Kombinin Basıncı Yükseliyor

Günümüzde hemen her konutta yer alan kombiler; sıcak su ve ısınma gereksinimlerimizi karşılamamızda bize yardımcı olur. Özellikle de ülkemizde doğalgaz kullanımı itibari ile çeşitli markaların kombi üretimine başlaması günümüzde kombilerin çeşitliliğini açığa çıkarmaktadır. Bu cihazlar beklentimize yanıt verirken hem elektrik hem doğalgaz hem de su ile çalıştığından bazen arıza yapabilmektedir. Bu arızaların sebepleri kadar yapılması gerekenler de her daim merak edilir. Hal böyle olunca kombi kullanıcısı çeşitli sorunlarda cihazına kendi çapında müdahale etmeye çalışır. Yaz kış meydana gelen en sık arızalardan biri de Kombinin Basıncı Yükseliyor sorunudur. Bu sorunu yaşayan kombi kullanıcısı yapılması gerekenler kadar sorunun sebeplerini ve çözüm maliyetini de merak eder. Bu bilgilere ulaşabileceğiniz makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor ise;

Basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Önemli!!! Basınç değeri 1,5 bardan 2 ye kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa eğer bu durumda sorun vardır. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kombi Basıncı Yükseliyorsa Kullanıcı Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Bu uygulamadan sonra da basınç yükselmeye devam ederse ya da doldurma musluğu zaten kapalı durumda ise kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmaz. Bu gibi durumlarda teknik açıdan uzman yardımı almanız gerekir. Kombi Servisi’ni arayarak sorunun çözümlenmesi adına yardım alınız.

Kombinin Basıncı YükseliyorKombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

  1. Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir: Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
  2. Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir: Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
  3. Plaka eşanjör arızalı olabilir: Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Kombinin Basıncı Yükseliyor ise sizlere sıraladığımız bu parçaların birinde ya da birkaçında sorun olabilmektedir. Kombi basıncının yükselmesinin başka bir sebebi ya da nedeni olmaz. Fakat arıza durumu yerinde görülmelidir. Uzman ekipler tarafından yerinde görülür ise arıza net olarak tespit edilir ve çözüm sağlanır. Kombi Servisi yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?