2.El Kombi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

2.El Kombi Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Sıfır kombi alındığı zaman nasıl ki her şey prosedürüne göre işliyorsa 2.el kombi alındığında da aynı prosedür geçerlidir. Çünkü kombiler sıfır da olsa kullanılmış da olsa doğalgazlı ve elektrikli cihazlar olduğu için tehlike arz edebilmektedir.

2.El Kombi Aldım Ne Yapacağım?

  • 2.el kombi almadan önce satın aldığınız firma veya servisle görüşerek mevcut eski kombinizi alıp almayacaklarını sorun. Alırlarsa fiyat düşebilir veya kurulum işlemi ücretsiz hale gelebilir. Tabi firmanın eskiyi getir 2.el kombiyi indirimle al gibi kampanyaları varsa bu kampanyalardan da yararlanabilirsiniz.
  • Kombiyi nerden aldığınız veya alacağınız önemlidir. Kombiyi satın alacağınız firma ya da servis eğer montaj işlemi yapıyorsa bu durumda sorun yaşamazsınız. Kombiyi satın alırsınız ve servis ekipleri mevcut kombinizi sökerek satın aldığınız 2.el kombinin kurulumunu yani montajını gerçekleştirir.
  • 2.elel kombiyi satın alacağınız servis veya firma eğer ürün montajı yapmıyor sadece satıcıysa eğer ya da akraba, eş, dosttan elden düşme bir kombi aldıysanız montajı için bir servis/firma veya tesisatçı bulmanız gerekir. Bu durum için tabi montaj ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Montaj ücretleri piyasada firmasına/servisine veya tesisatçıya göre değişmektedir.
  • 2.elel kombi montajı yapılmadan önce satın alınan 2.el kombi çeşidi ve kapasitesi göz önünde bulundurulur. Eğer cihaz çeşidi farklıysa ya da cihaz kapasite açısından yüksekse yeniden bir doğalgaz projesi gerekir. Aksi halde doğalgaz firması gaz uygunluk belgesi vermeyebilir ya da kombi firması çalışabilirlik belgesi vermeyebilir. Mesela mevcut kombiniz bacalı, satın aldığınız kombi hermetik veya yoğuşmalıysa bu durumda doğalgaz projesi gerekmektedir. Bu konuda doğalgaz firması size yardımcı olur. Veya mevcut kombiniz 24 kW satın aldığınız 2.el kombi 28 kW ise bu durumda yine doğalgaz projesi gerekmektedir ve bu konuda yine doğalgaz firmasından yardım almak gerekir.
  • 2.elel kombiyi satın aldığınız yer montaj, doğalgaz projesi ve çalışabilir raporu gibi tüm hizmetleri sunuyorsa işiniz kolay. Ancak sadece satış yapıyorsa doğalgaz projesi için ayrı, çalışabilir raporu için ayrı, montaj için ayrı firmalarla görüşerek ayrı ayrı ücretler ödemek durumunda kalırsınız.
  • 2.elel kombi ile mevcut kombinizin çeşidi (mevcut kombi hermetik, 2.el kombi de hermetik gibi) ayrıca kapasitesi (mevcut kombi 24 kW, 2.el kombi de 24 kW gibi) aynı ise bu durumda doğalgaz projesi gerekmez. Ancak doğalgaz dağıtım şirketine ait resmi siteye girerek oradan kombi değişim formunu doldurmanız online sistemden göndermeniz gerekir. Bu durumda önemli olan çalışabilirlik raporudur. Bu raporu veya belgeyi 2.el kombiyi satın aldığınız firma/servis ya da direkt yetkili servis verecektir.
  • Mevcut kombiniz yerinden sökülüp yerine 2.el kombi takılmayacaksa daha doğrusu 2.el kombinin monte edileceği yer mevcut kombinizin bulunduğu yer olmayacaksa bu durumda doğalgaz firmasıyla görüşerek tadilat projesi almanız gerekir. Bu proje alınmadan montaj işlemi yapılırsa ve eksik-yanlış işlemler yapılırsa doğalgaz firması, doğalgaz kullanımına izin vermeyebilir.
  • Yapılan montaj işlemi sonrasında doğalgaz firması doğalgaz bağlantılarını kontrol eder ve bir sorun görürse uyarır. O sorun giderilmeden doğalgaz kullanımına izin vermeyebilir. Bir sorun görmezse de direk kullanım iznini verir ve cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu prosedürde işin uzmanından yardım almak önemlidir. Aksi halde başınız baştan sona kadar ağrıyabilir ve büyük sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama