ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Airfel Digifel Duo Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Airfel Digifel Duo Hata Kodları

Digifel Duo model kombiler arızaya geçtiği zaman ekranda anahtar simgesi belirir. Bu durumda reset düğmesine basarsanız oluşan hata kodu ekranda belirecektir. Bu şekilde hangi sorunun yaşanıldığını anlayabilirsiniz.

Makalemizde sunacağımız bilgiler; Airfel Digifel 24 KW KB2-24CE/ Digifel Duo 24 KW KM1-24CE/ Digifel Duo 28 KW KM1-28CE model hermetik kombiler içindir.

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Ekranda böyle bir hata kodu belirdiği zaman kombinin suyu az demektir. Yani bu durumda cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basıncı 1 barın altındadır ve bu değeri 1,5 bara çıkarmanız gerekmektedir. İşlemi doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Digifel Duo kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve sol alt kısımda bulunan bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su basmalısınız. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa eğer kalorifer düğmesinin solundaki “R” harfindeki kırmızı butona 3 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz.

Airfel Digifel Duo Arıza Kodları

 1. HL Arıza Kodu Limit termostat sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyunun 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Bu durumda limit termostat cihazı emniyete alır ve aşırı sıcaklıktan korur. Cihaz bu sebeple arızaya geçer. Bu durumda cihazın susuz çalışmadığından emin olmalısınız. Yani bar değeri düşük ise su basmalısınız. Birkaç kez de resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunun düzelmediği durumlarda Airfel Servisi yardımı almalısınız. Cihazınızda; pompa sıkışıklığı, kalorifer filtresinde tıkanma, ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespit için mutlaka uzmanı tarafından yerinde görülmesi gerekir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestatın devrede olduğunu belirtir.
 • Çözüm Baca sisteminde ya da prosestatta sorun olduğu zaman güvenlik amacı ile elektronik kart bu hata kodunu ekranda belirtir. Bu gibi durumlarda genel olarak hava akış sorunu da yaşanıyor diyebiliriz. Prosestatın yanı sıra; anakart ya da fan arızası da olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Net tespitin yapılması ve soruna müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde yer alan kalorifer ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma gibi durumlar söz konusu olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Teknik açıdan net tespit ve çözüm adına sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle de uzman yardımı alın.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kullanım suyu çıkış borusu üstünde yer alan sıcak su ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma olması gibi durumlarda bu sorun ekranda belirir. Bu durumun birden çok sebebi olabileceğinden kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. bC Arıza Kodu Brülörde kontrol sorunu ya da ateşleme görülmedi.
 • Çözüm Brülörde yanma oluşmadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda önemli olan konutunuzda gazın olmasıdır. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur. Digifel Duo kombinize gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz eğer resetleme işlemi yapabilirsiniz. Maksimum 3 kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer yapabileceğinize başka bir işlem yoktur. Ateşleme sorunlarında; gaz armatörü, anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözümlenmesi için Airfel Servisi’ni aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu 01 arıza koduna benzer. Gaz valfi modülasyon sorunudur.
 • Çözüm Gaz valfi bobinlerine yeteri kadar voltaj ve akım gelmediğinde ekranda bu hata kodu yer alır. Cihaz bu durumda çalışmayacak yani ateşleme yapmayacaktır. Bu gibi arıza durumlarında yapılması gereken şey servis yardımı almaktır. Net parça tespiti ve çözümü için işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı ya da kararsızlık var.
 • Çözüm Digifel Duo model kombinin ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfinin açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun oluşması sıralamasında bir sorun olduğunu belirtir. Elektronik kart ekranda bu hata kodunu vererek cihazı koruma altına alır. Bu durumda net tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Airfel Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder. Bu durumda elektronik kart ekranda bu hata kodunu gösterir. Bu durumda Digifel Duo model kombideki su boşaltılmalıdır. Sonrasında cihaz şalterinden kapatılmalıdır. Gaz vanası kapatılarak ana eşanjördeki ısı 5°C olana kadar beklenilmelidir. Bu işlemleri konusunda uzman teknisyen yapabilir. Uygulama sonrasında parçalarda sorun var ise tespit edilir ve ona göre gereken müdahale yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

   1. Merhaba İsmail Bey… Dairede elektrik olmasına karşın kombi ekranına elektrik gelmiyorsa muhtemel sebep anakart arızasıdır. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almanız gerekir.

  1. Airfel digifel duo kombi kullanmaktayım kombinin ekrandaki ışık devamlı yanmakta ısı göstergesi 51 52 gösteriyor devamlı çalışıyor kombi galiba kullanmasakta bazende sıçak şu kesintisi oluyor çoğu kez duşta yarıda kaldım yardım ederseniz sevinirim saygılarımla

   1. Merhaba Onur Bey… Ekrandaki ısı göstergesi normal. Ancak sıcak suda sorun var. Sıcak su kesintilerinin yanı sıcak suyun soğumasının birçok sebebi vardır. Ekranda bir arıza kodu belirmediği için de bu sorunla alakalı tahmini bilgi veremiyoruz maalesef. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülürse bir tespit yapılarak arıza giderilebilir.

  2. Merhabalar. Kombi ekranında bir arıza kodu göstermemektedir. Ancak sabah uyandığımızda petek ayarı kapalı olmasına rağmen petekler ateş gibiydi. Bunun nedeni nedir acaba? Resetlememize rağmen düzelmedi. Sorunu nasıl çözebilirim?

   1. Merhaba Sezer Bey… Kombi yaz konumunda eğer tüm petekleri ısıtıyorsa üç yollu vana arızası vardır. Sıcak suyu kalorifere kaçırıyordur. Kombiye yakın birkaç petekte ısı oluyorsa bu normaldir. Çünkü her kombi bu şekilde çalışır.

   1. Merhaba Musa Bey… Ekranda petek işareti çıkıyorsa eğer kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz veya kombinizde bir sorun vardır yaz konumunda petekleri de ısıtır. Öncelikle kombiyi yaz konumuna aldığınızdan emin olun. Yaz konumunda ekranda sıcak su derecesi ile sadece musluk sembolü belirir. Bu konumu seçerek cihazı denemeye alın. Yine petek sembolü çıkıp peteklerinizde ısı durumu oluyorsa üç yollu vana veya elektronik kart arızası olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

  3. iyi günler kombi çalışıyor fakat 24 dereceye gelince ekranda anahtar işareti çıkıyor suyu ısıtmıyor birkaç defa reset atmama rağmen herhangi bi düzelme olmadı yardımcı olabilirmisiniz

   1. Merhaba İsmail Bey… Kombinizde sıcak su arızası var. Normalde su ısındıkça ekrandaki derecenin 24°C üzerinde olması gerekir. Anahtar sembolü çıkıyorsa bu cihazın arızaya geçtiği anlamına gelir. Resetleme işlemi yaptığınızda da genelde ekranda bir hata kodu belirmesi gerekir. Hata kodu beliriyorsa hata kodunu bize söylemeniz gerekir ki arıza durumu hakkında tahmini bir bilgi aktaralım. Hiçbir hata kodu çıkmıyorsa sorunu net olarak bulmamız için yerinde görmemiz gerekir. Bu durum için bi servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Durak Şahin… A arıza kodunun yanında mutlaka bir harf ya da rakam belirmesi gerekir. Mesela AF veya A5 gibi… Bu şekilde arıza kodunu net belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Merhaba Mesut Bey… Airfel Digifel Duo model kombilerde 6C uyarısı yok. BC uyarısı olabilir büyük ihtimalle. BC uyarısı gaz yokluğu sorunudur. Brülörde yanma olmadığını belirtir. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz varsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edin. Yine de sonuç alamıyorsanız ve arıza durumu devam ediyorsa servis yardımı almalısınız.

  4. alttan ısıtmada sorun yaşıyorum.sıcak suda hiçbir problem yok.yerden ısıtmayı açtığımda ise kombi çalışıyor ve altındaki borular sadece 1-2 dakikalığına ısınıyor sonra yeniden buz gibi oluyor.bütün gün calıştırsam da yerler hiç ısınmıyor. tesisatın havasını aldım,su basıncı yerinde sizce sorun nedir.

   1. Merhaba Hüseyin Bey… Tesisatınızda tıkanma olabilir, tesisat temizliği gerekebilir veya kombi parçalarında sorun olabilir. Net bilgi vermek için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  5. Merhaba ,
   Dijital gösterge de derece 35 derece devamlı yanıp sönüyor ve sürekli çalışıyor kombi su basınçı 1,5 bar da sorun nedir acaba_?

   1. Merhaba Durmuş Bey.. Airfel Digifel Duo model kombilerde kalorifer ve sıcak su sistemi için en düşük sıcaklık ayarı 35°C den başlar. Düşük sıcaklıkta olduğu için cihaz sürekli çalışıyor olabilir. Dereceyi artırın ve deneme yapın, yine aynı durum varsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

  6. slm kombi yi açıyorum yanmaya başlayınca 15 saniye yanıyor sönüyor 5 saniye sonra tekrar yanıyor devamlı böyle arızası ne olabilir

   1. Merhaba Salih Bey… Bu durum anladığım kadarıyla kalorifer konumunda yaşanıyor. Kombiyi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız eğer bu durum normaldir. Yani çok sık devreye girip çıkabilir. Dereceyi artırarak cihazı yeniden deneyin. Yine aynı durum varsa eğer servis müdahalesi gerekir. Net arıza tespiti için de sorunu yerinde görmek gerekir.

   1. Merhaba İsmail Bey… Airfel Digifel Duo model kombilerde 6c dediğiniz BC uyarısıdır. Yani gaz yokluğu sorunu. Dairenizde gaz olduğundan, kombinize de gaz geldiğinden emin olun. Resetleme işlemini birkaç kez daha deneyin. Arızada düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

  7. Ustam benim sorunum sicak su açtiğimda 1. 2 saniye ateşleme oluyor hemen alev kaybolup derecenin solunda h harfi beliriyor.bir ustaya göre sensör sorunu.2 usta anakart sorunu.hangisi hakli.veya sizin düşücenizi alabilirmiyim

   1. Merhaba Mesut Bey… Kombi ekranında h dışında bir harf ya da rakam beliriyor mu? Öncelikle önemli olan budur. Çünkü arıza kodları cihazın hangi sistemde sorun yarattığını ifade eder ve müdahale de ona göre yapılır. Sadece H beliriyorsa bu muhtemelen harici bir sorundur ve harici sorunlar genel olarak anakarta bağlıdır. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. İnceleyerek net bilgi verilebilir.