Airfel Digifel Condense Arıza Kodları

Airfel Digifel Condense Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Airfel Digifel Semi-Condense A2CSC024AATR model yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. LP Arızası Tesisat basıncı düşük.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı 0,4 barın altına kadar düştüğünde cihaz bu uyarıyı verir. Tesisatta yeterli basınçta su olmadığı için basıncı yükseltmek gerekir. Kombi altında yer alan ve monteli durumda olan “mavi veya siyah” doldurma musluğunu sola çevirmeniz gerekir. Su sesini duymanız şarttır. Su sesini duyduktan sonra da basıncı takip edin, yükselme olacaktır. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın ve iyice sıkın. İşlem bitimine doğru sorun düzelecektir. Olur da sorun düzelmezse, işlemi yapamazsanız ya da bu sorunla çok sık karşılaşıyorsanız servis yardımı almalısınız.
 1. HL Arızası Limit termostat devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle kombi tesisat basıncını kontrol etmeniz gerekir. Basınç değeri 1 barın aşağısında ise tesisata su basın ve basıncı 1,5 bara kadar çıkarın. Basınç değeri normalse veya yükseltmenize rağmen sorun düzelmiyorsa; petek ve tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Yine de sorun düzelmediyse cihaza reset atın. Sorun devam ederse bu işlemi arka arkaya maksimum 3 kez uygulayın. Hala sorun devam ediyorsa bu durumda direk servis çağırmanız gerekir. Tesisat tıkanıklığı, filtre tıkanıklığı olabilir. Bu durumların yanı sıra; eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
 1. AF Arızası Hava akış problemi.
 • Çözüm Arıza durumunda çoğu zaman bir işe yaramasa da yine de her ihtimale karşı cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemeniz gerekir. Birkaç resetleme işlemine karşın yine de sorunda herhangi bir düzelme ya da değişiklik durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Kombi baca sisteminde, fan veya elektronik kartında bir sorun olabilir.
 1. Hb Arızası CH Dönüş NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu sensöründe sorun görülürse, sensör kablo bağlantılarında veya elektronik kartta bir aksaklık görülürse bu sorun yaşanabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için arızanın teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. db Arızası Kullanım suyu NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe, sensöre bağlı kablo bağlantılarında veya elektronik kartta bir sorun görülürse ekrana bu hata kodu yansıyabilir. Arıza yerinde görüşerek teşhis yapılabilir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.
 1. bC Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumuyla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk şey gaz kontrolüdür. Dairenizde bir gaz kesintisi olabilme ihtimaline karşın tüm gaz vanalarını ve doğalgazla çalışan ocak gibi cihazlarınızı kontrol ederek çalıştığından emin olun. Bir gaz kesintisi varsa bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak durumu izah edin, bilgi ve yardımları alın. Bir gaz kesintisi durumu söz konusu değilse eğer, kombinize de gaz geldiğinden eminseniz kombiyi resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmazsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Hala sorun devam ediyorsa; kart, iyon-ateşleme elektrodu veya gaz valfi arızası olabilir. Arızanın teşhisi ve onarımı için servis yardımı almalısınız.
 1. C1 Arızası Gaz valfi modülasyon sorunu.
 • Çözüm Arıza durumu “C” yerine “G” harfi olarak da algılanabilir. Bu durumda gaz valfi modülasyon bağlantısında sorun olabilmektedir. Cihaz bu durumda düşük kapasitede yanmaya devam edebilir, bazen de çalışmasını durdurabilir. Arıza durumunda cihazı birkaç defa resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. A5 Arızası Hava akışında kararsızlık.
 • Çözüm Fan yeterli hava akışı sağlayamazsa bu hata ekranda belirir. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan arızası olabilir, elektronik kartta veya baca sisteminde sorun olabilir.
 1. Fr Arızası Donma durumu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu gidiş sıcaklık sensörü 1°C nin altına düşerse bu sorun yaşanır. Kombi özellikle de açık balkonda monteli durumdaysa her şekilde kış dönemlerinde donmaya maruz kalabilir. Donmaması adına balkonu kapatmak, kombiyi ve altındaki tesisatı uygun dolap içine almak gerekir. Kombide bu sorun yaşandıysa da mutlaka servis çağrılmalıdır. Birçok parçada sorun olabilir, sorunun yerinde tespit edilmesi gerekir.
 1. HP Arızası Yüksek basınç sorunu.
 • Çözüm Kalorifer tesisat basıncı 2,8 barın üzerine çıkarsa cihaz bu uyarıyı verir. Basınç değeri 2,5 barın aşağısına düşerse kombideki bu sorun da çözümlenmiş olur. Bu durumda kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürmek gerekir. Ancak basınç kendiliğinden yükselmeye devam ederse ve cihazdaki bu sorun sık sık yaşanırsa mutlaka bir uzman servis yardımı almak gerekir.
 1. Ht Arızası CH gidiş NTC sensörde aşırı ısınma.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu gidiş sensörü sıcaklığı 88°C yi geçerse ekrana bu hata kodu yansır. Bu durumda sıcaklık 75°C altına düşerse cihaz kendine gelir. Bu sorunda tesisat su basıncı düşükse su basma işlemi uygulayın. Basınç normalse petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi derecesi yüksek ise düşürün. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.
 1. FL Arızası Baca gazı NTC sensöründe aşırı ısınma durumu.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığı eğer 100°C yi aşarsa bu sorun yaşanır. Bu durumda önce cihazı resetlemek gerekir. Birkaç resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. CL Arızası Reküperatör yoğuşma suyu sorunu.
 • Çözüm Reküperatör yoğuşma suyu seviye sensörü, yoğuşma suyu algıladığında bu sorun yaşanır. Yoğuşma sifonunu ve yoğuşma suyu hortumunu kontrol etmek gerekir. Hortumda kırılma, çatlama ezilme gibi durumlar varsa müdahale edilmelidir. Bu kontrol ve müdahalenin servis ekiplerince yapılması gerekir.
 1. FE Arızası Fan encoder sinyali sorunu.
 • Çözüm Fan modülasyon sinyali 5 saniye kadar istenen aralık dışına çıkarsa, fan çalışsa bile cihaz bu uyarıyı verir. Fakat işlem fan modülasyonu olmadan devam eder. Bu durum fan veya karta bağlı olabilir. Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer mutlaka bi servis yardımı almalısınız.
 1. rb Arızası CH Dönüş NTC sorunu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu dönüş sensöründe kısa devre durumu varsa ekrana bu hata kodu yansır. Arıza durumunda; NTC sensör dahil olmak üzere; sensör kablo bağlantısı veya kart arızası da olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisle görüşmeli, yardım almalısınız.
 1. Fb Arızası Baca gazı NTC prob sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensöründe kısa devre durumu olabilir. Sensör kontrolü yapılmalıdır. Sensörde, sensör kablo bağlantılarında veya kartta sorun olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. b2 Arızası İyonizasyon bileşen sorunu.
 • Çözüm Alev sinyali 15 saniye boyunca algılanmazsa ekrana bu hata kodu yansır. Alev sinyalinin normalde 2 saniye kadar kısa sürede algılanması gerekir. Bu arıza durumunda önce cihazı birkaç kez restleyin. Resetlemeyle sorun çözümlenmiyorsa; iyon elektrodu, gaz valfi, kart, fan, prosestat gibi birçok parçada sorun olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.
 1. b4 Arızası Beklenmeyen iyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Brülör kapalı durumdayken en az 20 saniye kadar sözde alev yani sahte alev tespit edilirse bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetlemeniz gerekir. Ancak birkaç resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Bu durumda iyon elektrodu, gaz valfi, anakart gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. b3/b5/b6 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu.
 • Çözüm Gaz valfi vanası ya da geri besleme kontrol devresiyle alakalı bir sıkıntı olduğu zaman cihaz bu arızayı verir. Bu durumda servis çağırmadan önce kombiyi birkaç kez resetlemek gerekir. Ancak birkaç resetleme işlemine karşın yine de arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almak gerekir. Gaz valfi veya kart arızası olabilir.
 1. LE Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Besleme voltajı 170 V altına düşerse eğer bu sorun yaşanır. Bir süre kadar voltajların düzelmesini bekleyin, cihaza müdahalede bulunmayın. Uzun süre bekleme sonrası yaşadığınız sorun düzelmezse direk servis çağırmanız gerekir. Cihaz resetleme işlemiyle düzelmez. Düşük gelen voltaj sebebiyle kart arızası yaşanmış olabilir. Bu sorunu yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” cihazı kullanmalısınız.
 1. Fh Arızası Yüksek baca gazı sıcaklık uyarısı.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığı 95°C yi aşarsa cihaz bu hata kodunu verir ve bloke konuma geçer. Yani çalışmaz. Anti-fast cycle time aktif olur. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Ömer akşahin dedi ki:

  Merhaba kombiyi açtığımız zaman 40dereceye getiriyoruz ve kombi ledte CH yazıyor ve petek sıcaklığı 50den 85cikiyor tekrar 85den 50ye düşüyor tekrar çıkıyor CH yazısı yanıp yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Bu bir sensör, kart arızası olabilir. Ancak yine de kombiyi yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. suleyman erenler dedi ki:

  Kombi c6 hatasi veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombinizde muhtemelen hava akış sorunu var. Bu durumda servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Birkaç reset sonrası sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Kombinin; kart, fan, prosestat gibi parçalarına ayrıca baca sistemine bakmak gerekir.

 3. Sümeyye BALCI dedi ki:

  Kombiyi çalıştırdığımizda fh hatası veroyor nasıl giderilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sümeyye Hanım… Kombi baca gazı sıcaklığı hatası veriyor. Bu sıcaklık değeri kombi tarafından 95°C üstünde ölçülürse cihaz bu arızaya geçer. Arıza durumunda kullanıcı olarak maalesef yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Birçok arızadan kaynaklı olabileceği için de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama