Airfel Digifel Duo Arıza Kodları

Airfel Digifel Duo Hata Kodları

Digifel Duo model kombiler arızaya geçtiği zaman ekranda anahtar simgesi belirir. Bu durumda reset düğmesine basarsanız oluşan hata kodu ekranda belirecektir. Bu şekilde hangi sorunun yaşanıldığını anlayabilirsiniz. Ayrıca makalemizde sunacağımız bilgiler; Airfel Digifel 24 KW KB2-24CE/ Digifel Duo 24 KW KM1-24CE/ Digifel Duo 28 KW KM1-28CE model hermetik kombiler içindir.

 1. LP Arıza Kodu Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Ekranda böyle bir hata kodu belirdiği zaman kombinin suyu az demektir. Yani bu durumda cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basıncı 1 barın altındadır ve bu değeri 1,5 bara çıkarmanız gerekmektedir. İşlemi doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Digifel Duo kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve sol alt kısımda bulunan bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su basmalısınız. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa eğer kalorifer düğmesinin solundaki “R” harfindeki kırmızı butona 3 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz.

 1. HL Arıza Kodu Limit termostat sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyunun 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Bu durumda limit termostat cihazı emniyete alır ve aşırı sıcaklıktan korur. Cihaz bu sebeple arızaya geçer. Bu durumda cihazın susuz çalışmadığından emin olmalısınız. Yani bar değeri düşük ise su basmalısınız. Birkaç kez de resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunun düzelmediği durumlarda Airfel Servisi yardımı almalısınız. Cihazınızda; pompa sıkışıklığı, kalorifer filtresinde tıkanma, tesisatta tıkanma, sensör arızası, kart arızası, ana eşanjörde kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespit için mutlaka uzmanı tarafından yerinde görülmesi gerekir.
 1. AF Arıza Kodu Prosestatın devrede olduğunu belirtir.
 • Çözüm Baca sisteminde ya da prosestatta sorun olduğu zaman güvenlik amacı ile elektronik kart bu hata kodunu ekranda belirtir. Bu gibi durumlarda genel olarak hava akış sorunu da yaşanıyor diyebiliriz. Prosestatın yanı sıra; anakart ya da fan arızası da olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Net tespitin yapılması ve soruna müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.
 1. Hb Arıza Kodu Kalorifer sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde yer alan kalorifer ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma gibi durumlar söz konusu olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Teknik açıdan net tespit ve çözüm adına sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu nedenle de uzman yardımı almalısınız.
 1. db Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kullanım suyu çıkış borusu üstünde yer alan sıcak su ntc sinde sorun olması ya da kablolarda kısa devre-kopma olması gibi durumlarda bu sorun ekranda belirir. Bu durumun birden çok sebebi olabileceğinden kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. bC Arıza Kodu Brülörde kontrol sorunu ya da ateşleme görülmedi.
 • Çözüm Brülörde yanma oluşmadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda önemli olan konutunuzda gazın olmasıdır. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur. Digifel Duo kombinize gaz geldiğinden kesin olarak eminseniz eğer resetleme işlemi yapabilirsiniz. Maksimum 3 kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer yapabileceğinize başka bir işlem yoktur. Ateşleme sorunlarında; gaz armatörü, anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözümlenmesi için Airfel Servisi’ni aramalısınız.
 1. C1 Arıza Kodu 01 arıza koduna benzer. Gaz valfi modülasyon sorunudur.
 • Çözüm Gaz valfi bobinlerine yeteri kadar voltaj ve akım gelmediğinde ekranda bu hata kodu yer alır. Cihaz bu durumda çalışmayacak yani ateşleme yapmayacaktır. Bu gibi arıza durumlarında yapılması gereken şey servis yardımı almaktır. Net parça tespiti ve çözümü için işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.
 1. A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı ya da kararsızlık var.
 • Çözüm Digifel Duo model kombinin ateşleme yapması sırasında; fan, prosestat, gaz valfinin açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun oluşması sıralamasında bir sorun olduğunu belirtir. Elektronik kart ekranda bu hata kodunu vererek cihazı koruma altına alır. Bu durumda net tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Airfel Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. Fr Arıza Kodu Donma sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma tespit eder. Bu durumda elektronik kart ekranda bu hata kodunu gösterir. Bu durumda Digifel Duo model kombideki su boşaltılmalıdır. Sonrasında cihaz şalterinden kapatılmalıdır. Gaz vanası kapatılarak ana eşanjördeki ısı 5°C olana kadar beklenilmelidir. Bu işlemleri konusunda uzman teknisyen yapabilir. Uygulama sonrasında parçalarda sorun var ise tespit edilir ve ona göre gereken müdahale yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (130 Yorum)

 1. Mustafa kılınç dedi ki:

  Merhaba can bey Aırfel tam yoğuşmalı aldım 2021 şubatta çalışıyordu bu petek kısmını kapatmıştık açalım dedik açıldı ama eksi tuşu basmıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Tuş takımı bozuk olabilir, harici olarak kart sorunu da olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Cihaz yeni olduğu için teknik servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 2. İyi günler kolay gelsin benim Airfel kombim de bar 09 gösteriyor Su bastım fakat şu hemen alttan akmaya başladı ve yine çalışmadı sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurdan Hanım… Kombi basıncı düşmüş. Su basma işlemini yaparken basıncı takip etmediyseniz fazla su basmış olabilirsiniz ve haliyle cihaz fazla suyu dışarıya tahliye etmiş olabilir. İdeal kombi su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç değerini kontrol edin, ilerleme olmuyor, doğru basıncı göstermiyorsa, basınç normal olmasına rağmen cihaz çalışmıyorsa veya harici bir durum söz konusu ise servis yardımı almanız gerekir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 3. Rabia korkmaz dedi ki:

  Kombimiz mutfakta sıcak suyu açınca anahtar işareti çıkıyor resetliyoruz tekrar oluşuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Rabia Hanım,
   Bu durumda R harfinde olan küçük düğmeye basmanız gerekir. Bu şekilde cihazı resetlemiş olursunuz. Cihaza reset attığınız zaman ya ekranda bir hata kodu belirecektir ya da kombi normale dönecektir. Normale dönmez ise sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servislerimizi aramanızı öneririz.

 4. Can dedi ki:

  Iyi günler,
  Digifix duo KM1-24CE hermetik kombim var. Gaz vanası kapalı iken belli bir süre çalışmış. Şuan anahtar simgesi çıkıyor. Digital ekran olmadığı için arızayı bilemedim. Ayrıca ateşleme yapmıyor simgesi var ilk güç alışında.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Önce gaz vanasını açın, daha sonrasında mini ekranın hemen sağında bulunan küçük “R” butonuna 3 saniye kadar basılı tutun. İşlem sonrası ya sorun düzelecek ya da ekrana bir hata kodu yansıyacaktır. Düzelme olursa bir sorun yok ancak ekrana bir kod yansırsa bize buradan yazın size yardımcı olmaya çalışırız.

 5. İSA BOSTAN dedi ki:

  İyi günler iyi çalışmalar. Airfel Diğifel kombim sürekli çalışıyor. 10-15 saniye durup tekrar çalışıyor. Bu sürenin uzatılma imkanı yokmu? Daha önce kullandığım Demirdöküm Aden yaklaşık 3 dakikada bir çalışıyordu. Şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Cihazın bu kadar sık çalışıyor olması arıza, ısı kaybı durumu, ayarlara veya harici durumlara bağlı olabilir. 10-15 saniye çalışma süresi çok kısadır ve normal değildir. Bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama