzelir ya da ekranda bir hata kodu belirir. Hata kodu çıkarsa bize ekranda görünen hata kodunu belirtin size yardımcı olmaya çalışırız. Sorun düzelirse de cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak çok sık bu durumla karşılaşıyorsanız servis yardımı almanız gerekir.

 6. Mustafa yıldırım dedi ki:

  Merhabalar airfel digifix kullaniyorum havalar isindi diye peteklerimi kapattim vanalarindan birde kombiden kalorifer dugmesini 0 a getirdim fakat onu yaparken su barimin 1 e dustugunu farkettim su basmak istedim ama kombim bunu hissetmedi ertesi gun tekrar denerim diye biraktim ertesi gun tekrar deneyince su basma vanasindan su kacirdi hemen vanayi kapattim ekranda da herhangi bir anahtar isareti yok ne yapmam gerekir simdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Doğru parçayı çevirdiğinizden eminseniz eğer parçada sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız. Cihaz arızaya geçmediği sürece kullanıma devam edebilirsiniz. Ancak düşük basınç uyarısına geçerse su basma işlemi uygulayamayacağınız için yine servis çağırmak durumunda kalacaksınız.

 7. Kürşat Başarı dedi ki:

  Merhaba airfel digital duo kombi denetleme yapmıyor kombi durduk yere kendini açmış peteklerin sıcaklığından anladık çalıştığını kapatıyorum kapanmıyor denetleme de yapmıyor nasıl bi yol izleyebiliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kürşat Bey… Kombi denetleme yapmıyor derken anlayamadık demek istediğinizi? Kombi yaz konumunda olmasına rağmen tüm petekler ısındıysa eğer; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Seher Dağcı dedi ki:

  Airfel dijifix kombim kalorifer ayarı sıfırda olduğu halde kendi kendine kaloriferleri çalıştırmaya başlıyor banyo veya herhangi bir musluğu açtığım zaman. Resetliyoruz ama kısa bir süre sonra tekrar aynı sorunu yaşıyoruz. Ekran sürekli yanıyor sönüyor, ana şalterden kapatmak zorunda kalıyoruz. Nedeni ne olabilir, yanıtlarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, saygılar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım… Kombiyi yaz konumuna aldığınızdan eminseniz, yaz konumunda olmasına karşın tüm kaloriferler ısınıyor; üç yollu vana, kart, sensör gibi parçaları yerinde görüp incelemek gerekir.

 9. Enis kendir dedi ki:

  Merhaba. Airfel kombim var . Banyoda sürekli su bir anda soğuyor ve bir daha ısınmıyor. Mecburen reddet atıyorum düzelmezse şarteli kapatıyorum tekrar açıyorum gene anahtar işareti yanmaya devam ederse su basıyorum anca düzeliyor. Hata kodu da HE gibi bir işaret. Her gün bazen de 2 gönde bir aynınsorun oluyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enis Bey… Bu durum sadece banyoda oluyorsa yani mutfakta olmuyorsa; tesisatta sorun olabilir, filtre tıkalı olabilir, batarya veya musluk bozuk olabilir. Ancak her iki tarafta da aynı sorun varsa kombiyi incelemek gerekir. HE arıza kodu Airfel kombilerde yok ancak seçilemeyen bir arıza kodu olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 10. Aytur çoban dedi ki:

  Selamlar bende Airfel digifel kombi kullanıyorum petek bölümü kapalı sadece su bölümü açık sıcak su kullanırken peteklerde ısınıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytur Bey… Kombi yaz konumunda yani petek konumu kapalı olduğunda en yakındaki 1-2 peteği ısıtabilir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa bu bir arızadır. Bu konuda bilgi almak için https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yaz-konumunda-petekler-isiniyor/ linki tıklayabilirsiniz. Arıza durumunun sebepleri ve yapılması gereken işlemler bilgisi burada yazmaktadır.

 11. Mehmet bolat dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar
  Benim kombim hl= yani L harfinin üzerinde bir cİzgi var o şekilde arıza gösteriyor sıcak suyu kullanma başladıktan bir süre sonra arızaya geçtikten sonra 84 derece gösteriyor suyu soğutuyor arıza işareti yanıyor bar düşüyor su damlatıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz muhtemelen aşırı ısınma arızasına geçiyor. Bu yüzden ekranda 84°C yi gösteriyor. Petek vanaları açıksa ve buna rağmen bu sorun yaşanıyorsa teknik bir sıkıntıdır. Hem tesisata hem de kombiye bağlı sorunlar olabilir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

 12. Süleyman Çavdar dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar
  Airfel dijifix kombi kullanıyorum su ısıtmada problem yok ama petekler için reset atmayınca devreye girmiyor ateşlemesi bitince tekrar otomatik çalışmıyor 15 dakikada bir reset atmam gerekiyor ama farkettiğim şey Petek ısı ayar düğmesi çalışmıyor bu etki eder mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Petek ısı ayar düğmesi çalışmıyorsa cihaz o yüzden peteklerde devreye girmiyor, sürekli reset istiyor olabilir. Düğme kırık olmadığı sürece boşa dönmesi veya işlev sağlamaması genelde kart problemi oluyor. Yine de tabi sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 13. Dursun ali başer dedi ki:

  Aırfel digital duo kombi sıcak su devreye alınınca kombiden sikişma sesi geliyor sonra şiriltiya benzer ses geliyor sonrade set degerine gelince ateşlemeyi kesip tekrar istenen set degerinin altina dusunce tekrar devreye giriyor bazen sicak suda Ht arizasi veriyor kolay gelsin simdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dursun Ali Bey… Kombiden su sesi geliyorsa sistemde hava olabilir. Ancak Ht arızasına geçiyorsa bu sensörde aşırı ısınma sorunu olarak adlandırdığımız arızadır. Sensörün yanı sıra; kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa arızası da olabilir. Tabi tesisatı ve kalorifer filtresini de kontrol etmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 14. Hakan Okan dedi ki:

  Merhaba benim kombide bc kodu veriyor R düğmesine bastığım zaman durum düzeliyor fakat 1 gün sonra yada 3 4 saat sonra tekrar anahtar simgesi çıkıyor bunun sebebi nedir teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer bC arızası hakkında detaylı açıklama bulunmaktadır. Size önerilen uygulamaları yapabilir, arıza durumunda düzelme olmazsa, arıza çok sık yaşanırsa belirtilen parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.

 15. Gökhan ekinci dedi ki:

  Merhaba. Airfel digifel duo marka kombi kullanıyorum. Bugun birden bire kombinin alt kısmından su kaçırmaya başladı ve sıcak su vanasını kapatınca durdu. Ön kapağını söktüm ve ucunda 3 kablonun girdiği bir soketin bağlı olduğu valf gibi bir parçadan akıttığını gördüm. Sizce ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Uzaktan sorunu yerinde görmeden sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef. Can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almanızı öneririz. Su akıntısı sorunlarında, sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 16. Aydın keskin dedi ki:

  Merhaba
  Airfel kombi 3 yollu vana motoru kalonifer kapalı iken sıcak su talebi ettiğimizde step motor mili iniyor çıkıyor bu işlem kombi normal durumda çalışmıyor kende sürekli çalışıyor iniyor çıkıyor bu nedeni nedir acaba teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Üç yollu vana çift eşanjörlü kombilerde bulunan ve görevi sıcak su ile kalorifer devresini birbirinden ayırmak olan parçadır. Kalorifer devresi kapalıysa ve sıcak su talebi olursa üç yollu vana devreye girip çalışabilir. Bu normal bir durumdur. Kombi çalışmıyorsa o zaman servis müdahalesi gerekir.

 17. Ulvi dardan dedi ki:

  Kombinin ekranında anahtar işareti var ve 02 yazıyo başka hiç birşey yok. Mavi basınç musluğunu açtığımda kombinin altında mavi musluğun yanındaki borudan sıcak su geliyor. Decere 40 50 lire çıkıyor 5 sn sonra 29 30 a iniyor ve mavi musluğu geri kapatınca tekrar anahtar çıkıyo ve 02 yazıyor yine

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ulvi Bey… Kombiniz Digifel Duo model değil sanırım. Çünkü bu modellerde belirttiğiniz 02 arızası yok. Airfel İntegrity Plus modellerinde bahsettiğiniz 02 arızası var. Bu arıza kodu genel olarak kart veya gaz valfinden kaynaklıdır. Yani cihazın bir nevi ateşleme sistemine bağlı bir sorun diyebiliriz. Kombi basıncı düşük olsa cihaz bu uyarıyı vermez veya kombiniz düşük basınç uyarısı vermiyor. Su basıncı yeterli olduğu için su basmaya çalıştığınızda fazla su bastığınız için kombi fazla suyu dışarıya atıyor yani su akıtıyor. Belirttiğiniz 02 arızası durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Ancak resetleme sonrası da düzelme durumu olmuyorsa eğer bu konuda servis yardımı almalısınız.

 18. Tayfun rojhat dedi ki:

  Benim kombide – – bu işaret çıkıyor ve peteklerin ısısı yok bunun için ne yapabilirim ? Yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Kombide sıcak su ve kalorifer düğmesini sağa doğru çevirin. Sıcaklık derecesi belirlediğinizde ekranda derece görünecek ve muhtemelen “–” sembolü kaybolacaktır. Düğmeleri çevirdiğiniz halde yine de bu sembol ekrandan ayrılmazsa; kart, sensör gibi parçaları yerinde görüp incelemek gerekir.

 19. Kemalbayin dedi ki:

  Eirfel digital dou var b1 kodu veriyor nedir boyle bir ariza kodu yok ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Kullanım kılavuzunda yer almayan bir hata kodudur. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ancak düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 20. Hasan KARADENİZ dedi ki:

  Merhaba benim kombi airfel digifel duo kombi son günlerde cok gürültülü çalışıyor sıcak suyu acınca dayanılmaz bir uguldu sesi geliyor duş alırken su bi ısınıyor bı soguyor ekranda herhangi bir arıza kodu da yok..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Öncelikle kombideki sesi yerinde duymadan neden ses yaptığına dair bir bilgi aktarmamız çok zor. Yani sesi yerinde duymamız, tespit ve müdahale etmemiz gerekiyor. Sudaki dalgalanma durumu hem mutfakta hem de banyoda oluyorsa kombiyi kontrol etmek gerekir. Ancak sadece banyoda oluyorsa; tesisatta, muslukta sorun olabilir veya filtre tıkalı olabilir.

 21. Ahmet Umut Uluyazı dedi ki:

  Sorunum Airfel dijifel Duo modeli 2011 yılından beri kullanmıyorum sıkıntı yoktu. Ama akşamdan beri kombide ben kalofer düğmesini kapattığım halde kendi kendine kaloferler ısınıyor. Yani kendi kendine ısı yükseliyor. Bir arız koduda vermedi su basıncı 1 düşmüştü 1.5 yükselttim. Reset düğmesine basılı tutuyorum daha çok sıcaklık artıyor 70 derecele kadar çıktı ve kaloferde bir o kadarda arttı bende komple sigortayı kapatmakta buldum. Acaba arıza ne olabilir? Hayırlı çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Umut Bey… Kombide kaloriferlerin kendiliğinden ısınması tabi ki bir sorundur. Kaloriferlerin hepsi ısınıyorsa eğer; anakart, üç yollu vana, sensör arızası olabilir. Fakat bir de sıcaklık yükseliyor dediniz. Bu durum belirttiğimiz parçalara bağlı olabilir veya olmayabilir. Bunu da yerinde tespit etmemiz gerekiyor.

 22. Mehmet ASLAN dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar benim kombi Airfel 81 yazıyor lakin su ısıtmıyor arızası ne olabilir yada bizim cozebilecegimiz bı sorunmu yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz sistem hatası veriyor. Kombinizin modelini bilmediğimiz için net bilgi de aktaramıyoruz. Ancak panel üzerinde küçük “R” düğmesi olması gerekir. Bu düğmeye bir kez basarak veya birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Birkaç resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almalısınız.

 23. Şerif dikme dedi ki:

  Hayırlı işler benim kombide hiçbir arıza kodu göstermiyor ama kalorifer ve sıcaksuyu açınca yanma olmuyor alev lambasıda yanmıyor sorun ne olabilir acaba kombi airfail dua dijital

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerif Bey… Kombi bir uyarı-hata kodu verse bu konuda daha ayrıntılı bilgi aktarılabilir. Ancak cihaz bir uyarı vermediği için bu konuda tahmini de olsa uzaktan sorunu görmeden bilgi aktarmak çok zor. Kombide; sensör, kart, gaz valfi, fan, prosestat gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bizden yardım almak için de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 24. ORHAN UYSAL dedi ki:

  merhaba, sıcak su sürekli 40 C kulanmaktaydık, fakat artık 50 C üstüne getirdiğimizde ısıtmaya başladı. 40’lı C ‘lerde az ısıtıp ateşleme hemen duruyor. Problem hakkında yardımcı olabilir misiniz. model DIGIFEL DUO KM1-24CE

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Airfel Digifel Duo model kombilerde sıcak su 35-55°C arasıdır. 40°C kullanım açısından idealdir ve 50°C civarı yüksek bir sıcaklıktır. Cihaz eğer 40°C civarına ayarlandığında devreye girmiyor veya devre dışı kalıyorsa bu bir sensör ya da kart arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek çok zor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 25. SEDA s. dedi ki:

  Kombinin ekranında ingiliz anahtarı işareti var şu ısınmıyor ne yapmamız lazım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Kombi arızaya geçtiği zaman ekranda anahtar uyarısı verir. “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Ya sorun düzelir ya da ekranda bir uyarı kodu belirmesi gerekir. Sorun düzelirse sıkıntı yok, cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bir arıza kodu verirse bu arıza kodunu bize belirterek yardım alabilir ya da direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak durumu izah edebilir yine yardım alabilirsiniz.

 26. Sezgin kölsün dedi ki:

  Meehaba
  bC hata koduna göre nasıl bir yol izlemeliyim
  Tesekkurler

  Kondimde bakmak istiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezgin Bey… Airfel kombilerde bC uyarısı gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler; dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Tüm gaz vanalarını kontrol edin ve daireye gaz geldiğinden, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer “r” düğmesine basılı tutarak kombiyi resetleyin. Resetleme işlemini maksimum 3 kez arka arkaya tekrarlayın. Arıza yine düzelmiyorsa eğer yapabileceğiniz başka bir işlem yok. Bu arıza durumunda genelde; anakart, iyon-ateşleme elektrodu ve gaz valfi arızası karşımıza çıkmaktadır. Tabi net teşhisi ancak yerinde yapabiliriz. İzlemeniz gereken yol işi uzmanına bırakmaktır. Muhtemel parçaları sıraladık ancak müdahale etmeniz için değil, bilinçli tüketiciler olmanız içindir.

 27. Bozan atçı dedi ki:

  Ustam bar derecesini nasıl düşürebilirim bar 2 bin üstünde

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bozan Bey… Kombi basıncı 2,5-3 barın üstünde olmadığı sürece bir sorun teşkil etmez. Basınç zaten 3 barın üstüne çıkarsa kombi emniyet ventilinden su akıtır ve fazla suyu dışarıya tahliye eder. Yine de basıncı düşürmek isterseniz kombiye en yakın peteğin hava alma müşürünü açarak oradan su alabilirsiniz. Siz su aldıkça basınç düşecektir.

 28. Tulay dedi ki:

  Sureli suyu bosaltmasi gosterdigi derecede yanmamasi orn. Kapali oldugu halde yanmasi gibi sorun nasil halledilir yardimci olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tülay Hanım… Kombinizde birkaç ayrı sorun var. Kombi öncelikle suyu boşalttığı için yani su akıttığı için bu soruna bakmak gerekir. Kombi parçalarında delinme, kırılma veya çatlama durumu olabilir. Hangi parçada veya parçalarda sorun varsa önce bu sorunun giderilmesi gerekir. Kombi ayarlanan sıcaklıkta yanmıyorsa peteklerin temizliği gerekebilir. Filtre tıkalı olabilir. Kombi kapalı olduğu halde yanmaz. Kombiyi tamamen kapattığınızda hiçbir konumda çalışmaz. Ancak yaz konumuna almanıza rağmen dairede yer alan tüm peteklerin ısındığından bahsediyorsanız bu da üç yollu vana, anakart gibi parçalara bağlıdır. Sorunların yerinde görülmesi daha sağlıklı olur. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 29. Rıdvan dedi ki:

  6C arza veriyor anahtar ısaretı var ne yapmam lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıdvan Bey… 6C arızası dediğiniz BC arıza kodudur. Bu arıza kodu cihazda alev oluşmadığı zaman yaşanır. Yani brülörde yanma olmuyor alev algılanamıyorsa bu sorun yaşanır. Dairenizde gaz olduğundan ayrıca kombinize de gaz geldiğinden emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer birkaç kez arka arkaya kombiyi resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef.

 30. murat karaman dedi ki:

  airfel kpmbim bu sabah RF hatası verdi burda yazılanları denedim işe yaranadı serviisi aradım gelip anakartın bozuk olduğunu söyleyerek yenisini aldım bu doğru birşeymi sizce sorun anakarta bağlı birşey olması ve anakartın bozulması ne kadar doğrudur size danışayım istedim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Airfel kombilerde rf arıza kodu yok. Kombiniz Fr arızası veriyorsa eğer bu donma sorunudur. Kombi donma arızası veriyorsa bu anakarta bağlı bir durum değildir. Yani daha çok eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali var. Kombi donma sorunu veriyorsa muhtemelen açık balkondadır. Ya da soğuk havaya maruz kalabilecek bir ortamdadır. Bu ortamın kapalı olması şarttır. Yani açık balkonda mutlaka balkonu kapattırın. Kombi ve altında bulunan tesisat vanaları dolap içine aldırın. Aksi halde havalar daha da soğuyacağı için bir kombi fiyatı kadar masraf çıkabilir.

 31. Kadir bahar dedi ki:

  Aırfel dıgıfel duo kombi kullaniyorum kombi kapali iken bile çalisiyor resetleme yapamiyorum R ye aliyorum kirmizi yanmiyor surekli 45 ile 50 arasinda çalisiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombinin sürekli çalışması, kapalıyken bile çalışması normal değildir. Bu bir kart arızası olabilir, ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 32. mesut arslan dedi ki:

  Ustam benim sorunum sicak su açtiğimda 1. 2 saniye ateşleme oluyor hemen alev kaybolup derecenin solunda h harfi beliriyor.bir ustaya göre sensör sorunu.2 usta anakart sorunu.hangisi hakli.veya sizin düşücenizi alabilirmiyim

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Kombi ekranında h dışında bir harf ya da rakam beliriyor mu? Öncelikle önemli olan budur. Çünkü arıza kodları cihazın hangi sistemde sorun yarattığını ifade eder ve müdahale de ona göre yapılır. Sadece H beliriyorsa bu muhtemelen harici bir sorundur ve harici sorunlar genel olarak anakarta bağlıdır. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. İnceleyerek net bilgi verilebilir.

 33. ismail ay dedi ki:

  airfel digifel duo kombide r ye bastıktan sonra ekranda 6c yazısı geldi

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Airfel Digifel Duo model kombilerde 6c dediğiniz BC uyarısıdır. Yani gaz yokluğu sorunu. Dairenizde gaz olduğundan, kombinize de gaz geldiğinden emin olun. Resetleme işlemini birkaç kez daha deneyin. Arızada düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 34. salih akkaya dedi ki:

  slm kombi yi açıyorum yanmaya başlayınca 15 saniye yanıyor sönüyor 5 saniye sonra tekrar yanıyor devamlı böyle arızası ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Bu durum anladığım kadarıyla kalorifer konumunda yaşanıyor. Kombiyi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız eğer bu durum normaldir. Yani çok sık devreye girip çıkabilir. Dereceyi artırarak cihazı yeniden deneyin. Yine aynı durum varsa eğer servis müdahalesi gerekir. Net arıza tespiti için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 35. Durmuş Okur dedi ki:

  Merhaba ,
  Dijital gösterge de derece 35 derece devamlı yanıp sönüyor ve sürekli çalışıyor kombi su basınçı 1,5 bar da sorun nedir acaba_?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Durmuş Bey.. Airfel Digifel Duo model kombilerde kalorifer ve sıcak su sistemi için en düşük sıcaklık ayarı 35°C den başlar. Düşük sıcaklıkta olduğu için cihaz sürekli çalışıyor olabilir. Dereceyi artırın ve deneme yapın, yine aynı durum varsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 36. hüseyin şehirli dedi ki:

  alttan ısıtmada sorun yaşıyorum.sıcak suda hiçbir problem yok.yerden ısıtmayı açtığımda ise kombi çalışıyor ve altındaki borular sadece 1-2 dakikalığına ısınıyor sonra yeniden buz gibi oluyor.bütün gün calıştırsam da yerler hiç ısınmıyor. tesisatın havasını aldım,su basıncı yerinde sizce sorun nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Tesisatınızda tıkanma olabilir, tesisat temizliği gerekebilir veya kombi parçalarında sorun olabilir. Net bilgi vermek için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 37. mesut sever dedi ki:

  kombiyi resetledim. 6C kodu ne anlama geliyor. İyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Airfel Digifel Duo model kombilerde 6C uyarısı yok. BC uyarısı olabilir büyük ihtimalle. BC uyarısı gaz yokluğu sorunudur. Brülörde yanma olmadığını belirtir. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz varsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edin. Yine de sonuç alamıyorsanız ve arıza durumu devam ediyorsa servis yardımı almalısınız.

 38. Durak şahin dedi ki:

  Merhaba kombide a kodu arızası veriyor nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Durak Şahin… A arıza kodunun yanında mutlaka bir harf ya da rakam belirmesi gerekir. Mesela AF veya A5 gibi… Bu şekilde arıza kodunu net belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 39. ismail çelik dedi ki:

  iyi günler kombi çalışıyor fakat 24 dereceye gelince ekranda anahtar işareti çıkıyor suyu ısıtmıyor birkaç defa reset atmama rağmen herhangi bi düzelme olmadı yardımcı olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizde sıcak su arızası var. Normalde su ısındıkça ekrandaki derecenin 24°C üzerinde olması gerekir. Anahtar sembolü çıkıyorsa bu cihazın arızaya geçtiği anlamına gelir. Resetleme işlemi yaptığınızda da genelde ekranda bir hata kodu belirmesi gerekir. Hata kodu beliriyorsa hata kodunu bize söylemeniz gerekir ki arıza durumu hakkında tahmini bir bilgi aktaralım. Hiçbir hata kodu çıkmıyorsa sorunu net olarak bulmamız için yerinde görmemiz gerekir. Bu durum için bi servis yardımı almanız gerekir.

 40. Musa keskinoglu dedi ki:

  Sicak suyu acinca petekler çalışıyor petek isareti çıkıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Ekranda petek işareti çıkıyorsa eğer kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz veya kombinizde bir sorun vardır yaz konumunda petekleri de ısıtır. Öncelikle kombiyi yaz konumuna aldığınızdan emin olun. Yaz konumunda ekranda sıcak su derecesi ile sadece musluk sembolü belirir. Bu konumu seçerek cihazı denemeye alın. Yine petek sembolü çıkıp peteklerinizde ısı durumu oluyorsa üç yollu vana veya elektronik kart arızası olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

 41. Sezer Kesken dedi ki:

  Merhabalar. Kombi ekranında bir arıza kodu göstermemektedir. Ancak sabah uyandığımızda petek ayarı kapalı olmasına rağmen petekler ateş gibiydi. Bunun nedeni nedir acaba? Resetlememize rağmen düzelmedi. Sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezer Bey… Kombi yaz konumunda eğer tüm petekleri ısıtıyorsa üç yollu vana arızası vardır. Sıcak suyu kalorifere kaçırıyordur. Kombiye yakın birkaç petekte ısı oluyorsa bu normaldir. Çünkü her kombi bu şekilde çalışır.

 42. Onur çınar dedi ki:

  Airfel digifel duo kombi kullanmaktayım kombinin ekrandaki ışık devamlı yanmakta ısı göstergesi 51 52 gösteriyor devamlı çalışıyor kombi galiba kullanmasakta bazende sıçak şu kesintisi oluyor çoğu kez duşta yarıda kaldım yardım ederseniz sevinirim saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Ekrandaki ısı göstergesi normal. Ancak sıcak suda sorun var. Sıcak su kesintilerinin yanı sıcak suyun soğumasının birçok sebebi vardır. Ekranda bir arıza kodu belirmediği için de bu sorunla alakalı tahmini bilgi veremiyoruz maalesef. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülürse bir tespit yapılarak arıza giderilebilir.

 43. Ismail dedi ki:

  Ekran kapali elektirik gtmiyo ne ypmaliyim yardimci olun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Dairede elektrik olmasına karşın kombi ekranına elektrik gelmiyorsa muhtemel sebep anakart arızasıdır. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almanız gerekir.

  2. Yusuf öz dedi ki:

   Yaklaşik bir aydir AF hata kodu ile uğrasiyoruz 1 saat önce yetkili servis geldi beynin bozuk oldugunu ve 490 tl civarinda yapim bedeli alacagini soyledi gittiklerinden beridir de HL hata kodu veriyor cok merak eddim yukarida yazanlarla gelen servisin soylediklerinin arasinda hicbir iliski bulamadim size soruyorum hayroluyor insallah